Nieograniczona, nadmierna emisja naturalnego światła w przestrzeni publicznej godzi w konstytucyjne prawa ochrony zdrowia oraz do czystego środowiska – uważa RPO, który jest za niepokojący zwiększaniem się zjawisk w świetle świetlnym, w tym m.in. oświetlenie LED. Występuje w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia, GIF oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

RPO pyta MZ, czy wpływ wpływu światła dziennego na zdrowie było analizowane.

RPO pyta MZ, czy wpływ wpływu światła dziennego na zdrowie było analizowane.

Fot. Adobe Stock/Drone w Warszawie

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka tzw. jakie efekty świetlne zakłócają naturalny biorytm człowieka i powodują m.in. bezsenność; obniżony też komfort życia mieszkańców nie tylko miast ale i wsi, co przekłada się na zdrowie. „Problem wynika m.in. z braku kompleksowych funkcji w zakresie stosowania” – pisze Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zaznacza, że ​​zgłaszane jest coraz poważniejsze zagrożenie – zarówno w kontekście zagrożenia dla zdrowia, jak i pogłębiania stanu energetycznego. „Zbyt mocnego oświetlenia jest jednym z czynników powodujących, że sąsiedztwo niektórych obiektów (najczęściej produkcyjnej i usługowej) czy urządzenie jest mocno uciążliwe dla prawidłowego” – skuteczne.

RPO do MZ: czy wpływ na światło dzienne na zdrowie był analizowany?

Jak zauważyć rozmiary RPO, problem przejrzyście obraz pokazuje mapę działającą w serwisie internetowym www.lightpollutionmap.info, z której wynika, że ​​niemal całe nocne niebo nad obszarem Polski zanieczyszczone jest sztucznym światłem.

Dodaje, że opracowaniem krajowym, szczególnie wartym uwagi w odniesieniu do porównania, jest „Memorandum w sprawie ustanowienia prawnego podstawowego podatku od dostawcy, które RPO przekazuje ministrowi.

„Dostępne badania naukowe wskazujące, że globalnie światło dzienne wzrosło średnio o 9,6% rocznie w latach 2011-2022 i jest jedynym przejściem na półprzewodnikowe oświetlenie LED. Nowe oprawy oświetleniowe oparte na technologii LED sprzyjają zwiększeniu bezpieczeństwa oraz zmniejszeniu zużycia energii. Użyj systemu bezpieczeństwa, który daje montaż oświetlenia LED, w związku z tym, że światło na tej technologii jest ostrzejsze, a oświetlane obiekty czystejsze – w konsekwencji czego na oświetlanym obszarze może dojść do wzrostu źródła światła” – czytamy na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Światło a sen: ekspozycja zwiększa u seniorów ryzyko wielu chorób

W ocenie problemu RPO powstaje efekty świetlne m,in. z braku kompleksowych regulacji krajowych w zakresie wykorzystania. Problem sygnalizował ponad 10 lat temu RPO prof. Irena Lipowicz ministrom odpowiedzialnym za zarządzanie oraz transport i gospodarkę morską. Z korespondencji zwrotnej wynikało, że fakt działania świetlnego jest przez ministrów dostrzegany, a narzędzia jego wykorzystania w aktach prawnych. Zapowiedzi te nie przełożyły się jednak na naprawienie stanu rzeczy.

Rzecznik pyta MZ, czy wpływ badania światła dziennego na zdrowie było analizowane, a jeśli tak, to z rezultatem, bądź też, czy jest to obecnie badanie analizy i projektów badań legislacyjnych.

RPO: oświetlenie LED może wywierać wpływ na siatkówkę ok

Marcin Wiącek zwraca szczególną uwagę na ministerstwo na przepisy bezpieczeństwa LED-owych dla zdrowia człowieka. Została ona wykorzystana do badań francuskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Sanitarnego. Potwierdziły one, że oświetlenie LED może wpływać na siatkówkę oka, długookresowo na powstawanie zwyrodnienia plamki żółtej. Konsekwencje wpływu na światło, szczególnie dla dzieci i młodzieży.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wieczorne korzystanie z ekranów nie zaburza snu? Zaskakujące wyniki badań

Dlatego pytam min. Niedzielskiego, czy podobne badania, jak we franczyzie poszukiwane są iw Polsce. Obywatele mają prawo do ochrony zdrowia, tj. pewność, że oświetlenie, w którym się znajdujesz, nie pomaga ich zdrowiu. „Warte odnotowania korzyści z lepszego oświetlenia, w szczególności w zakresie kontroli badania czy badania zużycia energii, nie może uzasadniać uszczerbku na zdrowie ludzi” – tłumaczy Rzecznik.

Pytanie do GIS: czy Inspekcja skuteczności lub zlecała badania nad szkodliwością światła emitowanego z zaawansowanej technologii LED?

Z kolei Głównego Inspektora Sanitarnego Rzecznik prosi o odpowiedź na pytania:

  1. Czy problem wpływu rzeczywistości światła w przestrzeni publicznej na zdrowie był lub jest przedmiotem zainteresowania Inspekcji? Jeśli tak, to jakie działania (w tym legislacyjne) zostałyby wskazane, aby wpływ oddziaływania na zdrowie ludzi?
  2. Czy Inspekcja (lub podrzędna jednostka) prowadzi kontrole co do przestrzegania przepisów prawa z normą PN-EN 62471:2010 lub z innymi ustaleniami dotyczącymi kwestii związanych z oświetleniem? Jeśli tak, jakie są ich wyniki?
  3. Czy Inspekcja skuteczności lub zlecała badania nad szkodliwością światła emitowanego z wykorzystaniem technologii LED? Jeśli tak, jakie są wyniki tych badań, jeśli nie, czy takowe badania lub ich zlecenie jest znane?

Postulat oszczędzania energii na… elektronicznych, podświetlanych bilboardach

19 października 2022 r. Rzecznik Praw Obywatelskich służy do ministerstwa klimatu i środowiska w sprawie promowania oszczędzania energii na elektronicznych, podświetlanych bilboardach. Do dziś nie otrzymano odpowiedzi, wobec tego, co jest przedmiotem wniosku do ministra Anny Moskwy.

Dodatkowa, że ​​jedna z form zażegnania energii elektrycznej może pomóc w efektywnym korzystaniu z zarządzania energią na co dzień, za pomoc akcji bilboardowej.

„A tablice bilboardowe są elektroniczne i mocno podświetlane, iw dzień, i po zmroku – co nie tylko wydaje się zarzeczeniem sensu na ich postulatach oszczędzania energii, ale może również przyczynić się do obniżenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym” – pisze.

Czytaj dalej…%%custom_html1%%