Poświęć chwilę – tak, teraz – na przemyślenie swojej płci. Czy identyfikujesz się jako kobieta, mężczyzna lub inna płeć: zasadniczo, jak opisałabyś swoją tożsamość płciową ? W jaki sposób pokazujesz swoją płeć innym ludziom poprzez wygląd lub zachowanie – innymi słowy, swoją ekspresję płciową ? Czy Twoja tożsamość płciowa lub ekspresja płci zmieniły się lub pozostały niezmienione w czasie?
Takie pytania mogą być szczególnie cenne, jeśli zastanawiasz się, jak tożsamość płciowa i ekspresja mogą się zmieniać wraz z rozwojem dzieci. Oczywiście, te pytania mogą również odnosić się do wielu dorosłych.
Czasami w życiu miałam krótsze włosy i lubiłam męskie spodnie garniturowe i eleganckie buty. Od czasu do czasu lubiłam odgrywać męskie role w przedstawieniach teatralnych i przebierać się w kostium mężczyzny w Halloween. Kiedyś w życiu miałam dłuższe włosy i często nosiłam sukienki i zwisające kolczyki oraz bardziej kobiece kostiumy na Halloween. Chociaż moja ekspresja płciowa zmieniała się z czasem między mniej kobiecą a bardziej kobiecą, zawsze identyfikowałam się jako dziewczyna lub kobieta.
Co to jest płynność płci?
Zdefiniujmy kilka terminów.
Cispłciowość oznacza tożsamość płciową osoby, która odpowiada płci – kobiecej lub męskiej – wskazanej w oryginalnym akcie urodzenia. Płynność płci odnosi się do zmiany w czasie wyrażania płci lub tożsamości płciowej danej osoby, lub obu. Ta zmiana może dotyczyć wyrażenia, ale nie tożsamości i nie ekspresji. Albo zarówno ekspresja, jak i tożsamość mogą się zmieniać razem.
Dla niektórych młodych osób płynność płci może być sposobem na zbadanie płci przed wylądowaniem na bardziej stabilnej ekspresji płciowej lub tożsamości. U innych płynność płci może trwać przez czas nieokreślony jako część ich doświadczeń życiowych.
Niektórzy ludzie określają siebie jako „płynni płciowo”. Jako tożsamość zwykle mieści się pod parasolem transpłciowym i niebinarnym, który dotyczy osób, których tożsamość płciowa nie odpowiada płci przypisanej im w oryginalnym akcie urodzenia. Niebinarny oznacza, że tożsamość płciowa osoby nie pasuje do ścisłych kulturowych kategorii kobiet lub mężczyzn.
Nie każdy, kto doświadcza zmian w ekspresji płciowej lub tożsamości, identyfikuje się jako płynny płciowo. Ani też nie każdy pragnie leczenia potwierdzającego płeć, aby zmienić swoje ciało, aby lepiej dostosować się do ich tożsamości płciowej.
W jaki sposób płeć rozwija się i zmienia?
Ludzie zazwyczaj zaczynają kształtować tożsamość płciową we wczesnym dzieciństwie, w wieku około 2 lub 3 lat. Tożsamość płciowa rozwija się w wielu kontekstach społecznych: w rodzinie osoby, jej większej społeczności, społeczeństwie i historii, czas w którym żyją. Każdy z nich może mieć bardzo różne normy i oczekiwania dotyczące ekspresji płciowej i tożsamości płciowej.
Na przykład dziecko może mieszkać w rodzinie, która uważa, że płeć jest bardziej złożona niż chłopiec czy dziewczynka, i zachęca do różnorodności wyrażania płci. To samo dziecko może mieszkać w mieście, w którym większość ludzi uważa, że chłopcy powinni „wyglądać jak chłopcy”, a dziewczęta „jak dziewczyny”. A to dziecko może żyć w społeczeństwie iw czasach historycznych z podobnymi normami dotyczącymi płci jak ich społeczność. W związku z tym dziecko może czuć się swobodniej, mając inną ekspresję płciową lub tożsamość w domu niż publicznie.
Dla wielu osób tożsamość płciowa i ekspresja rozwijają się wcześnie i pozostają niezmienione w czasie. Dla innych jedno może się zmienić. Chociaż takie zmiany mogą nastąpić w dowolnym momencie życia człowieka, są bardziej powszechne w dzieciństwie i okresie dojrzewania niż później w dorosłości.
Jaka jest różnica między płynnością płciową i transpłciowością?
Podczas gdy niektórzy ludzie rozwijają tożsamość płciową we wczesnym dzieciństwie, inni mogą identyfikować się z jedną płcią w jednym czasie, a później z inną. Na przykład osoba, która została wskazana jako kobieta w swoim oryginalnym akcie urodzenia, może identyfikować się jako dziewczynka do wieku dojrzewania, a następnie identyfikować się jako chłopiec na resztę życia. Ta osoba byłaby uważana za transpłciową, ale niekoniecznie zależną od płci.
Inna osoba, która podąża tą ścieżką rozwojową, może identyfikować się jako chłopiec tylko do momentu, gdy osiągnie 20 lat, a następnie zidentyfikuje się jako niebinarny, a następnie ponownie zidentyfikuj się jako chłopiec w późniejszym wieku dorosłym. Tę osobę można uznać za płynną pod względem płci, ponieważ doświadczyła jednej lub więcej zmian w swojej tożsamości płciowej lub ekspresji płciowej. Warto jednak zauważyć, że mogą nigdy nie używać terminu gender-fluid jako etykiety tożsamości dla siebie.
Ostatecznie każdy, kto identyfikuje się jako płynny pod względem płci, jest osobą płynną pod względem płci . Często termin ten oznacza, że ekspresja płciowa lub tożsamość płciowa danej osoby – zasadniczo jej wewnętrzne poczucie własnej wartości – często się zmienia. Ale płynność płci może wyglądać inaczej dla różnych osób.
W jaki sposób płynność płci jest powiązana ze stanem zdrowia dzieci i nastolatków?
Podobnie jak dorośli, dzieci i nastolatki, które wyrażają lub identyfikują swoją płeć odmienną od płci wyznaczonej przy urodzeniu, są bardziej narażone na uprzedzenia i dyskryminację. Te doświadczenia mogą powodować stres mniejszości, który jest szkodliwy dla ich zdrowia psychicznego i fizycznego. W porównaniu z młodzieżą cispłciową, młodzież transpłciowa jest dwa do trzech razy bardziej narażona na depresję, lęk, samookaleczenia oraz myśli i zachowania samobójcze.
Wszystkie społeczności mają oczekiwania dotyczące tego, co jest „normalne”. Młodzież, która jest płynna pod względem płci, może być bardziej narażona na uprzedzenia i dyskryminację, ponieważ ich zmieniająca się tożsamość płciowa lub ekspresja są sprzeczne z oczekiwaniem, że każdy z tych aspektów osobowości rozwinie się wcześnie i pozostanie niezmieniony w czasie. A szkodliwe interakcje mogą wystąpić nie tylko w przypadku osób cispłciowych. Młodzież, która nie przejawia się płciowo, może również spotykać się z dyskryminacją ze strony niektórych osób ze społeczności transpłciowej, które postrzegają ich jako „nie całkiem transpłciowych”. Widok młodzieńca, który jednego dnia ubiera się bardziej kobieco, a drugiego bardziej męsko, może wydawać się zagubiony, a nawet groźny dla każdego, kto ma ścisłe wyobrażenia o płci.
Jak możesz wspierać płynną młodość płciową w swoim życiu?
Zachęcam do myślenia o płynności płci jako części różnorodności ludzkich doświadczeń związanych z tożsamością i ekspresją płciową. Chociaż akceptacja jest ważna w tym, jak kogoś traktujemy, jest szczególnie ważna w przypadku dzieci i nastolatków.
- Słuchaj młodych ludzi i oceniaj ich doświadczenia związane z płcią. Każdy jest ekspertem w swojej płci.
- Bądź cierpliwy, ponieważ płynność płci u młodego człowieka może być częścią rozwoju jego tożsamości płciowej.
- Wspieraj młodzież w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących opieki afirmującej płeć, takiej jak terapia hormonalna i operacje potwierdzające płeć.
- Połącz ich ze wsparciem i zasobami, aby mogli porozmawiać z innymi o podobnych doświadczeniach. Gender Spectrum to świetne źródło informacji zarówno dla młodzieży o zmiennym układzie płciowym, jak i dla dorosłych w ich życiu.