Doctor injecting COVID-19 vaccine on female patient's arm

Gratulujemy zdobycia COVID – 19 szczepionka! Zgodnie z amerykańskim Centers for Disease Control and Prevention (CDC), kwalifikujesz się jako w pełni zaszczepiony dwa tygodnie po drugiej dawce szczepionki Moderna lub Pfizer / BioNTech lub dwa tygodnie po podaniu pojedynczej dawki szczepionki Johnson & Johnson.

Być może zastanawiasz się, co możesz bezpiecznie zrobić teraz, gdy jesteś w pełni zaszczepiony. Jako specjalista od chorób zakaźnych udzieliłem odpowiedzi na kilka typowych pytań. Należy pamiętać, że informacje o COVID – 19 i szczepionkach ewoluują, a zalecenia mogą ulec zmianie gdy dowiemy się więcej.

Czy mogę spotykać się z osobami spoza mojego gospodarstwa domowego, które również są w pełni zaszczepione?

Tak, jeśli Ty i Twoi przyjaciele lub rodzina jesteście w pełni zaszczepieni, gromadzenie się w małych grupach bez masek jest uważane za mało ryzykowne. Chociaż jest możliwe, że osoby, które są w pełni zaszczepione, mogą nadal rozprzestrzeniać wirusa, szczepionki doskonale chronią cię przed ciężkimi chorobami, hospitalizacją i śmiercią z powodu COVID – 19.

Mamy nadzieję, że będziemy mogli zobaczyć COVID – 19 jak grypa: szczepionka przeciw grypie zmniejsza nasilenie grypy i zmniejsza szanse udania się do szpitala z powodu zapalenia płuc, ale nie eliminuje całkowicie wirusa.

Niezależnie od statusu szczepienia, jeśli wystąpi COVID – 19 objawy, należy unikać bliskich interakcji z innymi. Jeśli wynik testu na obecność COVID był pozytywny – 19 w poprzednim 10 dni przed planowaną wizytą należy powstrzymać się od odwiedzania innych osób.

Czy mogę spotkać się z rodziną i przyjaciółmi, którzy nie mają jeszcze szczepionki, i towarzysko bez maski, jeśli jestem w pełni zaszczepiona?

Ryzyko, że rozwiniesz COVID – 19 jest niska, jeśli jesteś zaszczepiony i uczestniczysz w spotkaniu w pomieszczeniu z innymi, którzy nie są zaszczepieni. Pamiętaj jednak, że możesz potencjalnie rozprzestrzenić wirusa na inne osoby. Szczepienie nie chroni całkowicie przed zarażeniem wirusem; po prostu zmniejsza objawy i nasilenie choroby. Jest więc możliwe, że możesz nie mieć żadnych objawów lub tylko bardzo łagodne objawy, a mimo to przekazać wirusa swojej rodzinie i przyjaciołom, którzy nie są jeszcze zaszczepieni.

Nowe zalecenia poniżej oparte są na status szczepień Ciebie i członków Twojej rodziny lub przyjaciół. W miarę jak dowiemy się więcej, zalecenia te mogą ulec zmianie.

Jeśli jesteś w pełni zaszczepiony i odwiedzasz w pełni zaszczepioną rodzinę lub przyjaciół:

  • Wizyty w pomieszczeniach bez masek są w porządku i prawdopodobnie niskiego ryzyka.

Jeśli jesteś w pełni zaszczepiony i odwiedzasz zdrowe, ale jeszcze nie zaszczepione osoby w wieku 64 lub młodsze mieszkający w jednym gospodarstwie domowym:

  • Wizyty w pomieszczeniach bez masek są w porządku i prawdopodobnie mało ryzykowne. Chociaż rozprzestrzenianie się wirusa jest nadal możliwe, ryzyko rozwoju ciężkiego COVID u zdrowych – a szczególnie młodszych – osób – 19 jest niski.
  • Należy pamiętać, że jeśli starsze osoby chorują na COVID – 19, ryzyko hospitalizacji i zgonu jest znacznie wyższe niż w przypadku osób młodszych. A 60 – rok życia ma większe ryzyko niż 50 – w wieku lat i 50 – rok życia jest bardziej zagrożony niż a 40 – rok -stary. Dowiedz się więcej na tej stronie CDC wyjaśniającej ryzyko według grup wiekowych.

Jeśli jesteś w pełni zaszczepiony i odwiedzasz jednoosobowe gospodarstwo domowe rodziny lub przyjaciół, którzy nie są jeszcze zaszczepieni i jesteś zagrożony ciężkim COVID – 19 ze względu na wiek (65 lub starsze) lub schorzenia, takie jak rak, cukrzyca, choroby serca, niedokrwistość sierpowata lub inne specyficzne warunki:

  • Wszyscy powinniście nosić dobrze dopasowane maski i trzymać się sześciu stóp od siebie w pomieszczeniach. Jeśli to możliwe, wizytę należy przeprowadzić na zewnątrz lub w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, aby zmniejszyć ryzyko.

Mieszanie dwóch lub więcej gospodarstw domowych, w których mieszkają osoby, które nie są jeszcze zaszczepione, zwiększa ryzyko zarażenia się wirusem wywołującym COVID – 19 dla każdego, kto nie jest zaszczepiony.

Ogólnie rzecz biorąc, im ściślej ludzie wchodzą w interakcje i im dłużej spędzają z innymi, tym większe ryzyko zarażenia lub rozprzestrzeniania wirusa, według CDC.

Jeśli to możliwe, każda osoba zbierająca się na wizytę może dodatkowo zmniejszyć ryzyko, unikając kontaktu z osobami spoza gospodarstwa domowego przez 14 dni przed wizytą i / lub podczas testu na obecność wirusa.

Co się stanie, jeśli mój partner lub osoby w moim gospodarstwie domowym nie są zaszczepione?

Możesz zrobić swoją część, aby pomóc zatrzymać partnera lub członków gospodarstwa domowego, którzy nie jeszcze został zaszczepiony bezpiecznie. Chociaż noszenie maski lub przebywanie w pewnej odległości w domu może być niewykonalne, możesz zachować te surowe środki poza domem. Pomoże to zmniejszyć ryzyko narażenia na wirusa, a tym samym zmniejszy ryzyko przeniesienia wirusa na partnera lub domowników. Twój niezaszczepiony partner lub współlokatorzy powinni przestrzegać tych samych wytycznych: nosić dobrze dopasowaną maskę, często myć ręce, utrzymywać dystans fizyczny i unikać tłumów w miejscach poza domem.

Czy mogę podróżować dla przyjemności lub dla przyjemności?

W tej chwili należy unikać niepotrzebnych podróży i odwiedzać osoby w pobliżu tylko z powodu przypadków COVID – 19 są nadal wysokie. Podróżowanie samolotem, autobusem lub pociągiem powoduje kontakt z wieloma osobami i zwiększa ryzyko przeniesienia. Szczepionki nie zapewniają 100% ochrony. Musimy zachować ostrożność, zwłaszcza gdy dowiadujemy się więcej o wariantach budzących obawy i o tym, jak bardzo szczepionka chroni przed tymi szczepami.

I jak wspomniano wcześniej, możesz również narażać innych na ryzyko i rozprzestrzeniać wirus, nawet jeśli sam jesteś chroniony.

Jakie środki ostrożności powinienem nadal stosować? Czy to prawda, że ​​ludzie muszą nadal nosić maski w miejscach publicznych?

Wiele więcej osób musi zostać zaszczepionych, zanim osiągniemy wystarczającą odporność społeczną. Dopóki to się nie stanie, nadal możesz przekazać wirusa innym, nawet jeśli jesteś w pełni zaszczepiony. Dlatego, aby zapewnić innym bezpieczeństwo i zmniejszyć ogólne rozprzestrzenianie się wirusa, możesz zrobić swoją część, nosząc dobrze dopasowaną maskę w miejscach publicznych, zachowując fizyczny dystans, często myjąc ręce i unikając dużych tłumów. )

Kiedy mogę iść do restauracji, na koncert lub na imprezę sportową?

Jak już wspomniano, im większe wydarzenie lub zgromadzenie, tym większe ryzyko narażać się na działanie wirusa i / lub rozprzestrzeniać go na innych. Jedzenie wewnątrz restauracji jest mniej ryzykowne dla osób zaszczepionych w porównaniu z uczestnictwem w dużym koncercie w pomieszczeniu. Niezależnie od poziomu ryzyka, w każdym miejscu publicznym możesz wykonać swoją część, nosząc dobrze dopasowaną maskę, obserwując dystans, myjąc ręce i unikając tłumów.