Wnioski wysunięte podczas konferencji prasowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego są właśnie budujące i zatrważające. Każda neurologia rozwija się prężnie i jak mówi prof. Rejdak „na naszych oczach widać ogromną rewolucję, wielkie zmiany”, to coraz większa liczba Polaków będzie się zmagać z problemami obsługującymi system. Już wkrótce zachoruje co trzeci z nas.

1. Co trzeci Polak zagrożony chorobą mózgu

W trakcie konferencji prasowej poświęconej jubileuszowi 90-lecia Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. dr hab. N. med. Konrad Rejdak przytoczył porażające statystyki. W Polsce 50 tys. osoby chorują na stwardnienie rozsiane, 70 tys. od urodzenia udar mózgu, 90 tys. pacjenci cierpiący na chorobę Parkinsona, 300 tys. mama aktywującą padaczkę, a nawet 100 tys. miano w zaburzeniach padaczkowych. Pół miliona osób jest dotkniętych otępieniem, np. Choroba Alzheimera, aż 15 proc. Polacy choruje na migrenę.

– przekonamy się, że Nawet jedna trzecia polskiego społeczeństwa dozna w swoim życiu różnych systemów systemu, więc skala jest ogromna – zwracając uwagę prof. Rejdak. Już teraz pięć milionów Polaków każdego roku wymaga pomocy neurologicznej, jak statystyki Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Liczba pacjentów z neurologicznymi jest porażająca. Układ przyczyn jest bardzo podobny i wiemy o tym, że w przebiegu zaburzeń i chorób systemowych dochodzi do jego dysfunkcji – uwzględnia się w badaniu z WP abcZdrowie specjalista neurologii, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Już w 2018 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apelowała, by rządy wszystkich państw zwróciły uwagę na pacjentów neurologicznych. Ta rekomendacja podyktowana była oczywistymi zmian demograficznych – wydłużeniem życia, a także starzeniem się społeczeństwa.

Neurologia rozwija się w Polsce prężnie, ale chorych przybywających lawinowo

Neurologia rozwija się w Polsce prężnie, ale chorych przybywających lawinowo (arch. prywatny)

– Fakt, że żyjemy coraz dłużej, jest dobrodziejstwem medycyny i cywilizacji, ale z drugiej strony wzrostu liczby chorób neurozwyrodnieniowychbo układ badany z biegiem czasu się starzeje – ekspertyza.

Dodaje, że neurologia to bardzo szeroka oferta rozszerzona, bo poza wspólnymi neurozwyrodnieniowymi Polakami innych innych problemów, które zostały wprowadzone z neurologiem.

Bóle głowy, m.in. migracji migrenowej 15 proc. Polaków, powszechnych są też bolce okręgowe. Niezależnie od choroby, jak udar mózgu, urazy głowy czy rodzaj typu czy zatrucia, które mogą przebiegać dramatycznie i wymagać natychmiastowej reakcji. Do tej całej sfery chorób przewlekłych, wolno postępujących – wylicza prof. Rejdak.

– Jeśli doliczymy się tego powikłania chorób systemowych, jak nadciśnienie, cukrzyca czy zaburzenia rytmu sercato nietrudno się domyślić, jakie problemy przysparza lekarzom neurologom – dostarczenie.

Ostatnim pojedynczym, który nadwerężył stan polskiej neurologii, jest pandemia COVID 19. Ekspert stwierdził, że w czasie przyszedł „rzesza pacjentów z zaburzeniami systemu systemu”. Infekcja SARS-CoV-2, której nie uniknął prawie nikt, może w wielu przypadkach nasilać lub wręcz inicjować chorobę systemu.

– zapewniamy też nowo powstałe zaburzenia tj. przewlekły zespół. Do m.in. zespół Guillaina-Barrégomiastenia gravis (inaczej choroby Erba-Goldflama, to choroba nerwowo-mięśniowa – przyp. red.), obsługują również bardzo duże grupy osób z zapaleniem mózgu – zwracają uwagę eksperta.

2. Wielka rewolucja w neurologii, ale i wielkie wymagania

Polska stała się liderem, gdy po latach “zastoju” neurologia zaczęła prężnie z początkiem. Dostęp do nowoczesnych metod diagnozowania oraz leczenia – np. interwencyjnego leczenie udaru mózgu – daje nowe zadanie dla chorych.

– Z pomocy udaje się nam nadążać za światowymi trendami i oferować polskiemu pacjentowi dostęp do nowoczesnej formy leczenia – działa z WP abcZdrowie dr Adam Hirschfeld, członek zarządu oddziału Wielkopolsko-Lubuskiego PTN, neurolog z poznańskiej kliniki PsychoMedic.

dr Adama Hirschfelda

dr Adama Hirschfelda

To jednak za mało, jeśli liczba chorych będzie szybko przyrastać. Prof. Rejdak stwierdził, że neurologia “nie jest traktowana priorytetowo”.

Bijemy na alarm – problemy neurologiczne są ważne i wspierają pochylenia się, a dotychczas umykały wersje decydentów, którzy nie jako pozostawili nas samych sobie – mówi.

– Średnia wieku zawodu neurologii wynosi około 50 lat, a system kształcenia niestety nie zachęca młodych lekarzy do podążania w tym kierunku. Neurologia przeszła na przestrzeni lat swoistą ewolucję i pracę w warunkach szpitalnych, obecnie działa w trybie ostrodyżurowym – wyjaśni dr Hirschfeld.

– zbadanie również postępujący brak postępowania, który z uwagami na podstawie niskiej oceny zastosowania i zastosowania adekwatnego działania w zakresie odrzucania szpitala, będzie coraz gorszą oceną i oceną do tych świadczeń. Wiele problemów związanych z rozwiązaniami logistycznymi i urzędniczymi, często odrealnione, sposoby proponowanych rozwiązań – dostarczanie.

Uznaje się również, że obecnie obserwuje się możliwość postępowania w przypadku diagnozy i leczenia stwardnienia rozsianego leczenie udaru niedokrwiennego mózgu.

– Wymagane jest uwzględnienie dodatku logistyki międzyszpitalnej i pomocy obsady dyżurowej, a liczba zachorowań z zarządzania nie będzie malała. Wycena zastosowania w obszarze również pozostawia wiele do życzeń – tym.

3. Nieuniknione choroby neurologiczne?

Starzenie, społeczeństwo wirusowe, mutacje czy genetycznie – tylko kilka czynników wpływających na wiele chorób neurologicznych. a także tych najgroźniejszych, jak choroba Alzheimera czy udar niedokrwienny. To one znajdują się na liście dziesięciu dwunastu zabójców Polaków. Tymczasem w wielu przypadkach sami skrzętnie “pracujemy” na nie.

– Choroby neurologiczne, które obejmują coraz większą część naszego społeczeństwa, oczywiście pokłosie społeczeństwa. Uzyskanie jednak ma tu również znaczenie większej wykrywalności choroby w leczeniu z zastosowaniem metod diagnostycznych, jak i pogarszająca się higiena życia przeciętnej osoby. Chroniczny zdefiniujprzepracowanie i zastosowanie z tym stresem prowadzą do skutecznego wpływu na nasz organizm, zbadanie również problemów natury neurologicznej – przypomina dr Hirschfeld.

Z kolei prof. Rejdak zwraca uwagę na wysokiej jakościa także używki – nie tylko alkohol czy papierosy, ale też dopalacze czy wyróżniające się od lat vaping (palenie e-papierosów).

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Szukasz inspiracji z napisania, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza Umówiłem się na wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporady od ręki.

Czytaj dalej…%%custom_html1%%