Czy próbujesz ograniczyć kalorie, przechodząc ze zwykłej sody na dietetyczną? Wolisz wodę gazowaną z odrobiną smaku, taką jak Hint czy LaCroix? A może kupiłeś urządzenie gazujące, takie jak SodaStream lub Drinkmate?

Badania sugerują, że żadna z tych opcji nie może w rzeczywistości pomóc w utracie wagi. Co gorsza, mogą nawet doprowadzić do przyrostu masy ciała! Powód może cię zaskoczyć. Z pewnością mnie to zaskoczyło.

Problem ze zwykłymi napojami gazowanymi to nie tylko kalorie

Jeśli pijesz dwa 12 – puszki uncji zwykłej coli każdego dnia, można wyeliminować 280 „puste” (nieodżywcze) kalorie poprzez przejście na alternatywę o zerowej kaloryczności. W ciągu miesiąca to 8, 400 mniej kalorii, co wystarczy, aby stracić prawie dwa i pół funta. Więc jaki jest haczyk?

Jednym z obaw jest to, że sztucznie słodzone dietetyczne napoje gazowane mogą wywołać apetyt na słodkie, wysokokaloryczne potrawy. Tak więc, nawet jeśli liczba kalorii spada po spożyciu napojów gazowanych o zerowej kaloryczności, spożycie innych potraw i napojów może zwiększyć się jeszcze bardziej. W badaniach na gryzoniach stwierdzono, że co najmniej jeden sztuczny słodzik (aspartam) uszkadza część mózgu, która mówi zwierzęciu, kiedy przestać jeść.

Oraz szereg badań na ludziach ( takich jak ten i ten) rzeczywiście znaleźli tendencję do przybierania na wadze wśród osób pijących sztucznie słodzone napoje. Jednak badania są mieszane: inne badania wykazały, że sztucznie słodzone niskokaloryczne napoje mogą pomóc w utracie wagi . )

Jednym z czynników utrudniających badanie napojów o zerowej kaloryczności i utratą masy ciała jest „odwrotna przyczyna”. Osoby zagrożone otyłością zwykle wybierają te napoje, przez co wydaje się, że te napoje są winne.

Oczywiście istnieją inne problemy zdrowotne związane ze sztucznymi substancjami słodzącymi, w tym możliwy wzrost ryzyko niektórych nowotworów, chorób układu krążenia i problemów z nerkami. Dowody na to nie są jednak wystarczająco mocne, aby być pewnym.

Z pewnością woda gazowana bez sztucznych słodzików jest w porządku?

Napoje zawierające wodę gazowaną i bez sztucznych słodzików od dawna uważane są za bezpieczne, jeśli chodzi o przełamanie zwyczajowego nawyku napojów gazowanych. Bez cukru, kalorii ani sztucznych słodzików, jak możesz się nie udać?

Ale 2017 badanie ludzi i szczurów również poddaje w wątpliwość to podejście.

Po pierwsze, szczury: przez ponad rok samcom szczurów podawano jeden z czterech napojów: wodę, zwykły napój, zwykły napój gazowany, któremu pozwolono odejść, lub dietetyczny napój gazowany. Zwykłe napoje gazowane zawierały substancję słodzącą, która nie była sztuczna.

Oto co odkryli naukowcy:

  • Szczury pijące napój gazowany (zwykły lub dietetyczny) zjadały więcej pokarmu niż szczury pijące wodę lub sodę
  • Szczury pijące gazowany napój (zwykły lub dietetyczny) przybierały na wadze szybciej niż szczury pijące wodę lub napoje gazowane
  • Ilość greliny w tkance żołądka była wyższa po ekspozycji na napoje gazowane w porównaniu z napojami niegazowanymi. Grelina to hormon kontrolujący głód.

A teraz ludzie: 20 uczniowie płci męskiej wypili pięć drinków, po jednym na każde posiedzenie w ciągu miesiąca. Napoje obejmowały wodę, zwykły napój gazowany, zwykły napój gazowany, który się wyczerpał, dietetyczną sodę lub wodę gazowaną. Wkrótce potem zmierzono ich poziom greliny we krwi.

Kiedy uczniowie pili jakikolwiek napój gazowany (zwykły napój gazowany, dietetyczny lub gazowany), ich poziom greliny wzrósł do wyższego poziomu niż wtedy, gdy pili. wody lub napojów gazowanych.

Chociaż w tym badaniu nie oceniano spożycia pokarmu przez uczniów ani zmian masy ciała po wypiciu różnych rodzajów napojów, zwiększony poziom greliny po spożyciu napojów gazowanych napoje mogą wywoływać głód, zwiększone spożycie pokarmu i przybieranie na wadze. I to jest powód do niepokoju.

Dlaczego picie napojów gazowanych miałoby zachęcać organizm do uwalniania większej ilości greliny? Autorzy badania spekulują, że komórki żołądka wrażliwe na ciśnienie reagują na dwutlenek węgla w napojach gazowanych, zwiększając produkcję greliny.

Co pozostaje do picia?

Krótka odpowiedź jest prosta: woda. Niesłodzona herbata lub woda z owocami to również dobra alternatywa.

Warto podkreślić, że okazjonalne picie zwykłego napoju gazowanego lub innego napoju gazowanego nie jest niebezpieczne. Pytanie brzmi, jaki jest Twój domyślny napój z wyboru – i jakie są jego możliwe konsekwencje?

Podsumowanie

Chociaż czysta woda może być najlepsza dla zdrowia, ale dla wielu nie jest to najbardziej atrakcyjny wybór. Jeśli wolisz pić napoje gazowane codziennie, warto przejść ze zwykłej na zero kalorii. Niskokaloryczny napój gazowany może nadal być rozsądnym wyborem, o ile zwracasz uwagę na resztę swojej diety i wagę.

Istnieje realne prawdopodobieństwo, że napoje gazowane mogą mieć niedoceniany negatywny wpływ na apetyt i wagę. Mimo wszystko przedwczesne byłoby stwierdzenie, że wszyscy powinniśmy zrezygnować z napojów gazowanych, aby nie pogorszyła się epidemia otyłości.

Czekaj na przyszłe badania oceniające wpływ różnych napojów niskokalorycznych na zdrowie . Chociaż dobrze jest mieć wybór, dobrze jest również znać zalety i wady każdego z nich.

Śledź mnie na Twitterze @RobShmerling