Platforma Obywatelska przedstawiła w sobotę “wielki program zdrowotny”, jak zaznaczał lider ugrupowania Borys Budka – “skuteczny program ratowania zdrowia i życia Polaków”. PO chce m.in.

– Właśnie w takich momentach potrzebne są radykalne i działanie.

– Właśnie w takich momentach potrzebne są radykalne i działanie. Program, który dziś dziśamy, został opracowany przez krytykę i lekarzy, dla pacjentów i służb, ale przede wszystkim dla was. Dlatego, że to człowiek jest najważniejszy. Kiedy mówimy o sytuacji w Polsce, nie chcemy rozmawiać o polityce. Chcemy zaprezentować coś, czego w powojennej Polsce nie było. Wielki program zdrowotny, stan się program odbudowy zdrowego zdrowia – poinformował Budka.

– Żeby uzdrowić Polskę, wyeliminować olbrzymi chaos. W ostatnim czasie Polska stała się niechlubnym liderem w Europie. Ponad 50 tys. ludzi zmarło do tej pory w Polsce na covid. To też osoby, dla których zabrakło miejsca w polskich szpitalach – przekazał.

– Statystycy mówią o ponadnormatywnych zgonach, jednak Bartosz Arłukowicz uczulał mnie o., Co jest “ponadnormatywne” . Wszystkie śmierć to tragedia ludzka i można było uniknąć tego. Chcemy pokazać, jak w przyszłości można tego uniknąć – nocneł.

– Nasz program wstępny przede wszystkim z pierwszego ważnego elementu. To bilans zdrowia Polaków po covid. Przebadamy wszystkich Polaków, od najmłodszych, po seniorów. Proponujemy sieć 100 szpitali bezlimitowych, w których ci zdiagnozowani wcześniej i potrzebujący pomocy, możemy ją niezwłocznie. To jest możliwe. Wymaga to olbrzymich wydatków, ale nie ma ważniejszej rzeczy niż zdrowie i życie Polaków. Wiemy, gdzie i jak zdobywać na pieniądze – zapewnił Budka. – Mowa o dodatkowych 100 mld złotych.

Jak wyliczył Budka, Krajowy Plan Odbudowy może stać się również planem odbudowy zdrowia Polaków. Drugim konspiracyjny mógłby być NBP. Jego zyski powinny być przeznaczone na te cele. Trzecim źródłem pieniędzy dla 100 szpitali miałyby być dywidendy ze spółek skarbu państwa. – Trzeba skończyć z tymi oligarchami władzy, dla których produkcji skarbu są sposoby na życie. Za wasze pieniądze. Należy też ciąż absurdalne koszty, jak imperium Rydzyka, zasilane ze Skarbu Państwa, tępa propaganda sączona z mediów i absurdalne inwestycje, które są tylko na papierze. Tego nie będzie – mówił szef PO.

– trzeba zacząć natychmiast – podkreślił Budkę, po czym zaprosił na scenę Bartosza Arłukowicza.

– Jesteśmy w krytycznej sytuacji. Każdego dnia odchodzą nasi najbliżsi. 50 tys. rodzin w Polsce straciło kogoś bliskiego. To nie są tylko liczby. To nasi ojcowie, dziadkowie, sąsiedzi i przyjaciele. Dzisiaj jesteśmy liderami w Europie, ale i na świecie nie tylko w Europie, ale i na świecie oraz pod względem liczby zakażeń, ale za to koniec pod względem testowania – mówiliśmy minister zdrowia.

– W grudniu apelowaliśmy, przetestować wszystkich Polaków wracających na święta, jednak ani minister zdrowia, ani premier nie podjęto decyzji. Jak podsumował to senator Karczewski, było to tworzenie obawą przed falą hejtu. Premier i minister woleli hejtu, niż ratować zdrowie i życie Polaków. Efekty tego widzimy – zaznaczał.

Arłukowicz zwracał uwagę na rolę opcjonalnego wykorzystania i badania jego mutacji. Zdecydowanie rząd prowadzi badania w stopniu niedostatecznym. – Masowe testy to jest coś, o czym świat mówił od początku. Testy, testy, testy – podkreślił, po czym zaprosił Renatę Kaznowską, wiceprezydent Warszawy.

– Pewnie nie mnie tutaj dzisiaj, ale wczoraj pan minister Niedzielski pod pełną skandal tarczą, że słowami do naszego miejskiego szpitala tymczasowego rządowego komisarza, bo rzekomo, mój nie współpracujemy. Rząd dzisiaj powinien mieć jednego wroga. Tym wrogiem powinna być pandemia. Samorząd dzisiaj jest największym sojusznikiem swoich mieszkańców. Szpitale tymczasowe w całej Polsce są niemym świadkiem braku przygotowania do walki z pandemią – mówiła Kaznowska.

– Szpital Narodowy Bank Inwestycyjny 1200 pacjentów. Jesteśmy w szczycie pandemii i mamy tam 25 proc. obłożenia. Pozostałe szpitale rządowe tymczasowe w Polsce nie lepiej. Sytuacja absolutnie dramatyczna. Pan minister i pan wojewoda koryguj tu szpitalom miejskim kolejne dni o przekształcaniu złów na łóżka covidowe. To już prawie 500, czyli 40 proc. Wszystko to na miejscu stolicy, w szpitalach które mogą być też dostępne w leczyć pacjentów niecovidowych. Sytuacja jest absolutnie dramatyczna. Te szpitale są nie tylko ovone. Te szpitale dostały zakaz realizacji planów planowych – wskazyła Kazanowska.

Jak poinformował Arłukowicz, jeden z elementów programu PO jest odblokowanie szpitali dla innych pacjentów. – Oni nie przestali chorować – Włączł. Platforma propozycje powstanie sieci “białe” szpitali, które będą przyjmować pacjentów chorujących na choroby inne niż covid, w tym np. chorych onkologicznych, cierpiących z powodu udarów i innych poważnych dolegliwości. Arłukowicz wezwał też ministra zdrowia do odstąpienia od egzaminu ustnego dla młodych lekarzy. – Ich miejsce jest szpital, a nie sala egzaminacyjna – grzmiał były szef resortu zdrowia.

– Nie przeszkolono lekarzy innych specjalności z obsługi respiratora, by mogli wspomóc anestezjologów. Moi zmienimy program kursów studentów i lekarzy. Każdy z nich będzie miał elementy obsługi respiratora i tlenem. Taki przyszedł czas – powiedział Arłukowicz.

– Przygotowaliśmy czteropunktowy plan odbudowy zdrowia Polaków – poinformował. W jego ramach ma się odbyć bilans zdrowia Polaków, ma powstać sieć 100 szpitali bezlimitowych, mają zostać zniesione limity w poradniach i na oddziałach szpitalnych oraz powstać oddziaływanie rehabilitacji pocovidowej.

– każda Polka i Polak dostanie pakiet badań dostosowany do wieku i posiłków – zapowiedział.

Zapis danych z prezentacji programu dostępny jest poniżej:

Czytaj dalej. .. %% custom_html1 %%