W miarę jak pandemia szaleje, staje się coraz bardziej jasne, że powszechne szczepienia są niezbędne do jej powstrzymania. Fizyczny dystans, uniwersalne zakrywanie twarzy i częste mycie rąk są skuteczne, ale nie zapewniają niezawodności. I oczywiście te środki nie działają, jeśli nie są przestrzegane.

Tak więc szybki rozwój szczepionek mRNA i innych szczepionek zapobiegających COVID – 19 jest mile widziane – niektórzy mówią cudowne – nowości. Ale podczas gdy wiele osób szuka szczepionki, inni się wahają.

Zacznij tutaj: Czy te szczepionki są bezpieczne i skuteczne?

To naturalne, że można się zastanawiać, czy zupełnie nowe szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi, opracowane z niespotykaną szybkością, są skuteczne i bezpieczne. Przyjrzyjmy się niektórym z tego, co wiemy.

Ogólna skuteczność została zgłoszona w zakresie 70% do 95%. To znacznie więcej niż średnia skuteczność szczepionki przeciw grypie, na przykład.

 • Badanie szczepionki Pfizer / BioNTech z udziałem prawie 44, 000 wolontariusze stwierdzili, że szczepienie to 95% efektywny. Ta szczepionka jest dopuszczona do użytku w USA.
 • Badanie szczepionki Moderna obejmujące ponad 30, 000 ochotnicy zgłosili skuteczność na poziomie 94%. Ta szczepionka jest dopuszczona do użytku w USA.
 • W badaniu szczepionek AstraZeneca / Oxford odnotowano średnią skuteczność wynoszącą 70% przy pełnych dawkach, ale nawet lepsze wyniki (nawet 90%) z mniejszą dawką. Ta szczepionka jest dopuszczona do stosowania w Wielkiej Brytanii, ale nie w USA.
 • W komunikacie prasowym Johnson and Johnson ogłosiła ogólną skuteczność z 66% w zapobieganiu umiarkowanemu do ciężkiego COVID – 19. Firma wystąpiła o zezwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach w USA.

Wydaje się, że nie tylko te szczepionki zmniejszają ryzyko rozwoju COVID – 19, ale wydają się również zmniejszać ryzyko ciężkiej choroby .

Jakie są najczęstsze skutki uboczne szczepionek COVID?

W dużych badaniach klinicznych większość skutków ubocznych była niewielka . Kiedy pojawiają się skutki uboczne, zwykle trwają tylko kilka dni. Nawiasem mówiąc, efekt uboczny lub reakcja niekoniecznie muszą być złe; może wskazywać, że organizm buduje ochronę przed wirusem.

W przypadku czterech wymienionych powyżej szczepionek częste działania niepożądane obejmują

 • ból w miejscu wstrzyknięcia
 • bolesne, obrzęk węzłów chłonnych w ramię, w które wstrzyknięto szczepionkę
 • zmęczenie
 • bóle głowy
 • bóle mięśni lub stawów
 • nudności i wymioty
 • gorączka lub dreszcze.

Co jeszcze powinienem wiedzieć o możliwych skutkach ubocznych?

 • Ciężkie reakcje alergiczne. Rzadko potencjalnie zagrażająca życiu reakcja zwana anafilaksją mogą wystąpić, najczęściej u osób, o których wiadomo, że w przeszłości przeszły ciężkie reakcje na szczepionkę. Szacunki CDC sugerują, że anafilaksja występuje w 11 przypadków na milion dawek wśród osób otrzymujących Szczepionka Pfizer / BioNTech. Objawy to trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy i gardła, wysypka i niskie ciśnienie krwi. Zwykle pojawia się wkrótce po szczepieniu i można go leczyć adrenaliną (jak w EpiPen). Dlatego ludzie są obserwowani przez co najmniej 15 minuty po podaniu szczepionki z adrenaliną w gotowości.
 • Niewyjaśnione zgony. Niedawny raport dotyczący 23 zgonów wśród osób starszych zaszczepionych biorcy w Norwegii zgłosili zrozumiałe obawy dotyczące bezpieczeństwa w związku z nowymi szczepionkami COVID – 19. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby ustalić, czy zgony te były związane ze szczepionkami, czy też reprezentują spodziewaną liczbę zgonów wśród osób słabych, które mogły już mieć ograniczoną oczekiwaną długość życia.

Wycofywanie się z dwóch błędnych przekonań dotyczących szczepionek

To normalne, że czujesz się ostrożny w stosunku do nowego leczenia. Ale dwa powszechne nieporozumienia mogą zachęcać ludzi do unikania szczepionki przeciwko COVID.

 • Za problemy zdrowotne niesłusznie przypisuje się szczepionkę. Kiedy problemy zdrowotne pojawiają się wkrótce po szczepieniu, ludzie mają tendencję do obwiniania szczepionki. Jednak rak, udary, zawały serca, zaburzenia krwi i rzadkie choroby wystąpiły przed pandemią i oczywiście będą się nadal zdarzać. Oczekuje się, że wiele osób rozwinie takie problemy zdrowotne niezależnie od tego, czy zostaną zaszczepione, czy nie. Jeśli dokładne dochodzenie wykaże, że występują pewne problemy zdrowotne w a wyższa niż normalnie , szczepionka może być winna. Jeśli nie, bardziej prawdopodobne jest, że będzie to niefortunny zbieg okoliczności niezwiązany ze szczepionką.

  Na przykład po szczepieniu przeciw COVID odnotowano rzadkie przypadki porażenia Bella i innych chorób neurologicznych. Ale jak dotąd nie ma wyraźnej sugestii, że szczepionka odegrała jakąkolwiek rolę. Podobnie śmiertelna choroba krwi, na którą cierpi lekarz z Florydy dwa tygodnie po otrzymaniu COVID – 19 szczepionka wzbudziła obawy, że została wywołana przez szczepionkę. Ten stan nie wystąpił wśród dziesiątek tysięcy uczestników badań klinicznych, więc może to być zupełny zbieg okoliczności. Władze badają tę sprawę.

 • Obawy, że szczepionka może spowodować COVID – 19. To nie może się zdarzyć, ponieważ żaden żywy wirus SARS-CoV-2 nie jest stosowany w obecnie dostępnych ani opracowywanych szczepionkach. Jeśli u osoby rozwinie się COVID – 19 wkrótce po szczepieniu, nie jest to spowodowane szczepieniem . Dzieje się tak, ponieważ szczepionka zawiodła (co jest raczej rzadkie) lub infekcja rozwinęła się, zanim szczepionka miała szansę zadziałać. W rzeczywistości niektóre osoby mogą być już zarażone wirusem w momencie szczepienia.

Podsumowanie

Jak dotąd znamy COVID – 19 to nieprzewidywalna i potencjalnie śmiertelna choroba. A informacje, które posiadamy na temat skuteczności i bezpieczeństwa COVID – szczepień 19 są zachęcające . Należy spodziewać się niewielkich skutków ubocznych; rzadko mogą wystąpić ciężkie reakcje alergiczne. Skutki uboczne szczepionki nie są dla większości ludzi powodem do unikania szczepień.

Wraz ze wzrostem liczby osób zaszczepionych i liczby różnych szczepionek należy zachować czujność. To, co dziś wiemy o skutkach ubocznych i bezpieczeństwie, nie będzie ostatnim słowem. Wolontariusze biorący udział w badaniach klinicznych i członkowie społeczeństwa, którzy otrzymali szczepienia, są nadal monitorowani i zachęcani do zgłaszania problemów.

Każde nowe leczenie ma swoje wady i zalety. Ale pamiętaj, że odrzucenie leczenia ma swoje plusy i minusy. Na podstawie mojej lektury aktualnie dostępnych informacji decyzja o szczepieniu przeciwko COVID – 19 powinno być łatwe.

Śledź mnie na Twitterze @RobShmerling