Według neurobiologa, jakie suplementy mózgu mogą, a czego nie mogą robić

Według neurobiologa, jakie suplementy mózgu mogą, a czego nie mogą robić

By Tara Swart4 minuty Przeczytaj

Jeśli widziałeś filmNieograniczony, postać Bradleya Coopera daje nam przedsmak tego, jak by to było mieć doskonałe przypomnienie, doskonałe umiejętności interpersonalne i zoptymalizowaną siłę mózgu.

Brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, ale czy tak? W ciągu ostatnich kilku lat eksplodowała różnorodność preparatów uważanych za nootropowe (suplementy wzmacniające mózg).Od proszków grzybowych, które twierdzą, że eliminują stres i sprawiają, że skóra lśni

, aż do tabletek, którepodobno zwiększyć koncentrację, poruszanie się po tych produktach może być przytłaczające. Czy potrzebujesz tych suplementów? Czy dadzą Twojemu mózgowi przewagę? Jakie dokładnie są zalety i potencjalne wady wszystkich składników?

Problem z suplementami mózgu

Jako neurobiolog widzę jeden rażący problem z tymi „pełnymi obietnic” produktami nootropowymi. Przez większość czasu nie zawierają podstawowych witamin, których potrzebujesz, aby mieć zdrowy, funkcjonujący mózg. Te suplementy zostały zaprojektowane przy założeniu, że ich klienci już otrzymują te podstawowe witaminy – niezależnie od tego, czy pochodzą one z diety, czy z multiwitamin.

Spójrz na to sposób: „wzmacniacze poznawcze” nie wypełnią żadnej z luk żywieniowych, które mogą mieć fundamentalne znaczenie dla zdrowego mózgu. Lekarze stosowali na przykład modafinil i Adderall do leczenia narkolepsji i ADHD.

, ale robią niewiele, aby poprawić poznanie. Chociaż mogą sprawić, że będziesz wydawać się bardziej czujny (i przebudzony) w perspektywie krótkoterminowej, nootropics nie uczynią cię mądrzejszym.

Limitlesskończy się na tym, że protagonista odstawia cudowny lek bez skutków ubocznych i zachowuje zalety swojej w pełni zintegrowanej siły mózgu. Jest to stan naturalny, do którego możemy dążyć z kilkoma najważniejszymi wskazówkami, o ile tylko mamy podstawy. Pomyśl o nawodnieniu, odżywianiu i codziennym ruchu. A jeśli nadal chcesz awansować, zalecam przyjęcie następujących nawyków podczas przyjmowania suplementu mózgu.

1. Zwiększ dobre tłuszcze i nawodnienie

Mózg jest organem złożonym głównie z tłuszczu i wody. Nie powinno dziwić, że do prawidłowego rozwoju potrzebna jest odpowiednia ilość dobrego tłuszczu i odpowiednie nawodnienie. Istnieje wiele badań nad korzyściami płynącymi z olejków omega ze źródeł rybnych (weganie mogą uzyskać podobne korzyści z alg). Awokado, orzechy i nasiona zawierają dużo mikroelementów, witamin i minerałów i są bogate w wysokiej jakości, nierafinowane kwasy omega 6.

Badania pokazują, że olej kokosowy może poprawić wyniki poznawcze, więc spróbuj dodać łyżkę do porannej herbaty lub kawy.2. Pij zieloną herbatę

Wiele suplementów nootropowych zawiera L-teaninę. Można również znaleźć wysokie stężenie tego składnika w zielonej herbacie i do 10 razy tyle w proszku zielonej herbaty matcha. Zwiększa aktywność neuroprzekaźnika GABA, który ma działanie zmniejszające lęk. W połączeniu z kofeiną (która ma zieloną herbatę)badania pokazują, że może poprawić skupienie i koncentrację. Matcha zawiera również wysoki poziom katechiny EGCG, która ma ogromne właściwości przeciwutleniające dla mózgu, zwiększając długowieczność komórek.

3. Dodaj więcej żywności bogatej w przeciwutleniacze do swojej diety

Antyoksydanty zwalczają szkodliwe działanie wolnych rodników. Prawdopodobnie słyszałeś o tym w kontekście starzenia się i profilaktyki raka, ale jest to równie istotne w przypadku związanego z wiekiem spadku mózgu. Przeciwutleniacze obejmują flawonoidy oraz witaminy C i E, a badaniapokazują, że zwalczają stres oksydacyjny wywołany przez wolne rodniki. Spożywanie tych składników odżywczych może pomóc spowolnić spadek neurodegeneracyjny. Jagody i fasola (im ciemniejsze, tym lepsze) są doskonałymi i bogatymi źródłami przeciwutleniaczy.

4 I zwiększ spożycie witamin z grupy B

Witaminy z grupy B (szczególnie B6 i B 12) sąniezbędne do zdrowego funkcjonowania mózgu. Badania pokazują, że niedobory tych składników odżywczych mają negatywny wpływ na funkcje poznawcze, nastrój i neuroplastyczność. Jajka, marchew, słodkie ziemniaki i szpinak są bogate w B6, podobnie jak całe ziarna. W dobie stresu i przeciążenia sensowne może być także przyjmowanie dobrej jakości kompleksu B w celu uniknięcia zmęczenia i wypalenia zawodowego.

5. Zmniejsz stres

Podczas gdy staram się wykonywać wiele z tych czynności pobudzających mózg, jak to możliwe, staram się również nie stresować się tym. Chociaż pewien poziom stresu jest dla ciebie dobry, zbyt wiele może utrudniać pracę mózgu izaostrzyć pogorszenie funkcji poznawczych

. Istnieje wiele skutecznych sposobów na zmniejszenie stresu (lub sprawienie, by działał na twoją korzyść), ale jedną rzeczą, którą możesz zrobić, aby to złagodzić, jest wziąć kąpiel magnezową dwa razy w tygodniu lub użyć sprayu przed snem. Magnez jest minerałem, który do 12% ludzi we współczesnym świecie ma niedobór. Im bardziej jesteśmy zestresowani, tym więcej magnezu wypłukuje się z naszego systemu. Jednocześnie jest to ta sama substancja, która pomaga regulować kortyzol, hormon odpowiedzialny za nasz stres.

6. Praktykuj medytację transcendentalną

Wiele osób o wysokich osiągnięciach czyni medytację regularną częścią swoich porannych zajęć. Polecam 20 minuty dwa razy dziennie medytacji transcendentalnej, w której znajdujesz frazę, która działa dla ciebie i powtarzasz ją. Obniża poziom stresu, reguluje emocje i zwiększa poziom hormonu oksytocyny, co przyczynia się do naszego poczucia przynależności i tożsamości. Kiedy to uczucie jest obecne, znacznie łatwiej jest się rozwijać (lub przynajmniej tak się czuć). Kiedy tak nie jest, może się wydawać, że ledwo przeżywamy.

Nasz mózg może nie posiadać nieograniczonych zasobów poznawczych i nie powinniśmy pokładaj nasze nadzieje w pigułkach lub suplementach, aby zmienić to w ten sposób. Jednak wszyscy możemy odnieść korzyści z przyjmowania nawyków, które pomagają nam uzyskać dostęp do niewykorzystanych części naszego mózgu. Kluczem jest skupienie się na podstawach i wprowadzenie niewielkich, ale skutecznych zmian, które mogą pomóc naszemu mózgowi funkcjonować w najlepszy możliwy sposób.


90402376Czytaj więcej

About The Author