Arthritis in knee joint
Oto nagłówek, który niedawno przeczytałem i uznałem za mylący: Czy pierwszy lek spowalnia zapalenie stawów? To zagmatwane, ponieważ wszystko zależy od rodzaju zapalenia, a mamy ich aż 100. Od dziesięcioleci mamy leki, które spowalniają reumatoidalne zapalenie stawów. W rzeczywistości kilkanaście leków zatwierdzonych przez FDA może zmniejszyć lub nawet zatrzymać uszkodzenie stawów u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Znamy również skuteczne leki spowalniające lub zatrzymujące dnę, inny powszechny typ zapalenia stawów.Ale nagłówek odnosi się do choroby zwyrodnieniowej stawów, najczęstszego rodzaju zapalenia stawów. Obecnie żadne leki nie mogą bezpiecznie i niezawodnie spowolnić tempa pogarszającej się choroby stawów. To jeden z powodów, dla którego przeprowadza się tak wiele operacji wymiany stawu kolanowego i biodrowego: ponad 1,2 miliona rocznie w samych Stanach Zjednoczonych.

Lek, który może spowolnić rozwój choroby zwyrodnieniowej stawów, od dawna jest świętym Graalem leczenia zapalenia stawów. Może on:

  • złagodzić ból i zmniejszyć cierpienie milionów ludzi
  • pomóc zapobiec utracie funkcji towarzyszącej chorobie zwyrodnieniowej stawów
  • zmniejszyć potrzeba operacji, wraz z towarzyszącym jej ryzykiem, wydatkami i czasem potrzebnym na powrót do zdrowia.

Oraz, nie trzeba dodawać, że taki lek generowałby ogromne zyski dla firmy farmaceutycznej, która wpadłaby na niego jako pierwsza.

 

Badanie chorób serca może zidentyfikować chorobę zwyrodnieniową stawów

Według nowych badań opublikowanych w Annals of Internal Medicine, możliwe że taki zabieg istnieje i jest już stosowany w leczeniu innych przypadków. Naukowcy ponownie przeanalizowali dane dotyczące ponad 10, 000 osób, które pierwotnie sprawdzały, czy lek kanakinumab jest korzystny dla osób po przebytym zawale serca – tak, zawale serca, a nie artretyzmie.

Kanakinumab hamuje interleukinę-1, substancję ściśle związaną z zapaleniem. Coraz więcej dowodów sugeruje, że stan zapalny zwiększa ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i może przewidywać przyszłe problemy sercowo-naczyniowe. Wszyscy uczestnicy badania przeszli wcześniej zawał serca. Dodatkowo mieli podwyższony poziom białka C-reaktywnego (CRP) we krwi, będącego wskaźnikiem stanu zapalnego w organizmie.

Co trzy miesiące każdy badany otrzymał zastrzyk jednej z kilku dawek kanakinumab lub placebo. Wydaje się, że kanakinumab działa na choroby serca: osoby otrzymujące dawkę kanakinumabu 150 – mg miały znacznie mniej powikłań sercowo-naczyniowych (powtórny zawał serca, udar, lub zgon z przyczyn sercowo-naczyniowych) przez około cztery lata. Niestety u pacjentów leczonych kanakinumabem odnotowano również wyższy wskaźnik śmiertelnych zakażeń.

 

Inne spojrzenie na badanie z użyciem kanakinumabu

Ponowna analiza porównuje wskaźniki endoprotezoplastyki stawu biodrowego lub stawu kolanowego z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów u osób otrzymujących kanakinumab ze wskaźnikami wśród osób otrzymujących placebo. Autorzy badania uważali, że skoro kanakinumab zmniejsza stan zapalny, może pomóc w zapaleniu stawów u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, oferując jednocześnie korzyści sercowo-naczyniowe.

Choroba zwyrodnieniowa stawów od dawna uważana jest za związana z wiekiem oraz jako niezapalna postać choroby stawów. Jednak w ciągu ostatniej dekady badania wykazały, że w chorobie zwyrodnieniowej stawów występuje pewien stopień zapalenia. Dlatego myślenie, że lek taki jak kanakinumab może być skuteczny w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, jest oczywiste. Lek ten jest już zarejestrowany w wielu stanach zapalnych, w tym w niektórych postaciach dziecięcego zapalenia stawów.

Wyniki nowego badania zaskoczyły mnie – w ciągu około czterech lat osoby otrzymujące kanakinumab co najmniej 40% rzadziej używały endoprotezy stawu biodrowego lub kolanowego niż osoby otrzymujące placebo.

example of body-joint

Ostrzeżenie: wyniki są wstępne

Przed ogłoszeniem zwycięstwa leczenia kanakinumabem nad chorobą zwyrodnieniową stawów należy pamiętać, że nie jesteśmy w stanie całkowicie stwierdzić, że taki sposób leczenia faktycznie działa. To dlatego, że badanie

  • nie było próbą leczenia osób z chorobą zwyrodnieniową stawów. Więcej niż 80% uczestników nie miało historii choroby zwyrodnieniowej stawów.
  • nie porównano zdjęć rentgenowskich ani innych badań obrazowych przed i po leczeniu w celu potwierdzenia diagnozy choroby zwyrodnieniowej stawów. Nie wykazano też, że leczenie spowolniło jej postęp.
  • nie oceniono, czy ból stawów występował przed leczeniem, czy też ustępował po leczeniu. Możliwe, że przyczyną mniejszej liczby endoprotezoplastyki stawów wśród osób przyjmujących kanakinumab jest zmniejszenie bólu, a nie spowolnienie uszkodzenia stawów. Być może lek może opóźnić potrzebę wymiany stawu poprzez zmniejszenie objawów bez spowolnienia progresji uszkodzenia stawów.
  • trwało około cztery lata. Wyniki mogłyby być inne, gdyby trwało dłużej.
  • obejmowało tylko osoby, które miały wcześniej zawał serca i podwyższone CRP. Wyniki mogą nie dotyczyć osób, które nie miały historii chorób sercowo-naczyniowych lub normalnego CRP.

Aby się uczyć czy kanakinumab rzeczywiście może spowolnić chorobę zwyrodnieniową stawów, potrzebujemy odpowiedniego badania, które rejestruje osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów i porównuje objawy i zdjęcia rentgenowskie po leczeniu kanakinumabem lub placebo.

Kanakinumab jest drogi, prawie $ 70, 000 / rok (choć rabaty, ochrona ubezpieczeniowa są różne) i dostępny tylko przez zastrzyk. Nie jest jasne, ile osób z chorobą zwyrodnieniową stawów zaakceptowałoby taką formę leczenia. Jeśli okaże się, że jest wysoce skuteczny w zapobieganiu konieczności operacji wymiany stawu, jego wysoki koszt może być łatwiejszy do zaakceptowania.

 

Podsumowanie

Potrzebujemy ostatecznych informacji na temat potencjału kanakinumabu lub leków pokrewnych w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów i spowolnieniu jej postępu. Do tego czasu jest mało prawdopodobne, aby stało się to powszechną opcją.

Jeśli masz chorobę zwyrodnieniową stawów kolan lub bioder, porozmawiaj z lekarzem o dostępnych możliwościach, w tym utrzymaniu prawidłowej wagi, pozostaniu aktywnym i przyjmowanie leków przeciwbólowych w razie potrzeby. Niektóre osoby odczuwają znaczną poprawę dzięki pomocy przy chodzeniu (takim jak laska) lub ortezom kolanowym (przy zapaleniu stawów kolanowych). Chirurgia wymiany stawów może być traktowana jako ostateczność.

Powinniśmy mieć nadzieję w kontekście nowych metod leczenia, które mogą spowolnić postęp choroby zwyrodnieniowej stawów.

Śledź mnie na Twitterze @RobShmerling