Osoby LGBTQ + są często uważane za spójną grupę, ale orientacja seksualna i tożsamość płciowa są różne. Orientacja seksualna określa, z kim dana osoba preferuje intymność seksualną. Z drugiej strony tożsamość płciowa opisuje ich poczucie siebie jako mężczyzny, kobiety lub innej płci. Osoby transpłciowe i inne osoby zróżnicowane pod względem płci (TGD), których tożsamość płciowa nie jest zgodna z zarejestrowaną płcią przy urodzeniu, mogą mieć dowolną orientację seksualną. (To samo dotyczy oczywiście osób cispłciowych, których tożsamość płciowa jest zgodna z zarejestrowaną płcią przy urodzeniu).

Co to jest zdrowie seksualne?

Zdrowie seksualne to pojęcie wykraczające poza ciążę i zapobieganie zakażeniom przenoszonym drogą płciową. Światowa Organizacja Zdrowia opisuje to jako „możliwość uzyskania przyjemnych i bezpiecznych doświadczeń seksualnych, wolnych od przymusu, dyskryminacji i przemocy”. Nie jest to zapewnione w przypadku wielu osób, szczególnie osób z TGD, które są narażone na większe ryzyko dyskryminacji i przemocy interpersonalnej, w tym w relacjach intymnych.

Ten wpis na blogu omawia dwa aspekty zdrowia seksualnego: jak niektóre rodzaje opieki afirmującej płeć mogą wpływać na seksualność i płodność.

Czy potwierdzenie płci za pomocą środków medycznych lub chirurgicznych może wpłynąć na twoją seksualność?

Doświadczenie życiowe każdej osoby TGD jest wyjątkowe, podobnie jak jej podejście do afirmacji płci. Podczas gdy niektórzy ludzie mogą zdecydować się na potwierdzenie swojej płci tylko społecznie lub wcale, inni używają w tym celu różnych procedur medycznych i chirurgicznych. Niektóre badania pokazują, że opieka afirmująca płeć, jeśli jest dostępna i pożądana, może zmniejszyć cierpienie i może ułatwić życie w czasami wrogim świecie.

Ludzie są bardziej skłonni cieszyć się bliskością z innymi kiedy są szczęśliwsze i dobrze się czują we własnej skórze. Ci, którzy zdecydują się na opiekę afirmującą płeć, mogą stwierdzić, że wpływa to na ich seksualność zarówno w pozytywny, jak i negatywny sposób. Poniższe przykłady mówią o obu możliwościach, chociaż jeśli zastanawiasz się nad własną sytuacją, najlepiej omówić zakres dostępnych opcji z lekarzem, który zapewnia opiekę afirmującą płeć.

  • Terapia hormonalna potwierdzająca płeć (GAHT ), który zawiera testosteron, jest powiązany ze wzrostem popędu seksualnego. Jednak terapia testosteronem może powodować atrofię pochwy, która może prowadzić do bólu lub dyskomfortu seksualnego. U osób transfeminine terapie mające na celu obniżenie poziomu testosteronu mogą obniżyć popęd płciowy, a także mogą zmniejszyć lub wyeliminować spontaniczne erekcje. Może to być odczuwane jako pozytywna zmiana lub nie.
  • Płeć -potwierdzające zabiegi chirurgiczne mają również różne korzyści i kompromisy dla zdrowia seksualnego. Osoby transmaskularne, które przechodzą operacje klatki piersiowej, mogą odczuwać mniejszą wrażliwość sutków lub nie odczuwać jej wcale, ale ich ogólna funkcja seksualna wzrasta – prawdopodobnie dzięki temu, że dana osoba jest bardziej komfortowa, gdy partnerzy widzą i dotykają ich piersi. Waginoplastyka przekształca głowę prącia w łechtaczkę i tworzy jamę pochwy. W jednym badaniu obejmującym 119 pacjentki z zabiegiem pochwy, 90% transfeminine osób, które przeszły operację, zgłosiło, że nadal są w stanie osiągnąć orgazm i 75% stwierdziło, że ich orgazmy były takie same lub intensywniejsze niż wcześniej. Jednak ich doświadczenie pobudzenia może być zupełnie inne.

Do stworzyć neophallus, strukturę przypominającą i służącą jako penis. Podczas falloplastyki łechtaczka jest osadzona w podstawie penisa, co pozwala na doznania seksualne. Wielu chirurgów przyczepia również jeden z nerwów łechtaczkowych do płata. Przy metoidioplastyce hormonalnie powiększona łechtaczka wykorzystywana jako ciało penisa zachowuje swoją wrażliwość i naturalną funkcję erekcji, ale większość ludzi nie ma wystarczającej długości, aby zaangażować się w penetrację seksualną. W obu przypadkach badania sugerują, że większość ludzi jest zdolna do orgazmu po operacji, ale metoidioplastyka nie jest generalnie zalecana pacjentom, którzy pragną mieć możliwość penetracji seksualnej.

Jeśli chcesz mieć narządy płciowe operacji, powiedz chirurgowi o swoich celach seksualnych, a także o swoim zainteresowaniu innymi aspektami operacji (takimi jak możliwość wstawania do siusiu).

Hormony potwierdzające płeć i twoja płodność

Jeśli jesteś zainteresowany posiadaniem dzieci, które są z tobą genetycznie powiązane, najlepiej porozmawiać o płodności z lekarzem przed rozpoczęciem leczenia hormonami potwierdzającymi płeć. GAHT ogólnie zmniejsza, ale nie eliminuje, płodność.

  • Wykazano, że osoby transmaskularne są zdolne do produkowania żywotnych jaja nawet po latach leczenia testosteronem, co prowadzi do planowanych lub nieplanowanych ciąż. Drobne studia przypadków opisują osoby transmaskulinowe, które zdecydowały się przerwać leczenie testosteronem, aby zajść w ciążę i urodzić. Jak często owulacja występuje u osób konsekwentnie przyjmujących testosteron, nie jest jeszcze dobrze poznana.
  • Osoby transfeminiczne mogą nadal wytwarzać żywotne plemniki po długie okresy na estrogenach. Jak często to się dzieje, nie jest jasne.

Jeśli jednak przejdziesz po okresie dojrzewania i chcesz zachowują jajeczka lub nasienie, zwykle najłatwiej jest to zrobić przed rozpoczęciem kuracji hormonalnej, jeśli takie opóźnienie jest do zaakceptowania.

Należy również pamiętać, że hormony afirmujące płeć nie powinny być liczone jako kontrola urodzeń i każdy powinien pamiętać o infekcjach przenoszonych drogą płciową. Ponadto lekarze zalecają, aby osoby transmasculine, które nadal mają macicę i jajniki, stosowały niezawodną metodę kontroli urodzeń, jeśli uprawiają seks w sposób, który może spowodować ciążę, nawet jeśli stosowanie testosteronu wyeliminowało miesiączkę. Osoby transkobiece, które nadal mogą wytryskać, mogą być w stanie zajść w ciążę i powinny omówić tę możliwość z odpowiednimi partnerami. Porozmawiaj ze swoim zespołem medycznym o tym, co jest dla Ciebie najlepsze.