Woman with pain in shoulder

Wszyscy byliśmy tam wcześniej. Niewielki uraz prowadzi do bólu kostki, ramienia lub szyi. Nie mogłeś nic zrobić, spróbuj to zignorować i zobacz, czy będzie lepiej. Lub możesz odczuwać pokusę, aby coś wziąć, zwłaszcza jeśli znaczny dyskomfort uniemożliwia wykonywanie zwykłych czynności lub nie pozwala spać w nocy.

Jaka jest zatem najlepsza początkowa terapia? W przypadku drobnych obrażeń masz wiele opcji, w tym:

 • Domowe środki zaradcze. Powszechnie stosowanymi metodami są zabiegi „RYŻ” – Odpoczynek, Lód, Ucisk i Podniesienie: nakładanie zimna na obolały obszar, noszenie elastycznej owijki w celu uciśnięcia obolałego obszaru, odpoczynek i uniesienie (np. jak podpieranie bolącej kostki poduszkami).
 • Podejście bez narkotyków. Na przykład masaż lub akupunktura.
 • Leki przeciwbólowe. Przykładami są paracetamol, leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, lub inne leki przeciwbólowe.

Opracowano nowe wytyczne

Niedawno zebrały się American College of Physicians i American Academy of Family Physicians ekspertów do opracowania nowych zaleceń dotyczących właśnie tego rodzaju sytuacji. Oficjalnie niniejsze wytyczne dotyczą „ostrego bólu spowodowanego urazami mięśniowo-szkieletowymi innych niż dolna część pleców u dorosłych” – to znaczy osób, których ból zaczął się mniej niż cztery tygodnie temu i nie obejmują bólu krzyża (dla których opracowano osobne wytyczne) .

Aby sformułować te zalecenia, eksperci przeanalizowali więcej niż 200 randomizowanych badania, które są uważane za najwyższej jakości i najpotężniejszy rodzaj dowodów. Do tych prób zapisano prawie 33, 000 przedmioty (średni wiek 34) z różnymi schorzeniami : najczęstszymi były skręcenia (zwłaszcza kostki), nadwyrężenia i urazy szyi. Badacze rozważali nie tylko ulgę w bólu, ale także sprawność fizyczną, jakość życia, satysfakcję pacjentów, powrót do pracy i skutki uboczne.

nowe wytyczne zalecają

Te nowe wytyczne nie zawierały konkretnych uwag na temat standardowych domowych środków leczniczych, takich jak odpoczynek, okłady z lodu, ucisk i uniesienie, prawdopodobnie z powodu randomizowanych te zabiegi nie istnieją. Ale te środki nadal wydają się rozsądnymi pierwszymi krokami.

Poza nimi nowe wytyczne zalecają następujące, w następującej kolejności:

 • Miejscowe niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Leki te są podobne do ibuprofenu (jak w Motrin ), ale zamiast tabletek lek nakłada się na skórę na obolałym obszarze. Istnieje kilka opcji dostępnych bez recepty (OTC) (takich jak diklofenak 1% żel lub leki z grupy aspiryny), ale większość z nich jest na receptę (patrz poniżej).
 • Doustne NLPZ lub acetaminofen. Dostępnych jest wiele generycznych i markowych doustnych NLPZ, w tym ibuprofen i naproksen, a kilka jest sprzedawanych zarówno bez recepty, jak i w wyższych dawkach na receptę. Acetaminofen jest aktywnym składnikiem tylenolu i wielu innych produktów OTC.
 • Akupresura lub przezskórna elektryczna stymulacja nerwów (TENS). Okazało się, że są one dość skuteczne, ale mniej skuteczne niż NLPZ lub acetaminofen. Jakość badań była również niska.

Opiaty nie były zalecane ze względu na skromne korzyści, a ryzyko jest wyższe niż w przypadku innych opcji.

Niektóre zastrzeżenia dotyczące tych nowych wytycznych

Warto zauważyć, że

 • W tych nowo opublikowanych wytycznych nie uwzględniono porównań różnych miejscowych lub doustnych NLPZ , prawdopodobnie dlatego, że takie badania nie istnieją.
 • Podobnie, nie przyjrzeli się wszystkim możliwym kombinacjom terapii (na przykład paracetamol z naproksen), akupunktura (w porównaniu z akupresurą) lub kapsaicyna, powszechne miejscowe leczenie bólu.
 • Nawet leki, które radziły sobie najlepiej w korzyści i ryzyko były tylko umiarkowanie skuteczne i tylko nieznacznie lepsze niż placebo.

Ponadto należy pamiętać te wytyczne dotyczą bólów spowodowanych niewielkimi urazami. W przypadku poważniejszych urazów lub objawów najlepszym pierwszym krokiem może być natychmiastowa wizyta u lekarza, ponieważ zdjęcia rentgenowskie lub inna ocena mogą być ważne. Na przykład, jeśli doznałeś poważnej kontuzji kostki i nie możesz teraz chodzić ani dźwigać wagi, warto się sprawdzić. W razie wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem i wyjaśnić sytuację.

Więcej informacji na temat miejscowych NLPZ

Jedną z zalet miejscowych NLPZ jest ich bezpieczeństwo. W porównaniu z tabletkami do krwiobiegu wchłania się mniej leków, więc mają one tendencję do wywoływania mniej skutków ubocznych. To może być poważna sprawa dla osób z wrażliwym żołądkiem, które nie mogą przyjmować doustnych NLPZ. Osobom z poważnymi chorobami układu krążenia można zalecić unikanie doustnych NLPZ, ale ich lekarze mogą uznać miejscowe NLPZ za akceptowalnie bezpieczne.

Jednak miejscowe NLPZ mogą być również mniej skuteczne niż inne metody leczenia. Na przykład ból biodra może nie ustąpić przy miejscowych NLPZ, ponieważ staw biodrowy znajduje się daleko od powierzchni skóry.

Oto kilka przykładów miejscowych NLPZ.

 • Salicylany (aktywny składnik aspiryny). Przykłady obejmują wiele Produkty OTC, takie jak Aspercreme, Icy-Hot i Bengay.
 • Diklofenak 1% żel bez recepty. Marka to Voltaren Arthritis Pain.
 • Leki na receptę. Diklofenak o wyższym stężeniu (marki Flector, Pennsaid, Solaraze). Apteki składające leki mogą podawać inne NLPZ w postaci miejscowej, w tym ibuprofen, indometacynę lub piroksykam.

Podsumowanie

Jeśli niedawno doznałeś kontuzji, przykro mi to słyszeć! Odwagi – większość drobnych urazów jest lepsza w ciągu kilku dni, niezależnie od leczenia.

Ale są rzeczy, które możesz zrobić, mogą być pomocne w oczekiwaniu na wyzdrowienie. Te nowe wytyczne mogą pomóc Tobie i Twojemu lekarzowi wybrać najpierw najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze opcje. Możesz też w ogóle zrezygnować z leczenia. Na szczęście prawdopodobnie poprawisz się bez konieczności przepisywania leków lub wizyty u lekarza.

Śledź mnie na Twitterze @RobShmerling