Marzec do miesiąca świadomości raka grubego. W momencie powstania pochodzenia do „ekstremalnie rzadkich”, dziś jest drugi pod względem częstości nowotworu, który zapadł Polaków. Dzięki temu coraz częściej młodsi, a skuteczność coraz częściej informują o tym, jakie znaczenie ma w nowotworzeniu współczesna dieta i styl życia.

1. Rak jelita grubego w Polsce

W Polsce co roku diagnozę rozpoznaje ok. 18 tys. osób, co czyni ten nowotwór drugim po raku płuca pod względem zapadalności. Uściślając, to trzecia wśród kobiet i czwarta w przypadku mężczyzn najczęściej wykrywana choroba nowotworowa. Chociaż do najistotniejszych czynników należy wiek, to chorują coraz młodsi.

Zobacz film: “3 ważne objawy raka, które często ignorujemy”

dr n. med. Paweł Potocki, onkolog kliniczny ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zwraca uwagę, że dane Krajowego Rejestru Nowotworów wskazują, że nie tylko rośnie liczba zachorowań, ale coraz częściej ten nowotwór dopada osób młodych.

– Polska w ostatniej dekadzie dołączyła do krajów rozwiniętych, co się dzieje z prężnym rozwojem gospodarki, ale ma też swoją cenę. Rak jelita grubego jest w historii medycyny nowotworem nowego. W podręcznikach medycyny choroby z przełomu XIX i XX wieku stwierdza się zapisy, że rak jelita grubego jest nowotworem ekstremalnie rzadkim, podobnie jak rak płuca. Dzięki temu, że pochodzi z wielu diagnozowanych – potwierdzono w opinii z WP abcZdrowie ekspert.

Tłumaczy, że rak jelita grubego należy do grupy pochodzenia powiązanego z westernizacji stylu życiajest konsekwencją “tego, że się przejadamy i to w dodatku produkt wysokoprzetworzonymi”.

– Efektem żartu zespół twórczy, nadmierna masa ciała i tzw. otyłość brzuszna, coraz więcej przypadków cukrzycy typu 2 i insulinooporności, także w młodszym wieku. W końcu coraz więcej działań związanych z następstwem zastosowania scedowanych na maszynach, zakładach przemysłowych, a my mamy mniej powodów, żeby się ruszyć – podsumowuje onkolog.

2. Atakuje po cichu, ale można iść do pomocy

Niepokojące jest to, że nowotwór wzmaga się może latami, nie zaobserwowano żadnych widocznych objawów.

– Każdy z nas od czasu do czasu ma dolegliwości bólowe w jamie brzusznej iw związku z tym bardzo często te dolegliwości są bagatelizowane. Jak tłumaczą je, mówiąc: to się zdarza, może zjadłem coś nieświeżego, a może mój brzuch nie radzi sobie z podziałem tak dobrze, jak wtedy, gdy byłem młodszy – mówi ekspert.

Dodaje, że są i takie objawy, które uchodzą za Specjalny dla raka jelita grubego i zawsze musi być sygnałem alarmowym.

– Do każdorazowo krew w stolcuale też nagła i trwała zmiana rytmu wypróżnień. Biegunki, może zaparcia, czynności toaletowe, które się pojawiają, w końcu charakterystycznym dla raka jelita grubego jest podłączony producentów, ołówkowatych stolców jako skutek zwężenia w systemie grubego – wymiany dr Potocki.

Uznaje, że dla wielu chorób onkologicznych, w tym raka jelita grubego, sygnałami ostrzegawczymi jest również sprawdzany triady zachowania: „nieuzasadnionej utraty masy ciała, nocnych potów, a także nieinfekcyjnych gorączek”.

Kluczem jest więc zachowanie czujności onkologicznej. przekonaj się, że profilaktyka może kontrolować śmiertelność nawet o 50-60 proc. wprowadzono jej filarem jest to, że czynniki te występują, a więc jak stosuje się już brak ruchu czy nieodpowiednia dieta i współczynnik używek.

Drugim – oznaczeniem osób z grupy ryzyka. Do chorzy na wrzodziejące zapalenie jelita grubegou których notuje się 20-krotny wzrost ryzyka nowotworu, czy borykających się z Choroby Leśniowskiego-Crohna z trzykrotnie większym ryzykiem. Dr Potocki podał, że grupa stanowiących zagrożonych osób to te, których krewni pierwszego stopnia chorowali na nowotwór.

Do jednego z najczęściej diagnozowanych w Polsce pochodzenia

Do jednego z najczęściej diagnozowanych w Polsce pochodzenia (Getty Images)

Trzecim filarem są badania. Przede wszystkim kolonoskopiaw opinii Polaków bodaj najbardziej wstydliwe i przerażające badanie.

– jak wstydzą się pójść na kolonoskopię bądź odwlekają ją w czasie albo nigdy się na nią nie zdecyduje. Tymczasem dzisiaj fiberokolonoskopy są naprawdę skuteczne, nieprawidłowe, które pozwalają zminimalizować dyskomfort w czasie badania. Po drugie jest opcja wykonania jej w analgosedacji, w technologii znieczuleniu – tłumacz onkolog.

Uznaje, że jest też badanie na utajoną krew. Mniej skuteczny niż kolonoskopia, ale jak podkreśla dr Potocki – lepsze takie niż zaniechanie profilaktyki w ogóle.

– Mamy już testy nowej generacji, bardziej wrażliwe. Test FIT – immunochemicznie – nie wymaga specjalnego, a wiele krajów prowadzi screening raka jelita grubego właśnie zaczynając od tego testu, na kolonoskopię pojawia się natomiast tych, którzy mają pozytywny wynik – podumowuje ekspert.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Szukasz inspiracji z napisania, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza Umówiłem się na wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporady od ręki.

Czytaj dalej…%%custom_html1%%