Newborn swaddled in pink blanket and held by parent

Większość noworodków żółknie przynajmniej trochę. Ten stan, znany jako żółtaczka, jest bardzo częstą i zwykle normalną częścią okresu noworodkowego. Ale w niektórych bardzo rzadkich przypadkach może to prowadzić do (lub być oznaką) poważniejszego problemu. Dlatego rodzice muszą o tym wiedzieć.

Co powoduje żółtaczkę?

Żółty kolor żółtaczki noworodków jest spowodowany wysoki poziom substancji zwanej bilirubiną we krwi. Bilirubina pochodzi głównie z rozpadu czerwonych krwinek. Jest przetwarzany w wątrobie, aby ułatwić organizmowi pozbycie się go z moczem i kałem.

Wątroby noworodków potrzebują trochę czasu, aby wstać i zacząć działać, jeśli chodzi o pozbycie się bilirubiny. Noworodki mają również więcej czerwonych krwinek niż starsze dzieci i dorośli, a te zupełnie nowe czerwone krwinki nie wytrzymują tak długo, jak te, które powstają wraz z wiekiem dzieci. To połączenie tych dwóch czynników powoduje, że żółtaczka jest tak powszechna.

Żółtaczka zwykle osiąga szczyt w pierwszych dwóch do pięciu dniach życia i trwa około jednego do dwóch tygodni. U niemowląt karmionych piersią może trwać dłużej; nie wiemy dokładnie, dlaczego tak się dzieje, ale nie ma się czym martwić.

Żółtaczka może w rzeczywistości chronić dzieci, ponieważ bilirubina jest przeciwutleniaczem, który może pomóc w zwalczaniu infekcji u noworodki. To kolejny powód, dla którego rodzice nie powinni martwić się odrobiną zażółcenia: nie tylko jest to przejściowe, ale może również pomagać dziecku, gdy opuszcza bezpieczne łono.

Rzadko żółtaczka może sygnalizować problem

Czasami jednak żółtaczka może być oznaką innego problemu, a gdy poziom bilirubiny jest bardzo wysoki, może wpływają na mózg, czasami w sposób trwały. Jest to bardzo, bardzo rzadkie i dotyczy znacznie mniej niż 1% niemowląt.

Istnieje wiele schorzeń, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wysokiego poziomu bilirubiny, w tym:

 • Odwodnienie lub niewystarczające kalorie. Dzieje się tak najczęściej, gdy dzieci są karmione wyłącznie piersią, a problem z karmieniem piersią pozostaje nierozpoznany.
 • Systemy, które działają pozbycie się bilirubiny może jeszcze nie być gotowe.
 • Infekcja lub niedrożność jelita. Żółtaczka zwykle nie jest jedynym objawem.
 • Niezgodność ABO lub Rh. Kiedy matka i dziecko mają różnice w grupach krwi, może prowadzą do większego rozpadu czerwonych krwinek niż zwykle. Jest to coś, o czym położnicy są bardzo świadomi, a badanie przeprowadza się, gdy pojawia się obawa.
 • Zasinienie lub hematomia (guzek lub siniak na głowie). Oba mogą wystąpić podczas trudnego porodu. Prowadzi to do większej rozpadu krwinek czerwonych.
 • Choroby wątroby. Istnieje wiele różnych problemów z wątrobą, które mogą utrudniać organizmowi dziecka pozbycie się bilirubiny.
 • Choroby wpływające na ważny enzym. Niektóre choroby, takie jak zespół Gilberta lub Zespół Criglera-Najjara, prowadzi do problemu z enzymem, który jest ważny dla pozbycia się bilirubiny.
 • Czynniki genetyczne. Nie wszystkie z tych czynników są dobrze poznane. Jeśli jedno dziecko w rodzinie ma żółtaczkę, przyszłe dzieci również mogą być narażone na większe ryzyko. Na przykład niemowlęta pochodzenia wschodnioazjatyckiego częściej mają wyższy poziom bilirubiny.

Niemowlęta są ściśle monitorowane pod kątem żółtaczki w okresie noworodkowym. Bardzo często pediatrzy używają badania krwi lub urządzenia mierzącego poziom bilirubiny przez skórę. Na podstawie wyniku i wszelkich czynników ryzyka decydują, czy potrzebne jest dalsze monitorowanie lub badania i czy dziecko wymaga terapii.

Jak leczy się żółtaczkę noworodków?

Najpowszechniejszą terapią, stosowaną u większości niemowląt, u których poziom bilirubiny jest niepokojący, jest fototerapia. Dziecko jest umieszczane pod specjalnym światłem (lub owijane w specjalny kocyk ze światłem w środku), które pomaga organizmowi pozbyć się bilirubiny. To jest bezpieczne i skuteczne. Kiedy poziomy są wyjątkowo wysokie i istnieje obawa o możliwość uszkodzenia mózgu, konieczne są terapie, takie jak transfuzja wymienna, podczas której pobiera się krew i przywraca ją nową. Jednak jest to niezwykle rzadkie.

Karmienie jest również ważną częścią terapii, ponieważ pomaga organizmowi pozbyć się bilirubiny poprzez krew i mocz. Częste karmienie noworodka może również pomóc w zapobieganiu problemom z żółtaczką. Niemowlęta powinny moczyć co najmniej sześć pieluch w ciągu 24 – godzin i powinny regularnie mieć stolce. Taboret powinien zmienić się z normalnych, czarnych, smolistych stolców noworodków na stolce jaśniejsze, luźniejsze i „obskurne”.

Co rodzice powinni wiedzieć o noworodkach żółtaczka?

Ważne jest, aby rodzice mieli oko na żółtaczkę swojego dziecka, kiedy wracają do domu ze szpitala. Żółtaczka może być trudniejsza do zauważenia u ciemnoskórych dzieci. Dobrym sposobem na to jest przyciśnięcie na chwilę skóry dziecka w miejscu, w którym kość jest blisko (czoło, nos, klatka piersiowa lub goleń to dobre miejsca). To na krótko wypycha krew i powinno rozjaśnić skórę na kilka sekund. Jeśli wygląda na żółtą zamiast bladą, może wystąpić żółtaczka.

Żółtaczka ma tendencję do rozprzestrzeniania się od twarzy w dół wraz ze wzrostem poziomu bilirubiny. Z tego powodu lekarze znacznie mniej martwią się o dziecko, które jest żółte tylko na twarzy i górnej części klatki piersiowej, niż takie, które jest żółte poniżej kolan.

Zadzwoń do lekarza, jeśli Twoje dziecko

 • wygląda na bardziej żółtą, zwłaszcza jeśli rozszerza się poniżej kolan
 • źle się odżywia i / lub nie zwilża co najmniej sześciu pieluch w 24 godzin i regularne stolce
 • jest bardzo senne, zwłaszcza jeśli nie budzą się, aby nakarmić
 • jest bardzo wybredny i trudny do pocieszenia
 • wygina głowę lub plecy lub zachowuje się dziwnie
 • ma gorączkę lub często wymiotuje.

Pamiętaj: żółtaczka jest powszechna, a poważne problemy są rzadkie! Ale jeśli się martwisz, skontaktuj się z lekarzem; zawsze lepiej być bezpiecznym niż przepraszać.

Śledź mnie na Twitterze @drClaire