Prawdopodobnie znasz kogoś, kto bierze leki poprawiające funkcje poznawcze.

Piloci, chirurdzy, znani powieściopisarze, wywierający presję handlarze miast, uznani profesorowie (i ich studenci), a także astronauci, żołnierze i analitycy IT, żeby wymienić tylko kilku.

Gdybyś zapytał ich o ich użycie difenylometylosulfinyloacetamidu, spojrzaliby na ciebie tępo.

Ale wspomnij o Modafinilu, a oni wiedzą, że wiesz.

„W gospodarce opartej na wiedzy wiele osób wymaga długich okresów koncentracji i musi wykorzystywać swoją siłę roboczą przez długi czas” – mówi Barbara Sahakian, profesor neuropsychologii klinicznej na University of Cambridge.

„Ludzie używają [smart drugs], aby utrzymać konkurencyjność, dostać się na najlepsze uniwersytety, a następnie uzyskać najlepsze wyniki egzaminów”.

Stosowanie inteligentnych leków, takich jak Modafinil, ma niespotykaną dotąd skalę – i nie wykazuje oznak spowolnienia.

Pomiędzy 2015 i 2017, osoby używające substancji do „farmakologicznego wzmocnienia poznawczego” skoczyły z 5% do 23% w samej Wielkiej Brytanii, zgodnie z ankietą dziesiątek tysięcy ludzi.

Przewiduje się, że globalny rynek suplementów zdrowia mózgu osiągnie $ 03. 7 mld (8,3 mld GBP) do 2025. Dla porównania było warte 1 USD. 74 bn (1 £. 23 bn) w 2016, najnowsze dostępne dane.

Chociaż nie wszystkie te pieniądze zostaną wydane na Modafinil, pokazuje on pełzający apetyt opinii publicznej na ulepszenia mózgu oparte na narkotykach.

Oprócz medycznie zatwierdzonego Modafinilu, rozkwita ogromna, często nieuregulowana branża, od supergwiazdy podcastu Joe Rogana Alpha Brain do aktorki, która stała się nerd Alert Gwyneth Paltrow, własną marką Goop Nerd.

W przyszłości wzrośnie nie tylko ilość zażywanych narkotyków, ale także poziom wpływu, jaki wywierają na osoby zażywające.

Wszystkie te leki mieszczą się w szeroko pojętej definicji „nootropów” – terminu stworzonego przez 1960 s rumuński chemik Dr Corneliu Giurgea, kiedy przypadkowo odkrył widoczne działanie wzmacniające pamięć leku o nazwie piracetam.

Dekret dr Giurgei więcej niż 24 lata temu, że „człowiek nie będzie biernie czekał przez miliony lat, zanim ewolucja zaoferuje mu lepszy mózg”, teraz wydaje się proroczy.

Obecnie nootropics obejmuje proste „naturalne” suplementy, takie jak kofeina, i niejasne „syntetyczne” badane chemikalia testowane przez entuzjastycznych hobbystów – choć niektórzy eksperci nie widzą mniejszej separacji.

Historia Nootropics

Kofeinajest aktywnym składnikiem kawy i jest używana od setek lat w celu promowania czuwania. Chociaż zwolennicy twierdzą, że może to poprawić pamięć,dowody medyczne są niejednoznaczne.
Modafinilbył stosowany w leczeniu narkolepsji od 1990 s. Od tego czasu stał się powszechny ze względu na rzekome efekty zwiększania ostrości, choć istnieją argumenty przeciwkojego długoterminowemu bezpieczeństwu.
Piracetamzostał odkryty w 1960 autorstwa dr Corneliu Giurgei, który wymyślił termin „nootropics”, po znalezieniu leku pomógł poprawić pamięć pacjentów. Jednak placówka medycznawciąż nie jest sprzedawana.
Noopeptzostał opracowany w Rosji w 1960 oparte na Piracetamie i jest dziś bardzo popularne w społeczności „biohackowania”. Tysiące ludzi bierze to codziennie, ale stało się to nielegalne w 1990 w ramachrządu „wysokiego prawnego” zakazu.

„Ludzie to rozróżniają, ale wiele naszych narkotyków pochodzi ze źródeł naturalnych” – mówi Sahakian.

„Kokaina jest jednym przykładem. Myślę, że takie rozróżnienie jest fałszywe.

„W środowisku są rzeczy, a niektóre z nich to związki syntetyczne, ale w gruncie rzeczy znajdujesz związek aktywny i niezależnie od tego, jaki może być naturalny produkt, i do pewnego stopnia go wzmacniasz. „

Choć naturalne, wiele jeszcze nie wiadomo: ile osób używa któregokolwiek z tych leków w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej? Ile jeszcze leków takich jak Modafinil jest na horyzoncie? A jak bezpieczne są one w dłuższej perspektywie?

Pick-me-upy zawsze istniały.

Ziarna kawy i liście guarany są spożywane dla ich kofeiny od setek lat, podczas gdy stymulanty na bazie amfetaminy były spożywane masowo na polach bitew II wojny światowej.

Ale takie leki mają niepożądane skutki uboczne; weź za dużo kofeiny lub amfetaminy, a poczujesz zawroty głowy, mdłości lub znacznie gorsze.

Dopiero powszechne rozpoznanie zespołu nadpobudliwości z deficytem uwagi (ADHD) stało się bardziej udoskonalone.

Produkcja metylofenidatu (sprzedawanego jako Ritalin) i soli amfetaminowych (sprzedawanych jako Adderall) rozkwitła w USA, przepisywana milionom dzieci (i nieuchronnie trafia w ręce nie-dzieci, chcąc efektów skupiających uwagę z przyczyn innych niż ADHD).

Te chemikalia bawią się z określonymi neuroprzekaźnikami w mózgu, poprawiając tzw. Zimne poznanie – rodzaj przetwarzania umysłowego niezależnego od twoich emocji.

„Leki takie jak blok zwrotny Ritalin, więc zwiększają ilość dopaminy i noradrenaliny”, mówi prof Sahakian.

„Noradrenalina jest bardzo przydatna do celów uwagi, podczas gdy dopamina jest bardzo przydatna w tym, co nazywamy procesami wykonawczymi, będąc zaangażowanym w motywację.”

Jednak pośpiech, jaki wywołują niektóre z tych neuroprzekaźników, również zwiększa ryzyko uzależnienia i nadużyć (miliony leków związanych z ADHD są przepisywane co roku w Wielkiej Brytanii).

To właśnie te wady doprowadziły do ​​odporności na szerokie rozpowszechnienie leków wzmacniających działanie neurologiczne.

Ale Modafinil, który działa również na dopaminę, pokazał po raz pierwszy, że istnieje alternatywa.

„Wiele z tych leków do pewnego stopnia działa przez podobne systemy, ale różnica polega na tym, że jak dotąd nie wykazano, aby Modafinil miał jakikolwiek potencjał nadużywania”, mówi Sahakian.

Zwiększenie motywacji związanej z zadaniami bez większych wad, wcześniej fikcja taka jak hity Bradleya Coopera Limitless, wydaje się być w zasięgu ręki (choć tylko w ściśle kontrolowanych warunkach).

Ale czy moglibyśmy być lepsi i czy kiedykolwiek zostanie to znormalizowane?

„Ludzie coraz bardziej akceptują” – mówi Sahakian.

„Wcześniej było więcej osób, które uważały, że ludzie zdrowi nie powinni brać tych leków, ale teraz wydaje się, że nastąpiła zmiana.

„Wiele rzeczy, które powstrzymują ludzi, to obawa przed skutkami ubocznymi i uzależnieniem.

„Gdybyś mógł zapewnić te działania niepożądane, a właściwości uzależniające były bardzo niskie, myślę, że lek byłby bardzo atrakcyjny”.

Nawet przy rzekomych skutkach ubocznych wyższych dawek, stosowanie modafinilu jest niezwykle rozpowszechnione, a prawie 1 na 4 Brytyjczyków próbowało go w ubiegłym roku.

To może być dopiero początek. Ponieważ rozumiemy więcej na temat specyfiki mózgu i sposobów, w jakie różne obszary odnoszą się do zadań poznawczych, wzrasta potencjał nowych leków.

„Stajemy się coraz lepsi w badaniach, które przeprowadzaliśmy na zwierzętach, próbując dostarczyć konkretnie do różnych obszarów mózgu”, mówi Sahakian.

Chociaż nie jest to związane z narkotykami, jedno badanie wykazało, że objawy zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (OCD) można zmniejszyć poprzez celowanie w bardzo specyficzne obszary mózgu.

Najlepsze z The Future Of Everything

Ta technika maszyny zapewniającej tzw. Przezczaszkową stymulację magnetyczną (TMS) już wykazałazwiększenie zdolności poznawczych w zdrowi ludzie.

Łatwo jest wyobrazić sobie przyszłość, w której można pójść do apteki i wybrać jedną tabletkę lub dziesięć minut na maszynie TMS i wyjść znacznie inteligentniej.

Biorąc pod uwagę pozorne długotrwałe działanie TMS, może to być nawet jedno: inteligentne leki na krótkoterminowe przyspieszenie i TMS, aby ugruntować twoje umysły, lubTMS, aby zniwelować najgorsze skutki uboczneinteligentnych leków, które zażywasz.

Nie ma naukowego konsensusu co do tego, gdzie to się kończy: ludzie przejmujący kontrolę nad ewolucją mogąmikroczipyi / lubtelepatia jest normą, rosnąca liczba mikstur i tabletek lub reakcja na bardziej „naturalny” sposób życia.

Choć kontrowersyjny,Future Of Everythingnabył zespół Savanta

– gdzie pewne uszkodzenie mózgu odblokowuje jakąś ukrytą wcześniej zdolność „geniuszu” – niektórzy badacze uważają, że w mózgu jest tak wiele niewykorzystanego potencjału, który tylko czeka na wydostanie się.

Na razie jest jeszcze zbyt wiele niewiadomych na temat mózgu, aby potencjalne przyszłe zastosowania były jasne.

Ale inteligentne narkotyki już tu są, a historia ludzi i ich zażywanie może dać nam wskazówki dla reszty z nas.

Narkotyki z epoki często odzwierciedlają czasy, w których żyją ludzie.

1960, z jego zmieniającym umysł kwasem lizerginowym (LSD), powtórzyło reformę polityki i protestów. 1980 ucieleśniał ogromny wzrost i kapitalizm z pełną przepustnicą, więc kokaina była naturalnym wyborem.

Więc jaki jest narkotyk 21 st. wieku?

„Przyspieszamy do 21 / 7 społeczeństwa – mówi Sahakian.

„Kiedy ludzie chcą zażywać inteligentny lek i doskonalić się poznawczo, dzieje się to zwykle w kontekście tego, co nazywamy zimnym poznaniem.

„Chcą więcej pamiętać, chcą lepiej radzić sobie na egzaminie, chcą móc wykonywać lepszą i szybszą pracę niż ich koledzy.

„Ale tak naprawdę nikt nie mówi:„ Chciałbym poprawić moje serce, moje umiejętności emocjonalne i społeczne ”, co jest tak ważne dla zbliżania ludzi.”

A ludzie często nie zdają sobie sprawy, że istnieje tani, wolny od narkotyków sposób na uczynienie cię mądrzejszym: ćwiczenia.

„Ćwiczenia to bardzo dobry sposób na zwiększenie siły mózgu, poprawę nastroju i poprawę zdrowia fizycznego.

„Ale ludzie nie chcą poświęcać czasu na takie rzeczy lub nie lubią ćwiczeń i po prostu wolą brać pigułki”.

Ta preferencja dotycząca pigułek jest rzeczywistością dla wielu – pilotów, chirurgów i profesorów świata.

Przy coraz większej presji ze wszystkich stron mało prawdopodobne jest, aby nieustanne tempo współczesnego życia ustąpiło – pozostawiając szeroko otwartą przestrzeń dla rozległej firmy „inteligentnych narkotyków”.

To zależy tylko od tego, czy lek na „syndrom savanta” można opracować i wyprodukować bezpiecznie, czy ludzie pójdą w kierunku implantów zanim naukowcy kiedykolwiek znajdą magiczną pigułkę, czy też pozwolimy, by naturalna ewolucja przeszła. )

Inteligentne pieniądze znajdują się w jednym z dwóch pierwszych.

Przyszłość wszystkiego

Future Of Everything

Ten utwór jest częścią serii Metro.co.ukThe Future Of Everything.

Od OBE do dyrektorów generalnych,profesorów do futurologów, ekonomistów do teoretyków społecznych, politycy, wielokrotnie nagradzani naukowcy, uważamy, że mamy zapewnioną przyszłość, z dala od zagłady lub łatwych odniesień do raportu mniejszości.

Co tydzień –nowe utwory w każdy środowy poranek– wyjaśniamy, co jest prawdopodobne (lub mało prawdopodobne) wydarzyć się.

Porozmawiaj z nami za pomocą hashtaga# futureofevthingthingJeśli uważasz, że możesz przewidzieć przyszłość lepiej niż my, lub uważasz, że jest coś, co powinniśmy omówić brakowało, skontaktuj się:hey@metro.co.uklubAlex.Hudson@metro.co.uk

Przeczytaj dotychczasową historię przyszłości wszystkiego


Czytaj więcej