Podczas gali wieńczącej pierwszy dzień VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który odbył się 9-10 marca 2023 roku w Katowicach, poznaliśmy laureatów nagrody, już edycję konkursu „Zdrowy Samorząd”.

  • Rada Konsultacyjna VI Konkursu „Zdrowy Samorząd” przyznaje nagrody w trzech jednostkach – Zdrowa Gmina, Zdrowy Powiat i Zdrowe Województwo.
  • Statuetki “Zdrowego Samorządu” wręczono laureatom podczas uroczystej Gali VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który odbywa się 9-10 marca 2023 roku w Katowicach.
  • Poznaliśmy także laureatów wyłonionych w internetowym głosowaniu czytelników PortalSamorzadowy.pl i Rynku Zdrowia.
  • O stanie zdrowia Polek i Polacy będziemy rozmawiać podczas XV Kongresu Europejskiego Gospodarczego w Katowicach (24-26 kwietnia 2023 roku) w trakcie sesji „Choroby cywilizacyjne”która odbędzie się 26 kwietnia o 9:30.

Samorządowe programy oceniają ekspertów i czytelników

Główny cel Konkursu “Zdrowy Samorząd” – pomagamy już po raz szósty przez PortalSamorzadowy.pl i Rynek Zdrowia – jest nagrodzenie samorządów, które w najlepszy sposób skutecznie realizują zadania związane z profilaktyką różnych chorób i edukacji zdrowotnej.

9 marca 2023 roku, w trakcie uroczystej Gali VIII Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC 2023) przyznano nagrody zwycięzcom tegorocznej edycji „Zdrowego Samorządu”.

Laureaci wyróżnili się zarówno wśród przedsiębiorców z Rady Konsultacyjnej VI Konkursu „Zdrowy Samorząd”, jak i czytelnicy PortalSamorzadowy.pl i Rynku Zdrowia w internetowym głosowaniu.

Statuetki „Zdrowy Samorząd” otrzymały przyznane w trzech kategoriach:

  • Gmina Zdrowa,
  • Powiat Zdrowy,
  • Zdrowe Województwo.

Laureaci w kategorii Zdrowa Gmina: Gdańsk, Kraków, Bielsko-Biała

W kategorii Zdrowa Gmina głosami wysłanymi przez Rady Konsultacyjne konkurs nagrody za najlepsze programy wykorzystywane przez użytkowników: Urząd Miejski w Gdańsku, Urząd Miasta Krakowa oraz Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Urząd Miejski w Gdańsku doceniłem swoim programem „Trzeci wiek w zdrowiu”, zalecam do seniorów. Program ma na celu obsługi liczby przeżytych w zdrowiu przez kształtowanie i utrwalanie u osób w wieku emerytalnym zachowania prozdrowotnych. Na uruchomienie programu programu 230 tys. zł rocznie. Ze względu na to, że w 2022 roku dołączyłeś do programu zakwalifikowano 250 osób (przed pandemią było to ok. 300 osób rocznie).

Urząd Miejski w Gdańsku uznał eksperta swoim programem profilaktycznym skierowanym do seniorów (fot. PTWP)

Urząd Miejski w Gdańsku docenił ekspertów swoim programem profilaktycznym skierowanym do seniorów (fot. PTWP)

Urząd Miasta Krakowa nagrodzony został za program „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro”, który w 2022 r. Do programu podłączyłeś się 283 pary.

Urząd Miasta Krakowa nagrodzony został za program: Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro (fot. PTWP)

Urząd Miasta Krakowa nagrodzony został za program: Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro (fot. PTWP)

Z kolei Urząd Miejski w Bielsku-Białej nagrodzony za program profilaktyki złamań osteoporotycznych dla mieszkańców miasta na lata 2021-2025.

Z kolei Urząd Miejski w Bielsku-Białej został nagrodzony za program profilaktyki złamań osteoporotycznych dla mieszkańców miasta na lata 2021-2025 (fot. PTWP)

Z kolei Urząd Miejski w Bielsku-Białej został nagrodzony za program profilaktyki złamań osteoporotycznych dla mieszkańców miasta na lata 2021-2025 (fot. PTWP)

W wykazie udziału do tej pory 1491 mieszkańców Bielska-Białej, a już przynosi efekty; OK. 96 proc. przebadanych osób wymagało skierowania na badanie densytometryczne, u 781 osób zdiagnozowano uszkodzenie w obrazie kościca, osteopenia objawówa u 781 osób (ok. 52 proc. skóry). Osteoporoza stwierdzono u 323 osób (ok. 22 proc. rano).

Laureaci w kategorii Powiat Zdrowy: Poznań, Żnin, Wągrowiec

Nagrody w kategorii Zdrowy Powiat Rada Konsultacyjna: Starostwu Powiatowemu w Poznaniu, Starostwu Powiatowemu w Żninie oraz Starostwu Powiatowemu w Wągrowcu.

Starostwa Powiatowego w Poznaniu narodzony za program polityki systemu w zakresie profilaktyki wirusa wirusa brodawczaka ludzkiego HPV.

Starostwo Powiatowe w Poznaniu nagrodzone za program polityki państwa w zakresie profilaktyki wirusa brodawczaka ludzkiego HPV (fot. PTWP)

Starostwo Powiatowe w Poznaniu nagrodzone za program polityki systemu w zakresie profilaktyki wirusa wirusa brodawczaka ludzkiego HPV (fot. PTWP)

Tylko w 2022 roku (program prowadzony jest od 2019 roku) zaszczepiono 577 osób urodzonych w 2008 roku, co stanowi 90,7 proc. Ustalono, że do zaszczepienia (636 osób). Od początku programu państwa z powiatu poznańskiego przeznaczono na jego realizację 1,8 mln zł.

tak Starostwo Powiatowe w Żninie nagrodzone za program profilaktyki szczepień przeciwko wirusowi HPV w powiecie żnińskim. Program finansowy był w całości ze środków budżetowych jednostek samorządu terytorialnego – powiat żniński pokrywał koszty edukacji, natomiast gminy, które dokonywały do ​​programu, pokrywały koszty szczepień. W sumie na ten program przekazano prawie 726 tys. zł. Jego celem było co najmniej 50 proc. wyszczepienia pełnego schematu docelowej. I to zadanie zostało zrealizowane.

także Starostwo Powiatowe w Żninie antybiotyku nagrodzone za program profilaktyki szczepień przeciwko wirusowi HPV (fot. PTWP)

Także Starostwo Powiatowe w Żninie wirusa nagrodzonego za program profilaktyki szczepień przeciwko wirusowi HPV (fot. PTWP)

dodatkowo za program profilaktyki wirusa wirusa brodawczaka ludzkiego HPV – prowadzony w latach 2018-2022 – polecenie nagrodzone Starostwo Powiatowe w Wągrowcu.

Za program profilaktyki wirusa wirusa brodawczaka ludzkiego HPV nagrodzone Starostwo Powiatowe w Wągrowcu (fot. PTWP)

Za program profilaktyki wirusa wirusa brodawczaka ludzkiego HPV nagrodzone Starostwo Powiatowe w Wągrowcu (fot. PTWP)

Program był finansowy w 50 proc. z rządu powiatu wągrowieckiego oraz w 50 proc. z budżetów gminy tego powiatu. Całkowity koszt szczepień w latach 2019-2022 wyniósł 827,5 tys. zł. Łącznie przewodu pokarmowego 1987 dawek szczepionki przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego.

Laureaci w kategorii Zdrowe Województwo: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie

W kategorii samorządów wojewódzkich nagrody odebrali przedstawiciele: Urząd Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz Urząd Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego nagrodę za program profilaktyki zwalczania pneumokoków wśród osób dorosłych. We współpracy ze wszystkimi samorządami województwa do programu zostały zaproszone wszystkie osoby powyżej 65. roku życia.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego otrzymał nagrodę za program profilaktyki leczenia pneumokoków wśród osób dorosłych (fot. PTWP)

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego otrzymał nagrodę za program profilaktyki leczenia pneumokoków wśród osób dorosłych (fot. PTWP)

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego został nagrodzony za program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro w latach 2019-2022. Łączna kwota ustalona na podstawie tego programu wyniosła prawie 1,7 mln zł. Wykonano 336 procedura, zanotowano 130 ciąż, aw latach 2019-21 urodziło się w procesie programu 84 dzieci.

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego został nagrodzony za program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro w latach 2019-2022 (fot. PTWP)

Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego został nagrodzony za program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro w latach 2019-2022 (fot. PTWP)

Za wykonanie programu „Ty, jak to się stało” Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Za stworzenie programu: Ty, jak to się stało, został nagrodzony Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego (fot. PTWP)

Za stworzenie programu: Ty, jak to się stało, został nagrodzony Urząd Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (fot. PTWP)

Program był pilotażowo w roku szkolnym 2020/2021 i jest czysty. Pozostało nim pozostać w roku szkolnym 2021/2022 751 osób, w tym 387 uczniów, 160 nauczycieli oraz 204 rodziców/opiekunów uczniów z sześciu szkół podstawowych.

Tymczasem w roku szkolnym 2022/2023 wprowadzono wprowadzenie programu minimum 1000 osób.

Kołobrzeg zwyciężył w głosowaniu czytelników Rynku Zdrowia i PortaluSamorzadowy.pl

W plebiscycie czytelników Rynku Zdrowia i PortaluSamorzadowy.pl zwycięstwoł – uzyskując 1192 głosy – Urząd Miasta Kołobrzegktóry powstał program profilaktyki i wprowadzono osteoporozę.

Kołobrzeg wygrał w głosowaniu czytelników Rynku Zdrowia i PortaluSamorzadowy.pl (fot. PTWP)

Kołobrzeg zwyciężył w głosowaniu czytelników Rynku Zdrowia i PortaluSamorzadowy.pl (fot. PTWP)

Program stanowi część na edukacyjno-szkoleniową oraz pomoc, której populację docelową stanowią członkowie Kołobrzegu: kobiety w wieku 50 lat i więcej, 70 lat lub więcej albo dzieci w wieku 50-69 lat z co najmniej kilkoma czynnikami wieku.

W 2021 roku w ramach programu zarządzania 449 badań densytometrycznych oraz udzielano 148 porad w poradni osteoporozy. W 2022 r. 446 badań densytometrycznych oraz 207 porad w poradni osteoporozy. Na 2023 rok 500 tego typu badań i 220 porad.

Zobacz naszą debatę o najgorętszym temacie ostatniego tygodnia. Co dalej z zamówieniami publicznymi?

Materiał chroniony prawem autorskim – zasady przedruków określa regulamin.

Czytaj dalej…%%custom_html1%%