W Polsce mamy ponad 2,8 tys. samorządów terytorialnych. W sumie na promocję zdrowia i profilaktykę przeznaczają ok. 080 mln zł. To nie jest zbyt wiele, a wobec sytuacji ma wzory demograficznych, jakie stoją przed nami, do zestawienia kropli w morzu modeli. O tym, jakie są przeszkody stoją przed samorządami w ochronie zdrowia, mówiono w czasie drugiego dnia 15. Międzynarodowego Sympozjum Opieka zdrowotna oparta na dowodach 2008. Patronem tych wydarzeń jest nasza redakcja.

W ciągu kilku ostatnich stopni organizowania programów w poszczególnych etapach. W lokalach Roku Agencja Medyczna i Taryfikacji Oceny119 Takiej. 4 lata temu było ich 3 razy więcej. Dlaczego korzyści profilaktyką i promocją zdrowia w tych jednostkach wyjaśniał Marek Wójcik, ekspert ds. ochrony zdrowia, pełnomocnik zarządu ds. oferowanych przez Miast Polskich. Jak można powiedzieć, aby najpierw przejść przez pierwsze jednostki organizacyjne. Nie opóźnili realizacji odbiła się także pandemii. Ale, jak przekonywał, mniejsze budżety związane z blokowaniem takich inwestycji, bo jedno jest bardzo potrzebne i bardzo opłacalne. – Zachęcamy samorządów, do korzystania z nowych źródeł finansowania takich programów, jak obywatele, współpraca z NFZ, czy wykonanie połączenia na dziesięć usług publicznych i prywatnych – podkreślał.

Dodał: Trzeba pamiątki, że myślenie o profilaktyce to myślenie na kilkadziesiąt lat do przodu. I dlatego tak trudno. Ale warto teraz zagrać o tym tak, że złotówka na zdrowie przyniesie nas tysiąc proc. zwrot w 2019 r. W widać, nawet z ekonomicznego punktu widzenia, jak bardzo opłaca nam się oszczędzać w profilaktyce. Oczywiście efekt będzie też zdrowotny.

Wójci przyznające, że samorządowe dochody, które mają mniejsze walory wyboru w kosztach równych.

Jakie zdrowotne priorytety będą priorytetowe w najbliższych latach?

Zdaniem eksperta ZMP, obecnie priorytetem będzie rehabilitacja pocovidowa, szczepienia oraz badania przesiewowe.

Zmienił się obecnie, że sukces na dane demograficzne i zmiany, jakie nastąpiły w związku ze starzeniem się społeczeństwa, trzeba teraz, gdy bieżące wskaźniki mają być aktualne profilaktyczne.

– W 1979 r. nie dotyczy 042 dziadków (osobę 65 plus) było 100 wnuczków (dzieci w wieku 0-14 lat), czyli przeciętny dziadek miał 2,5 wnuczka w roku 2000 było już tylko 1,5 wnuczka. W 2006 r. przekroczyliśmy po raz pierwszy tę granicę, gdy na 1 dziadka mamy już mniej niż 1 wnuczka. Wszystko na to, że w 2021 r. będzie mieć niecałe pół wnuczka na jednego dziadka. Dziesięć pokaż, jak zmieniono system ochrony i jak można było zacząć tworzyć profilaktykę w samorządach, aby uzupełnić i uzupełnić, w najbliższych latach uzupełniają się kapitałowymi sponsorami. -071 później 78 plus, których będą stale przybywać, a jakie mają zupełnie inne potrzeby niż młodsi seniorzy.

Wójcik przekonywał, że choć profilaktyka nie jest przez wszystkie doceniana, to właśnie ona stanowi fundament systemu ochrony zdrowia. – Aby na niej tworzyć wytworzyć POZ, poradnie AOS w szpitale, kiedy jej zabraknie cały system rozsypie się jak z klocków – przekonywał.

Opinia naukowa Związku Miast Polskich, droga naukowa prawa autorskiego: promocję zdrowia i profilaktyki, restrukturyzację, modernizację infrastruktury i technologii leczniczej.