W niedawnym poście na blogu omówiłem, jak korzystny jest sen dla funkcji pamięci. Ale sen nie tylko poprawia pamięć; może faktycznie zmniejszyć ryzyko demencji – i śmierci. Chociaż od jakiegoś czasu wiadomo, że osoby z demencją często mają słaby, fragmentaryczny sen, dwa nowe badania sugerują, że jeśli nie śpisz wystarczająco, jesteś w grupie zwiększonego ryzyka demencji.

Śpij sześć do ośmiu godzin każdej nocy

W pierwszym badaniu naukowcy z Harvard Medical School przebadali ponad 2, 800 osoby w wieku 65 i starsze uczestniczące w badaniu National Health and Aging Trends Study w celu zbadania relacji między sobą -opis cech snu w 2013 lub 2014 oraz rozwoju demencji i / lub śmierci pięć lat później. Naukowcy odkryli, że osoby, które spały mniej niż pięć godzin w nocy, były dwukrotnie bardziej narażone na demencję i dwa razy bardziej narażone na śmierć w porównaniu z osobami, które spały od sześciu do ośmiu godzin w nocy. W badaniu tym kontrolowano cechy demograficzne, w tym wiek, stan cywilny, rasę, wykształcenie, stan zdrowia i masę ciała.

W drugim badaniu naukowcy z Europy (w tym Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii i Finlandii) przeanalizowali dane od prawie 8 000 uczestników z innego badania i stwierdzili, że konsekwentnie śpi sześć godzin lub mniej w wieku 50, 60, a 70 został powiązany z 30% wzrost ryzyka demencji w porównaniu z normalnym czasem snu wynoszącym siedem godzin. Średni wiek rozpoznania otępienia wynosił 77 lat. Badanie to kontrolowało czynniki socjodemograficzne, behawioralne, kardiometaboliczne i psychiczne, chociaż większość uczestników była biała, lepiej wykształcona i zdrowsza niż ogólna populacja. Ponadto u około połowy uczestników czas trwania snu mierzono obiektywnie za pomocą nadającego się do noszenia akcelerometru – urządzenia, które śledziło ich sen za pomocą ruchów ciała – co potwierdziło dane z kwestionariusza.

Niewystarczający sen w wieku średnim może prowadzić do demencji

Nowością jest to, że nieodpowiedni sen w wieku średnim zwiększa ryzyko demencji. Istnieje wiele przyczyn złego snu w średnim wieku: praca zmianowa, bezsenność, obowiązki opiekuńcze, niepokój i pilne terminy, żeby wymienić tylko kilka. Chociaż nie wszystkie z nich można kontrolować, niektóre są. Na przykład, jeśli obecnie śpisz tylko od czterech do pięciu godzin, ponieważ nie śpisz do późna w nocy, możesz chcieć zmienić swoje nawyki, w przeciwnym razie ryzykujesz rozwój demencji przed przejściem na emeryturę!

Ten związek między snem w wieku średnim a demencją w późnym wieku jest ważny nie tylko z perspektywy klinicznej, ale także naukowej. Kiedy próbowano zinterpretować związek między złym snem a demencją, zawsze był to problem z jajkiem i kury. Czy to naprawdę zły sen spowodował demencję, czy tylko wczesne objawy demencji powodujące zły sen? Patrząc na osoby, które początkowo były badane w wieku średnim – niektóre już w wieku 50 – mamy teraz większą pewność, że zły sen może zwiększyć ryzyko rozwoju demencji 25 lat lub dłużej w przyszłości.

Płucz mózg podczas snu

Chociaż nie jest do końca zrozumiałe, dlaczego nieodpowiedni sen zwiększa ryzyko demencji, jednym z możliwych powodów jest odkładanie się białka Alzheimera , beta-amyloid. Beta-amyloid to białko, które skupia się i zbija razem, tworząc blaszki choroby Alzheimera. Nikt nie jest całkowicie pewien, jaka jest jego normalna funkcja, chociaż istnieje coraz więcej dowodów, że bierze on udział w obronie mózgu przed atakującymi mikroorganizmami.

W ciągu dnia wszyscy wytwarzamy część tego beta-amyloidu białko w mózgu. Jednak kiedy śpimy, komórki mózgowe i ich połączenia faktycznie się kurczą. To obkurczenie zapewnia więcej przestrzeni między komórkami mózgowymi, dzięki czemu beta-amyloid i inne substancje, które gromadzą się w ciągu dnia, mogą zostać wypłukane. śpiąc, twój mózg nie będzie miał wystarczająco dużo czasu, aby wyssać beta-amyloid i inne substancje. Substancje te następnie gromadzą się dzień po dniu, aż spowodują demencję.

Dobra wiadomość

Dobra wiadomość polega na tym, że możesz zmniejszyć ryzyko rozwoju demencji poprzez odpowiednią ilość snu. Jedno z badań przeprowadzonych przez naukowców z Toronto i Chicago dotyczyło osób, które miały zwiększone genetyczne ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Okazało się, że lepszy sen nie tylko zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia klinicznej choroby Alzheimera, ale także ogranicza rozwój patologii splątanej mózgu – kolejnej substancji, która gromadzi się w chorobie Alzheimera.

Podsumowanie

Sen to nie tylko irytująca przerwa między ważnymi aspektami naszego życia na jawie. Podobnie jak prawidłowe odżywianie i ćwiczenia, sen jest absolutnie niezbędny dla dobrego zdrowia mózgu. Te dwa nowe badania pokazują, że szkodliwe skutki nieodpowiedniego snu mogą zacząć się w wieku 50 (jeśli nie wcześniej) i mogą prowadzą do wczesnej demencji i śmierci. Ale dobrą wiadomością jest to, że możesz zmniejszyć ryzyko demencji, po prostu dając sobie sześć do ośmiu godzin snu każdej nocy. Staraj się unikać tabletek nasennych, ponieważ nie zapewniają one tak głębokiego snu, jakiego potrzebujesz. Jeśli masz problemy ze snem, najlepsze są podejścia niefarmakologiczne.