Pozytywne doświadczenia związane z ciążą i porodem wykraczają poza samo posiadanie zdrowej matki i dziecka – tak też jest z matką sprawiedliwość, termin obejmujący szerokie cele.
Przystępna cenowo, terminowa, wysokiej jakości, sprawiedliwa i godna opieka podczas ciąży i po niej jest niezbędna dla wszystkich rodzących się osób. Sprawiedliwość macierzyńska to model opieki wrażliwej kulturowo, który ma na celu zlikwidowanie nierówności w opiece położniczej oraz maksymalizację zdrowia i dobrego samopoczucia matki. Opiera się na prawach człowieka i wymaga od nas odrzucenia rasizmu zakorzenionego w systemach opieki zdrowotnej.
W jaki sposób rasa i pochodzenie etniczne wpływają na ciążę i poród?
Globalnie, osoby rasy czarnej, autochtoniczne i kolorowe (BIPOC) mają znacznie gorsze wyniki matczyne podczas i po ciąży i porodzie. Te niesprawiedliwe różnice utrzymują się nawet po uwzględnieniu czynników ryzyka, takich jak wiek matki, stan zdrowia i status społeczno-ekonomiczny. Dodatkowo różnice w ryzyku rozciągają się na kolejne pokolenia. Niemowlęta urodzone przez matki BIPOC częściej rodzą się martwe lub przedwczesne i są przyjmowane na oddział intensywnej terapii noworodków. Rozważ następujące statystyki z dwóch stron Atlantyku.
W USA:
- W 2018 współczynnik zgonów matek wynosił 4 zgony na 100, 000 urodzeń żywych.
- Osoby urodzone w czarnych i amerykańskich Indianach / rdzennych mieszkańców Alaski doświadczają najgorszych wyników i są trzy i dwa razy bardziej narażone na śmierć w porównaniu z osobami rodzącymi rasy białej , odpowiednio.
- Szacunki sugerują 60% zgonów matek można by zapobiec.
W Wielkiej Brytanii:
- Od 2015 do 2017, współczynnik umieralności matek wynosił 2 na 100, 000 urodzeń żywych.
- Murzyni, kobiety o różnym pochodzeniu etnicznym i azjatyckie kobiety w ciąży były odpowiednio pięć, trzy i dwa razy bardziej narażone na śmierć w porównaniu z białymi kobietami w ciąży.
- Szacunki sugerują, że 29% zgonów matek można było uniknąć lepsza opieka.
- Dzieci brytyjskich matek BIPOC mają większe ryzyko zgonu, przedwczesnego porodu i niższą masę urodzeniową niż dzieci urodzone przez matki BIPOC poza Wielką Brytanią.
Co jeszcze wpływa na wyniki w przypadku porodu i noworodków?
Systemy opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych różnią się przede wszystkim strukturą płatności, dostępnością i modelem opieki położniczej. Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) to uniwersalny system opieki zdrowotnej, w dużej mierze świadczony bezpłatnie w razie potrzeby od 1948. Amerykański system opieki zdrowotnej to zlepek planów ubezpieczeniowych, które pozostawiają miliony ludzi bez odpowiedniego ubezpieczenia. Położne zapewniają większość opieki ciążowej w Wielkiej Brytanii, współpracując w razie potrzeby z położnikami i innymi specjalistami, co różni się od obecnego amerykańskiego systemu opieki nad ciążą.
Jednak w obu krajach osoby będące BIPOC są bardziej narażone na dyskryminację, mikroagresję, maltretowanie i niespełniającą norm opiekę nad matką.
Tak więc, chociaż dostęp do powszechnej opieki zdrowotnej jest niezbędny, nie wystarczy wypełnić lukę w zdrowiu matek
Odwrócenie się od winy i zwrócenie się ku macierzyńskiej sprawiedliwości
Z definicji nierówności są różnicami, którym można zapobiec, są niesprawiedliwe i niesprawiedliwe. Jednak dominująca narracja obwinia matki z BIPOC za gorsze wyniki zdrowotne matki, na przykład łącząc takie nieszczęście tylko z wyższymi wskaźnikami wysokiego ciśnienia krwi, nadwagi i cukrzycy przed ciążą i w jej trakcie. Ta krótkowzroczność nie pozwala rozpoznać, w jaki sposób chroniczna systemowa niesprawiedliwość społeczna spowodowana rasizmem szkodzi ludziom, utrudniając dokonywanie zdrowszych wyborów. w USA środki oszczędnościowe i wzrosty nadal przyczyniają się do nierówności zdrowotnych i majątkowych w 2020. Różnice w zdrowiu i samopoczuciu nie powstają w próżni. U ich podstaw leży społeczna, ekonomiczna i polityczna historia systemowego rasizmu osadzonego w kolonializmie i innych systemach ucisku. Nie możemy znieść nierówności w zdrowiu bez uznania ich pochodzenia i zaprojektowania rozwiązań skoncentrowanych na zwalczaniu rasizmu.
Co się robi, aby zniwelować nierówności w zdrowiu matek?
W sferze zawodowej Society for Maternal Fetal Medicine wzywa do większej różnorodności pracowników służby zdrowia i przywództwa, powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego i udziału społeczności w badaniach. National Birth Equity Collaborative opowiada się za dekolonizacją edukacji zdrowotnej i zapewnia szkolenia dotyczące równości rasowej w zakresie ukrytych uprzedzeń, przeciwdziałania rasizmowi i pełnej szacunku opiece położniczej. Organizacje zawodowe, takie jak Royal College of Midwives (RCM), Royal College of Obstetricians & Gynecologists (RCOG) oraz American College of Obstetricians & Gynecologists (ACOG) utworzyły multidyscyplinarne grupy zadaniowe ds. Równości rasowej.
Organizacje społeczne, takie jak Commonsense Childbirth Inc. (CSC), Black Mamas Matter Alliance, Five X More i Decolonising Contraception, łączą i wzmacniają głosy BIPOC.
Łącznie te wysiłki wykorzystują rzecznictwo, politykę i badania w celu promowania macierzyńskiej sprawiedliwości. Ostatecznie potrzebujemy przejrzystych systemów zaprojektowanych w celu poprawy zdrowia wszystkich poprzez pomiar, śledzenie i reagowanie na rasowe i etniczne nierówności w zdrowiu matek.
Gdzie to prowadzi do narodzin, pary i rodziny?
Jeśli poruszasz się po własnej ciąży i porodzie – lub wspierasz kogoś, kto jest – warto pamiętać o kluczowej zasadzie sprawiedliwości macierzyńskiej: każdy ma prawo do pełnej szacunku, bezpiecznej i wysokiej jakości opieki podczas ciąży i po porodzie.
- Zaufaj swojemu przeczuciu. Jeśli coś wydaje się nie w porządku, porozmawiaj z lekarzem. Jeśli nadal nie wydaje Ci się to właściwe, poproś o drugą opinię. Kampania Wysłuchaj jej zawiera listę znaków ostrzegawczych, na które należy zwrócić uwagę podczas ciąży i rok po urodzeniu.
- Przeprowadź badania na temat ciąża, poród i okres poporodowy, korzystając z wiarygodnych źródeł, w tym organizacji wymienionych w tym poście na blogu.
- Poszukaj sojusznika. Może to być Twój partner, znajomy lub członek rodziny, któremu ufasz, i który może bronić Cię w Twoim imieniu.
- Podziel się swoją historią i podnieść głosy innych kobiet w ciąży i rodzin.
Śledź nas na Twitterze @isiokolo i @Rose_L_Molina