woman shopping for skincare products

Przy gwałtownym wzroście pracy w domu podczas COVID – 19 pandemia, więcej osób zauważa zmiany skórne związane z wiekiem podczas wideokonferencji.

Dobra wiadomość? Nie musisz spieszyć się do dermatologa ze względu na swoje potrzeby przeciwstarzeniowe. Najlepsze schematy pielęgnacji skóry zwalczające kardynalne oznaki starzenia, takie jak nierówny koloryt skóry, drobne zmarszczki, szorstkość i suchość, można rozpocząć w zaciszu własnego domu. Nie potrzebujesz recepty, czasu na wizytę u dermatologa ani głębokich kieszeni, aby ocenić produkty wysokiej jakości.

Oto kilka ulubionych przez dermatologów, popartych naukowo składników, które mogą pomóc powolne lub nawet odwracające oznaki starzenia. Wszystkie wymienione poniżej składniki są dostępne bez recepty (OTC) i są dostępne w preparatach, które kosztują poniżej 30. )

Problem? Nierówny koloryt skóry. Rozwiązanie: miejscowo stosowany niacynamid

niacynamid lub witamina B 3 pomaga zablokować dodatkowe tworzenie pigmentu poprzez hamowanie transferu melaniny (głównego pigmentu skóry) między komórkami skóry. W randomizowanym i kontrolowanym badaniu z rozszczepioną twarzą wykazano miejscowe stosowanie niacynamidu (stężenie 5%) dwa razy dziennie w celu zmniejszenia piegów i plam słonecznych już po czterech tygodniach. Wyniki utrzymywały się przez cały ośmiotygodniowy okres leczenia. Inne badanie kliniczne wykazało poprawę zaczerwienienia i zasinienia skóry (zażółcenie skóry, które pojawia się z wiekiem) u osób, które stosowały miejscowo niacynamid, co skutkowało bardziej wyrównaną cerą. Niacynamid może również złagodzić trądzik i drobne linie.

Niacynamid stosowany miejscowo wydaje się być dobrze tolerowany, bez poważnych skutków ubocznych.

problem? Zmarszczki. Rozwiązanie: miejscowe retinoidy

Starzenie się może przyczyniać się do stopniowej utraty witaminy A, retinolu, który naturalnie występuje w skórze. Można to uzupełnić pochodnymi witaminy A, znanymi jako miejscowe retinoidy. Miejscowe retinoidy, takie jak retinol i adapalen, są dostępne bez recepty. Wykazano, że znacznie poprawiają drobne zmarszczki, prawdopodobnie z powodu zwiększonej grubości kolagenu skóry przy długotrwałym stosowaniu. Inne zalety retinoidów obejmują poprawę ciemnych plam i redukcję atypowych komórek skóry, które mogą prowadzić do raka skóry.

Jeśli masz trądzik lub zatkane pory, możesz zdecydować się na adapalen, który wydaje się, że ma większy wychwyt w mieszkach włosowych, w których zaczyna się trądzik, a także ma działanie przeciwzapalne. Oba te czynniki są ważne w powstawaniu trądziku. Adapalen może być również mniej drażniący niż niektóre inne retinoidy.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi miejscowych retinoidów są suchość, zaczerwienienie i podrażnienie. Można to złagodzić poprzez stopniowe zwiększanie użycia (od co trzeciej nocy, co drugą noc, aż do wieczora) lub unikanie stosowania z innymi potencjalnie drażniącymi lub ścierającymi produktami.

Unikaj miejscowych retinoidów, jeśli próbujesz zajść w ciążę, jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Pamiętaj również, aby codziennie używać SPF 30 + krem przeciwsłoneczny na twarzy, ze względu na zwiększoną wrażliwość na słońce tego produktu.

Problem? Szorstka lub matowa skóra. Rozwiązanie: alfa-hydroksykwasy

Najwyższe warstwy skóry, znane jako warstwa rogowa naskórka, mogą zwiększać grubość wraz z wiekiem, prawdopodobnie dlatego, że starsze komórki są mniej zdolne do odnowy i przewracać. Może to prowadzić do szorstkości skóry i zakłócać jej „blask” lub jasność. Alfa-hydroksykwasy, takie jak kwas glikolowy lub kwas mlekowy, to naturalnie występujące substancje, które pomagają rozbijać wiązania między komórkami w tej górnej warstwie skóry, dzięki czemu skóra staje się gładsza już po 24 godziny. Z biegiem czasu regularne stosowanie może również poprawić drobne zmarszczki, zażółcenie skóry, plamistość i ciemne plamy.

Kwas glikolowy w stężeniu 30% lub więcej jest stosowany w gabinecie dermatologa jako peeling. Istnieją jednak dowody na to, że preparaty OTC w stężeniach około 10% mogą dawać rzeczywiste rezultaty i są bezpieczne do stosowania w domu.

Alfa-hydroksykwasy, takie jak kwas mlekowy, można również znaleźć w balsamach do ciała OTC. Pomagają wygładzić skórę od szyi w dół.

Najczęstszym skutkiem ubocznym jest nadmierne zaczerwienienie, które można pogłębić, stosując jednocześnie kilka nowych, drażniących produktów.

Problem? Sucha skóra. Rozwiązanie: kwas hialuronowy

Ważnym (ale często pomijanym) objawem starzenia się skóry jest suchość. Z wiekiem nasza skóra w naturalny sposób traci zdolność zatrzymywania wilgoci. Wynika to ze zmniejszających się zapasów kwasu hialuronowego, ważnego składnika zdrowej skóry, który ma zdolność zasysania wody. Zastąpienie kwasu hialuronowego miejscowymi serum lub środkami nawilżającymi może pomóc zwiększyć ogólne nawilżenie skóry. Kwas hialuronowy może również poprawić wygląd zmarszczek i jędrność skóry.

Kilka słów na pożegnanie

Zacznij powoli. Jeśli jesteś nowicjuszem w pielęgnacji skóry, nie chcesz zacząć używać wszystkich tych składników od razu (jest to szczególnie prawdziwe w przypadku jednoczesnego stosowania retinoidu i alfa-hydroksykwasu). Rozpocznij w sposób stopniowy i zwiększaj częstotliwość lub dodawaj dodatkowe produkty tylko zgodnie z tolerancją. Pamiętaj, że poprawa wyglądu skóry za pomocą dowolnego schematu pielęgnacji skóry może być subtelna i może zająć trochę czasu.

Gdy Twoja skóra przyzwyczai się do tych składników, rozważ produkty złożone, które łączą dwa lub więcej składników szukasz. Wreszcie, żaden schemat pielęgnacji skóry nie jest kompletny bez dobrej ochrony przeciwsłonecznej, więc ogranicz ekspozycję na słońce, zakładaj kapelusze z szerokim rondem i okulary przeciwsłoneczne na zewnątrz i stosuj codziennie krem przeciwsłoneczny.)

Do leczenia głębokich zmarszczek lub zwiotczenie skóry lub w przypadku problemów zdrowotnych należy zasięgnąć porady lekarza dermatologa.