• Powszechnie wiadomo, że alkohol nie należy do najzdrowszych. Możesz cieszyć się nim sporadycznie jeżeli uważasz na to co pijesz.
  • Na diecie ketonowej twój organizm przetwarza alkohol inaczej. Oznacza to, że skutki spożycia alkoholu mogą uderzyć cię szybciej. Z biegiem czasu alkohol może przeszkodzić ci w odchudzaniu.
  • Klarowny twardy trunek jest najbardziej ketonowym alkoholem. Pamiętaj tylko o drinkach z cukrem. W przypadku niektórych osób może tak być również z winem.

Czy można cieszyć się alkoholem będąc na diecie keto? Jednym słowem: trochę. Przedstawiamy nasz przewodnik po alkoholach ketonowych, które możesz spożywać i które będą wchłaniane bez wytrącenia z ketozy.

Czy możesz spożywać alkohol będąc na keto?

Chociaż jest oczywiste, że słodkie napoje gazowane i piwo są pełne cukru i węglowodanów, które mogą natychmiast wyprowadzić Cię z ketozy, prosty trunek i wytrawne wino również mogą powodować problemy.

Mówiąc o piciu na diecie ketonowej, musisz wziąć pod uwagę procesy zachodzące w Twoim organizmie podczas metabolizowania alkoholu, a także to jaki to może mieć wpływ na przebieg ketozy.

Twoje zdrowie i ciało są wyjątkowe, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, że nawet jeśli pijesz napój alkoholowy o niskiej zawartości węglowodanów, Twoja reakcja może nie być taka sama jak u innych. Słuchaj swojego ciała i postępuj zgodnie z nim.

W przypadku spożywania wódki – ma ona bardzo mało kalorii i jeszcze mniejszą zawartość cukru. Jednak problemem może być to, że organizm w pierwszej kolejności przetwarza alkohol.

Alkohol a proces spalania tłuszczu

Alkohol ma około 7 kalorii na gram, więc czasami jest klasyfikowany jako czwarty makroskładnik odżywczy.  W przeciwieństwie do węglowodanów, tłuszczów i białka, nie jest to niezbędne. Nie potrzebujesz go, aby przeżyć.

Na diecie ketonowej organizm zamiast węglowodanów zużywa tłuszcz jako energię. W przypadku braku węglowodanów Twoja wątroba zamienia tłuszcz w cząsteczki energii zwane ketonami. Kiedy pijesz alkohol, twoje ciało zaczyna go metabolizować – co oznacza, że go rozkłada.

Rzecz w tym, że giedy jesteś na keto, twoja wątroba skupia całą swoją uwagę na metabolizowanym alkoholu zamiast tłuszczu. Dopóki cały alkohol nie zostanie przetworzony, organizm nie będzie wytwarzał ketonów z tłuszczu. To spowalnia proces spalania i potencjalnie spowalnia cele związane z odchudzaniem.

Podsumowując: Jeśli pijesz alkohol sporadycznie, prawdopodbnie nie zakłóci to bycia w ketozie. Jednak jeżeli robisz to częściej, np. kilka razy w tygodniu lub co weekend, może to mieć istotny wpływ na spalanie tłuszczu.

Związane z: Objaśnienie ketozy i diety ketogenicznej: kompletny przewodnik dla początkujących

a lot of colorfull drinks with fruits

Tolerancja na alkohol

Węglowodany świetnie radzą sobie z uczuciem bycia pod wpływem. Makarony, pizza i chleb są pełne glukozy, którą organizm stosunkowo szybko spala. To spowalnia metabolizowanie alkoholu, co pomaga obniżyć poziom alkoholu we krwi.

Kiedy prowadzisz ketogeniczny styl życia, jesz bardzo mało węglowodanów. Oznacza to, że alkohol jest przetwarzany szybciej – co prowadzi do znacznie szybszego doprowadzenie do stanu upicia.

Chociaż  możesz myśleć, że jest to pozytywny efekt, oznacza to też, że jeśli dopiero zaczynasz przygodę z keto podczas spotkania z najomymi spożywasz taką samą ilość napoi alkoholowych. Wtedy efekty spowodowane alkoholem przyjdą do ciebie szybciej co może cię zaskoczyć.

Pamiętaj, że ważne jest to ile alkoholu możesz wypić teraz, a nie po ilu drinkach kończyłeś kiedyś.

Keto i alkohol mogą osłabiać silną wolę

Utrzymanie zdrowego ketogenicznego stylu życia wymaga skupienia i silnej woli. Kiedy pijesz alkohol, słabną twoje hamulce. Dlatego tak łatwo jest wybrać się na kilka kawałków pizzy o 2 nad ranem po nocnym piciu zamiast zadowolić się garścią pistacji i szklanką wody.

Więc nawet jeśli ostrożnie wybierzesz swój niskowęglowodanowy alkohol, wybory, których dokonasz po tych napojach (np. pizza lub fast food), mogą skończyć się wyrzuceniem z ketozy.

Czy alkohol nasila ketozę?

Jeśli kiedykolwiek słyszałeś wyrażenie „picie zwiększa ketozę”, znasz tylko połowę historii.

Badanie przeprowadzone w 2018 zilustrowało, jak spożycie alkoholu i dieta wysokotłuszczowa zwiększyły „ketonurię” – czyli zwiększenie liczby ketonów w moczu osób badanych. Oto naukowe wyjaśnienie: Badacze wysnuli teorię, że ketonuria była spowodowana „opóźnioną zmianą w pośrednim metabolizmie” spowodowaną wyczerpaniem glikogenu wywołanym przez alkohol.

Podsumowując: Picie alkoholu na diecie ketonowej może skutkować szybkim wzrostem aktywności ketonowej, ale wątroba w końcu zacznie używać alkoholu zamiast tłuszczu jako źródła energii. Oznacza to mniejsze spalanie tłuszczu w czasie.

Wino a keto

Teraz, gdy znamy naukę stojącą za połączeniem diety ketogenicznej i alkoholu, możemy przyjrzeć się jakie rodzaje alkoholu uznajemy za dozwolone.

Czy możesz wypić kieliszek wina na keto? Tak jak w przypadku wszystkich rzeczy niskowęglowodanowych, to zależy. Niektóre wina, zwłaszcza wytrawne, są doskonałe ale z umiarem. Kieliszek wina do kolacji lub wieczorem idealnie pasuje do diety ketonowej.

Pamiętaj, aby sprawdzić liczbę kalorii i węglowodanów w gotowych napojach, abyś mógł dokonać świadomego wyboru co do wieczoru. Nie ważne czy jest to wino o niższej zawartości alkoholu.

Wina o wyższej zawartości węglowodanów obejmują wino musujące Moscato, a także niektóre wina riesling. Spójrz na brutalnego szampana i wytrawnego rieslinga, które zastępują ich słodszych kuzynów.

Istnieje również potencjalna szara strefa, jeśli chodzi o liczenie węglowodanów w winie. Na przykład wina chardonnay mogą zawierać 3,2 grama węglowodanów.

Jeśli martwisz się czymś więcej niż tylko węglowodanami, zwróć uwagę na winnicę, z której pochodzi wino. Organiczne, biodynamiczne wytrawne wina testowane są w laboratoriach, aby upewnić się, że są wolne od pleśni i dodatków.

a glass of red wine

A co z piwem?

Ze względu na listę składników (jęczmień, chmiel, drożdże i wodę), należy unikać piwa, gdy jesteś na diecie ketonowej. Jęczmień jest rozkładany na maltozę cukrową, na którą działają drożdże, tworząc znacznie wyższą zawartość węglowodanów niż zwykły alkohol, a nawet wino.

Jeżeli bardzo lubisz piwo, jest nadzieja! Niektóre piwa lekkie mają niższą liczbę węglowodanów niż pozostałe, a okazjonalny napar z wyższą zawartością węglowodanów niekoniecznie wyrzuci cię z ketozy.

a pint of beer

Alkohol twardy – łatwiejszy alkohol ketonowy

Najbardziej klarowne trunki w okolicy 68% alkoholu (wódka, whisky, gin, szkocka, brandy, rum i tequila) zawierają 0 gramów samych węglowodanów i cukrów, co oznacza, że w niewielkich ilościach są przyjazne dla keto.

Problem pojawia się, jeśli chcesz zmieszać swój trunek z czymś, aby był bardziej smaczny.

Mieszanie spirytusu z czystą wodą lub seltzerem jest całkowicie dopuszczalne w przypadku keto, ale woda tonikowa może zawierać ogromną ilość węglowodanów. Podobnie, gdy mieszasz mocne napoje z rzeczami takimi jak soki owocowe, napoje gazowane lub syropy (które są zwykle pełne cukru), otwierasz się na wiele nieoczekiwanych płynnych węglowodanów.

Jeśli naprawdę masz ochotę na coś więcej niż zwykłą tequilę z lodem, nadal możesz cieszyć się napojami przyjaznymi dla keto, zamień słodycze lub poproś barmana, aby zrobił ci coś gorzkiego.

Dietetyczny, gazowany napój jest kolejną opcją, ale wielu na keto decyduje się unikać sztucznych słodzików, więc wybierz to, co najlepiej pasuje do twojej diety.

Należy pamiętać, że aromatyzowane alkohole i likiery (na przykład sznapsy kokosowe) mogą i często zawierają dodatkowy cukier. Zwróć uwagę na to, ile jesz i jak to pasuje do twojego codzienne makra .

Czy istnieją keto koktajle?

Oczywiście! W rzeczywistości mamy dla Ciebie kilka przydatnych przepisów na koktajle ketonowe, wszystkie poniżej 5 g węglowodanów netto na porcję.

  1. Keto Malina Tymianek Gin Fizz
  2. Keto White Russian
  3. Keto Muddled Strawberry Margarita
  4. Pikantny kolagen Keto Margarita
  5. Niesprawiedliwie prosty koktajl z wódką

Jeśli żaden z tych keto koktajli nie wzbudził twojego zainteresowania, możesz też zrobić keto lemoniadę lub przygotować kilka porcji niskowęglowodanowej matchy połączonej z dowolnym alkoholem. Nie będziemy oceniać 🙂