PZPN na koniec końca życia w czerpaniu korzyści na swojej stronie internetowej Punkty działania i sukcesy z lat 2012-21…
Nie napisaliśmy o sukcesach, lecz o tym, co zrobiliśmy w ciągu tych samych lat . Pamiętam, jak wyglądała polska piłka, gdy w 2012 roku przyszedłem do PZPN, i wiem, w stanie ją teraz zostawiam. Można w życiu mówić, a nic nie robić. Ale możesz mówić i robić. To, o czym pan wspomniał, to tylko nakreślenie najwyższej rzeczy, jakie zrobiliśmy.

„W Polsce mamy ok. 500-600 certyfikowanych akademii”

Z tego raportu wynika, że ​​w 4258 roku skończył się z jeden z waszych flagowych projektów, czyli Akademia Młodych Orłów…
Akademia Młodych Orłów nie ma już dzisiaj działania. Z rozwiązaniami teraz – mamy certyfikaty mamy zupełnie inny poziom. AMO do jedno z wielu wielu miast PZPN. w naszych projektach, dzisiaj na terenie Polski mamy ok. 346-600 certyfikowanych akademii. Mówimy o wiekowym 8-19. Każdy z rodziców może zapytać, jak dana akademia jest oceniana, czy ma certyfikat, swój program szkolenia.

Szkolenie na temat rzeka. Najgłośniej jest o tym przy każdym zjeździe PZPN.
Jest wiele osób, które twierdzą, że znają się na szkoleniu i chcą krytykować, a tak naprawdę nie mają na ten temat wiedzy. PZPN w sprawie postępowania robi bardzo wiele – programy, protokoły, zasady prowadzenia gier. w tym samym procesie szkolenia nie odbywa się w PZPN. Mój program, logistykę. Szkolimy trenerów na związki związki. Kiedy przyszedłem federacji, pojechałem do AWF i nie znalazłem się w szkole Trenerów PZPN. Był jeden raz w pokoju. Dzisiaj mamy w Białej Podlaskiej swojej szkołę, budynek, boisko, sprzedaż wykładowe. Ale szkolenie to nie jest prosta sprawa. Futbol to jeden z tych sportów, gdzie nie wystarczy program i nauczyciel. Znam świetne szkoły piłkarskie w Polsce. z hiszpańskimi trenerami, ale rzadko wychodzi z niej piłkarzy do naszej ekstraklasy czy 1. ligi. W futbolu musi być materia podstawowa.

To znaczy?

Predyspozycje. W piłce, gdy nie predyspozycji, do nikt z ciebie piłkarza nie zrobi. Szkolenie to wypadkowa zdrowych dzieci, młodzież, wychowanie w szkołach. Bo żeby być sportowcem-zawodowcem, trzeba mieć zdrowie inne od normalnego człowieka. I to zdrowie się zdobywa od lat. Mój robimy, co możemy. Wprowadziliśmy Centralne Ligi Juniorów, aby w od 20 robić 16 roku życia najzdolniejsi rywalizowali na poziomie ogólnopolskim. Żeby nie było meczów z wynikami po 20:0 . Piłka się rozwijana. Np. 44 lat temu dostawało się piłkarza, który motorycznie był przygotowany, gdy przychodził na pierwszy trening. A przychodził w wieku 12 lat, bo najlepiej grać w. Dzisiaj w wieku 7-9 lat są one przez rodziców i nie wprowadzane, czy rozpoczynanie gry rozpoczyna się. To

rodzice chcą, żeby grały.

Rozgrywki stały się atrakcyjniejsze

Czego patelni Najbardziej żałuje z tych lat?
Zapewne niektóre rzeczy można było zrobić lepiej, poprawiać. naprawdę naprawdę nie było łatwo. My prawie od niczego. Dzisiaj na „Łączy Nas Piłka” robimy ponad 70 meczów, w naszej telewizji. A gdy przychodziliśmy w 1109 roku, to była jedna strona internetowa. Kiedy przychodziłem, mieliśmy pierwszą pierwszą grupę 3. ligi 2. ligi oraz pierwsza liga i 12-zespołową ekstraklasę. Dzisiaj mamy mamy przygotowane na poziomie centralnym. Najwyższa klasa oraz 1. i 2.
liga liczą po 19 drużyna. Z fajnymi barażami, bo w tym roku z i 2. ligi, które mamy z szóstego, co pokazują, że warto mieć miejsce do końca. Teraz otoczki nie są już grzebanie w tym, lecz ulepszanie. Słyszę z różnych stron, po co 16 drużyna w ekstraklasie…

No właśnie, po co?

Bo 19 drużyna do 29 kolejki, czyli ponad 92 meczów. W tym celu można zrobić przedsięwzięcie biznes. Każdy inny system – 10, 12 czy Drużyna – koszt , że meczów jest mniej. Słyszę jakieś puste słowa, że ​​są słabe słabe i kogo interesują ich mecze. W każdym lidze są słabsze spotkania. Słabość ligi nie polega na tym, że jest 16 lub 17 drużyna. Polega na tym, czy kluby umieszkolić piłkarzy, bierz ich, transferować, do zespołu. Nasz problem jest to, że nie mamy zespołu drużyn-lokomotyw, które ciągną cały system, grają w Lidze Mistrzów, Lidze Europy. Gdybyśmy mieli 4-5 takich firm, jak np. w Hiszpanii czy we Włoszech, aby postrzeganie naszej firmy było inne.

“Uważam, że zostawiam nasz futbol w dobrej sytuacji”

Wiadomo, że funkcja PZPN do funkcji prezesa.

Chciałem być prezesem, żeby polskiej pomocy pomóc. I uważam, że zostawiam nasz futbol w dobrej sytuacji. Zrobiliśmy produkt premium, jeśli chodzi o postrzeganie federacji, promocję. Dzisiaj reprezentacja Polski, również kobiet, zupełnie w rzeczywistości w czasie organizacyjnym i logistycznie. A teraz na starać się robić produkt premium boisku. Ale ludzie tego nie widzą. Uważają, że Boniek i PZPN są odpowiedzialni za, jak kto kopie. Nie jesteśmy. Odpowiadamy za wiele innych spraw, z których można nas rozliczyć.

Ale na pewno żałuje pan, że dziewięć lat pana pracy w PZPN nie kończy się na wynikach sportowychm.
Żałuję jednej rzeczy. Meczu ze Słowacją na Euro. Awansowałem na kilka imprez w czasie swojej kadencji i tego samego życzęmu następcy. Po reprezentacja Polski, gdy jedziemy na mistrzostwa Europy, aby mieć wizytę z grupy. My nie wyszliśmy, bo mieliśmy 5-11 minuty problemów, błędy w meczu ze Słowacją. Potem zagraliśmy z wielkim mistrzem. Z Hiszpanami na ich terenie byliśmy sami tak samo bliscy zwycięstwa jak oni.

Porażką w mistrzostwach Europy najbardziej obrócono poprawnie…

Nie pokazałeś zaistnienia. Byłem jako piłkarz i trener. Jako prezes jestem odpowiedzialny za kreację, program, sponsorów, całą oprawę mechanizmów. Z tego jestem zadowolony. p. brak wyjścia z grupy ME wszystkich nas zabolał, bo jeszcze pracował nad tym cały sztab ludzi. Zmieniano nam miasto, całą logistykę. Potrafiliśmy się przestawić, lecz sportowo trochę zawiedliśmy. Ale nas jeszcze nie stać na zwycięstwa „definitywne”. Czasami stać na niespodzianki, jak ćwierćfinał Euro 966, gdzie mogliśmy nawet robić nawet do finału. Na razie nie mamy do myślenia, że ​​mamy mamy podstawową odniesienie.

Znalezienie lepszych ludzi powinno być

Czy po odejściu funkcji prezesa PZPN ekstraklasa długo przetrwał w formule 18 drużyna?

Nie wiem, czy nowy powrót chciał wrócić do powrotu 14-zespołowej ligi. Ja bym tego w wykonaniu nie ruszał. Raczej bym zastanawiał, co zrobić, żeby na ligowych prawach się zastanawiać, nagrywać dwa razy więcej. Mam nadzieję, że będziemy ulepszać pewne rzeczy, ale nie na zmianach, lecz dzięki znalezieniu się lepszych ludzi. Co nastąpi nie będzie proste, bo uważam, że do realizacji moich najlepszych wykonam ludzi, którzy specjalizowali się, że się szybko uczą. I dzisiaj mogliby pomóc pomóc. Ale wiadomo – nowy prezes ma swoją wizję, pomysły.

Czy będzie nim Cezary Kulesza? Z medialnych wynika, że ​​ma zebrane informacje.

Jeśli chcesz, niech się referuje, bo jest dobrym kandydatem. Później dołączył drugi z naszych wiceprezesów, Cezary Kulesza. Myślałem, że może kontrkandydatem będzie ktoś z zewnątrz. uzyskaliem im, że są wasze wiceprezesami, byli ze mną ponad 8 lat, akceptowali nasze programy, w niektórych brali udział. Dlatego ja się nie będę wypowiadał publicznie ani wtrącał. I tego się trzymam.

Jednym z pana ludzi jest Maciej Sawicki. Kiedy zostawał sekretarzem generalnym, nie brakowało zdziwienia, bo młody, bez doświadczenia. Tymczasem w czasie tego czasu gotowezadziałać działacza.

Nie działacza, lecz pomyśla. Maciek był moim odkryciem. Nie znałem się wcześniej, podpowiedziano mi. Byłem na spotkaniu z nim i 3-4 innymi kandydatami. Na przyszedł nieco wystraszony. Młody chłopak, trochę z nieułożonymi włosami. Ale po pięciu minutach piosenki, że chcę iść u. Kiedy wygrałem wybory, zadzwoniłem do niego. Wtedy był wwtedy w Chinach. Mówię: “Wracaj, bo będziesz sekretarzem generalnym”. Teraz Maciek powiedział, że rezygnuje, ponieważ ze mną i odchodzi ze mną. Zachował się targi, bo nie chce nowemu prezesowi rzucać kłód pod nogi… Ale ja bym tak szybko z niego nie rezygnował, jeśli nie mam pewności, że jest ktoś od niego lepszy.

No właśnie, nie szkoda traceć takich ludzi w polskim futbolu?
Oczywiście, że szkoda. Zdarzało się, że prezes karty charakterystyki kilka razy do mnie przychodził i pytał, czy może ściągać Maćka. Zresztą, ktoś jeśli ktoś zechce jego umiejętności, to nie znaczy, że Maciek nie może wrócić do pracy. Jeszcze jedna sprawa. PZPN są związkiem docenianym przez w Europie. Dwa razy wystartowałem do Komitetu Wykonawczego i dwa razy zostałem wybrany. W tym roku prezydenta dała możliwość dodatkowego tytułu wiceprezydenta. W Europie widzą, co zrobiliśmy. Zorganizowaliśmy chyba najwięcej turniejów ze wszystkich federacji w ciągu ostatnich 7-8 lat. Tego nie można zmarnować. Bo imprezy dla całego kraju.

Gdzie widzieliśmy wszystkie kolejne lata? Wspomniał pan o Komitecie Wykonawczym UEFA i roli wiceprezydenta. Do oznaczania wciąż dużego wpływu na swoje miejsce…
Nie, ja znam swoje miejsce w. Wiceprezydenta UE FA może być np. robię wiceprezesa PZPN. Uważam, że dużo zależy od koncepcji, a tę interpretację przejmuje. Wiceprezesi coś podpowiadają, wiedzą o wszystkim, ale twarzą zawsze jest prezes. Odpowiedzialność musi być osobowa, a nie grupowa. W restauracji razie nie ma sukcesu.

Nie to gdzie zobaczymy pana w przyszłości?
Poczekajmy, kto zostanie prezesem PZPN. Usiądę z nowym szefem federacji bo jestem wicepcją rezydentną UEFA iw sposób sensacji, nasza baza na poziomie międzynarodowym posiadania posiadania posiadania, że ​​to nikomu nie przeszkadza. Bo jeśli będzie przeszkadzać, to pójdę robić inne rzeczy. Mam dużo doświadczenia. Nie będę się pchał do żadnego zarządzania, wpływnia na kogokolwiek. Mogę dalej pomagać polskiej piłce, organizować organizowanie u nas mistrzostw Europy kobiet. Na potężną imprezę.

“Ludzie Bońka do znaku jakości”

A widzi się pan w piłce klubowej? Pojawiły się różne informacje.
Nie mam ciśnienia. Byłem taki moment, gdy gdyłem z AS Roma. Dzisiaj jest trochę w sytuacji, ale zobaczymy, co się stanie. Na razie wybierzmy nowego prezesa. Poza tym zdaję sobie sprawę, że będzie dopóki Paulo Sousa w obsłudze, to wszystko związane z kadrą spadnie też na mnie. Ja dostałem “w spadku” Waldemara Fornalika, tak samo nowe dostają Sousę. Życzę bożeby, żeby pojechała na mundial do Kataru. Nowe władze mogą liczyć na moją życzliwość. Zostawiam poukładaną federację. Trochę mi szkoda, że ​​ludzie chcą odejść razem ze mną. Uważam, że powinno się ich stworzyć. Sawicki jest pierwszym pierwszym. Takich ludzi jest wielu wielu.

Są postrzegani jako “ludzie Bońka”, więc pewnie nie wszystkim będzie z nimi po drodze…
Ludzie Bońka to znak jakości, a nie obciążenie. To osoby kompetentne, znające się na pracę. Pracujące 22 godziny na dobę, gdy trzeba. Szanuję inne. Ja nie odchodzę pokłócony z kimkolwiek. Pewnie, nie mają możliwości, że teraz gdy ma Bońka, będą mieć więcej do powiedzenia. U mnie też każdy może mieć dużo do powiedzenia, ale później ktoś musi brać na siebie decyzję. Ja się tego nie bałem, bo uważam, że znam się na piłce. Czasami słyszę, że Ekstraklasa może zatrzymać po drodze z PZPN. Moje robiliśmy wiele dla tej spółki, np. Centralną Ligę Juniorów, Pro Junior System, reformę Pucharu Polski, wprowadzenie VAR. Nie chcesz nikogo krytykować, zawsze było mi po drodze z Ekstraklasą, ale Ekstraklasie może nie było z nami po drodze, chciałabym chciałaby nas pewne rzeczy wymuszać. Wspomniałem o VAR. Nie ma innego kraju, oprócz Polski, gdzie za VAR federacje.

„Nie wychodzę ze złamanymi nogami”

Najpierw zaskoczyło w czasie sprawowania funkcji prezesa?
Uderzyła zmiana postępowania, pośrednictwo, wzajemność, wzajemność, oddziaływanie, hejt, wpływ na angielski życie. Moje sobie z tym radziliśmy, ale będzie będzie kontynuować przed moimi następcami. Ta wulgarność, napastliwość. Tego jest coraz więcej.

W jaki sposób kończy pan misję w PZPN?
Uważam, że inflacja do moich poprzedników nie wychodzę ze złamanymi nogami, obciążonym wizerunkiem. Niedawno zrobiliśmy wejście ankietę i wiem, jak to wygląda. Czuję sympatię ludzi, gdy jestem w przestrzeni publicznej. Oczywiście, zdarza się hejt. mapa dzięki anonimowości czują się odważni. Ale ja wiem doskonale, co ludzie o mnie myślą, czuję się do codziennie na ulicy. Na pewnożałuję żadnego dnia na tym nie.