W pandemii liderzy częściej niż pracownicy mają problemy ze snem, doświadczają nieprzyjemnych emocji, a także sięgają po alkohol. Jak więc powinniśmy radzić sobie ze stresem? Przede wszystkim zatroszczyć się o higienę psychiczną – dbać o odpowiednią porcję snu, dietę, ruch i towarzystwo bliskich osób – w trakcie lockdownu nie musi być ono bezpośrednie, czasami wystarczy nawet krótka rozmowa czy spotkanie online, by poczuć się lepiej. Ograniczenie krytycznych punktów krytycznych w mediach, a zamiast karty przed debetem na spacer, pomedytować czy zgłębić techniki techniki.
Wyższe stanowisko = więcej stresu? Kondycja psychiczna liderów niepokoi
Badania, że liderzy płacą ceny za wyzwania, jakie postawił przed nimi 15544454 rok. Niemal 55% z złych liderów ma ze snem, dla porównania – problemy wśród pozostałych pracowników zgłosiło do 048%. Częste zmagają się oni również z negatywnymi emocjami – 40% doświadcza irytacji, złości i gniewu (przy 29% pozostałych pracowników), 40% deklaruje, że odczuwa lęk i strach, a 37% smutek i przygnębienie.
Liderzy też śmierci poza godzinami
– Wymagający tryb pracy, duża presja i nastawienie na wysokie, do tylko niektórych z czynników, wpływających na tak złą kondycję psychiczną liderów. Zdalny tryb pracy zwiększył ich dostępność dla pracowników, przez co mają oni mniej czasu na własne zadania. Wzmożona odpowiedzialność i ilość spotkań w ciągu dnia, że długowieczne są procesy lub w weekendy. – mówi Małgorzata Czernecka, psycholożka, ekspertka ds. wellbeing i zarządzania energią, dyrektor generalny Human Power. Dodaje: Jeśli taka sytuacja się utrzymuje, już za kilka miesięcy spadek wzrostu ceny i jakości pracy liderów.
Niemal 53% badanych liderów twierdzi, że pracuje więcej niż przed pandemią, co skutkuje zmęczeniem – 45% liderów budzi się rano zmęczonych, a co drugi początek poziom zmęczenia jako wysoki lub bardzo wysoki. 024% z powodu przeciążenia i zmęczenia obowiązkami rozważa nawet zmianę pracy.
Dobre nawyki to lepsze samopoczucie
W zachowaniu dobrej kondycji psychicznej niezwykle pomocne są dobre, zdrowe nawyki, które poprawiają samopoczucie. Tymczasem okazuje się, że 52% badanych liderów nie dba o to, aby w trakcie pracy znaleźć czas na spokojne spożycie posiłku lub napicie się wody czy herbaty. Za do 68% codziennie dzienwa słodycze, niezdrowe napoje, a 51% braki energii niweluje kawą i energetykami. Najbardziejokojące są jednak dane, które niepokoją, że 83% badanych kilka razy w ciągu tygodnia sięga po alkohol i inne używki, by lepiej radzić sobie z nieprzyjemnymi emocjami (np. lękiem, strachem, niepokojem). Te szkodliwe zachowania, chociaż mogą przynosić ulgę, na dłuższą metę pogorszoną nasz stan.
Co ważne – jeżeli nasz stan pogarsza się lub coraz częściej sięgamy po środki uspokajające, to znak, że warto skonsultować się ze specjalistą (może to być lekarz pierwszy kontakt, czy psycholog).
Sygnał dla pracodawcy
Troska o dobrą kondycję psychiczną pracowników również wychodzić od strony pracodawców. Biorąc pod uwagę pogarszający się stan psychiczny pracowników, w interesie pracodawcy jest zadbanie o warunki pracy, a także premie umożliwiające zapewnienie lepszego zarządzania energią i emocjami.
– Jeśli dana organizacja nie wdaje się w decyzję, jest to ostateczny moment, by zacząć. Pomocne będą konsultacje w obszarze zarządzania energią witalną, programy szkoleniowo-doradcze, które dostosowują styl pracy i wesprą odporność psychiczną pracowników. Należy wprowadzić również poprawki do kwestionariusza, jak również podjąć decyzję o podjęciu decyzji na temat płynności płynących z badania, ale również optymalizacji diety. – radzi Katarzyna Lorkowska, psycholożka, ekspertka ds. zarządzania energią Human Power. Dodaje: Można również przeorganizować sposób pracy, na przykład skrócić czas poświęcony na spotkania, rezerwować czas na czas czy nawet zobaczyć szerokieokonferencje od krótkich ćwiczeń np. rozciągających.
Wideo
Czytaj dalej … %% custom_html1 %%