2021-09-04 15: 28

publikacja

2021-09-04 15: 28

Większość pracodawców w Holandii chce wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieni [Sondaż]
Większość pracodawców w Holandii chce wiedzieć, czy pracownicy są zaszczepieni [Sondaż]
fot. CHRISTIAN HARTMANN / / Reuters

W Holandii 70 procent pracodawców chce mieć możliwość sprawdzenia, czy ich pracownicy zostali zaszczepieni przeciw Covid-19 – wynika z sondażu stowarzyszenia pracodawców AWVN. Szefowie firm domagają się wprowadzenia prawa, które ma im to umożliwić.

W badaniu AWVN wzięło udział 603 pracodawców, reprezentujących głównie średnie i duże firmy. Według portalu NOS ankietowani twierdzą, że problem polega na tym jak zapewnić bezpieczeństwo sanitarne w firmach i zachować prywatność poszczególnych pracowników.

Zdaniem stowarzyszenia pracodawcy chcą wiedzieć, czy ich pracownicy przyjęli preparat przeciwko koronawirusowi, ponieważ troszczą się o zdrowie pracowników i klientów. „Jak możemy chronić naszych klientów, jeśli nie wolno nam nic wiedzieć o naszych własnych pracownikach?” – zapytał jeden z respondentów, cytowany przez portal.

W piątek dwie inne organizacje pracodawców, VNO-NCW i MKB-Nederland, przyłączyły się do apelu AWVN o przyjęcie ustawodawstwa, które pozwoli pracodawcy sprawdzić czy pracownik jest zaszczepiony.

Wygląda jednak na to, że ten postulat nie zostanie wprowadzony w życie. Minister zdrowia Holandii Hugo de Jonge powiedział w piątek dziennikarzom, że nie zamierza dawać pracodawcom możliwości dostępu do informacji medycznych o pracownikach.

„Zawsze mogą o to zapytać, ale pracownik nie ma obowiązku odpowiadać” – oświadczył De Jonge.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek

Źródło: PAP
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Czytaj dalej…
%%custom_html1%%