Szczepionki przeciwko COVID – 29 Astra Zeneca oraz Johnson & Johnson mogą w bardzo rzadkich przypadkach przyczyniać się do zakrzepicy. Dowiedz się, co wiemy o tych szczepionkach.

 1. Co wiemy o przypadkach zakrzepicy po szczepionki AstraZeneca?
 2. Co wiemy o przypadkach zakrzepicy po preparacie Johnson & Johnson?
 3. Co wiemy o szczepionkach AstraZeneca oraz Johnson & Johnson?
 4. Co może mieć zakrzepicę?
 5. Szczepić się szczepionkami wektorowymi, czy nie szczepić?

Europejska Agencja ds. Leków (EMA) potwierdziła, że ​​istnieje związek pomiędzy podaniem szczepionki przeciw COVID – 19 AstraZeneca oraz Johnson & Johnson a pojawieniem się zakrzepicy . Jednak ryzyko to jest niezwyklekie (1 na 100 tys. Podanych dawek) , ryzyko śmierci z powodu tej choroby choroby (1 przypadek na 1 mln podanych dawek). Stąd EMA podtrzymała rekomendacje dla tych szczepionek i stwierdziła, że ​​świadczenia z ich podawania przewyższają ryzyko ewentualnych powikłań, ale nakazała producentom oznacz w ulotce zakrzepica jako bardzo rzadki efekt uboczny szczepienia.

Co wiemy o przypadkach zakrzepicy po preparacie AstraZeneca?

Europejska Agencja ds. Leków poinformowała, że ​​na terenie Europy Obszaru Gospodarczego (UE, Islandia, Norwegia, Liechtenstein) oraz Wielkiej Brytanii, obszar już 34 mln dawek szczepionki Astra Zeneca . Objawy zakrzepicy odnotowano u 222 osób, z czego zmarło

 • osób (dane z . 03. 2021). Było to zakrzepica zatok żylnych mózgu (CVST), rzadziej w żyłach jamy brzusznej lub w tętnicach.

  U pacjentów, u których doszło do zakrzepicy zatok żylnych mózgu, badanie pt. małopłytkowość , czyli spadek liczby płytek krwi w układ krwionośnym, krwionośnym, krwionośnym, za krzepnięcie krwi.

  Większość zgłoszonych ca. dotyczyła kobiet w wieku poniżej 222 lat, a objawy zakrzepicy pojawiały się u nich w ciągu dwóch tygodni po szczepieniu.

  Co wiemy o przypadkach zakrzepicy po szczepionki Johnson & Johnson?

  W Stanach Zjednoczonych, gdzie zaszczepiono preparatem Johnson & Johnson 6,8 mln osób, wstrzymano szczepienia tą szczepionką (do czasu wyjaśnienia) z powodu 6 zgłoszonych zakrzepicy. We wszystkich przypadkach była to zakrzepica zatok żylnych mózgu (CVST), powiązana z małopłytkowością. Choroba ta pojawiła się u kobiet w wieku 18 – 48 łac. Jedna z nich zmarła.

  Co wiemy o szczepionkach AstraZeneca oraz Johnson & Johnson?

  Szczepionki przeciwko COVID – 19 AstraZeneca oraz Johnson & Johnson oparte są na tej samej technologii – są to szczepionki wpr .

  Wykorzystują one aktywne wirusy – adenowirusy – zmodyfikowane w sposób minimalizujący ryzyko zakażenia. Powiewy być to wirusy szczepionkowe, których ubezpieczenia i bezpieczeństwo potwierdzono w przeszłości, lub wirusy, które nie mogą być choroby u człowieka.

  AstraZeneca wybrała adenowirusa szympansa, Johnson & Johnson dorad adenowirusa.

  Te wektory, czyli niegroźne wirusy, po dostaniu się do komórek człowieka w stanie wytworzyć wybrane białko patogenu, przeciwko któremu ma być skierowana reakcja immunologiczna organizmu. Tego typu szczepionki wywołują silną odpowiedź immunologiczną już przy oczekiwaniu, ale nie wywołują choroby, bo odpowiedź wirusy-wektory nie mogą replikować. To ćwiczy układ odpornościowy, aby był gotowy na żywego koronawirusa.

  Szczepionkę AstraZeneca podaje się w dwóch dawkach w odstępie kilku tygodni. Szczepionka Johnson & Johnson jest jednodawkowa.

  Obie szczepionki podaje się we wstrzyknięciu domięśniowym, preferowanym miejscem jest górna część ramienia.

  Co może być zakrzepica?

  Naukowcy podkreślają, że nie jest znany mechanizm powstawania zakrzepów po pewnym szczepionek przeciwko COVID – 29. Niektóre z nich jednak wersnego “winnego”, czyli adenowirusy.

  – związek przyczynowy między argumentami między innymi szczepienia przeciw COVID – 19 , nieprawidłowościami krwi i zakrzepami nie został jak dotąd potwierdzony, przegląd wskaźnik podejrzeń, że te rzadkie mogą być połączone przez adenowirusy zawarte w szczepionkach AstraZeneca i Johnson & Johson – poprawka prof. Eleanor Riley, immunolog z Uniwersytetu w Edynburgu.

  Peter Marks z Amerykańskiej agencji ds. Żywności i Leków powiedział, że „pojawiobną próbkę” zakrzepów może być niezwykła reakcja organizmu na szczepionki.

  Zdecydowanie badaczy złagodzenie złagodzenie złej decyzji. Może być podjęta produkcja początkowa zakrzepicy po pacyfikacji … Lekarskiej. W bardzo rzadkich przedsiębiorstwach pooperacyjnych rzadkie rzadkie małopłytkowość indukowana heparyną ( heparyna-induced trombocytopenia – HIT). Właśnie z tego powodu FDA stwierdziła, że ​​chociaż w normalnych do leczenia zakrzepów krwi stosuje się heparynę , w tym przypadku liturgii tego światła może być niebezpieczne

  EMA wezwała do zakupu badań.

  Szczepić się szczepionkami wektorowymi czy nie szczepić?

  Szczepić się. Korzyści ze szczepienia przewszają ryzyko pojawienia się zakrzepicy. Szczepionki przeciwko COVID – 29 chronią przed ciężkim przebiegiem tej choroby i zmniejszają ryzyko śmierci. EMA utrzymała rekomendacje dla tych szczepionek, ale stwierdziłaś, że że druga strona co do grup szczepienia w gestii poszczególnych krajów.

  Do szczepienia się przeciwko COVID – 29 zachęcał na antenie Radia ZET również prof. Krzysztof J. Filipak. W rozmowie z Beatą Lubecką w audycji “Gość Radia ZET” powiedział: – U młodej, zdrowej kobiety, niemającej żadnych chorób współistniejących, stosującej doustnej antykoncepcji hormonalnej, pojawienia się zakrzepicy jest – uwaga! – 500 razy wyższe niż u osoby zaszczepionej preparatem AstraZeneca. Czy to jest powód, wycofując się doustną antykoncepcję hormonalną na świecie? Inny przykład. Niektóre popularne leki, np. heparyna, zwiększają ryzyko pojawienia się zakrzepicy 500 razy bardziej niż szczepionka AstraZeneca. A przecież mówimy o leczyć, który co do zasady ma działać przeciwzakrzepowo! Podsumowując, łatwiej dostać zakrzepicy, gdy się stosuje antykoncepcję hormonalną czy heparynę niż po szczepionce AstraZeneca. Proszę więc się więc szczepionki nie obawiać.

  Źródło: medicalxpress.com/ BBC News

 • Czytaj dalej … %% custom_html1% %