Na moim biurku siedzą cztery pojemniki pigułek na mózg. Chociaż są one wytwarzane przez cztery odrębne firmy, są wystarczająco podobne pod względem wyglądu i treści, aby były prawie wymienne. Składniki wymieniają ekstrakt z zielonej herbaty i bakopa, witaminy z grupy B i ekstrakt z czarnego pieprzu. Nazwy formuł –Alpha Brain,Goryl Umysł Smooth,Brain Force Plus,Dawn to Dusk– są wyświetlane czystymi, futurystycznymi czcionkami. Trzy butelki są zabarwione tonem okien limuzyny. Wszystkie zawierają ikonografię kreskówek, która oznacza zwiększoną siłę mózgu: strzelanie do synaps, błyskawice, świecące żarówki. Najważniejsze podobieństwo tabletek nie jest jednak przedstawione na etykiecie: każdy może pochwalić się poparciem wybitnego komentatora medialnego z prawej strony.

Onnit Alpha Brain twierdzi, że wspiera „pamięć i skupienie”, a kiedy podcaster i komik Joe Rogan zaczął brać go codziennie,nalegał, że jego umiejętność formułowania zdań „wydawała się gładsza”. Najlepiej nazwaną pigułkę, Gorilla Mind Smooth, sformułował znany autor Alt Citeovich (z pomocą badaczy) . Jej kapsułki są w połowie czerwone i w połowie czarne, a kiedy Cernovich po raz pierwszy wziął prototypową wersję, napisał na Twitterze, że czuje, jak neurony odrastają we śnie. Brain Force Plus to bestseller w sklepie Infowars, gdzie pomaga finansować wojnę Alexa Jonesa. Ben ShapiropopieraDawn to Dusk, dystrybuowane przez BrickHouse Nutrition. W przeciwieństwie do innych, ten suplement jest umiarkowanie kofeinowy i, niezależnie od tego, czy to z założenia, czy przez przypadek, jego efekty wydają się zachęcać do szybkiego mówienia Shapiro, małego kalibru.

Substancje te są różnie nazywane nootropami, neurotropami lub nutraceutykami, z których żadna nie jest bardzo dokładną nazwą. Nootropics, termin najczęściej używanydosłownie oznacza„zgięcie umysłu”, ale produkty mają na celu zwiększenie skupienie zamiast wywoływać psychodeliczną reorientację percepcji. Społeczność medyczna jest sceptyczna wobec nootropów i odradza ich stosowanie. W większości badań pigułkizwykle nie działają lepiejniż placebo. Ich działania niepożądane i zależność od dawki nie są dobrze poznane, a ponieważ są wymienione jako suplementy, a nie leki,, pozostają nieuregulowaneprzez Food and Drug Administration. (W 1990 s, działania lobbingowe mające na celu zapobieżenie regulacji suplementówspowodowały wyświetlenie reklamyz Melem Gibsonem, w której dom został napadnięty przez zespół SWAT w poszukiwaniu nielegalnej witaminy C.)

Najbardziej wyraźne skutki uboczne, które odczułem, zaczęły się przed dostarczeniem pigułek. Nawet zamówienie ich wywołało delikatne wrażenie nierzeczywistości; przed kasą były opcje płatności za pośrednictwem kryptowaluty lub przekazania darowizny na rzecz psychodelicznego centrum badawczego, które leczy PTSD. Następnie na mojej karcie kredytowej pojawiła się płatność na rzecz Free Speech Systems. Niekończące się gratulacje z powodu mojego ostatniego zakupu zgromadzone w mojej skrzynce odbiorczej. Alex Joneschciał rozmawiaćprawie codziennie i od tego czasu skontaktował się ze mną 55 razy, raz z zaproszeniem do „Eliminacji niechcianych najeźdźców”. „Hereeeeeeee’s BrickHouse!” rozpoczął temat wiadomości e-mail od BrickHouse Nutrition, bardziej Jack Torrance niż Ed McMahon, zanim potwierdził mój zakup z „Mic Drop” i “Owacje na stojąco.”

Biorąc pod uwagę agresywny marketing i wątpliwą skuteczność tych substancji, łatwo jest je zgrupować z innymi podejrzanymi produktami promowanymi przez konserwatywne media : odwrócone hipoteki, złoto, ulga w zapaleniu stawów bez narkotyków, tajne strategie giełdowe. Kiedy Infowars gości „Więzienie”Paul Joseph Watsonpodłączył Brain Force Plus – powiedział onbierze dwie pigułkidla „trwałego wybuchu energii” przed kręceniem swoich filmów – lewicowcy przyjęli zaproszenie do ośmieszenia. (Był „szeroko wyśmiewany” za reklamę tabletek na mózg, brytyjską stronę internetowąIndy 100zaobserwowano.) Sugerowanoże nootropiki są skażone lub być może niebezpieczne, spadkobierca medycyny podróżniczej pokazuje tradycję „toników mózgowych”. Prawdopodobna prawda jest również bardziej przyziemna: nie są wystarczająco silni, aby być toksycznymi.

Wziąłem tabletki na trzy tygodniami, naprzemiennie marki, a średni wynik był porównywalny do espresso, z nieco większym utrzymaniem. (Wspólny składnik L-teanina, znajdujący się w zielonej herbacie, działa synergistycznie z kofeiną.) Moje zdania nie stały się gładsze, ale wbrew początkowym zmianom zmęczenia i motywacji pigułki czasami wydawały się odświeżać i rozjaśniać, niezależnie od tego, jakie było pytanie. Może to być placebo iw stosunku do szczytunapoju energetycznego lub filiżanki kawy Starbucks wielkości venti, efekty były pożądane. Oprócz Dawn to Dusk, formuły unikają wywoływania drgań lub krachu kofeiny poprzez rezygnację z kopnięcia.

Wyciszone efekty nie zmniejszają popytu. Analitycy rynku przewidują prawie 20 procentowy roczny wzrost „zdrowia mózgu” uzupełnia od teraz do 2024, wynik w częściogólny głódstymulacji. Średnie spożycie kofeiny przez dorosłych Amerykanów w 1999 było 120 mg na dzień; przez 2017, wzrosła do 190 mg dziennie. University of New Hampshire stwierdził, że od 1995, Starbucks sam stworzył 700 procentowy wzrost konsumpcji amerykańskiej kawy. Monster Beverage, firma produkująca napoje energetyczne Monster, zostałaopisana przezBusiness Insider


jako „najlepiej prezentujący się w tym stuleciu amerykański rynek”. Zwrócił niespotykany poziom 54, 000 procent od pierwszej oferty publicznej w 1995 i ma wyższą średnią cenę akcji niż Coca-Cola. Zapotrzebowanie na cholewkę rozciąga się na cały świat, a także na silniejsze wzmacniacze farmaceutyczne, takie jak amfetaminy i leki przeciwbólowe. Modafinil, lek na narkolepsję, należy donajczęstszych lekóww Stanach Zjednoczonych do spożycia poza etykietą.

Tam, gdzie amfetaminy klasy farmaceutycznej mogą być wytwarzane lub kupowane ze względną łatwością, również zyskały na popularności. W Azji Południowo-Wschodniej amfetamina o nazwie „ya ba”znalazła szerokie zastosowaniei przez długi czas był preferowany raczej zawodowo niż rekreacyjnie, przez prekariatów – robotników dziennych, taksówkarzy, pracowników seksualnych, sprzątaczy – aby pomóc im w cięższej pracy i zarabiać więcej pieniędzy. Jego nazwa, co w języku tajskim oznacza „szalony narkotyk”, oznacza zepsucie „ya ma” lub „końskiego narkotyku”; związek został pierwotnie przekazany koniom roboczym przewożącym duże ciężary. W zglobalizowanej gospodarce ludzie traktują własne ciała jak bestie obciążające.

Słabsze, ale rzekomo bardziej korzystne, nootropowe bez recepty mają na celu zrobienie czegoś innego niż amfetamina – doUzupełnij zamiast narkotyków. Nikt nie może udawać, że prędkość jest zdrowa (ani, w większości przypadków, jest to zgodne z prawem), ale pozostaje nadzieja, że ​​odpowiednia kombinacja chemikaliów, podawana we właściwy sposób, może sprawić, że umysł stanie się bardziej podatny i zdolny do działania, jednocześnie unikając jakichkolwiek skutków ubocznych . Wabik biochemicznie ulepszonej ludzkiej świadomościznalazł naturalny domw Dolinie Krzemowej. Na Reddit aktywna społeczność nootropics dzieli się wskazówkami i badaniami, a jej członkowie z ambiwalencją i intrygą przyglądali się włączaniu ich w główny nurt. Entuzjaści, z którymi rozmawiałem, bardzo dbali o swoje „stosy”, jak je nazywają – „spersonalizowany koktajl” chemikaliów, niektóre eksperymentalne, których używają, aby wytworzyć indywidualne doświadczenie mentalne. Ci ludzie mają tendencję do pogardy dla markowych nootropów, uważając je za drogie i nieuprzejmie wymyślone.

Co tłumaczy szczególną atrakcyjność prawicowego komentariatu dla substancji? Ich jedynym wybitnym zwolennikiem liberalizmu jest Gwyneth Paltrow, której strona internetowa Goop sprzedajeNerd Alert, sygnatura, która obiecuje wyeliminować mgłę mózgową. Biorąc pod uwagę bogactwo formuł obiecujących zwiększoną uwagę i skuteczność, podobieństwa polityczne wśród wielu ich endorserów mogą być po prostu przypadkiem. W końcu stacje benzynowe sprzedają silny bez recepty stymulant – 5-godzinną energię – ale to nie znaczy, że wszyscy dostawcy benzyny mają wspólny program ideologiczny. W grze jest jednak coś więcej niż przypadek, gdy wszyscy partnerzy medialni BrickHouse Nutrition są prawicowymi gospodarzami radia i telewizji. Członek wątku nootropowego z Reddit, który nazywa się Fluoride Psychosis, powiedział mi, że ma to związek z konserwatywnym poglądem na poród. Ludzie na ogół używają nootropów, aby zwiększyć swoją produktywność, a lewicowcy – którzy, jak to ujął, „bardziej krytycznie patrzą na pracę i ich relacje z pracodawcami” – być może rzadziej chwalą substancję mającą przede wszystkim na celu uczynienie cię lepszym pracownik.


Tak jest napisane na butelce Dawn to Dusk:

Minęły dwie godziny od ostatniej filiżanki kawy i jak w zegarku zaczynasz się rozbijać. Kiedy bieg czasu nie czeka, aż zdobędziesz kolejny puchar, potrzebujesz czegoś, co pomoże Ci iść dalej. Dawn to Dusk stymuluje twoje ciało, mózg i komórki, dzięki czemu Twój sprzęt może zmienić maksymalną wydajność nawet o 10 godziny, pozwalając zegarowi pracować ciężej i dłużej .

Czysta energia. Zero awarii.

Pod optymistycznym tonem i zdaniami staccato jest obraz bardzo podobny do staromodnej marksistowskiej wizji człowieka w kapitalizmie: dodatek maszyny. Przenoszenie Dawn to Dusk sprawi, że będziesz podobny do komputera, z „biegami” i wewnętrznym zegarem – z wyjątkiem tej wersji dehumanizacja jest oferowana jako uwolnienie zamiast zagrożenia. W fantazji propagowanej przez te produkty ludzie nie opierają się deformacji w pracy, przyjmują ją.

Kopia marketingowa tabletekma tendencję do używaniaterminów takich jakwydajność,wydajnośćipotencjałzamiennie. Niezaprzeczalną sugestią jest to, że najczystsza i najlepsza wersja samego siebie jest najbardziej efektywnym podmiotem rynkowym – „homo economus”, jak twierdzą ekonomiści. Jednak stymulacja i wydajność nie zawsze były postrzegane jako synonim. Gdy silniejsze stymulanty były szerzej dostępne – na przykład, gdy inhalatory zawierające benzedrynępierwsza farmaceutyczna amfetamina, była tak powszechna, że ​​była wymieniona w menu pokładowym Pan Am wraz z „Napojami i różnorodnościami” – ich reklamowany cel został spełniony, nie zwiększona produktywność.

Benzedrynatablety były reklamowanewHarvard Medical Alumni Bulletin, aby przerwać „błędne koło anhedonii” i zatrzymać „trawienie przez niepokojące myśli”. Ta strategia promocyjna, kładąca nacisk na nastrój, podkreśliła również mile widzianą stronę efekt – tłumienie apetytu – skierowany do kobiet i ich lekarzy. Przez 1960 s, 85 procent pacjentów przyjmujących przepisane amfetaminy to kobiety, a pozbawieni skrupułów lekarze robili dobre interesy, kultywując uzależnienia. Zwiększone obciążenie pracą, o którym w ogóle wspomniano, zwykle występowało w kontekście prac domowych.

Wyjątkiem była promocja kreatywności. CoW.H. Auden nazwał„życiem chemicznym”, który był jednym z głównych twórców literatury z połowy XX wieku. (Amfetaminy wpłynęły również na inne dziedziny, zwłaszcza matematykę, w której Paul Erdös i Norbert Wiener byli wśródznani z pomocy narkotyków: Wiener powiedział, że „próbował pracować z czasem”, gdy był na haju.) Cholewka odcisnęła piętno na egzystencjalizmie, obiektywizm i rytmy, a we wszystkich tych ruchach można znaleźć ideał egoizmu, naprawdę formę samolubstwa, którą można łatwo zdefiniować chemicznie: empiryczną, bezlitosną, nieokiełznaną i wewnętrzną.

Praca Ayn Randnosi najgrubsze pozostałościamfetamin. ZarównoAtlas wzruszył ramionamiiThe Fountainheadpojawił się na szczytach w 25 – rok zwyczaju benzedryny, i Losowaparanoiczna niestałośćpokazuje jego pochodzenie chemiczne. Chociażpłodna pisarkajest często oczerniana, ona bezkonkurencyjnie – jeśli nieumyślnie – oddaje uczuciebędąc na cholewce. WAtlas wzruszył ramionami, kiedy Dagny Taggart spogląda na wieżowiec, „jej świadomość poddała się jednemu celowi i pojedynczej, pozbawionej słów emocji – ale zawsze wiedziała, że ​​emocja jest sumą dodanej maszyny umysłu, a teraz odczuwała natychmiastową sumę myśli, których nie musiała nazwa. ”Dzisiejsi konserwatywni wzmacniacze nootropów obiecują podobny dostęp do racjonalnej jasności i jednolitego celu. Fakty nie dbają o twoje uczucia – pozwól układowi hormonalnemu przyjmować rozkazy od umysłu.

Podstawy filozofiiincel kultura, działacze na rzecz praw człowieka, artyści pickup, libertarianizm w wariancie Alexa Jonesa,ciemna sieć intelektualna, psychologia ewolucyjna i ewangelizacja dobrobytu-ewangelii mają wspólny model indywidualizmu określony przez walkę hierarchiczną. Ideologię łączenia można nazwaćRynkowy społeczny darwinizm, a jego praktyka koncentruje się na konkurencji i dominacji. Jak każda forma działalności rynkowej, została zmieniona przez technologię. Wcześniej osoby będące pod jego wpływem mogły być świadome swojej krańcowej ceny w pasku odbioru lub w dniu wypłaty lub podczas porównywania samochodów z sąsiadem. Teraz rynek nigdy się nie zamyka. Całe życie prosi cię, abyś handlował sobą. Jeśli umysł buntuje się przeciwko temu procesowi, należy go zmienić. Stań się jednym z „biegami czasu”. Istnieje „wzmacniacz mitochondrialny” firmy UberZdrowie, którynosi nazwęNiesprawiedliwa przewaga. Po co w końcu szukać korzyści, skoro można ją po prostu wziąć?


Głównym czynnikiem odradzania się nootropów był serial, który zamienił film w film CBS. *Bez ograniczeń,film, który wyszedł 2011 oraz Bradley Cooper i Robert De Niro, podążają za niezdecydowanym niedoszłym pisarzem, który zaczyna przyjmować tajemniczą substancję, która natychmiast uwalnia jego uśpiony potencjał. W powieści film oparty jest naThe Dark Fields, autorstwa irlandzkiego pisarza Alana Glynna, bohater jest samobójczy i doznaje winy do końca: przypominał sobie, jak zamordował niewinną kobietę podczas bicia nootropów. Glynnnazwał swoją książkę„farmaceutycznym Faustem” i jest to klasyczna tragedia pychy na hamartię. „Nie byłam głupia”, mówi inna bohaterka, jej życie jest w ruinie. „Wiedziałem, że nikt nie będzie w stanie utrzymać tego poziomu aktywności umysłowej na bardzo długo i przetrwać.”

W filmie postać Bradleya Coopera nie pojawia się; część ostrzegawcza opowieści ostrzegawczej została porzucona. Historia kończy się na siedzącym senatorze, a nie na krawędzi śmierci. Nie żałuje morderstwa i prawie wszechmocny, jest w stanie przewidzieć wypadek samochodowy lub zbliżającą się wieńcę. Jest także czysty: inteligentny lek odnowił swoje synapsy, aby mogły wykonywać samodzielnie. Nootropowy wzmacnia go, a on z kolei wzmacnia nootropowy, przeformułowując go tak, aby nie był już śmiertelny. Wkoniec filmu, jest w eleganckiej restauracji, zamawia w mandaryńskim, gdy jego partner przewraca oczami, jak scena zAmerykański psychologminus satyra.

Co to za morał? Jaka epoka to obejmuje, zarówno jako hit kasowy, jak i szablon do eksperymentów w prawdziwym życiu? Wa 2009 esejna temat nootropów wThe New Yorker


, Margaret Talbot napisała, że ​​„neuroenhancerzy nie oferują wolności”: „Przeciwnie, ułatwiają one uszczypliwą, niemromantyczną, miażdżąco wydajną formę wydajności . ”Ale skuteczność jest rodzajem symetrii, a niektórzy obserwatorzy odkryli w tym zgiełku piękno i prawdę. W każdym opowiadaniu opowieści – filmu, powieści i serialu – bohater jest nieudanym twórcą, który po leczeniu natychmiast odnosi sukces w wybranej formie sztuki (pisanie lub muzyka), a następnie odrzuca ją, zwracając uwagę na „prawdziwy świat” : do władzy, pieniędzy, siły, policji.

Narody te sugerują, że – nie muzyka, pisanie ani sztuka – oferują głębsze doznania kreatywności. „Treści artystyczne były martwe, o czym decyduje komitet”, bohaterThe Dark Fieldsrealizuje. „Prawdziwa treść znajdowała się teraz w liczbach i liczbachduże liczby, były wszędzie ”. Wycena prywatnych odrzutowców, rozstrzyganie pozwów, zabezpieczanie wykupów lewarowanych – to są prawdziwe formy sztuki. W kwestii narkotyków pokonuje giełdę, rozumiejąc ją jako samą świadomość, „zbiorowy układ nerwowy, globalny mózg” i zmieniając swój umysł w fraktal, który synchronizuje się z całością.

Większość prawic wierzy nieironicznie wtranscendentna mocrynek. Rynek określa wartość, a to, co ceni, to wysoki testosteron i wysokie IQ, idealnie działające razem. Znajomy mit, że używamy tylko niewielkiego procentu naszych mózgów, pojawia się na początkuNieograniczony


, ale tekst reklamowy dla nootropów waha się, aby określić moc utajoną mózgu. (W końcu twarde liczby mogą przyciągać uwagę regulatorów.) Umysł jest niewykorzystany, uwięziony lub uśpiony. Nootropics zapewniają niemal natychmiastową klarowność, a dzięki temu wolność widzenia rzeczy takimi, jakimi są. Zdrowy rozsądek jest postrzegany jako nieodłączny element, który należy raczej wyzwolić niż nauczyć.

Nootropics również obiecują działać jako antidotum. GdyAlex Jones mówi„jest wojna dla twojego umysłu”, uważa on bitwę nie tylko za wojnę chemiczną. Umysł jest uwięziony nie tylko przez lenistwo lub okoliczności, ale także przez wrogów zewnętrznych, którzy już sami insynuowali się biochemicznie. W czymś, co może być najsłynniejszym filmem wirusowym Jonesa, rozprasza się o chemikalia „zmieniając żaby w geje”, odnosząc się do zmian hormonalnych u płazów spowodowanych przez klasa substancji chemicznych zwanych atrazyną. W kosmologii Jonesa szkodliwe działanie atrazyny na żaby nie jest produktem ubocznym luźnych przepisów przemysłowych; są dowodem na umyślny program chemicznej kastracji niesfornych obywateli przed ich ujarzmieniem.

Chemtrails, fluor, szczepionki, antydepresanty: W polityce spisku trucizny zmieniają ludzi w owce. Rządy i branże odpowiedzialne za przestępstwa nie powinny się masowo opierać, lecz zamiast tego walczyły z mano, mano, poprzez dodatkową samodzielność. Jeden z najbardziej imponujących rozmówców w Arlie Russell Hochschildogromne badanie socjologiczneregionalnego umysłu amerykańskiego,Nieznajomi we własnej ziemi


, to mężczyzna o imieniu Lee Sherman. Sherman jest ekologiem, który wcześniej pracował nielegalnie, wyrzucając toksyczne chemikalia. Jest pasjonatem ochrony mokradeł, które kiedyś pomogły w zanieczyszczeniu. Jest także niewzruszony w przekonaniu, że rząd nie ma do odegrania żadnej roli w jego nowej misji. Wydaje mu się, że regulacja toksycznych odpadów byłaby zniewieściała.

Kiedy liczone są działania zbiorowe, regulacje i przeciwdziałająca siła państwa, tylko ja jest w stanie przeciwstawić się ich potędze przeciwnicy. Nic dziwnego, że trzeba mu pomóc. Zmiana systemu byłaby świętokradztwem. Zamiast tego wreszcie trzeba grać.

*Poprzednia wersja tego artykułu dotyczyła serialu telewizyjnegoBez ograniczeńjako program Netflix. Pierwotnie był emitowany w CBS.

)Czytaj więcej