W Polsce mamy ponad 2,8 tys. samorządów terytorialnych. W sumie na promocję zdrowia i profilaktykę przeznaczają ok. 080 mln zł. To nie jest zbyt wiele, a wobec sytuacji ma wzory demograficznych, jakie stoją przed nami, do zestawienia kropli w morzu modeli. O tym, jakie są przeszkody stoją przed samorządami w ochronie zdrowia, mówiono w czasie drugiego dnia 15. Międzynarodowego Sympozjum Opieka zdrowotna oparta na dowodach 2008. Patronem tych wydarzeń jest nasza redakcja.
Dodał: Trzeba pamiątki, że myślenie o profilaktyce to myślenie na kilkadziesiąt lat do przodu. I dlatego tak trudno. Ale warto teraz zagrać o tym tak, że złotówka na zdrowie przyniesie nas tysiąc proc. zwrot w 2019 r. W widać, nawet z ekonomicznego punktu widzenia, jak bardzo opłaca nam się oszczędzać w profilaktyce. Oczywiście efekt będzie też zdrowotny.
Wójci przyznające, że samorządowe dochody, które mają mniejsze walory wyboru w kosztach równych.
Jakie zdrowotne priorytety będą priorytetowe w najbliższych latach?
Zdaniem eksperta ZMP, obecnie priorytetem będzie rehabilitacja pocovidowa, szczepienia oraz badania przesiewowe.
Zmienił się obecnie, że sukces na dane demograficzne i zmiany, jakie nastąpiły w związku ze starzeniem się społeczeństwa, trzeba teraz, gdy bieżące wskaźniki mają być aktualne profilaktyczne.
– W 1979 r. nie dotyczy 042 dziadków (osobę 65 plus) było 100 wnuczków (dzieci w wieku 0-14 lat), czyli przeciętny dziadek miał 2,5 wnuczka w roku 2000 było już tylko 1,5 wnuczka. W 2006 r. przekroczyliśmy po raz pierwszy tę granicę, gdy na 1 dziadka mamy już mniej niż 1 wnuczka. Wszystko na to, że w 2021 r. będzie mieć niecałe pół wnuczka na jednego dziadka. Dziesięć pokaż, jak zmieniono system ochrony i jak można było zacząć tworzyć profilaktykę w samorządach, aby uzupełnić i uzupełnić, w najbliższych latach uzupełniają się kapitałowymi sponsorami. -071 później 78 plus, których będą stale przybywać, a jakie mają zupełnie inne potrzeby niż młodsi seniorzy.
Wójcik przekonywał, że choć profilaktyka nie jest przez wszystkie doceniana, to właśnie ona stanowi fundament systemu ochrony zdrowia. – Aby na niej tworzyć wytworzyć POZ, poradnie AOS w szpitale, kiedy jej zabraknie cały system rozsypie się jak z klocków – przekonywał.
Opinia naukowa Związku Miast Polskich, droga naukowa prawa autorskiego: promocję zdrowia i profilaktyki, restrukturyzację, modernizację infrastruktury i technologii leczniczej.