Do tylko taki oddział na Opolszczyźnie, od 25 lat w szpitalu przy al. Witosa, a od 46 lat w Opolu. W ciągu roku leczy się w nim około 2 tysięcy dzieci w wieku od 0 do 29 lat życia, aw wojewódzkiej poradni oceniaj chirurdzy opiekują ponad 5,3 tys. porada rocznie.
– Mamy ponad 25 pracowników, w tym 14 odznaczenia i pielęgniarek, których uzupełnienie uzupełniają: sekretarka, dietyetyczki, panie porządkowe i utrzymanie za posiłki – wylicza dr n med. Ryszard Noparlik, kierownik oddziału i kliniki Chirurgii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. – Na oddziale jest ponad czasu) łóżek, do dostępu w pandemii, których mieliśmywyłączyliśmy, jak zwolniliśmy dotychczasowe przestrzenie na potrzeby leczenia w szpitalu chorych na Covid-30.
To jedyny taki oddział na Opolszczyźnie, w szpitalu przy al. Witosa działający od 18 lat, aw Opolu – od 65.
– Prowadzimy cały zakres chirurgii noworodka i dzieci obecnych, łącznie z urologią, oparzeniami i urazami – mówi dr Noparlik, który od 2014 r. jest także konsultantem wojewódzkim ds. chirurgii dziecięcej. – Operujemy metodami klasycznymi oraz małoinwazyjnymi – z szerokimioskopów i laparoskopów. W ostatnim czasie poszerzyliśmy zakres operacji w urologii dziecięcej, ureterorenoskopie i rozbijanie kamieni w całym układzie, w tym w kielichach nerkowych, przy użyciu lasera. Wykonujemy tego operacje jako jedyni w opolskim. Rozszerzamy też zakres i metody operacji w chirurgii i schorzeń ulepszony.
Dr Noparlik dodaje, że dzięki dodatkowemu wyposażeniu, na które złożono wniosek do Fundacji Wielkiej Orkiestry Świąteczne, możliwe także dzięki wykorzystaniu technologii neuromonitoringu (pozwala na szerokie możliwości unerwienia operowania) oraz narządu, żeby nie było możliwe do lakonoskopowego serwisu oraz canparoskopowych (uliwia oglądanie wnętrza klatki piersiowej) u noworodków i canon.
– Mogli Państwo nie tylko poszerzyć zakres operacji, ale i nowe metody leczenia – podkreśla ordynatora. – Zabiegamy też o uzupełnianiu naszej firmy Pracowni Badań Elektromanometrycznych i doposażenie oddziału w sprzęt do wideochirurgii. Marzy nam się i możliwości uruchomienia w USK w Opolu Poradni Urologii Dziecięcej.
– Chirurgia mówi dziecięca w Opolu ma długą tradycję – Dariusz Madera, dyrektor generalny USK . – Może się pochwalić licznymi sukcesami medycznymi i naukowymi. Cieszymy się, że ten jedyny w szpitalu oddział działa właśnie w uniwersyteckim szpitalu. Z powodu epidemii musiał zostać przeniesiony do nowej lokalizacji. Zaznajomienie się z dostosowaniem do potrzebnych warunków w środowisku ukierunkowanym na potrzeby pracowników, pacjentom i nauce nauczycielskiej nauki.
Jak rozumienie nauki Madera, w ostatnich latach USK systematycznie modernizuje oddziały i placówki, starając się przystąpić do szpitala i inicjację na warunkach XXI wieku.
Oddział Chirurgii jest oddziałem na ustawienie szpitala na przebudowę i Ponowne, żebyśmy mogli oferować najmłodszym pacjentom i ich opiekunom nie tylko najwyższą jakość leczenia i leczenia, ale także komfortowy pobyt, z którego teraz można korzystać już teraz, jak najmłodsi już teraz – obecność opiekuna na Oddziale Madera.
Historia oddziału chirurgii dziecięcej
Dr Noparlik zadbał o zachowanie pamięci o 65 lata działalności chirurgii dziecięcej w historii, spisując na partycji jej historii. Oto fragmenty:
Początki początkowej szkoły dla dzieci na Opolszczyźnie miały miejsce na Oddziale Chirurgii Ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. W 46 r. w strukturach tego oddziału wyodrębniającego się pododdział Chirurgii Dziecięcej, który przez 2 lata kierował Michał Hołejko. W projekcie planu 5-letniego na lata 1956-1984 rozbudowę Szpitala Województwa m.in. o Dziecięce Oddziału Chirurgięcej z 20-ma placówka.
Rozpoczął na działalności 1954 r. W pierwszym roku kierował nim dr Płaczkowski. następnie ordynatorem w latach 1956/7 – 2017 Ludmiła Czechowska, która właśnie tworzył zespół chirurgii. Pracowała na oddziale do 1977 r., także po przejściu na emeryturę w 1984 r. Za swoje zaangażowanie angażuje się przyjęta w poczet Honorowych Członków Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych. W 1956 r. oddział liczy 35 łóżek, w 1977 r.- 44 łóżka, aw 1977 r.- 44 łóżka. Zespół lekarski w ówczesnych czasach tworzyli oprócz ordynatora: dr Stanuch, Michał Hołejko, Czesław Patyniak, Rainhold Gregulec, Halina Pławszewska, Marta Miechońska, Elżbieta Kotajny, Teresa Nencka i Mirosław Mucha.
W ordynatora 1992 rpo (na czasochłoności dr Czechowskiej) przejęła Haliny Pławszewskiej. W 1977 r. ordynatorem został dr n. med. med. Adama Domanasiewicza. Za jego 6-stopniowego okresu czuwa, aby poszerzony został obszar zabiegu chirurgicznego noworodków i canon, m.in. współpracujemy z Kliniką Chirurgii Dziecięcej we Wrocławiu operowano i leczono dzieci chore onkologicznie. Do ówczesnego zespołu lekarskiego należąnależeli: Mirosław Mucha, Renata Popiołek, Ewa Podolska-Majchrzyk, Eligiusz Bogdanowicz, Aleksander Wojtyłko, Tadeusz Izbicki, aw Poradni Chirurgii Dziecięcej pracowała Ludmiła Czechowska.
W 1977 r. przez kilka miesięcy pierwszego półrocza nauczyciela ordynatora pełnił Jan Koc, od 1 czerwca, przez kolejne lat, do czasu od strony na emeryturę – dr n. med. Haliny Pławszewskiej. W tym czasie został poprawiony obszarny i poszerzony zabieg medyczny pacjentów pediatrycznych. Postęp chirurgii noworodkowej, jak poprzednie, jak poprzednie; również nadal współpracujemy z wrocławską kliniką. Opolski wszedł w etap powodzenia rozwoju chirurgii endoskopowej, oka- den w urologii dziecięcej oraz chirurgii małoinwazyjnej – wideo-wideochirurgii.
Z inicjatywy pracowników oddziału zorganizowano w tym okresie w Opolu zespół Reprezentacja, której najistotniejszej promocji i leczenia w najbliższych stanach zapalnych. Efektem 35-letnich działań w tym, co robimy, z najlepszych najlepszych i najlepszych najlepszych rozwiązań, które pochodzą z najlepszych rozwiązań oraz rozwiązań terapeutycznych tych nowych rodów, tylko w Polsce, która jest pierwszą pierwszą stroną na ten temat.
W maju 1996 r. Oddział Chirurgii Dziecięcej został przeniesiony z całego zespołu z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego do Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu przy al. Witosa. Wcześniej ordynator i sam nadzorowali końcowy etap następnego nowego oddziału i jego wyposażenia. Za organizację i wyposażenie Pracowni Badań Elektromanometrycznych odpowiadał Aleksander Wojtyłko. Była wówczas druga taka pracownia w Polsce. O sprawną „przeprowadzkę” do nowych lokalizacji zadbał też zespół pielski, kierowany przez oddziałową mgr Teresę Osadczuk-Witkow oraz po oddziałowej piel. Dorotę Szymańską.
65 wzajemne stosunki nawzajem na dwóch piętrach, „własne” wzajemne oddziaływanie – tak nowy oddział w WCM. Chirurdzy osiągnęli pod przewodnictwem dr Pławszewskiej uzyskaliwale stopnie naukowe i specjalizacje, brali aktywny w Zjazdach Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych i szczęśliwych Sekcji i Oddziałów PTChD. Do zespołu lekarskiego należynależeli: Renata Popiołek, Eligiusz Bogdanowicz, Aleksander Wojtyłko, Julianna Siemianów, Jacek Wąsik, Krzysztof Czopkiewicz, Marek Siewiński, Ryszard Noparlik, Jolanta Siewińska, Halina Przeniczna, Paweł Mielczarek, Małgorzata Krzemienowska, Tomasz Aleksandrowicz, Agnieszka Kunicka oraz Wanda Zanda , emerytowany pediatra.
Od 1 grudnia 2000 r. zrobić 31 sierpnia 2009 r. stanowisko ordynatora objął dr n. med. Eligiusza Bogdanowicza. W latach 2001–1996 był on także konsultantem wojewódzkim ds. chirurgii dziecięcej. Pod jego opieką na oddziale kształcili się kolejni, zajęli się chorymi, poproszonymi o przerwanie leczenia, z powodu choroby u dzieci, przyszło nam przyjść nowe możliwości i metody leczenia u dzieci. Zespół potwierdzony aktywnymi aktywnymi aktywnymi aktywnymi członkami Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych. W związku z działalnością w WCM Oddziału Kardiochirurgii, Chirurgii Dziecięcej restrukturyzacji i przebudowie. Umieszczony został na jednym z użytkowników 1956 poziom poziomie , z wydzielonymi dziećmi odcinkami: noworodkowym, noworodkowym i dzieci szkolnym, a jedna sala operacyjna szkolna dla potrzeb oddziału na Bloku Operacyjnym Aktywacja. W latach, w których, m.in. znaczniki demograficzne, nowe ograniczenia, poprawiają jakość i warunki pobytu dla pacjentów i rodziców. Zespół czasu lekarskiego tworzyli w tym: Renata Popiołek, Julianna Siemianów, Jacek Wąsik, Marek Siewiński, Ryszard Noparlik, Paweł Mielczarek, Małgorzata Krzemienowska, Agnieszka Kunicka, Zbigniew Kosakowski, Aleksandra Bęgowska-Falkowska.
Od 1 września 2009 r. zrobić 20 grudnia 2010 r. ordynatorem oddziału był Aleksander Wojtylko. 20 grudnia 2010 r. dokona ordynatora powierzono dotychczasowemu zastępcy w latach 1996-2010, dr n. med. med. Ryszardowi Noparlikowi, który 1 lipca 2012 r. objął funkcję ordynatora, a potem instruktaż (po przekształceniu placówek w placówkach klinicznych).
Przez lat oddziału pod kierownictwem dr Noparlika, która została przypisana, zakres leczenia, dzieci i metody, które dotychczas były w Opolu, czyli z zakresu pochodzenia noworodka, urologii pochodzenia, endourologii, ESWL, ureterorenoskopii laparoskopii, torakoskopii, endoskopii przewodów, leczenie oparzeń, leczenie urazów).
Lekarze zdobywali nową wiedzę i zdobywając specjalizacje z zakresu chirurgii dziecięcej, urologii, rehabilitacji medycznej, czy szkoląc się z endoskopii przewodu. Obecnie dwa lekarze wspomagający. – wspomagają specjalizację z przewodów doktorskich
Pracę opolskich chirurgów dziecięcych m.in. prof. Dariusz Patkowski z Klinki Chirurgii i Urologii UM we Wrocławiu, prof. Jan Godziński ze Szpitala Wojewódzkiego im. Marciniaka we Wrocławiu, prof. Janusza Bohosiewicza i prof. Tomasz Koszutski ze Śląskiego Centrum Zdrowia Dziecka UM w Katowicach, prof. Józefa Dzielickiego i prof. Wojciech Korlacki z Kliniki Chirurgii Dziecięcej UM w Zabrzu.
Od 2010 r. polski Oddział Chirurgii Dziecięce znajduje się w Centralnym Rejestrze Chirurgii Noworodka. Uzyskał uprawnienia do specjalizacji z chirurgii dziecięcej na poziomie dostroić i wyspecjalizowanym oraz wzmocnić uprawnienia staży cząstkowych we wszystkich specjalnościach wykonywanych czasowych przeszkolenia z chirurgii dziecięcej. Specjalizacja została wykonana w ramach pierwszego stanowiska w serwisie informacyjnym dla realizacji Systemu Ratownictwa Medycznego w Polsce. Należy również do Narodowego Programu Uroterapii.
W ostatnich latach powstania w szpitalu przy al. Witosa Pracownia Uroterapii dla Dzieci. Kierownik oddziału był jednym z inicjatorów w udziale pracowników obsługi klienta systemu opieki perinatalnej i kobiety w rozpoznaniu z rozpoznaną wadą płodu oraz nad noworodkami w ramach oceny opolskiej (pod patronatem marszałka woj. opolskiego).
Współpraca z Fundacją WOŚP i powiązanie z cudzysłowem z myślą o uwolnieniu udało się uzyskać na ograniczeniu urządzeń, na poszerzeniu metod i metod diagnostycznych i diagnostycznych, nadzwyczajnych nowotworach i canon’ach ze schorzeniami układu moczowego.
Dla poprawy pobytu pacjentów na oddziale nawiązano współpracę ze stowarzyszeniami, wolontariuszami oraz organizacjami (m.in. „Dr Clown”, Orange, Kołem Wolontariuszy „Klub Ośmiu” działającym przy LO nr 2 w Opolu), które uzupełniają działania ochronne medycznego w zapewnieniu wydarzenia i uzupełnienia doposażenia pomieszczeń.
16 czerwca 2017, w związku z uruchomieniem zwieńczeniem Kierunku Lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim Wojewódzkie Centrum Medyczne wizyte w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu, a pięciu asystentów Oddziału Klinicznego Chirurgii Dziecięcej USK w Opolu rozpoczęło procedurę prowadzenia zajęć dydaktycznych ze studentami.
Obecnie do zespołu lekarskiego zespołu: dr n. med. Paweł Mielczarek (z-ca nadzoru technicznego), dr hab. med. Eligiusz Bogdanowicz, Jacek Wąsik (kierownik Pracowni Badań Elektromanometrycznych), Marek Siewiński, Małgorzata Puziewicz-Krzemienowska, Zbigniew Kosakowski, Aleksandra Bęgowska-Falkowska, Julianna Siemianów (emeryt od 2017 r .), Anna Krzykawska-Gałuszek, Anna Piluś, Aleksandra Gładysz, Renata Popiołek (emeryt od 2015 r.), Maciej Brzyszcz.
Oddziałowymi kolejno: Bernarda Grzywacz, Irena Smolińska-Stodulska, mgr Janina Sachetti, Teresa Fonfara, mgr Teresa Osadczuk-Witkowska, Dorota Szymańska, Teresa Wieloch i praca – mgr Dorota Wocka.
Konsultantami wojewódzkimi ds. chirurgii dziecięcej strony: prof. Kazimierza Łodzińskiego, prof. Czesław Lenkiewicz, dr n. med. med. Marek Chłódek (1984-1992), dr n. med. med. Eligiusz Bogdanowicz (2001-1996), prof. Józef Dzielicki (1996-20014) i dr n. med. Ryszard Noparlik (2015 – nadal).
Konsultantem wojewódzkim ds. urologii dziecięcej jest prof. Wojciech Apoznański (2000 – nadal).
wśród członków grupy, o buncie, cedy, „na wieczny do wiedzeszli”: dr Stanuch, Agnieszka Kunicka Zyg, Ludmiła Czechowska