– Jakość opieki nad pacjentami, z której w 2023 roku mają być rozliczane szpitale, sporo kosztuje. Tam gdzie lekarze oraz ich organy założycielskie, w tym samorządy, w dobie ustanowienia i rosnących kosztów muszą ściśle zaciskać pasa – mówi prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Fundacji Szpitali.
- zaczniesz, że w 2023 r. od szpitalai będzie wymagało bardzo wysokiej jakości usług, przy pomocy pomocy finansowania świadczenia usług wspomagających pod świadczenie jakości opieki nad pacjentami – zauważa Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej władzy Szpitali.
- powyżej, że zamiast współpracy między naszymi i przychodniami mamy w polskiej ochronie zdrowia „osobne folwarki”. Na tym rozdrobnionym systemie opieki nad wszystkim cierpią zagubieni w nim pacjenci.
- – Oczekujemy pomocy bodźców i instrumentów wsparcia pomagających modernizować szpitale, a nie narzucania im opresyjnych zasad restrukturyzacji – jako prezes Fedorowski w biurze z PortalSamorzadowy.pl.
Kampania szans są na korzyść działania ochrony zdrowia?
W tym roku podoba nam się wybory sędziowskie, a wiosną 2024 r. samorządowe. Gorący czas kampania będzie sprzyjał wprowadzaniu poprawiających działanie ochrony zdrowia w Polsce?
Prof. Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Fundacji Szpitali: – Mam nadzieję, że tak właśnie będzie. Zawirowania polityczne między innymi działaniami na funkcjonowanie szpitali, których szefowie są mniej lub bardziej zależni od władz samorządowych (w przypadku lecznic podległych powiatom, gminom lub samorządom wojewódzkim – red.).
Z jednej strony powiązania służby z polityką, w tym wyborami granicznymi czy samorządowymi stwarzającymi pewne zagrożenie. Z drugiej strony dostrzegam w tych korelacjach przyczyn na skutek wydolności, organizacji oraz sposobu finansowania ochrony zdrowia.
Zbliżające się Decyzje certyfikujące staną się znakiemomitą kontroli do tego, poprzez zastosowanie naszego leczenia polityków Poszczególni ugrupowania, którzy będą po wyborach kreować ofertę zdrowotną państwa. Wierzę, że zechcą brać udział w merytorycznych dyskusjach o skuteczności zmian w ochronie zdrowia, w tym dotyczących funkcjonowania oraz finansowania szpitali i innych świadczeń medycznych.
Czytaj: Samorządy nie dopłacą już grube miliony do szpitali. Zbliża się wielka weryfikacja
O jakiej zmianie powinniśmy rozmawiać o polityce w czasie tych merytorycznych spotkań?
– Przede wszystkim ważne jest, aby zatrudnić instruktora ekspertów i praktyków, w tym osoby bardzo dobrze znające się na organizacji i zarządzaniu systemem opieki, a także placówką medyczną. Mam nadzieję, że takie rozmowy pomogą w budowaniu nowego modelu ochrony zdrowia w Polsce.
Kluczową rolę w systemie należy uzasadnić koordynacja współpracy ogniwami obsługującymi – należących do określonego typu, przychodniami specjalistycznymi oraz placówek podstawowej opieki zdrowotnej, w tym z lekarzami rodzinnymi.
Nadal nie widzę tej współpracy. Zamiast niej mamy w ochronie zdrowia osobne folwarki. Na tym silosowym, rozdrobnionym systemie opieki zdrowotnej przede wszystkim cierpią zagubieni w nim pacjenci.
Politycy najpierw wprowadzają przepisy, a potem pytają o opinie ekspertów
Mamy jednak już przepisy dotyczące zasad koordynowanej opieki nad pacjentami w przychodniach podstawowych opieki zdrowotnej. Możesz już w tym roku sięgnąć po poszerzony zakres badań diagnostycznych i porad specjalistycznych.
– Tak, ale ta koordynacja opieki w placówce POZ nie przekłada się jeszcze na wspomnianą współpracę m.in. przychodni ze swoimi. W związku z tym powtórzę – w czasie kampanii wyborczych będzie możliwe o tej koniecznej relacji z politykami. Ważne jest, aby wezwać ekspertów przed wdrożeniem przepisów prawnych w ochronie zdrowia.
Niestety, dotychczasowa praktyka dowodzi, że decydenci więc wprowadzają jakieś przepisy lub ich projekty, a później konsultują je z praktykamiktórzy te akty prawne mają stosować.
Czytaj: 5 najważniejszych zmian dla pacjentów w 2023 roku. Z tym lepiej się nauczyć zawczasu
Jak więc wygląda podejście do planowania od wielu miesięcy przez Ministerstwo Zdrowia reformy szpitalnictwa, w tym zakresie podlegają nadzory przez jednostkę samorządu terytorialnego?
– Po pierwsze, należy zbudować na wspólnym organie koordynowanej ochrony zdrowia – w których szpitalach współpracują z innymi podmiotami, w tym przede wszystkim z placówkami opieki ambulatoryjnej i podstawowej. Uważają, że nie tyle na to, że dostarczają opieki zdrowotnej, co na fakt, że po zbadaniu z przychodni nie bardzo wiedzą, jak dalej mają postępować w procesie diagnostyczno-terapeutycznym.
W tym celu służenie jest stworzeniem przez urodzoną, które spowodują, że placówkom medycznym będzie się opłacało ze współpracuj.
Po drugie, zamiast centralnego, centralnego zarządzania szpitalami – w tym samorządowymi – które zapewniają, na szczęście już porzucona pierwsza wersja projektu o świadczenie i poprawę efektywności szpitalnictwa, należy wprowadzić środki motywujące do skutecznego zarządzania.
Chodzi więc o wprowadzenie środków bodźców i narzędzi wsparcia pomagających modernizować leczenie, a nie narzucanie im np. opresyjnych warunków restrukturyzacji.
Po trzecie, Jeden z niezależnych aktów prawnych ma wpływ na działanie szpitala i w 2023 roku będzie ustawą o jakości w opiece systemu i spokoju pacjenta. Kontrola ta sprawdza się między innymi systemem oceny jakości działań szpitali.
Jakość kosztuje, a szpitale i samorządy muszą zaciskać pasa
Chyba dobrze. W rezultacie podniesienia jakości i oczywiście bezpieczeństwa stosowania.
– Tak, podnoszenie jakości będzie dla szpitali jednego z najważniejszych wyzwań w 2023 roku. Jednak problem w tym, że działania działają w ochronie zdrowia – w tym Polska Federacja Szpitali – jeszcze nie widziały treści projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i ochronie zdrowia pacjenta, chociaż ten dokument z grudnia 2022 r. już zostałem uszkodzony przez Radę Ministrów.
Czytaj: Darmowe szczepienia na grypę. Gdzie się zaszczepić, gdzie zrobić test na grypę
Poza tym pamiętajmy, że jakość, z której mają być później rozliczane szpitale, naprawdę sporo kosztuje. Tymczasem zarówno szpitale, jak i ich organy założycielskie – w tym samorządy – w dobie postępowania oraz rosnących organów – muszą ściśle zaciskać pasa.
wymaga się, że w 2023 roku od szpitala będzie wymagało bardzo wysokiej jakości usług, przy zastosowaniu systemu opieki nad pacjentem
Materiał chroniony prawem autorskim – zasady przedruków określa regulamin.
Czytaj dalej…%%custom_html1%%