Teenage girls on baseball team wearing masks and preparing for outdoor workout

Podczas gdy większość dzieci i nastolatków z COVID – 19 całkowicie wyzdrowieć, czasami wirus może mieć trwałe skutki. Jednym z tych skutków może być uszkodzenie mięśnia sercowego – a jeśli uszkodzone serce jest obciążone wysiłkiem fizycznym, może prowadzić do arytmii, niewydolności serca, a nawet nagłej śmierci.

wydaje się być rzadki. Ale biorąc pod uwagę, że dosłownie uczymy się, gdy chodzi o COVID – 19, trudno nam wiedzieć, jak to zrobić rzadko – i jak ryzykowne mogą być ćwiczenia po pozytywnym wyniku testu na COVID – 19. Aby pomóc lekarzom, trenerom, nauczycielom siłowni, rodzicom i opiekunom w podejmowaniu bezpiecznych decyzji, Amerykańska Akademia Pediatrii opublikowała wskazówki dotyczące powrotu do sportu i aktywności fizycznej po chorobie COVID – 19.

To są „wskazówki tymczasowe” – nasze obecnie najlepsze przypuszczenie, co należy zrobić, oparte na tym, co wiemy do tej pory. Niestety, jest wiele rzeczy, których nie wiemy i nie możemy wiedzieć, dopóki nie będziemy mieli więcej czasu na badanie wirusa i obserwowanie, co dzieje się z pacjentami, gdy wracają do zdrowia po tygodniach, miesiącach i latach.

Co jest ważne, aby wiedzieć o powrocie do sportu i aktywności fizycznej?

Nastolatki i młodzi dorośli uprawiający sporty wyczynowe są najbardziej narażeni na problemy z sercem. Dzieje się tak zarówno dlatego, że młodsze dzieci wydają się mniej podatne na COVID – 19, a także dlatego, że starsze nastolatki i młodzi dorośli mają trudniej treningi, które są bardziej narażone na obciążenie mięśnia sercowego. Oczywiście nikt nie może powiedzieć na pewno, że bieganie po placu zabaw szkoły podstawowej jest całkowicie pozbawione ryzyka dla dziecka, które miało COVID – 19.

Wytyczne dotyczące powrotu do aktywności fizycznej zależą od tego, czy przypadek COVID – 19 uznano za łagodne (w tym bezobjawowe), umiarkowane lub ciężkie.

  • Łagodne: gorączka trwająca krócej niż cztery dni, większa niż 100. 4 i mniej niż tydzień bóle mięśni, dreszcze lub zmęczenie (to obejmowałby osoby z przypadkami bezobjawowymi)
  • Umiarkowane: cztery lub więcej dni gorączki większej niż 100 4; tydzień lub dłużej bóle mięśni, dreszcze lub zmęczenie; lub pobyt w szpitalu (nie na OIT) bez dowodów na MIS-C. (MIS-C to wieloukładowy zespół zapalny, który czasami występuje w przypadku COVID – 19.)
  • Ciężkie: jakikolwiek pobyt na OIT i / lub intubacja lub dowody MIS-C. Podczas intubacji rurkę wprowadza się przez usta do dróg oddechowych i podłącza do aparatu, aby pomóc dziecku w oddychaniu.

Jakie badania przesiewowe można przeprowadzić, gdy dziecko wyzdrowieje z bezobjawowego lub łagodnego przypadku COVID – 19?

Najtrudniej jest udzielić wskazówek młodym ludziom, którzy mieli łagodne lub bezobjawowe przypadki, ponieważ naprawdę mamy ograniczone dane na temat tej grupy, jeśli chodzi o zdrowie ich serc.

W przypadku tych dzieci eksperci zalecają, aby rodzice zgłosili się do lekarza pierwszego kontaktu. Poczekaj, aż dziecko wyzdrowieje z choroby (lub co najmniej 10 dni po pozytywnym teście, jeśli dziecko nie ma objawów ). Powinni zostać poddani badaniu przesiewowemu pod kątem jakichkolwiek objawów problemów z sercem, z których najbardziej niepokojącym jest

  • ból w klatce piersiowej
  • duszność, która jest większa niż można by się spodziewać po silnym przeziębieniu
  • kołatanie serca, którego nigdy wcześniej nie mieli
  • zawroty głowy lub omdlenia.

Prosty telefon do gabinetu lekarskiego może być wystarczający w przypadku bardzo łagodnych lub bezobjawowych przypadków u dzieci, które nie są poważnymi sportowcami.

Osobiste badanie jest dobrym pomysłem dla tych, których przypadki były bardziej graniczne lub jeśli istnieją jakiekolwiek obawy, lub jeśli dziecko jest poważnym atletą.

Jeśli na podstawie odpowiedzi na pytania lub badania fizykalnego pojawiają się jakiekolwiek obawy, sensowne jest badanie EKG i skierowanie do kardiologa.

Jeśli nie ma żadnych zmartwień, wtedy dzieci mogą powrócić do rekreacyjnej aktywności fizycznej na tyle, na ile czują się na siłach. Powrót do sportów wyczynowych powinien odbywać się stopniowo, obserwując po drodze objawy. Zobacz wskazówki AAP, do których link znajduje się powyżej, aby uzyskać sugestie, jak to zrobić.

Jakie badania przesiewowe można przeprowadzić, gdy dziecko wyzdrowieje z umiarkowanego lub ciężkiego przypadku COVID – 19?

Każde dziecko, które miało umiarkowaną chorobę, powinno zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu poddać się badaniu przesiewowemu pod kątem objawów i zbadaniu. Zaplanuj wizytę co najmniej 10 dni po pozytywnym wyniku testu na obecność wirusa i braku objawów co najmniej 24 godzin bez stosowania paracetamolu lub ibuprofenu.

Jeśli są jakieś pytania lub obawy dotyczące objawów lub wyników badania fizykalnego, dobrym pomysłem jest skierowanie do kardiologa w celu uzyskania zgody i wskazówek dotyczących powrotu do aktywności fizycznej.

Dzieci, które przeszły ciężką chorobę absolutnie potrzebuję wizyty u kardiologa i powinien być ograniczony od aktywności przez co najmniej trzy do sześciu miesięcy, powracając tylko wtedy, gdy kardiolog stwierdzi, że wszystko w porządku.

Ponownie, jest to tymczasowe wskazanie, które ewoluują, gdy dowiadujemy się więcej o COVID – 19 i jego krótko- i długoterminowych skutkach. Jeśli masz pytania, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Śledź mnie na Twitterze @drClaire