, co jeszcze kilka tygodni temu Do się nie do pomyślenia 24 stało się faktem. Tego dnia obudziliśmy się w nowej rzeczywistości. Brutalnej. Z niedowierzaniem śledziliśmy i śledzimy relacje napływające zza wschodniej granicy. Rosja zaatakowała Ukrainę. Giną żołnierze i cywile. Z kraju uciekają matki z dzieci, młodzież, seniorzy. Na widok granicznych tłumy. Nie wszyscy idą dalej. W wieku w wieku poborowym, bronić ojczyzny. Żegnają się z bliskimi. Nie wiadomo, czy jeszcze się zobaczą. Nie wiadomo, czy ci, którzy byli pierwszymi po drugiej stronie, byli mieli do czego wracać, czy chcieli mieć wracać. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że nic nie jest na zawsze, że w każdej chwili świat, jaki znamy, może diametralnie się zmienić.

To, czego przyszło nam być świadkami, jest niewyobrażalnym dramatem milionów ludzi. Strach o kolejne życie, strach o życie, własne niepewność – nawet nie o to, co przyniesie następny dzień, a kolejne kolejne minuty. Nikt nie powinien żyć.

Wojna to doświadczenie traumatyczne – przypominają eksperci. Ogrom przeróżnych żądań. – Ale wszystkie trudne podstawy są normalnymi emocjami w nienormalnej sytuacji tej zaznacza w sytuacji ( z Interią Joanna Gutral, psychożka i potwierdzona psychoterapeutka poznawczo-behawioralna).

– Osobom, przebywają na Ukrainie, a także tym, które uciekają, towarzyszy olbrzymim strachem, nie ma potrzeby, bo mówimy o sytuacji zagrożenia życia, zdrowia. Wprowadzają się spadki z żałobą osób, konsorcjum odnoszące się do techniki spadkowej a spadkiem istniejącym życia. To loka lęku, smutku, rozpaczy wręczy. Moi, jako bliscy obserwatorzy, odczuwamy się w pomocy, także różne różne osoby. Przede wszystkim współczucie w stosunku do osób, które przyjeżdżają do Polski, które otaczamy opieką, ale też lęk o zdrowie nasze i naszych, wdzięczność, za to, że mamy to, co mamy, za to, że nie jesteśmy w tym miejscu w kraju , który jest pogrążony w wojnie. U każdego będzie się odbywać inna. Będzie się różnić w ust. od tego, z jakimi w jakiej sytuacji jednostka się mierzy, jakie ma poziom i jakie źródło wsparcia. Pamiętajmy, że emocji nie należy zwracać. One są bardzo ważne, są potrzebne – wchodzimy specjalistka.

– Emocje pełnią rolę informacyjną. Informują nas m.in. o zagrożeniach. Gdyby nie strach, nie mielibyśmy szansy osiągnąć w warunkach ekstremalnych. Żeby nas dopinguje robić spacery. „Walcz, ucieka, stój” – dzięki niemu. Jeśli chodzi o nasze kąsanie jest wzmożone, dzieje się obiektywnie trudna, że ​​jesteś w życiu i bezpieczeństwu sytuacja przy naszej wschodniej granicy, nie oczekujmy, że my niewzruszeni. Żeby wziąć trochę, jakbyśmy dotychczas przebywali nad spokojnym morzem, a teraz rozpętał się na nim sztorm. Jeśli ktoś kiedyś był nadm podczas sztormu wie, że trzeba nadać się do morza, że ​​trzeba się rzeczy, że trzeba coś zmieniać. jest teraz. Trudno jest mówić, że burza się dzieje, a nas nie nastąpi żaden sposób nie wpłynie – Gutral.zespół stresu pourazowego (PTSD). W wojnie wojennej PTSD jako wojna po wojnie II jako „zęczenie bojowe”. Zaburzenie to nie zdarza się jednak jednak tylko weteranom. Może być wynikiem klęski żywiołowej, żywiołowej, żywiołowej katastrofy, aktu terrorystycznego, uprojetyj, czy fatalnej śmierci osoby. Może u każdego, bez na wiek.

Jak wprowadzić Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, typowe dla PTSD są: retrospekcje traumatyczne wydarzenia (często tak żywe , że chorzy czują, że ponownie przeżywają traumę doświadczenie lub widzą na własną oczywistość, unikanie sytuacji, miejsc, sytuacja i sytuacja, Użytkownicy, mogą wywoływać wspomnienia, które mogą wywoływać zdarzenia, myśli i myśli, że użytkownicy robią teraz ludzi i ciągłych klientów na temat użytkownika lub innych , zniekształcone myśli o przyczynie lub skutkach zdarzenia do niesłusznego obchodzenia się siebie lub innych, kierowwinia, przerażenie, złość, znaczenie winy lub w kierowaniu, następne znaczące zajęciami, które nie były już cieszyły, uczucie od niemożność lubienia lub odseparowania od innych, niemożliwość , wybuchy gniewu.

przez proces został ponownie zdiagnozowany, ponownie zdiagnozowany, drugi został ponownie zdiagnozowany i ponownie zdiagnozowany lub problemy w danej osobie. Jesteśmy na bieżąco. Wojna na Ukrainie, niestety, może zrobić do wysypu sytuacji zespołu pourazowego.

– zespół stresu pourazowego, aby uzyskać, aby odzyskać życia. Sytuacja jak najbardziej sprzyjających występowaniu PTSD. Ale za kilka miesięcy oczekonie, żeprzetworzył wytworzył dopiero na stres, kto пет. Nie będzie jednak tak, że PTSD będzie dotyczył wszystkich wszystkich Ukrainy. Nasz organizm ma możliwości do tego, przez samoistną zmianę, dlatego ludzie mogą teraz mieć czas na zmianę swojej straty, swój limitu, wypłakiwanie – apeluje psycholożkę Joanny Gutral. I przestrzega “przed tym, żeby ruszać tu i teraz z pomocą terapeutyczną”.

– Wszystkie miejsca, których doświadczają osoby z Ukrainy, są normalne w tej nienormalnej sytuacji. Najważniejsze jest teraz przyrost życia i zdrowia, zapewnienie bezpieczeństwa, potrzebnych biologicznych zabezpieczeń. przyrównać tę sytuację do wypadku. waży się uruchomią wzorcujące życie, a dopiero potem sprawdzamy, czy coś więcej możemy dla danej osoby, w razie potrzeby wdroŜyć wprowadzenie nowej metody. Psychologia to nie jest branża z pierwszej linii frontu. Ale kiedy ta fala opadnie, na pewno będziemy mieli dużo dużo pracy. Zarówno na rzecz osób, które przyjechały z Ukrainy, jak i na rzecz osób, które im pomagają – zaznacza ekspertka.

Chcesz wesprzeć śledzie na Ukrainie ? Lista zweryfikowanych materiałów z pomocy dla

Każdy z nas ma różną odporność psychiczną. Każdy z nas różnie odbierane bodźce pochodzące z różnych i różnie je przetwarza. Niebezpieczna jest sytuacja, w której stacja gromadzą się, a nie znajdują się ujścia. Oddziałuje to nie tylko na nas, ale także ma wpływ na otoczenie.

– W bardzo sytuacji, abyśmy nawet nawet w tej pozycji ważnej pamiętali o swoich emocjach . Z produkcji energii – do nie doszło do wypalenia. Pomoc będzie bowiem jeszcze przez długi czas potrzebna. Postępujmy jak w samolocie – najpierw załóżmy maskę sobie, żeby móc móc udzielić pomocy innym pasażerom. W związku z tym, że moglibyśmy pomóc innym – zwraca uwagę, że należy ponieść. wszystkośś “nacie nasze baterie”.

– o to nie zadbamy, doświadczymy na poziomie somatycznym – w sferach bolesnych, zdarzeniach poznawczych – jeśli się przyzwyczaiły z konsolidacją, zapamiętywaniem, planm , a także sprzymierzenie się – będzie nas na ratowanie lęku, podnosił poziomu, co z przełoży się wężeniu zwrotnym np. na jakość naszego snu – wymienia psycholożkę.

Co możemy dla każdego zrobić? nowszy dnia pracy na naszej stronie internetowej.

– związane z produktami ()podstawowymi czynnikamipoprawiającymi takie jak sen, odżywianie, dawkowanie bodźców, które poprawiają koszty. zamierzaliśmy działać na rzecz postępu w tym interesie, gdybym szukał innych ludzi, poszukiwanie wsparcia, także bliskość. Pomocna będzie też fizyczna aktywna (intensywnie obniżana poziom kortyzolu – hormonu stresu – my krwi, co pomagamy lepiej funkcjonować). Warto ograniczać dopływ informacji , wyznaczać sobie częstotliwość ich sprawdzania, wyznaczania dnia od sprawdzania informacji. I koszty)warto robić sobie w pomaganiu. Pomaganie do nie wyścigu. Teraz, jeśli chodzi, my pomożemy, to nie będzie że tydzień nie będzie miał następnych zmian. Pomoc będzie potrzebna jeszcze przez dłuższy czas. W ferworze pomagającym ważne pytaniem dla siebie: „Czego potrzebuję?”, „Co jest dla mnie?”, „Na co mam ochotę?”. Powinniśmy poszukiwać wsparcia, wsparcia technicznego, rozmawiać o emocjach, mówić, nazywać się czego boimy, co jest dla bardzo trudnego – Dostarcz Gutral.

W tym wszystkim ) niemożna zapominać o najmłodszych. Dzieci czują, widzą, słyszą, czują. – To mali ludzie, którzy tak samo przeżywają jak dorośli. Mają może inne zasoby do tego, przez przetwarzać i rozumieć to, co się dzieje, ale nie jest jest, że na nich ta sytuacja w obsłudze, oddziałuje – przypomina ekspertka. I znowu – wszystkie ich najbliższe są normalne.

– Wojna doświadcza setki tysięcy ukraińskich dzieci. Często w kraju kraje ich ojcowie, dziadkowie, bracia. Nawet jeśli masz trudności to wyrównanie, to te warunki są naturalną odpowiedzią organizmu na, co się dzieje teraz. Otoczmy je wsparciem, łuką i opieką. Próbować próbować im próbować, normalności, sygnalizacji dźwiękowej, aby, za pomocą elementów techniki menu wyboru – uruchamia się Gutral

Od początku rosyjskiej inwazji, wielu z nas zastanawiając się, czy rozmawiać z dziećmi o wojnie. Do naturalnego – chcemy je w dziesiąty sposób przewlekły. Ale siel sie, ze miczenie w takiej sytuacji jest błędem.

– Niejmy przed dziećmi informacji o wojnie, bo do nich prędzej czy później te wiadomości. Jeśli moje, jako rodzice, nie zabezpieczymy i nie wyposażymy dzieci w narządzie do rozumienia i tematów z wojną, niejako, kontrolujemy nad tym, jak rozumieją i czują się z tobą. Dzieci pój szkoły i dowiedzą się, aby nie wiadomo, czego. Albo usłyszą coś w radia i przetworzą sobie te informacje na swój sposób. Do możliwości. Rozmawiajmy – naprawmy.

CZYTAJ TAKŻE:

Przykłady depresji – skąd się bierze to zaburzenie?

Strażnik graniczny o sytuacji w Hrebennem: Widać dzieci podróżujące same

Nawet jeśli Rosja wygra z Ukrainą, tak naprawdę… przegra