Pozytywnym trendem, dzięki którym można monitorować stan zdrowia i zapobiegać rozwojowi wielu chorób, są nowe technologie. Napędzają jeden rozwój telemedycyny i rozwój branży mobilnego zdrowia. Według danych polskiego ClickMeeting w marcu w porównaniu do stycznia 2020 r., a więc w okresie w okresie pierwszego lockdownu, popularność wyszukiwania w Internecie haseł sprawdzania z cyklem podróży, takich jak „e-wizyta” czy „lekarz online”, gwałtownie przewodniki, bo aż o 367 proc. iw grudniu o 129 proc.

Światowy dzień zdrowia

E-zdrowie to przede wszystkim wykorzystanie mobilnych technologii w opiece. Właśnie dzisiaj, 7 kwietnia przypada Światowy Dzień Zdrowia i dlatego przyjrzymy się aplikacjom oraz medycznym urządzeniom do indywidualnego użytku, które mogą nam pomóc w codziennej prewencji chorób.

Coraz więcej aplikacji i ich użytkowników z profilaktyką zdrowia. Dostępnych jest już ponad sto tysięcy mobilnych aplikacji zdrowotnych. Co ciekawe i ważne możemy znaleźć prawie pół tysiąca monitorów ruchowej, parametry życiowe, mobilizujących pacjenta do życia w życie zdrowych nawyków.

Co najlepsze , nie zapominajmy o wspomaganiu pola badawczego

Deska do pływania z napędem elektrycznym
Fot. Leswim S1

Aktywność fizyczna jest również kluczowym i dbania o nasze zdrowie. Obecnie młodzi dorośli, jak i seniorzy nie ćwiczą, nie ruszają się, co może być uzupełniane uzupełniająco i uzupełniająco lub nowe problemy zdrowotne. Przede wszystkim widać do podczas pandemii, kiedy nadalmy zamknięci w domach, ograniczając swój ruch do cenyego minimum.

Na szczęście w ostatnich latach opracowanych zostało dużo aplikacje wspierające aktywność fizyczną. Pobierane aplikacje do m.in. Google Fit, Nike + Running, Runtastic Running & Fitness, Runkeeper-GPS Track Run Walk, Strava, Running Cycling Walk czy Workout Trainer. Pozwalają one mierzyć dane parametry, takie jak dieta, waga, aktywność fizyczna, ilość pokonywanych kroki,, spalonych kalorii na przestrzeni tygodni, miesiące i lat. Niektóre z nich elementy elementy grywalizacji , co może tylko zwiększyć wzrostację, szczególnie najmłodszych.

Rozwiązanie dla cukrzyków

pobytu w Polsce na cukrzycę choruje ponad 2,6 miliona osób. Niektóre aplikacje dla cukrzyków, które mają być mierzą poziom cukru we krwi jak Diabeo czy BlueStar dają możliwość telekonsultacji z życzeniami w przyszłości, co znacznie może poprawić na poprawę jakości. Połączone aplikacje są z glukometrem i automatycznie zapisują wyniki oraz opracowują na ich podstawie wykresy . Niektóre aplikacje trafione dziennik posiłków. Jedną z najbardziej znanych aplikacji do glukometrów w Polsce jest mySugr. Dodatkowo płatne aplikacje jak Fitatu czy FatSecret, które opcjonalne ułożyć posiłki z indeksem glikemicznym, bo liczą ładunek węglowodanowy, a co za tym idzie, finalnie ułatwią życie milionom Polaków .

Ciekawym roku dla młodszych pacjentów z cukrzycą jest edukująca gra Sugar Buster, do pobrania na telefon komórkowy (iPhone, Android). Gra objęta patronatem Polskiego Towarzystwa Diabetologiczneg o, poprzez zabawę uczy najmłodszych diabetyków jak pomiarów, kiedy podać insulinę oraz jak wygrać w życiu zagrażającym.

Aplikacje dla serca

Aplikacje na smartfony zdolne do mieszanin arytmii i tętna (ang. Heart rate, HR) są coraz częściej wypływanie do wyboru zaburzeń rytmu, takie jak migotanie przedsionków. Ta funkcjonalność dostępna jest też w wielu połączonych z aplikacjami zegarkach , za pomocą czujnika wykrywa zmiany natężenia światła, wskaźnik ze względu ukrwienia.

Przykładem Rozwiązanie rozwiązania może być aplikacja FibriCheck czy CardiioRythm, gdzie czujnik wykrywa zmiany światła, poprawki ze względu na wykorzystanie ukrwienia. Kolejnym losem może być KardiaMobile . Tutaj pacjent jest w czujnik na palec i prawo ręki oraz aplikację odbierającą przesyłane informacje. Po przyłożeniu palców do wyszukiwania rozpoczyna się nagrywanie – aktywna jest przesyłana do telefonu komórkowego poprzez modulację częstotliwości ultradźwiękowego.

Medyczne smartwatche

Najpowszechniejsze modele smartwatch’y mierzą ciśnienie krwi oraz monitorowanie EKG . Co ciekawe , na rynku dostępne są zaawansowane zaawansowane opcje, które pełnią funkcje medyczne . Są do Biobeat, Omronczy i BPro. To jedyne smartwatche mierzące ciśnienie krwi, które zostały zaktualizowane przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA).

Mamy jeszcze podgrzewacze

Palenie tytoniu i obciążenie na dym tytoniowy są kolejnymi czynnikami, które niosą ze sobą ryzyko rozwoju chorób m.in. układu sercowo-naczyniowego, oddechowego czy chorób nowotworowych. W takich sytuacjach nie nowe technologie również może przyjść z pomocą, ograniczając błędy związane z paleniem tytoniu. Amerykańska FDA opracowała specjalną autoryzację autoryzacji produktówiowych o profilu zmienionego ryzyka w porównaniu z papierosami (MRTP, Modified-Risk Tobacco Product). Ma ona na celu wskazanie takich produktów, które mogą znaleźć alternatywę alternatywę dla palaczy , niż badanie palenie tytoniu, z uwagi na ich mniejszy profil ryzyka zdrowotnego. W przypadku wyrobów tytoniowych takie miano otrzymały tylko tylko dwa produkty: snus, czyli tytoń do zażywania doustnego, produkowany przez koncern Swedich Match oraz podgrzewacz tytoniu IQOS. Podgrzewacze podgrzewają tytoń do temp. poniżej 300 stopni. Ponieważ nie jest on on spalany tak jak w porty papierosach, emisja mała szkoda jest bez porównania w porównaniu z dymem papierosowym. Oczywiście najlepszym i jedynym słusznym wersją jest rozstanie się z nałogiem.

Pulsoksymetry w walcu z COVID – 19

Nowa funkcja w MagicWatch 2
Fot. Honor MagicWatch 2

Pulsoksymetry to kompaktowe urządzenia, które mierzą stopień wysycenia krwi tętniczej tlenem. Poza zakażonymi koronawirusem lub przy jego wykrywaniu również pomocny jest w prewencji innych chorób. Tego typu urządzenie jest ogniskowe, m.in. na choroby oddechowego , krążenia i zaburzenia pracy serca. Odczytywane przez nie nieprawidłowości mogą być informacją, aby przyjrzeć się zdrowiu iw razie potrzeby zasięgnąć porady.

Zobacz też: Europejska Zielona Stolica 2023 – o tytuł rywalizują m.in. polskie cztery miasta.

Podsumowując, oczywiście oczywiście obecnie najistotniejszym problemem związanym z tematyką zdrowia jest COVID, nie możemy zapominać, że cierpimy na wiele schorzeń. O uznaniu się liter, że choroby sercowo-naczyniowego określenia w Europie za 4 miliony zgonów rocznie i są jedną z najczęstszych ich przyczyn. Istotne jest tu zapobieganie chorobom na dwóch płaszczyznach. Pierwszym z nich jest środowisko medyczne, czyli szpitalach, przychodnie, poradnie. Po drugie równolegle równolegle rozwijające się rozwijane są technologie, które widzimy dbać o nasze zdrowie w naszym codziennym życiu.