Image by the author

Źródło: Zdjęcie autora

Nootropics– na przykładkofeina—Jest związkami, które przy prawidłowym stosowaniu są bezpieczne i mogąpoprawićwydajność poznawczą i nastrój.

Możesz rozwinąć tolerancję na niektóre nootropiki, jeśli ich nie przełączysz. Można nawet uzależnić się od niektórych. Jeśli masz historięnadużywania substancji, sugerowałbym, aby zacząć tylko od słabszych. Na przykład N-acetylocysteina może pomóc w zwalczaniu uzależnień.

Kryterium, aby związek był nootropowy, jest taki, że związek nie powinien być narażony na ryzyko uzależnienia, jeśli jest właściwie stosowany. Nie dotyczy to niektórych związków, które niektórzy uważają za nootropowe. Przykłady związków, które są ryzykowne, szczególnie jeśli masz historię nadużywania substancji, to Modafinil, Phenibut, kofeina i Tianepeptyna.

)

„Dawka powoduje zatrucie” —Paracelsus

W początkowej fazie poznawania wpływu związku na twoje ciało i umysł powinieneś bardzo ostrożnie eksperymentować. Na początkowych etapach eksploracji zwolnij. Badaj poszczególne związki i bądź obecny przy tym, co dzieje się w twoim ciele i umyśle po spożyciu.

Celem stosowania nootropowego dla większości ludzi jest poprawa psychiki, a nie tylko leżącej u jej podstaw biochemii. Dowiedzmy się, co może pójść nie tak w realizacji.

Marnujesz swoje pieniądze: Placebo lub indywidualny brak odpowiedzi

Ryzyko polega na tym, że wszelkie dobre efekty, które odczuwasz, toplacebo, co oznacza, że naprawdę marnujecie pieniądze. Twierdziłbym jednak, że to Ty jesteś placebo, co pociąga za sobą fakt, że efekty placebo są tak samo realne, jak te nie będące placebo.

Z drugiej strony lepiej jest znaleźć rzeczy, które działają na poziomie biochemicznym w dłuższej perspektywie. Skuteczność nootropów różni się znacznie w całej populacji ludzkiej.

Na przykład jeden konkretny SNP (odmiana genu) – pojedynczy polimorfizm nukleotydowy – zmienia skuteczność Modafinilu na użytkowniku.

SNP „rs 4680” ma był związany z produkcją enzymu, który rozkładadopaminęw korze przedczołowej. Jeśli twój wariant SNP to GG, najlepiej zareagujesz na Modafinil. Jeśli jesteś AG, będziesz miał pośrednią reakcję, a jeśli jesteś AA, uzyskasz mniej znaczący wynik.

Miałem test genowy, a moim wariantem jest AG, co oznacza, że ​​odpowiedziałbym, choć niezbyt silnie (porównawczo) na Modafinil. (Napiszę o testach genetycznych do celów biohackowania w późniejszym poście.)

Przykład SNP „rs 4680 ”, A Modafinil pokazuje, że wszyscy reagujemy inaczej na to, na co jesteśmy narażeni. Dotyczy to zarówno składników biochemicznych, jak i psychologicznych naszych umysłów. Testy genetyczne to jedna z metod sprawdzania, jak reagujesz na poziomie biochemicznym. Reakcje psychiczne mogą wskazywać na twoją reakcję biochemiczną.

Występują tymczasowe problemy psychologiczne

Problemy psychologiczne nie są czymś, przed czym można się całkowicie zabezpieczyć, niezależnie od tego, czy używa się nootropów, czy nie.

Wiele nootropów może pomóc osobom z różnymi schorzeniami psychicznymi, na przykładdepresjailęk. Ryzyko, na jakie jesteś narażony, zależy od tego, jakich środków nootropowych używasz, a przede wszystkim od ich stosowania.

Jeśli masz wcześniejszezaburzenia psychiczne, musisz być bardzo ostrożny. Nootropics może być bardziej użyteczny dla osób z zaburzeniami poznawczymi lub osób zADHD, niż osoby bez zaburzeń psychicznych. Ale umysł i stan biochemiczny osób z zaburzeniami psychicznymi często są już pełne zarówno leków, jak i problemów psychicznych.

Dużo zyskałem na umiejętności odciągania mojego doświadczenia od problemów psychologicznych i warunków psychiatrycznych dzięki czytaniu wielu książek dotyczących psychiatrii, psychologii i zaburzeń psychicznych. Chociaż na dłuższą metę dobrze jest mi badać te wody, nie był to przyjemny proces. To było bardzo upokarzające i odkryłem, jak mało musi się nie udać, aby osoba znalazła się w złym miejscu.

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​najbardziej wymagające doświadczenia psychologiczne były jednymi z najbardziej stymulujących wzrost. Jeśli wyzdrowiejesz z psychologicznie problematycznego stanu i zastanowisz się nad tym, co się stało, będziesz mieć nowe perspektywy i rozwijasz się jako osoba. Zrozumiesz lepiej nootropiki, lepiej zrozumiesz własną psychikę i lepiej zrozumiesz ludzką psychikę.

Postawa wzrostu była kluczowa, pomagając mi upewnić się, że wszystkie negatywne skutki, jakie kiedykolwiek miałem z nootropowego stosowania, były krótkotrwałe i możliwe do rozwiązania.

Napotykasz problemy społecznie

Jeśli wystąpią problemy poznawcze lub wystąpią skutki uboczne nootropów, może to zdecydowanie wpłynąć nakarieręi relacje. Ani umysł, ani biochemiczne elementy składowe, z których jest zbudowany, nie istnieją w próżni; wchodzą w interakcje z otoczeniem. Oczywiście będziesz mieć trudności z występowaniem, jeśli masz problemy psychiczne.

Moim zdaniem, nootropowe stosowane dobrze mogą pomóc rozwiązać większość problemów, które możesz mieć zlękiem społecznym. Jeśli cierpisz na niepokój społeczny, wiedz o tym: jesteś zwierzęciem, jesteś uwarunkowany i możesz sam się zregenerować. Nootropics może pomóc w płynnym rozpoczęciu ekspozycji na to, co kiedyś znajdowało się poza twoją strefą komfortu. Powiedzmy, że poprawiasz spokój dzięki Ashwagandha i musisz wygłosić publiczne przemówienie. Na dłuższą metę lepiej jest dlazaufania, kariera i umiejętności, aby zrobić to dobrze. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​pamięćkształtowanie się publiczne przemówienie jest silniejsze niż przyjmowane nootropiki.

Możesz użyć nootropów, aby dostać się do nowych nawykowych sposobów bycia i żyć tak samo po zaprzestaniu używania nootropów.

Nie mogęstresowaćten punkt wystarczy: Nootropics powinien dać ci korzyści i żadnych znaczących efektów ubocznych. Wierzę, że możesz zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie tego, wiedząc o ryzyku i ostrożnie eksperymentując.

Nieznane

Istnieją ograniczone badania dotyczące większości związków nootropowych, a dla niektórych najlepszym źródłem wiedzy są osobiste doświadczenia ludzi.

Istnieje kilka nootropów o odwrotnym ryzyku, które mają wiele naukowych dowodów na to, że są nieszkodliwe. Jeśli eksperymentujesz z najsilniejszymi farmaceutycznymi substancjami nootropowymi, istnieje ryzyko, że możesz stworzyć dla siebie długotrwałe problemy, powodując poważne uszkodzenie DNA lub inny nieznany mechanizm.

Moja osobistafilozofiana tym silniejszym jest użycie tylko niektórych z nich, w których widzę najmniejsze ryzyko i największe nagrody. Używam ich tylko na specjalne okazje. Nigdy nie używam ich dwa dni z rzędu i jestem konserwatywny w ich użyciu.

Nie interesują mnie zmiany średniej długości życia wynikające z używania tych nootropów. Wydaje mi się, że zwiększyłem już średnią długość życia znacznie powyżej średniej, celowo ćwicząc, jedząc, medytując i śpiąc.

Technologia ewoluuje w szybkim tempie. Istnieje duża szansa, że ​​wszelkie wyrządzone szkody zostaną naprawione, gdy pojawi się problem.

Jestem w pełni świadomy, że mogę skończyć się problemami zdrowotnymi wynikającymi z niewłaściwego używania nootropów. Istnieje jednak duża różnica między możliwością i prawdopodobieństwem takiego zdarzenia. Robię wszystko, co w mojej mocy, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo.

Nieznana i niepewność pociąga za sobą nieodłączne ryzyko problemów. Jesteśmy mniej lub bardziej zaprogramowani na lęk przed nieznanym przez naszgeny. Służył nam dobrze na sawannie. Chyba że opracujemy celowe, celowe strategie radzenia sobie z tymstrachempozostaniemy w strefach komfortu kosztem naszego dobrego samopoczucia i samorealizacji.

Bycie niestabilnym oznacza czerpanie z zaburzeń lub problemów. Jeśli będziesz uważny i świadomy tego, co dzieje się w twoim umyśle, kiedy bierzesz nootropiki zamiast być w środku, staniesz się odporny lub odporny na kruche. To, czy da się oderwać, zależy od biochemii. Nasza zdolność do przyjmowania niepewności stale się zmienia. Sam w sobie jest niepewny. Czy powinniśmy to zaakceptować?

Czy powinniśmy zaakceptować niepewność naszej ciągle zmieniającej się zdolności do przyjmowania niepewności? Moim osobistym zdaniem jest to, że nie, nie chcę codziennie spędzać godzin na ćwiczeniachuważność, aby ewentualnie wejść w stan umysłu obejmujący niepewność.

Po prostu bardziej oszczędna pod względem czasowym i pod względem wyników jest celowa praca z ciałem, na przykład poprzez stosowanie nootropów, które działają szczególnie dobrze dla ciebie, w przeciwieństwie do przepływu fluktuacji i wpadek w twoim ciele.

Biohacking nie oznacza działania wbrew własnej naturze; wręcz przeciwnie, polega na ponownym dostosowaniu się do swojej natury (byciu zdrowym).Zdecydowałem się zmodyfikować swoje doświadczenie. Robię to, aby zoptymalizować wydajność poznawczą iszczęściai pomóż innym zrobić to samo.

Ale jak zmniejszyć prawdopodobieństwo wszystkich tych zagrożeń i nadal czerpać korzyści z nootropów?Zbadaj każdy związek i eksperymentuj powoli.Nic nie zastąpi wiedzy na temat ryzyka i sposobów jego ograniczenia, jeśli chcesz bezpiecznie wykonać biohack.

Ten post nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej, diagnozy ani leczenia.

Ten post został pierwotnie opublikowany wnootralize.com.

Czytaj więcej