Wnioski wysunięte podczas konferencji prasowej Polskiego Towarzystwa Neurologicznego są właśnie budujące i zatrważające. Każda neurologia rozwija się prężnie i jak mówi prof. Rejdak „na naszych oczach widać ogromną rewolucję, wielkie zmiany”, to coraz większa liczba Polaków będzie się zmagać z problemami obsługującymi system. Już wkrótce zachoruje co trzeci z nas.
spis treści
1. Co trzeci Polak zagrożony chorobą mózgu
W trakcie konferencji prasowej poświęconej jubileuszowi 90-lecia Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. dr hab. N. med. Konrad Rejdak przytoczył porażające statystyki. W Polsce 50 tys. osoby chorują na stwardnienie rozsiane, 70 tys. od urodzenia udar mózgu, 90 tys. pacjenci cierpiący na chorobę Parkinsona, 300 tys. mama aktywującą padaczkę, a nawet 100 tys. miano w zaburzeniach padaczkowych. Pół miliona osób jest dotkniętych otępieniem, np. Choroba Alzheimera, aż 15 proc. Polacy choruje na migrenę.
– przekonamy się, że Nawet jedna trzecia polskiego społeczeństwa dozna w swoim życiu różnych systemów systemu, więc skala jest ogromna – zwracając uwagę prof. Rejdak. Już teraz pięć milionów Polaków każdego roku wymaga pomocy neurologicznej, jak statystyki Narodowego Funduszu Zdrowia.
– Liczba pacjentów z neurologicznymi jest porażająca. Układ przyczyn jest bardzo podobny i wiemy o tym, że w przebiegu zaburzeń i chorób systemowych dochodzi do jego dysfunkcji – uwzględnia się w badaniu z WP abcZdrowie specjalista neurologii, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Już w 2018 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apelowała, by rządy wszystkich państw zwróciły uwagę na pacjentów neurologicznych. Ta rekomendacja podyktowana była oczywistymi zmian demograficznych – wydłużeniem życia, a także starzeniem się społeczeństwa.
– Fakt, że żyjemy coraz dłużej, jest dobrodziejstwem medycyny i cywilizacji, ale z drugiej strony wzrostu liczby chorób neurozwyrodnieniowychbo układ badany z biegiem czasu się starzeje – ekspertyza.
Dodaje, że neurologia to bardzo szeroka oferta rozszerzona, bo poza wspólnymi neurozwyrodnieniowymi Polakami innych innych problemów, które zostały wprowadzone z neurologiem.
– Bóle głowy, m.in. migracji migrenowej 15 proc. Polaków, powszechnych są też bolce okręgowe. Niezależnie od choroby, jak udar mózgu, urazy głowy czy rodzaj typu czy zatrucia, które mogą przebiegać dramatycznie i wymagać natychmiastowej reakcji. Do tej całej sfery chorób przewlekłych, wolno postępujących – wylicza prof. Rejdak.
– Jeśli doliczymy się tego powikłania chorób systemowych, jak nadciśnienie, cukrzyca czy zaburzenia rytmu sercato nietrudno się domyślić, jakie problemy przysparza lekarzom neurologom – dostarczenie.
Ostatnim pojedynczym, który nadwerężył stan polskiej neurologii, jest pandemia COVID 19. Ekspert stwierdził, że w czasie przyszedł „rzesza pacjentów z zaburzeniami systemu systemu”. Infekcja SARS-CoV-2, której nie uniknął prawie nikt, może w wielu przypadkach nasilać lub wręcz inicjować chorobę systemu.
– zapewniamy też nowo powstałe zaburzenia tj. przewlekły zespół. Do m.in. zespół Guillaina-Barrégomiastenia gravis (inaczej choroby Erba-Goldflama, to choroba nerwowo-mięśniowa – przyp. red.), obsługują również bardzo duże grupy osób z zapaleniem mózgu – zwracają uwagę eksperta.
2. Wielka rewolucja w neurologii, ale i wielkie wymagania
Polska stała się liderem, gdy po latach “zastoju” neurologia zaczęła prężnie z początkiem. Dostęp do nowoczesnych metod diagnozowania oraz leczenia – np. interwencyjnego leczenie udaru mózgu – daje nowe zadanie dla chorych.
– Z pomocy udaje się nam nadążać za światowymi trendami i oferować polskiemu pacjentowi dostęp do nowoczesnej formy leczenia – działa z WP abcZdrowie dr Adam Hirschfeld, członek zarządu oddziału Wielkopolsko-Lubuskiego PTN, neurolog z poznańskiej kliniki PsychoMedic.
To jednak za mało, jeśli liczba chorych będzie szybko przyrastać. Prof. Rejdak stwierdził, że neurologia “nie jest traktowana priorytetowo”.
– Bijemy na alarm – problemy neurologiczne są ważne i wspierają pochylenia się, a dotychczas umykały wersje decydentów, którzy nie jako pozostawili nas samych sobie – mówi.
– Średnia wieku zawodu neurologii wynosi około 50 lat, a system kształcenia niestety nie zachęca młodych lekarzy do podążania w tym kierunku. Neurologia przeszła na przestrzeni lat swoistą ewolucję i pracę w warunkach szpitalnych, obecnie działa w trybie ostrodyżurowym – wyjaśni dr Hirschfeld.
– zbadanie również postępujący brak postępowania, który z uwagami na podstawie niskiej oceny zastosowania i zastosowania adekwatnego działania w zakresie odrzucania szpitala, będzie coraz gorszą oceną i oceną do tych świadczeń. Wiele problemów związanych z rozwiązaniami logistycznymi i urzędniczymi, często odrealnione, sposoby proponowanych rozwiązań – dostarczanie.
Uznaje się również, że obecnie obserwuje się możliwość postępowania w przypadku diagnozy i leczenia stwardnienia rozsianego leczenie udaru niedokrwiennego mózgu.
– Wymagane jest uwzględnienie dodatku logistyki międzyszpitalnej i pomocy obsady dyżurowej, a liczba zachorowań z zarządzania nie będzie malała. Wycena zastosowania w obszarze również pozostawia wiele do życzeń – tym.
3. Nieuniknione choroby neurologiczne?
Starzenie, społeczeństwo wirusowe, mutacje czy genetycznie – tylko kilka czynników wpływających na wiele chorób neurologicznych. a także tych najgroźniejszych, jak choroba Alzheimera czy udar niedokrwienny. To one znajdują się na liście dziesięciu dwunastu zabójców Polaków. Tymczasem w wielu przypadkach sami skrzętnie “pracujemy” na nie.
– Choroby neurologiczne, które obejmują coraz większą część naszego społeczeństwa, oczywiście pokłosie społeczeństwa. Uzyskanie jednak ma tu również znaczenie większej wykrywalności choroby w leczeniu z zastosowaniem metod diagnostycznych, jak i pogarszająca się higiena życia przeciętnej osoby. Chroniczny zdefiniujprzepracowanie i zastosowanie z tym stresem prowadzą do skutecznego wpływu na nasz organizm, zbadanie również problemów natury neurologicznej – przypomina dr Hirschfeld.
Z kolei prof. Rejdak zwraca uwagę na wysokiej jakościa także używki – nie tylko alkohol czy papierosy, ale też dopalacze czy wyróżniające się od lat vaping (palenie e-papierosów).
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Szukasz inspiracji z napisania, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza Umówiłem się na wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporady od ręki.
Czytaj dalej…%%custom_html1%%