Cropped shot of two people holding hands; concept of support

To był niepokojący rok dla milionów Amerykanów, naznaczony publicznym liczeniem nierówności w sprawiedliwości, opiece zdrowotnej i większości z pewnością opieka psychiatryczna. Żadna z tych nierówności nie jest nowa. Szacunki sugerują, że tylko 22% czarnoskórych Amerykanów – mniej niż jeden na czterech – którzy potrzebują opieki psychiatrycznej, faktycznie otrzymuje leczenie. Oprócz barier finansowych i ubezpieczeniowych w leczeniu zdrowia psychicznego, długa historia dyskryminacji w medycynie utrudnia niektórym kolorowym osobom nawiązanie opartych na zaufaniu relacji z lekarzami. I to jest jeden z powodów, dla których wsparcie rówieśnicze zyskuje na popularności, pomagając zaspokoić niezaspokojone potrzeby.

Czym jest wsparcie rówieśnicze dla zdrowia psychicznego?

Wsparcie rówieśnicze to relacja oparta na wzajemności – to znaczy ludzie o podobnych doświadczeniach słuchają, dzielą się i zachęcają się nawzajem. W Stanach Zjednoczonych szkolenia ze wsparcia rówieśniczego, wymagania certyfikacyjne i dostępność różnią się w zależności od stanu. Na przykład w Massachusetts grupy wsparcia rówieśników zajmujące się zdrowiem psychicznym są prowadzone przez certyfikowanych specjalistów rówieśniczych (CPS). Po przeszkoleniu i uzyskaniu certyfikatu wydanego przez Departament Zdrowia Psychicznego Massachusetts (DMH) za pośrednictwem Kiva Centres, CPS prowadzą zajęcia i grupy wsparcia w Recovery Learning Communities w całym stanie. Pracują również w szpitalach, dziennych programach leczenia, pogotowiu ratunkowym i domach opieki prowadzonych przez DMH.

National Alliance for the Mentally Cho (NAMI) ma szeroko dostępne usługi Peer-to-Peer i Programy grup obsługi odzyskiwania połączeń. Lokalne rozdziały Depression and Bipolar Support Alliance (DBSA) przyjmują rówieśnicze i rodzicielskie grupy wsparcia dla rodzin i osób żyjących z tymi schorzeniami. National Empowerment Center posiada katalog witryn oferujących pomoc w sytuacjach kryzysowych w kilku stanach. Nowe i rozszerzone role rówieśników obejmują specjalistów medycyny sądowej i rówieśników, którzy pomagają osobom żyjącym z chorobami psychicznymi, które przenoszą się do społeczności ze szpitali państwowych lub więzienia.

Badania sugerują wsparcie rówieśników w tradycyjne placówki zdrowia psychicznego poprawiają zaangażowanie i dobre samopoczucie oraz zmniejszają liczbę hospitalizacji związanych ze zdrowiem psychicznym. Jednak istniejące wsparcie rówieśnicze nie odnosi się do aspektów wspólnej tożsamości, takich jak rasa i pochodzenie etniczne, czy doświadczenia dyskryminacji w miejscu leczenia. Grupy wsparcia rówieśnicze o powinowactwie utworzone wokół rasy i kultury robią.

Projektowanie wsparcia rówieśniczego, które odnosi się do wpływu rasy i pochodzenia etnicznego na zdrowie psychiczne

W 2005 stworzyłem Black Voices: Pathways 4 Recovery (BV) w Centrum Transformacji w Roxbury w stanie Massachusetts dla ludzi z afrykańskiej diaspory poszukujących bezpiecznych miejsc do porozmawiajmy o tym, jak to jest żyć w czerni w Ameryce. Niezwykle cenne jest bycie w procesie zdrowienia z ludźmi, którzy stają w obliczu tej samej codziennej rzeczywistości. Razem walczymy o to, by pozostać bezpiecznym i zdrowym, pomimo strachu przed włączeniem wiadomości lub wyjściem z domu, gdzie możemy spotkać się z rasizmem – skierowanym przeciwko nam lub kimś, kto wygląda jak my – w dowolnym momencie.

W jaki sposób grupy powinowactwa wspierają regenerację i leczenie? Członkowie Black Voices twierdzą, że ważne jest, aby mieć grupę, w której mogą rozmawiać o swoich wyzwaniach i frustracjach związanych z problemami rodzinnymi lub rasizmem, jednocześnie radząc sobie ze stresem związanym z diagnozą zdrowia psychicznego, takim jak depresja lub schizofrenia, trauma lub uzależnienie. Jest tak wiele uzdrowień, których wszyscy potrzebujemy w wyniku ponad czterech stuleci życia w kontekście białych ram rasowych. Kiedy wydawało się, że co drugi tydzień przynosił kolejne morderstwo innego nieuzbrojonego, niewinnego Czarnego człowieka, wszyscy byliśmy nie w swoim rodzaju: przygnębieni, wściekli, przerażeni publicznym wyjściem. Jedna osoba, która w tym czasie spotkała się z nowym psychiatrą, bała się wspomnieć, jak naprawdę się czuła z obawy, że zostanie uznana za „zbyt symptomatyczną”. Posiadanie miejsca, w którym możesz być naprawdę zrozumiany – pośród tych, którzy cię „rozumieją”, twojej kultury i twoich potrzeb – jest bezcenne.

Praca w kierunku zaufania i wyrażania opinii badania

W ciągu ostatnich sześciu lat członkowie Black Voices współpracowali z naukowcami z Health Equity Research Lab w Cambridge Health Alliance / Harvard Medical School oraz naukowcami z Johns Hopkins Bloomberg School of Zdrowie publiczne i Albert Einstein College of Medicine. Początkowo członkowie byli sceptyczni wobec badaczy. Ludzie mieli wiele pytań, obaw i ukrytych skarg i chcieli trochę czasu antenowego!

Cudowne doświadczenie wspólnego uczenia się stopniowo rozwijało się między członkami BV a badaczami, ale wzajemne zaufanie a szacunek trzeba było najpierw zdobyć. Musieliśmy poznać kulturę badawczą. Badacze musieli nauczyć się naszego języka „przede wszystkim osoba”, pomijając kliniczne terminy diagnozy, które powodują, że wiele osób cierpiących na problemy ze zdrowiem psychicznym czuje się uprzedmiotowione – raczej jak etykieta niż człowiek. Im bardziej rozwinęły się relacje, tym bardziej czuliśmy się zobowiązani do dzielenia się pomysłami na przyszłą pracę i działania informacyjne. Członkowie BV mogli zobaczyć konkretne dowody podjętych kroków. Mogliśmy poczuć serce w serce i usłyszeć bezpośrednio od zespołu badawczego, co oznacza dla nich ta praca i jak nasze doświadczenia znacząco przyczyniły się do badań nad zdrowiem psychicznym. Z biegiem czasu ludzie czuli się bardziej pełni nadziei, wzmocnieni i podekscytowani współpracą.

Obecnie członkowie BV z zadowoleniem przyjmują udział w badaniach, ale dopiero po możliwości spotkania się z zespołem badawczym, zapytaj ich 1, 001 i poczuj się pewny, że nie są postrzegani jako „sprawy biednych organizacji charytatywnych, które wymagają ratunku przez wielkiego białego zbawiciela”. Szukamy szacunku, przejrzystości i szczerości. Chcemy dowodów, że zespół badawczy odrabia własną pracę domową, nieustannie zajmując się własnymi przywilejami i założeniami, zachowując jednocześnie wystarczającą pokorę, aby przyznać, że ich światopogląd jest ograniczony i stronniczy. Zawsze jest więcej do zrozumienia.

Idąc naprzód, aby nawiązać uzdrawiające połączenia

W czasach przed pandemią prosta społeczność rozmowa o zdrowiu psychicznym w społeczności Czarnych przyciągnęła dużo 04 ludzi. Stał tylko pomimo ulewnego deszczu: był to pokój pełen młodych ludzi, starszych, opiekunów i opiekunów. Były pary i single z dziećmi, ludzie „nieobecni” w swoich zmaganiach ze zdrowiem psychicznym i inni, którzy tego nie robili. Wielu wyraziło swoje pytania lub wątpliwości.

Od tego czasu przenieśliśmy nasze fora online lub przenieśliśmy się do miejsc, które mogą pomieścić każdego, kto chce do nas dołączyć. W kółko odkrywamy, że ludzie chcą się uczyć, rozwijać i leczyć razem. Chcą być zaangażowani we wzajemne dawanie i branie bez osądu i hierarchii, z powodu której obawiają się dalszej traumy. I szukają procesu, w którym ich opinie, głosy i doświadczenia są nie tylko brane pod uwagę, ale są w centrum, doceniane i szanowane. Znajdźmy sposób, aby to zapewnić.

Od czasu do czasu Harvard Health Blog zaprasza autorów gości, którzy mogą rzucić światło na różne aspekty zdrowia , dobrobyt i świat, w którym żyjemy. Wraz z Valeria Chambers, EdM, CAS, CPS pragniemy podziękować dr Ana M. Progovac , starszy naukowiec w Health Equity Research Lab w Cambridge Health Alliance, który współpracował z panią Chambers nad badaniami i historią tego stanowiska.