• Diety na czczo mogą pomóc w kontrolowaniu masy ciała, przejrzystość i zmniejsz ryzyko zachorowań, po prostu zmieniając sposób jedzenia.
 • Możesz włączyć post do dowolnej diety, ale bardziej ustrukturyzowane opcje są również dostępne. Rodzaje diet na czczo obejmują 20 : 8 post przerywany i OMAD.
 • Najlepsza dieta na czczo to taka, która najlepiej pasuje do Twojego stylu życia. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak wybrać odpowiedni plan dla siebie.

Post to nie tylko naukowo udowodniony sposób kontrolowania wagi. Różne rodzaje diet na czczo również pomagają organizmowi usunąć odpady komórkowe i nawet poprawić sobie nastrój. [2] [3] Od zmniejszania ryzyka zachorowań po poprawę pamięci, możesz cieszyć się mnóstwem korzyści wynikających z postu, zmieniając się podczas jedzenia.

Post może pasować do każdej diety – ale jeśli potrzebujesz struktury, masz opcje. W zależności od twoich nawyków żywieniowych i celów zdrowotnych, znajdziesz styl, który pasuje do twojej rutyny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o najlepszych dietach na czczo i jak zacząć.

Co to są diety postne?

Cup of black coffee next to bag of Bulletproof coffee beans

Chociaż nie ma jednego rozmiaru diety na czczo są odpowiednie dla wszystkich, zazwyczaj obejmują okres, w którym pościsz – powstrzymywanie się od jedzenia lub picia czegokolwiek z kaloriami – oraz okres, w którym jesz, czasem skupiony na określonych grupach żywności

W przypadku tego typu diety możesz pominąć śniadanie kilka razy na tygodnia lub możesz ograniczać okno żywieniowe każdego dnia. Wszystko zależy od tego, co działa u Ciebie.

Każdy reaguje inaczej diety na czczo, ale ten styl jedzenia może pomóc ci poczuć się bardziej sobą. Diety na czczo mogą poprawić nastrój i lepiej kontrolować wagę. Inne korzyści obejmują poprawę pamięci i czujności do autofagii , który jest naturalnym sposobem organizmu na oczyszczenie uszkodzonych komórek i toksyn, aby zrobić miejsce dla świeżych, zdrowych komórek.

Zasady dotyczące wszystkich diet na czczo

 • Ograniczenie węglowodanów i uzupełnienie odpowiednich tłuszczów w okresie jedzenia może pomóc unikniesz spadków poziomu cukru we krwi, które pojawiają się podczas postów. Eksperymentuj z różnymi dietami na czczo i zobacz, jak się czujesz.
 • Utrzymuj nawodnienie, regularnie przyjmując wodę. Staraj się pić więcej wody niż zwykle.
 • Jeśli chcesz ćwiczyć, zaplanuj okno jedzenia blisko treningu. Niektórzy ludzie wolą chodzić na siłownię, gdy powstrzymują się od jedzenia. Rób to, co działa na Ciebie.
 • Kiedy przerywasz post, przerywaj go dobrze. Najlepsze produkty dietetyczne na czczo to zdrowe, pełnowartościowe produkty, takie jak warzywa, wysokiej jakości tłuszcze i mięso z pastwisk, aby zmaksymalizować spożycie składników odżywczych.
 • na drinki, które pomogą Ci przetrwać post. O ile nie robisz ścisłego postu tylko z wodą, możesz popijać zwykłą herbatę i kawę w dni postu, na przykład czysty Kuloodporne ziarna kawy .
 • W dni bez postu przygotuj wysokotłuszczowe przekąski o niskiej zawartości węglowodanów i napoje, gdy poziom energii spadnie, np. Kuloodporny baton białkowy z kolagenem lub Kuloodporna latte do parzenia na zimno .

Rodzaje diet na czczo

16 : Dieta na czczo 8

Orange clock on white plate

 • Jest to dieta przerywana na czczo, w której ogranicza się jedzenie do jednego ośmiogodzinnego okna każdego dnia, zazwyczaj między południem i 20:00
 • Aby uzyskać najlepsze rezultaty, ogranicz węglowodany do obiadu i pozostań nawodniony przez cały dzień, popijając dużą ilością wody.
 • Po dostosowaniu do 16 – godzinny post, spróbuj 23 – godzinny post z sześciogodzinnym oknem na jedzenie, aby uzyskać jeszcze więcej korzyści wynikające z przerywanego postu .

16: Dieta 8 jest jedną z najpopularniejszych diet na czczo. Stanowi idealne przejście dla każdego, kto dopiero zaczyna pościć. Podstawowy 16: 8 nie ogranicz swoje wybory żywieniowe w oknie jedzenia. Jednak dieta niskowęglowodanowa z pokarmami bogatymi w składniki odżywcze może poprawić wyniki. [4]

Dzieje się tak, ponieważ dieta niskowęglowodanowa pomaga utrzymać stabilny poziom cukru we krwi, co ułatwia uniknięcie „złości” podczas postu, co jest jednym z największych potencjalnych negatywnych skutków postu. Ponadto dieta o niższej zawartości węglowodanów ułatwia wejście w ketozę, co ma dodatkową zaletę w postaci tłumienia apetytu.

Powiązane: Dłuższy post na Keto dla samorozwoju

Dieta na czczo 5: 2

Plates of eggs, coffee and greens on table

 • Jedz jak zwykle przez pięć dni w tygodniu. Dwa dni w tygodniu ogranicz kalorie do 500 – 800 maksymalnie.
 • Ciesz się trzema małymi posiłkami lub dwoma nieco większymi posiłkami w dni z ograniczoną kalorycznością.
 • Czuć się mniej głodny, oddziel dni postu między dniami jedzenia.

Badania pokazują, że post 5: 2 może prowadzić do utraty wagi i poprawy insulinooporności (co może zmniejszyć ryzyko cukrzycy typu 2) w porównaniu z samym ograniczeniem kalorii. [5]

Jedz Przestań Jedz dietę postową

Alarm clock with fork and knife as arms

 • Szybko dla 401 dwa razy w tygodniu i jedz normalnie przez pozostałe pięć dni.
 • Podczas normalnych dni jedzenia jedz pożywne pokarmy.
 • Nadal możesz jeść codziennie. Jedz o 7 rano w piątek, rozpocznij post o 8 rano i zjedz ponownie po 8: 02 w sobotę.

Opierając się na doświadczeniu autora Brada Pilona, ​​dieta postowa Eat Stop Eat pozwala na przestrzeganie normalnych nawyków żywieniowych przez większość tygodnia. Post za 24 dwa razy w tygodniu tworzy kalorię deficyt i może pomóc w rozpoczęciu ketozy. Jednak 24 – post godzinowy to wydłużenie okres czasu i powinieneś porozmawiać z lekarzem, zanim spróbujesz dłuższego postu.

Dieta na czczo 4: 3 (inaczej post co drugi dzień)

Woman sipping lemon water

 • Pość co drugi dzień i jedz normalnie w dni bez postu. Za tydzień będziesz normalnie jadł przez cztery nie następujące po sobie dni i pościł przez trzy dni lub odwrotnie.
 • Na czczo dni, ogranicz się do 500 kalorie.
 • Jedz normalnie w dni bez postu.

Plan 4: 3 może pomóc w kontrolowaniu wagi. Ale przy tak dużej ilości postów może być naprawdę trudno trzymać się planu. Badania sugerują, że ta konkretna dieta na czczo prowadzi do uczucia głodu i drażliwości, co może uniemożliwić jej długotrwałe przyjmowanie. [6] Aby pozostać na dobrej drodze, bądź zajęty i rozproszony w dni postu.

Dieta wojownika

Colorful array of vegetables in row

 • Pość lub jedz mniej niż zwykle jesz przez 24 – godzinne okno, a następnie zjedz jeden duży posiłek w ciągu czterech -godzinne okno wieczorne.
 • W okresie postu można spożywać niewielkie ilości surowych produktów, takich jak jagody lub liściaste warzywa, zero kalorii płyny, takie jak zielona herbata lub białko, takie jak gotowane jajka.
 • jedząc posiłek, jedz zdrową, organiczną, bogatą w składniki odżywcze żywność.

Dieta wojownika opiera się na doświadczeniach autora Ori Hofmeklera w izraelskich siłach specjalnych i jego teoriach na temat nawyków żywieniowych starożytnych wojowników, a nie na naukach ścisłych. Twoje wyniki na diecie wojownika będą się znacznie różnić, w zależności od tego, o ile ograniczysz spożycie pokarmu i co jesz w okresie jedzenia.

Jeden posiłek dziennie (OMAD)

Colorful bowl of vegetables, avocado and eggs

 • Szybko dla 32 godzin i spożywaj kalorie w ciągu godziny.
 • Aby zapewnić wystarczająco dużo czasu na towarzyskie posiłki i trawienie przed snem, rozważ jedzenie codziennie między 16 a 19.
 • Kiedy jesz, jesz zbilansowany i pożywny posiłek… nie wielką pizzę.

OMAD zapewnia wszystkie korzyści wynikające z postu, jednocześnie upraszczając Twój harmonogram i podejście do jedzenia. Ponieważ OMAD wiąże się z ograniczeniem kalorii i zjedzeniem pojedynczego posiłku, może również zmaksymalizować korzyści odchudzania wynikające z diety na czczo. Ponieważ OMAD wymaga więcej wysiłku, nie próbuj go, dopóki nie zdobędziesz większego doświadczenia z postem. Dowiedz się więcej o diecie OMAD .

Spontaniczne pomijanie posiłków

Empty white plate

 • Pomiń posiłki, gdy nie czujesz głodny.
 • Kiedy jesz, przestrzegaj normalnej diety.

Ta dieta na czczo wykorzystuje podejście intuicyjne – idealne dla każdego, kto chce całkowitej elastyczności. Aby utrzymać zdrową wagę, utrzymuj stały poziom cukru we krwi, a nawet wydłużaj okres postu, stosuj dietę o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej jakości tłuszczów w okresach bez postu – np. dieta ketonowa .

Kuloodporny przerywany post

Bulletproof Coffee ingredients next to French press

 • Szybko dla 23 godzin i ogranicz okno żywieniowe do sześciu godzin – zazwyczaj 14: 00-20: 00
 • Napój Kuloodporne Kawa na śniadanie, aby zachować energię i ograniczyć apetyt.
 • Podczas okresów jedzenia jedz wysokiej jakości tłuszcze i ogranicz węglowodany, aby spalić tłuszcz i pozostać w ketozie.

UberZdrowie Intermittent Posting to rodzaj przerywanej diety zwanej postem tłuszczowym. Ten rodzaj odżywiania pozwala uniknąć „zmęczenia”, które można spotkać w przypadku innych czynności związanych z postem. Po prostu zastąp śniadanie filiżanką UberZdrowie Coffee rano. Wysokiej jakości tłuszcze zapewniają sytość do obiadu, a mimo to będziesz czerpać wiele korzyści z postu.

Ponadto ten styl odżywiania pomaga szybko osiągnąć stan ketozy polegający na spalaniu tłuszczu. Kuloodporna kawa składa się z Bulletproof Coffee ingredients next to French press Kuloodporny Brain Octane C8 MCT Oil , rodzaj MCT, który, jak wykazano, podwaja energia ketonowa w zdrowym mózgu. Sprawdzić to badanie oleju MCT dla zdrowia mózgu z University of Sherbrooke, aby uzyskać więcej informacji.

Jak znaleźć najlepszą dla siebie dietę na czczo

Person pouring gravy with Brain Octane C8 MCT Oil on table

Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed zastosowaniem diety na czczo. Post nie jest idealny dla osób z zaburzeniami odżywiania się lub zaburzeniami odżywiania w wywiadzie.

Na początku post może wydawać się trudny (szczególnie dla początkujących). Dzięki odpowiedniej diecie na czczo możesz przejąć kontrolę nad swoimi nawykami żywieniowymi i czerpać duże korzyści. Jak w przypadku każdego stylu jedzenia, będziesz chciał poeksperymentować, aby znaleźć to, co działa dla Ciebie. Zacznij od większego okna żywieniowego, na przykład 24: 8. Łatwiej jest stopniowo przejść do dłuższych okien postu.

Czytaj dalej : Dowiedz się więcej o tym, jak przerywany post może pomóc w kontroli wagi .

Dołącz do ponad 1 miliona fanów

Zapisz się na listę mailingową UberZdrowie i otrzymuj najnowsze wiadomości i aktualizacje!

 To artykuł został zaktualizowany o nową zawartość. 

Czytaj dalej … %% custom_html1 %%