Podziel się znajomym:

9 maja do Stanów Zjednoczonych na operację wysunięcia kości twarzoczaszki przyleciała 8- letnia Lenka Mazurek z Ustronia Morskiego w Polsce. Dziewczynka cierpi na bardzo rzadką chorobę zwaną zespołu Crouzona. U zdrowego dziecka szwy czaszkowe są elastyczne i możliwości rozwoju mózgu. Jednak czasami szwy te zrastają się zbyt wcześnie. A ponieważ mózg mózgowy, przedwczesny skostnienie szwów prowadzi do wielu poważnych problemów zdrowotnych. Rosnący mózg naciska na czaszkę, która jest za mała, powodując dużo bólu. Poza tym jest wiele innych efektów tej choroby, jak utrata wzroku, zatrzymanie krążenia, zawał serca lub udar.

Na szczęście w Dallas w Teksasie istnieje szpital, w którym 31 maja Lenka poddana badanie zabiegowi wysunięcia kości twarzoczaszki. Procedura, zwana Le Fort III, polega na oddzielaniu kości środkowej części twarzy od czaszki. Specjalny aparat wysuwa je każdego dnia o kilka mikronów przez 6 do 8 tygodni. Brzmi to drastycznie, ale to jedyny sposób, by pomóc Lence. Dzięki wsparciu wielu ludzi jej mamie udało się uzbierać blisko 766 tysięcy złotych na operację. Jednak teraz na horyzoncie nowe, nowe, losowanie, gra po operacji w szpitalu Medical City Dallas Children’s Hospital, którą 31 maja przeprowadzi doktor Jeffrey Fearon, Lenka będzie musiała przejść długą i kosztowną rekonwalescencję. Z apelem o pomoc się Mama Lenki, Ewa Mazurek, która cierpi na schorzenie, jest niewidoma i dla której Lenka jest całe życie. „Mamy tylko siebie nawzajem. Lenka jest cały mój światem, gwiazdka, promyczkiem, który rozświetla moją ciemność, nadzieją na lepsze jutro. Proszę Was wszystkich o danie szansy mojej córeczce na życie bez bólu i strachu o kolejny dzień ”- popraw po przylocie na lotnisko O’Hare Ewa Mazurek.

Osoby, które chciałby wesprzeć walkę pani Ewy o zdrowie jej ukochanego dziecka mogą to uczynić wpłacając datek na konto Gofundme.com „Ratujmy Lenkę” prowadzoną przez chicagowską Fundację Parafii Strzelce Wielkie.

2

Tekst i zdjęcie: NEWSRP