STYCZEŃ

21.1. Na stronie ministerstwa zdrowia opublikowano oficjalną walkę z COVID-19, opracowaną na piątą falę urzędową.

LUTY

24.2. Minister Zdrowia Adam Niedzielski ustalił, że w ustaleniach polska będzie stała przy Ukrainie i jej obywatelach. Szef MZ zadeklarował, że obywatele tego kraju, którzy w trosce o zdrowie i życie przy pomocy do nas, mogą uzyskać dostęp do opieki.

MARZEC

04.03. Kancelaria Prezydenta podała, że ​​Andrzej Duda zapewnia nowelizację ustawa o świadczenie opieki zdrowotnej. Instalacja ona dodatku do służby obowiązkowej wykazów świadczeniodawców zakwalifikowanych do systemu podstawowego szpitala zabezpieczeń systemu służby i wniosku o kredyt na studia medyczne.

16.03. Przy ministrze zdrowia powołana została Rada Organizacji Pacjentów – organ pomocniczo-doradczy w postępowaniu dialogu w sprawach systemowych.

28.03. Zgłoszono, że zakryła maseczką ust i nosa w zamkniętych budynkach, z których prowadzona jest działalność lecznicza oraz apteka.

30.03. Rząd skierował do Sejmu projekt ustawy o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej. Powołanie zespołu miało – w zamyśle wsparcie – zwiększenie efektywności działań związanych z świadczeniem pomocy w potrzebie natychmiastowej i wsparciem pomocy poza terytorium polski.

KWIECIEŃ

01.04.Zmieniły się zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu różnych lekarz. Od tego dnia nie ma już możliwości samodzielnego zapisywania się na test PCR przez wypełnianie online lub przez konsultanta infolinii.

01.04. Zmieniły się zasady okręgowego podziału prawa wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty. Funkcja uproszczonego trybunału zatrudniania lekarzy i lekarzy dentystów poza UE została wprowadzona w związku z pandemią COVID.

01.04. NFZ zapowiedział, że w każdy wtorek od godz. 14 do 15 w salach obsługi klientów oddziałów wojewódzkich NFZ panować na specjalne warunki – światła obsługi wygaszone lub przyciemnione, a telefony i komunikaty głosowe wyciszone. Wszystko to, przez obliczenie bodźce uciążliwe m.in. dla osób ze spektrum autyzmu.

07.04. Premier Mateusz Morawiecki po prostu na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Marcin Martyniaka.

21.04. Kancelaria Prezydenta komunikacjia, że ​​Andrzej Duda stała się ustawą o wyrobach medycznych. Po raz pierwszy w historii wyrobów medycznych. Zgodnie z tym zapisem nie można „wykorzystywać obrazu osób objętych przepisami medycznymi lub podających się za takie osoby lub przedstawiać osoby przedstawiające sposób postępowania w sposób, w jaki wykonują taki zawód”, jak również bezpośrednio namawiać dzieci do uzyskania tych wyrobów lub nakłaniać do tego ich rodziców.

MAJ

13.05. Obradujący w Warszawie XV Krajowy Zjazd Lekarzy postanowił, że nowym prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej będzie dr Łukasz Jankowski, dotychczasowy prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

16,5. Stan epidemii został wykryty w stanie zagrożenia epidemicznego. Stan epidemii w Polsce od 20 marca 2020 r.

CZERWIEC

10.06. W Polsce potwierdzono pierwszy przypadek małpiej ospy.

21.06. Rząd nowego planu rozwoju sektora biomedycznego na lata 2022–2031, którego celem jest m.in. przez nasz kraj pozycja lidera sektora biomedycznego w Europie Środkowo-Wschodniej.

28.06. Kancelaria Prezydenta dostarcza, że ​​Andrzej Duda zapewnia nowelizację ustawy o sposób ustalania wynagrodzenia go wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach usługch oraz niektórych innych ustaw. Podawano, że gwarantowany poziom skutecznych skutków działania od 17 proc. zrób 41 proc.

LIPIEC

22.07. Rozpoczął się proces szczepień drugiej dawką przypominającą u osób, które ukończyły 60 lat oraz osób, które ukończyły 12 lat i szczególnego szczepienia w związku z zaburzeniami wad. Ponadto, od 20 kwietnia, z tej możliwości korzystania z usługi m.in. osoby, które ukończyły 80 lat.

27.07. Główny Urząd Statystyczny podał, że wydatki bieżące na leczenie zdrowia w 2021 r. wyniosły 172,9 mld zł (stanowiły 6,6 proc. PKB) i były starsze niż w 2020 r. o około 21 miliardów złotych.

SIERPIEŃ

3.08. Centrum e-Zdrowia przekazuje, że Polska jako jeden z pierwszych krajów UE, bezpośrednio Komisji Europejskiej dołączyła do określonych państw, które umożliwią wymianę e-recept transgranicznych.

WRZESIEŃ

1.9. Od września na liście leków refundowanych jest Zolgensma – najdroższy lek na SMA, leki u dzieci. Warunkiem włączenia do programu lekowego jest m.in. Wiek do czasu przyjęcia leku w momencie podania leku oraz brak wcześniejszego leczenia z powodu SMA.

29,9. W Ministerstwie Zdrowia ustalono zespół roboczy do postępowania przygotowawczego Narodowego połączenia Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Narodowego Instytutu Leków.

PAŹDZIERNIK

18.10 Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przekazuje, że MZ pracuje nad tym, że lekarze musieli zweryfikować informacje o lekach.

19.10. Prezydent Andrzej Duda ustanowił ustawę o zmienionej laboratorium. określenie ona m.in. zasady i warunki wykonywania czynności laboratoryjnych, wykonywania badań diagnostyki laboratoryjnej oraz kontroli i kontroli laboratoriów.

LISTOPAD

4.11. Sejm znowelizował ustawę o Funduszu Medycznym, wspierając m.in. finansowanie technologii fabrycznej

15.11. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w stosunku do PAP, że ten zakrył nosa i ust maseczką w aptekach, przychodniach iw takim razie zostanie umieszczony co najmniej do końca marca 2023 r. Maseczki ograniczają choroby, nie tylko COVID-19, ale także grypy czy wirus RSV – akcentował szef MZ.

29.11. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski komunikacji, że po rozmowach m.in. z Federacją Porozumienie Zielonogórskie udało się włączyć rozwiązanie, wdrożyć obsługę standardów na poziomie standardowym ochrony systemu do kwietnia 2025 r.

GRUDZIEŃ

12.12. Pierwsza grupa medyków z Ukrainy otrzymała w poniedziałek szkolenie dotyczące Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (ang. Helicopter Emergency Medical Service, HEMS).

12.12. W Polsce telefon się szczepienia przeci COVID-19 dzieci od sześciu miesięcy do czterech lat.

13.12. Rząd we wtorek uchwalił projekt ustawy o jakości i ochronie pacjenta. Jej celem jest wdrożenie opracowania prawno-organizacyjnego, które w sposób kompleksowy i skoordynowany mają priorytety polityki w obszarze jakości. Zawarto w nim rozwiązania w zakresie: autoryzacji; nad systemem ochrony jakości i bezpieczeństwa; akredytacji; systemu urządzeń kompensacyjnych oraz rejestrów medycznych.

13.12. Kancelaria Prezydenta przekaza, że ​​prezydent Andrzej Duda wykonuje ustawę o pracowniku ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych.

15.12. W wykazie prac opublikowano informacje o planowanym działaniu Rady Ministrów w sprawie „Systemu wykonywania i wykonywania studiów na wybranych etapach szkolenia oraz zatrudnienia zatrudnienia w zawodzie na lata 2022–2026”.

18.12. W Polsce potwierdzono 213 przypadków małpiej ospy – wyniki z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego.

22.12. Kancelaria Prezydenta przekazuje, że Andrzej Duda zapewnia nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona m.in. finansuje przez NFZ wysokospecjalistyczne i leki dla osób powyżej 75 roku życia oraz leki dla kobiet w ciąży.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze wydanie artykułu za wyjątkiem wydawcy INFOR PL SA Kupić

Czytaj dalej…%%custom_html1%%