Aby uchronić się przed tymi mentalnie ślepymi obszarami , musisz wiedzieć, czym one są, skąd pochodzą i co możesz zrobić im.

Predyspozycje poznawcze w drodze

Na przykład uprzedzenie poznawcze, obraz, którym jeździsz na auto-pilocie, ponieważ wszyscy spędzamy większość czasu.

Wyjaśnijmy, to doskonały pomysł, aby twoje automatyczne działanie pozostało w miejsce szofera, gdy wykonujesz zadania, które nie wymagają pełnego skupienia i uwagi. W zwykłych sytuacjach na drodze – bez trudnych warunków pogodowych lub ruchu w zakrętach – nie musisz konsumować swoich zasobów psychologicznych, skupiając się całkowicie na jeździe.

Teraz wyobraź sobie to, jadą, samochody i ciężarówki przed tobą nagle cię odcięły!

Co robisz?

Cóż, musisz zatrzasnąć hamuje, aby zapobiec awarii. Może migasz światłami lub trąbisz klaksonem. Czujesz lęk i złość.

Rozumiesz układ nerwowy, strzelając kortyzolem po całym ciele. Twoje serce bije szybciej, dłonie zaczynają się pocić, fala ciepła przepływa przez twoje ciało.

Co czujesz w stosunku do drugiego kierowcy? Najprawdopodobniej twoje pierwsze wrażenie jest takie, że kierowca jest niegrzeczny i wstrętny.

Teraz wyobraź sobie inną sytuację. Jeździsz autopilotem, dbając o własną organizację i nagle zdajesz sobie sprawę, że musisz skręcić w prawo na następnym skrzyżowaniu. Szybko zmieniasz pasy i nagle słyszysz, jak ktoś za tobą trąbi swoim rogiem.

Teraz zdajesz sobie sprawę, że ktoś był w twoim martwym polu, jednak zapomniałeś sprawdzić go w pośpiechu, aby zmienić pas, więc dość poważnie go odciąłeś.

Czy uważasz, że jesteś nieuprzejmy kierowcą? Ogromna większość ludzi nie. Celowo nie odcięliśmy drugiego kierowcy; po prostu nie widzieliśmy ich samochodu.

Wyobraźmy sobie inną sytuację: twój kumpel zranił się, a ty sprowadzasz ją do przychodni. Jeździsz mocno i wyprzedzasz inne samochody i ciężarówki.

Czy jesteś niegrzecznym kierowcą? Prawdopodobnie powiedziałbyś, że nie jesteś; robisz po prostu idealną rzecz do tego scenariusza.

Błędne przypisywanie winy z powodu błędów poznawczych

Dlaczego zapewniamy sobie przepustkę, przyznając innym osobom nieznośny status? Dlaczego nasze wnętrzności stale sprawiają, że dobrzy ludzie, a inni ludzie złymi ludźmi?

Istnieje wyraźny rozdźwięk między naszym instynktem a rzeczywistością. Ten wzór nie jest zbiegiem okoliczności

Nasza natychmiastowa reakcja jelitowa łączy nawyki innych ludzi z ich osobowością, a nie z sytuacją, w której nawyki występują. Naukowa nazwa tego rodzaju stronniczości poznawczej jest zasadniczym błędem przypisania.

Ten błąd osądu prowadzi do następujących wniosków: jeśli widzimy, że ktoś zachowuje się niegrzecznie, natychmiast i intuicyjnie odczuwamy brak szacunku dla tej osoby. Nie przestajemy zastanawiać się, czy nietypowy scenariusz może spowodować, że szeregowy zastosuje tę metodę.

Na przykładzie kierowcy, być może osoba, która cię odcięła, cię nie widziała. Może prowadzili swojego kumpla do kliniki pogotowia. Ale nie o tym informuje nasz instynkt.

Z drugiej strony przypisujemy własne zachowanie do scenariusza, a nie do naszej postaci. Przez większość czasu nasza firma uważa, że ​​posiadamy prawidłowe i całkowicie zrozumiałe opisy naszych działań.

Czy tendencje poznawcze są naprawdę tak złe?

Może się nie wydawać niezwykle istotne, czy błędnie wierzysz, że inni kierowcy są palantami.

Na przykład, co byś pomyślał o potencjalnym współpracowniku organizacji, gdybyś zobaczył krzyczy na kogoś z telefonu komórkowego?

Ten nieracjonalny scenariusz filmowy naprawdę zdemoralizował resztę personelu, powodując rosnące rozłączenie między dyrektorem generalnym a innymi pracownikami.

Dlaczego cierpimy na problemy poznawcze?

Badanie kognitywistyczne ujawnia, że ​​w rzeczywistości celowa część naszego umysłu jest jak mały jeździec na szczycie ogromnego słonia emocji i intuicji.

Mówiąc w przybliżeniu, mamy 2 systemy wierzeń, które neuronaukowcy nazywają Systemem 1 i 2. Łatwiej jest wierzyć w nie jako „system autopilota” i „system celowy”.

system autopilota odpowiada naszym uczuciom i instynktom. Jego procedury poznawcze występują głównie w ciele migdałowatym i innych częściach mózgu, które powstały na początku naszej ewolucji.

Ten system prowadzi nasze codzienne czynności, pomaga nam dokonywać szybkich wyborów i szybko reaguje do niebezpiecznych sytuacji życiowych i śmierci, takich jak tygrysy szablozębne poprzez mroz, bitwę lub reakcję na napięcie lotu.

Pomagając naszemu przetrwaniu w przeszłości, reakcja walki lub ucieczki nie jest fantastyczna dla współczesnego życia. Mamy wiele małych napięć, które nie są śmiertelne, jednak system autopilota traktuje je jak tygrysy, wytwarzając niepotrzebnie trudne codzienne życie, które osłabia nasze zdrowie psychiczne i fizyczne oraz samopoczucie.

Co więcej, podczas gdy sądowe osądy wynikające z instynktów i uczuć na ogół wydają się „prawdziwe”, ponieważ są szybkie i skuteczne, czasami prowadzą nas niepoprawnie w sposób systemowy i przewidywalny.

Rozmyślny system odzwierciedla nasze rozsądne myślenie i koncentruje się wokół kora przedczołowa – część mózgu, która niedawno postępowała niedawno.

Ten system myślenia pomaga nam wykonywać bardziej złożone czynności umysłowe, takie jak radzenie sobie z relacjami indywidualnymi i grupowymi, logiczne myślenie, myślenie probabilistyczne, oraz poznawanie nowych szczegółów i wzorców wiary i nawyków. Może również powodować okresowe błędy w podejmowaniu decyzji, jednak jest to o wiele bardziej typowe niż system autopilota.

Trenuj swój umyślny system rozwiązywania problemów poznawczych

Na szczęście, przy wystarczającej motywacji i odpowiednim przeszkoleniu, system celowy może się włączyć w okolicznościach, w których jesteśmy narażeni na systematyczne błędy w podejmowaniu decyzji.

System autopilota jest jak słoń.

System celowy jest jak jeździec słonia.

Z czasem możesz użyć systemu celowego, aby zmienić swoje automatyczne wzorce myślenia, odczuwania i zachowania oraz zakończyć będąc znacznie lepszym w dokonywaniu najlepszych wyborów.

Dlatego nigdy nie powinieneś nigdy iść z jelitami, a raczej zastanowić się głową nad wyborem, którego nie chcesz się pomylić.

Wniosek

Wróćmy do istotnego błędu atrybucji. Teraz, gdy wiemy, czym są uprzedzenia poznawcze i skąd się biorą, jak możemy omówić tę predyspozycję poznawczą?

Z ewolucyjnego punktu widzenia w sawannie przodków było to cenne dla przetrwania nasi przodkowie dokonują szybkich wyborów i zakładają najgorsze, niezależnie od precyzji tego założenia. Ci, którzy tego nie zrobili, nie znosili oddawania swoich genów.

We współczesnym świecie, w którym nasze przetrwanie nie jest od razu zagrożone przez innych i gdzie mamy długotrwałe interakcje z nieznajomymi, takie jak oceny zagrażają naszym długoterminowym celom. Musimy rozwiązać ten problem i inne mentalne ślepe punkty, aby podejmować trafne decyzje dotyczące naszych relacji lub innych miejsc w naszym życiu.

Poświęć teraz kilka minut, aby pomyśleć o tym, gdzie w ostatnich tygodniach mogłeś źle przypisać winę. Biorąc pod uwagę stres związany z pandemią, jest to łatwe do zrobienia.

Staraj się połączyć się z tymi, których omyłkowo obwiniłeś i zapytaj wybaczenie Może to być początek twojej życiowej podróży do uznania i pokonania uprzedzeń poznawczych i dokonania najlepszych wyborów.

Więcej na temat uprzedzeń poznawczych

Uwzględniono kredyt na zdjęcie: Evan Dennis przez unsplash.com

Czytaj więcej