Kiedy pandemia rozpoczęła się na początku tego roku, wydawało się, że moglibyśmy po prostu skulić się do lata , sprawy się polepszą i będziemy mogli wrócić do życia jak zwykle (lub przynajmniej coś podobnego do normalnego życia). Byliśmy w trybie przetrwania: poszliśmy na skróty i zrobiliśmy to, złamaliśmy niektóre zasady rodzicielskie i dokonaliśmy wyborów, których zwykle byśmy nigdy nie dokonywali. Ponieważ to właśnie robisz, gdy jesteś w trybie przetrwania.

Jest teraz bardzo jasne, że pandemia trwa co najmniej przez ten rok szkolny, a tryb przetrwania nabiera zupełnie nowego znaczenia. Nadszedł czas, aby wprowadzić nowe nawyki i procedury specjalnie na wypadek pandemii. Nadszedł czas, aby dokonać lepszych i trwalszych wyborów, które pomogą nam zachować zdrowie i szczęście.

Niektóre rzeczy oczywiście nie dotyczą wyborów. Jeśli straciłeś bliskich, masz problemy finansowe, żyjesz w niebezpiecznej sytuacji lub jeśli Ty lub ktoś z Twojej rodziny myśli o samookaleczeniu, zwróć się o pomoc. Twój lekarz może być w stanie skierować Cię do zasobów w Twojej społeczności.

To, o czym mówię, to praktyczne, codzienne wybory życiowe, których możemy dokonywać w inny sposób, co może pomóc nam poczuć i żyć lepiej. Bądź proaktywny – i rób to jako zajęcie grupowe ze swoim partnerem i rodziną, aby wszyscy czuli się wysłuchani i zaangażowani.

Zidentyfikuj punkty bólu i zajmij się nimi w pierwszej kolejności

Pomyśl o ostatnich kilku miesiącach i dosłownie zrób listę wszystkiego, co było szczególnie trudne. Brak struktury? Za dużo czasu przed ekranem dla wszystkich? Problemy ze skłonieniem dzieci do pracy zdalnej? Masz problemy z wykonaniem własnej pracy zdalnej? Czujesz się odizolowany od przyjaciół i rodziny?

Pracujcie razem, aby wymyślić pomysły na rozwiązanie tych problemów. Mogą to być:

 • Wyczyść codzienne czynności (użyj czegoś w rodzaju białej tablicy, aby wszystkie były na tej samej stronie ). Oprócz tych rutyn stosuj zasady dotyczące limitów czasu przed ekranem.
 • Dla osób wykonujących pracę zdalną lub szkołę zdalną stwórz przestrzeń, z której mogą korzystać przybliżona szkoła lub przestrzeń do pracy (na przykład brak szkoły z łóżka).
 • Wymyślcie dla was wszystkie zajęcia poza ekranem . Na przykład książki ze stronami. Klocki dla dzieci, rękodzieło artystyczne, domki dla lalek i inne rzeczy pobudzające wyobraźnię.
 • Ustanów regularne zdalne kontakty z przyjaciółmi i rodziną, nie widziałeś. Rozważ rozszerzenie „bańki”, aby objąć kilku wybranych przyjaciół i rodzinę, którym ufasz, że będą bezpieczni, i podejmij środki ostrożności.
 • Jeśli masz partnerze, wypracuj podział pracy w sposób sprawiedliwy dla was obojga.

Zidentyfikuj czynności, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy i włącz je również

Naprawdę potrzebujemy tego teraz; jest to kluczowe, a nie opcjonalne. Musimy być w tym przemyślani. Zidentyfikuj zarówno rzeczy, które ludzie mogą robić samodzielnie, jak i rzeczy, które możesz robić razem, i uczyń je częścią swoich rutynowych czynności. Może to trochę samotności dla każdego z dorosłych, wieczorna randka (zapal świece przy stole, gdy dzieci idą spać i odkładają telefony na bok), rodzinny wieczór gier, trochę codziennych głupstw… cokolwiek sprawia, że się uśmiechasz, buduj to in.

Zidentyfikuj sposoby, aby stać się zdrowszym, zarówno fizycznie, jak i psychicznie

To też jest kluczowe; nie jest to już coś, co możemy odłożyć na bok. Na przykład:

 • Upewnij się, że wszyscy śpią (w nocy, a nie w dzień, chyba że ktoś pracuje nocna zmiana).
 • Jedz zdrową żywność. Wiem, wydaje się, że pandemie usprawiedliwiają wygodne jedzenie. Ale w końcu za dużo ciastek, lodów i frytek cię dogania i zaczyna sprawiać, że czujesz się źle zamiast dobrze.
 • Wykonywać ćwiczenie. Najlepiej każdego dnia, ale rób to przynajmniej pięć razy w tygodniu – i upewnij się, że robią to wszyscy członkowie rodziny. Może to być dosłownie taniec w kuchni lub film z ćwiczeniami na YouTube. Jeśli możesz wyjść na zewnątrz, nawet na krótki spacer, tym lepiej – czasami musimy być miejscami bez sufitu.
 • Uważaj na alkohol i inne używki. To trochę „zdejmowania krawędzi” może być śliskim zboczem.
 • Zbuduj czas na komunikację ze sobą. Może to być tak proste, jak rodzinny obiad bez urządzeń i co najmniej jedno zameldowanie z partnerem bez użycia urządzenia.
 • zgłosić się do lekarza, jeśli Ty lub ktokolwiek z Twojej rodziny czuje się szczególnie smutny lub niespokojny. Dostępnych jest wiele zasobów. Wielu doradców oferuje wirtualne sesje. Nie czekaj, mając nadzieję, że sytuacja się poprawi. Mogą się tylko pogorszyć, a przynajmniej poprawią się z pomocą.

Zrobimy to przez to. Wybory, których dokonujemy dzisiaj, będą miały wpływ na to, kim i jak jesteśmy, kiedy się pojawimy – więc dokonajmy ich proaktywnie, mądrze i życzliwie.

Śledź mnie na Twitterze @drClaire