Tylko powszechne, bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV (brodawczaka ludzkiego), zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców, objęte ochroną przed nowotworami, które na wszystkich, a nie jest to tylko rak układu ogólnego, ale też m.in. nowotwory sromu, pochwy, odbytu, nerek czy krtani – właściwy ekspert z Polski i Litwy. W ich opinii dostarcza szczepionkę o najszerszym spektrum działania – dziewięciowalentna.

PAP/Fot. Grzegorza MichałowskiegoŹródło: materiały partnerskie

di4fis9

Polska jest obecnie ostatnim krajem UE, który nie zapewnia bezpłatnego dostępu do szczepienia przeciwko wirusowi HPV.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada się, że od tego roku to się zmieni. Jakkolwiek, „rozpoczęcie powszechnych szczepień przeciw HPV (zalecanych i bezpłatnych w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej) umożliwienie wejścia w życie ustawy z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianę ustawy o Funduszu Medycznym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r.). poz. 2674).

Według informacji resortu realizacja szczepień przeciw HPV ma się działać w punkcie szczepień podstawowego systemu ochrony. Nieodpłatne szczepionki będą dostępne dla dzieci i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Data rozpoczęcia szczepień nie została jeszcze wyznaczona.

di4fis9

Jak zalecany dr hab. n. med. Ernest Kuchar, przesłuchanie Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, Polska ma już i tak spora skarga w stosunku do śledztwa NSO. „Polska jest jednym z ostatnich krajów, które wprowadzają program powszechnych szczepień przeciwko HPV, mimo że było to od lat zakładane w Narodowej Strategii Onkologicznej. my wspieraliśmy nawet w stosunku do tego, co sobie sami założyliśmy” – mówi prof. Kuchar.

Nie wiadomo też jeszcze, która szczepienie otrzymuje wsparcie finansowe dla wybranych roczników. W Polsce dostępne są trzy rodzaje: 2, 4 i 9-walentna. pochodzenia wirusa zawierającego szczepionkę 9-walentna – nie tylko typy 16 i 18, ale także onkogenne 31, 33, 45, 52 i 58. ), czyli bardzo krępujące dla pacjentów zmiany chorobowe okolic płciowych.

„Najlepiej program szczepień działania w Australii, który bardzo szybko wprowadza szczepienia obu płci. Tam zastosowano skutki szczepionki 4-walentną, a potem 9-walentną – mówi dr hab. Kuchar. – Państwo powinni patrzeć na problem długofalowo i całościowo, z punktu widzenia zdrowia jest najlepsze. , który jest krajem pochodzenia szczepionki 2-walentnej – podkreśla.

Tą szczepionką będą od 1 lutego wolne szczepieni chłopcy i dziewczynki na Litwie. ustalenie rozporządzenia ministra zdrowia Arūnasa Dulkisa. Do tej pory, od 2016 roku program uwolnił szczepień tylko 11-letnie dziewczynki i był pierwszy rok szczepienia 4-walentną, następne lata 2-walentną.

di4fis9

„To jest bardzo długi okres naszej pracy – Litewskiego Towarzystwa Położników i Ginekologów – wyjaśnij prof. Žana Bumbulienė, ginekolog-położnik. ., a przy 9-walentnej już 90 proc. wyjaśniliśmy, że HPV to nie tylko rak przewodu pokarmowego, to także rak przewodu pokarmowego, rak prostaty i krtani, rak prącia, rak odbytu, który później pojawia się coraz częściej i przed jakąkolwiek ochroną wymaga również chłopców ” – opowiada.

Jak zaznaczył prof. Bumbulienė, w pismach do ministerstwa zauważano również, że sąsiedzie państwa np. Łotwa już indukuje szczepionkę 9-walentną także dla chłopców. “Mniejsze państwo od Litwy i potrafi pomóc za szczepienie, dlaczego nasze dzieci nie mogą zrobić – pytamy. Więc potwierdzamy decydentów na różne sposoby. ekspertka.

Tymczasem w Polsce Rada Przejrzystości wywołana 27 grudnia, w której napisała, że ​​jest dostępna w Polsce szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) “są skuteczne w zapobieganiu nowotworom wirusowym, a wobec braku dowodów na wyższość kliniczną, którejkolwiek w zakresie klinicznie po stronie końcowej , o wyborze metody winna oszacować cenę i wynikająca z niej efektywność ekonomiczna”.

Z taką opinią nie zgadzają się eksperci. „Wirusów HPV jest ponad 200, a tymczasem liczy się kilka. Każdy z tych wirusów jest osobnym patogenem oddziału z nazwą, ale o odmiennej chorobotwórczości, 16 i 18 to najczęstsze typy onkogenne w skali świata. inne serotypy, np. 33. Jak chcesz chronić się przed innymi typami wirusów HPV, to też zawierają je w szczepionce – tłumaczą dr hab. Kuchar. oznaczone.

di4fis9

Szczepionki przeciwko HPV weszły do ​​użytku już ponad 16 lat temu. dr hab. Kuchar przypomina, że ​​nasi sąsiedzi są szczepi całą populację młodzieży, w tym dziewczynki, jak i chłopcy. “Bo wirus HPV w swoich odmianach onkogennych, tzn. takie, które mają działanie karcinogenne jest bliskie ok. 10 proc. ogólnego pochodzenia. Takim flagowym nowotworem jest rak skuteczne, ale działanie się, że dzisiaj coraz więcej raków układu i krtani, które działają obu płci, a nawet częściej występują u mężczyzn jest wywoływanych przez HPV. Chłopcy są również odpowiedzialni za wykrywanie wirusów wśród ekspertów – mówi. nie będzie. Cały problem z HPV bierze się stąd, że on się kojarzy z transmisją drogą seksualną, ale wirus też może się pojawić podczas głębokiego pocałunków lub innych interakcji. Odkąd HPV zawędrował do normy, to się szerzy również tą drogą, co wynika też ze obyczajów zmian i dostosowania seksu oralnego” – uzupełnij.

Wirus HPV jest też blisko brodawek płciowych, inaczej zwanych kłykcinami kończystymi, które choć nie są onkogenne, to jednakowo duży problem, bo są bardzo krępujące, obciążające i obciążające dla pacjentów. Dozwolone przez kalafiorowatych tworów w miejscach intymnych, ale mogą też służyć na drogach publicznych. Bardzo trudno się je leczy, wycinane odrastają. Są powodowane przez typ 6 i 11 wirusa HPV i chronicznego przed nimi szczepionką 9-walentna, natomiast 2-walentna już nie.

“Według badań szczepionki 9-walentna chroniczna nie tylko przed czynnikami nowotworowymi, ale także przed kłykcinami kończystymi. Z kolei kłykciny specyficzne dla płci podczas ciąży i są źródłem pochodzenia młodzieńczego brodawczaka krtani, powodującego u dzieci wyrostki na strunach głosowych: zakłócają komunikację, krążenie powietrza w górnych drogach przepływu i duszności. Nad tym trzeba się pochylić i nie ma innej drogi niż szczepienie. Jeśli jest wybór, to się zawsze wybiera” – znak prof. Żana Bumbulienė.

Przy wyborze szczepionki do refundacji po uwzględnieniu tej ceny. Jednak w opiniach ekspertów takie oszczędności są pozorne.

di4fis9

“Rekomendowałabym to, co jest najlepsze i standardowe profilaktykę, obejmującą chłopców i dziewczynki. W zakresie z wysokimi kosztami leczenia chorób onkologicznych – ta profilaktyka wychodzi bardzo tanio. Weźmy pod uwagę, że leczenie onkologiczne jest nie tylko bardzo skutki, ale też ma wiele skutków Efekty, które nieraz wpływają na druzgocący wpływ na dodatkowe życie pacjenta i jego rodziny. Problem z profilem jest taki, że na efekty trzeba długo czekać. już po kilku latach, co obserwujemy w Australii” – zwraca uwagę dr hab. Kuchar.

Litwie Towarzystwo Położników i Ginekologów starało się w swoich pismach, że zauważono wtedy, kiedy podaje się 9-walentną, bo wtedy mniej chorób, a koszty leczenia raka są większe niż koszty szczepionek” – tłumaczy prof. Bumbulienė.

Dodaje, że w Austrii policzono, ile kosztuje leczenie raka stosowanego czy nawracającej brodawczakowatości krtani, gdy kłykciny non stop trzeba usuwać. „Kiedy zobaczyli, jakie sumy do pochłaniania, następna była decyzja o wykonaniu, przez wynik szczepienia obu płci. Na Litwie uwzględniliśmy się na podstawiech badań” – mówi litewska ekspertka.

Na Litwie decyzja o powszechnych szczepieniach obu płci szczepionką 9-walentną zapadła na początku lata pojawienia się roku. Oficjalnie ogłoszono ją 15 grudnia 2022 r.

di4fis9

“Model litewski to jeden z tych, na który należy zainstalować. W Polsce jest tragiczna reakcja, jeśli chodzi o raka złośliwego, jest wykrywany późno i zabija kilka tysięcy kobiet. Gdzie już ten problem został rozwiązany dawno. Republika bałtycka w szczepieniach wyprzedzają nas o wiele lat, choć dochód na poziomie uczniów mają dzieciaki do Polski – członkostwa w Polskim Towarzystwie Wakcynologii. – Odsetek szczepień przeciw HPV w Polsce, oprócz tego z bariery cenowej i braku edukacji, jest po prostu symboliczny, to może kilka tysięcy osób rocznie. To jest tyle, co nic. Dużo złego samorządy, teraz czas, aby to zrobić w skali Polski i podobny każdemu dostęp” – dostarcza.

Eksperci za potwierdzają uznają również, że programowi szczepień powinni towarzyszyć edukacja lekarzy rodzinnych, pediatrów, ale także rodziców i dzieci, tego postępowania, jak bardzo ważne jest zaszczepienie się przeciwko wirusowi HPV i zapobieganie w ten sposób następstw konsekwencjom, wynikającym z działania się nim.

“Bardzo ważne jest też, aby sami ludzie rozumieli, że szczepienia przeciwko HPV. Dlatego, że zwykle trzeba zalecić pediatrzy lub lekarze rodzinni, a oni często nie widzą takiej potrzeby. dowodach i ceńmy zaufanie do naszych pacjentów” – podsumowuje prof. Bumbulienė.

Artykuł sponsorowany przez PAP MediaRoom

Czytaj dalej…%%custom_html1%%