pills surrounding globe of the earth on a blue background; healthy planet concept; Earth Day

Większość ludzi może nie zgadywać, że pigułki (lub kremy, plastry i inhalatory, jeśli o to chodzi) mają duży wpływ na środowisko – ale tak jest.

Zmiana klimatu prowadzi do zauważalnych skutków dla środowiska, a także do konsekwencji dla naszego zdrowia, takich jak rosnące wskaźniki astmy i nowe wzorce zakaźnych choroby. Głównym czynnikiem powodującym zmiany klimatyczne są emisje gazów cieplarnianych. Nasz system opieki zdrowotnej odgrywa dużą rolę, dostarczając blisko 10% gazów cieplarnianych w naszym kraju. Stany Zjednoczone są również odpowiedzialne za ponad 25% całkowitych światowych emisji związanych z opieką zdrowotną.

W ramach naszego systemu opieki zdrowotnej leki i chemikalia farmaceutyczne mają największy udział w emisji gazów cieplarnianych. Ponadto odpady farmaceutyczne w całym globalnym łańcuchu dostaw mogą prowadzić do toksyczności dla środowiska i zwierząt, aw przypadku pozostałości antybiotyków do oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe (zwane też „superbakteriami”). W 2018 w USA zrealizowano 5,8 miliarda recept. W międzyczasie konsumenci wydali 34 miliardów dolarów na leki dostępne bez recepty.

Wiele z tych leków ratują życie, zapewniając nam ogromne korzyści i zdrowsze życie, jeśli są właściwie przyjmowane. Ale po zastanowieniu się może być kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby Twoja apteczka była bardziej przyjazna dla środowiska, a jednocześnie dbała o zdrowie.

Zminimalizuj marnotrawstwo, gdy kupowanie leków

Mniej znaczy więcej. Wypełnienie 90 – dzienne zapasy leków mogą obniżyć całkowity koszt pigułki, zapewnić większą wygodę i wymagać mniej opakowań. Ale w niektórych sytuacjach warto poprosić o mniejsze ilości, na przykład gdy próbujesz nowego leku lub kupujesz leki dostępne bez recepty, których używasz rzadko i nie spodziewasz się, że skończą się przed upływem daty ważności.

Policz. Jeśli twój lekarz zaleca zmianę dawki, a matematyka działa, rozważ zmniejszenie o połowę lub podwojenie Twoje obecne pigułki jako pierwsze. Jeśli to zadziała, możesz poprosić o receptę na nową moc dawki do następnego napełnienia.

Wypełnij ją, kiedy będziesz jej używać. Nie odbieraj recepty, chyba że zamierzasz jej użyć, z wyjątkiem lekarstwa ratunkowego, które powinieneś mieć pod ręką. Jeśli masz możliwość otrzymania leku do zażywania, jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, poproś lekarza o wysłanie recepty do apteki i powiadom aptekę, że poinformujesz ją, czy chcesz, aby była wypełniona.

Zmniejszenie rozmiaru apteczki

Oceń korzyści i szkody. Przynieś wszystkie leki na receptę i dostępne bez recepty na swoje wizyty i okresowo sprawdzaj je u swojego lekarza pierwszego kontaktu. Upewnij się, że Twój schemat leczenia oferuje więcej korzyści niż szkód w Twojej sytuacji. Jest to szczególnie pomocne, jeśli spotykasz się z wieloma różnymi lekarzami, którzy przepisują Ci leki. Czasami ludzie wpadają w kaskadę, w której jeden lek jest dodawany w celu leczenia objawów, które są skutkami ubocznymi innego. Ale pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian; odstawienie niektórych leków może być szkodliwe, a inne mogą wymagać powolnego zmniejszania dawki.

Włącz lekarstwa dotyczące stylu życia. Porozmawiaj z lekarzem o medycynie stylu życia, która koncentruje się na zdrowych nawykach, takich jak regularne ćwiczenia i zdrowa żywność, aby zapobiegać chorobom i promować długowieczność. Często te zmiany stylu życia mogą pomóc zmniejszyć lub wyeliminować potrzebę zażywania leków.

Inhalatory: poznaj swoje opcje

Sprawdź opcje. Jeśli cierpisz na astmę lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), zapytaj lekarza, jakie masz możliwości zastosowania inhalatorów. Inhalatory z dozownikiem (MDI) wykorzystują hydrofluoroalkany, które są gazami cieplarnianymi, do dostarczania leku. Sprawdź, czy istnieje dla Ciebie równoważna opcja inhalatora proszkowego (DPI). Jednak nie każdy może używać DPI, które polegają na wykonywaniu przez pacjentów szybkich, głębokich oddechów w celu wciągnięcia leku do płuc. (Z tego powodu inhalatory ratunkowe używane podczas ataku astmy to zwykle MDI). Twój wybór inhalatora będzie również zależał od kosztów i zakresu ubezpieczenia od ubezpieczyciela. Ostatecznie ważne jest, aby użyć inhalatora, który najlepiej sprawdza się w kontrolowaniu stanu pacjenta.

Właściwe usuwanie leków

Wiedz, kiedy spłukać. Nie wylewaj leków do toalety lub zlewu (chyba że znajdują się na liście spłuczek FDA ), ponieważ może to skazić jeziora, rzeki, rolnictwo i wodę pitną. Przeczytaj opakowania, aby zapoznać się z instrukcjami dotyczącymi utylizacji leków. Wiele aptek lub lokalnych agencji bezpieczeństwa publicznego, takich jak policja, przyjmuje niewykorzystane leki i bezpiecznie je usuwa. Krajowy dzień przyjmowania leków na receptę to kwiecień 24, 2021, więc sprawdź, czy w pobliżu znajdują się bezpieczne miejsca zbiórki.

Niektóre leki można wyrzucić do śmieci. Najpierw usuń osobiste etykiety identyfikacyjne, a następnie wymieszaj lek w pojemniku z fusami po kawie, ściółką dla kota lub ziemią. (Nie jest to zalecane w przypadku substancji kontrolowanych, takich jak opioidy i inne uzależniające leki.) Odwiedź tę stronę internetową FDA, aby uzyskać więcej informacji na temat utylizacji leków.

Opieka zdrowotna to partnerstwo, przemyślenie i troska , możemy współpracować, aby mieć to, co najlepsze z obu światów – zdrowszą Ciebie i zdrowszą planetę.