Wywiad

Jonathan Roseland, eksperymentator, dzieli się swoimi doświadczeniami z nootropami

Zdjęcie marchmeena29

Jednym z najpopularniejszych artykułów, jakie kiedykolwiek opublikowałem, był mój wywiad z Mikiem i Mariusem , dwoma bardziej znanymi blogerami w społeczności nootropics. Obaj podzielili się naprawdę niewiarygodnymi informacjami na temat stosowania dostępnych w handlu suplementów diety, aby poprawić koncentrację i zmaksymalizować wydajność.

Od tego czasu miałem sporo próśb o więcej treści nootropowych. I prawdę mówiąc, bardzo chciałem rozmawiać z większą liczbą ekspertów nootropics. Dzisiejszym ekspertem jest Jonathan Roseland, właściciel

Limitless Mindset . Od prawie dekady eksperymentuje z nootropami i prawdopodobnie próbował ich więcej niż ktokolwiek, z kim kiedykolwiek rozmawiałem.

Jonathan opisuje siebie jako odważnego filozofa, pompatycznego pontyfikatora, pisarza, wybranego przez K biohakera, męża tantrycznego, gawędziarza i inteligentnego dilera narkotyków. I, jak się dowiedziałem, jest czymś więcej niż tylko nootropami.

Zakres tego wywiadu jest nieco szerszy niż poprzedni – jak się przekonacie, Jonathan używa nootropów nie tylko do produktywności, ale również do snu, relaksu i poprawy społecznej. Udostępnia również kilka mało znanych narzędzi technologicznych (niedrobnych), których używa, aby pomóc mu się skoncentrować i uzyskać jak największą wartość z nootropów, których używa.

Niektóre nootropiki – jak kofeina – są dobrze zbadane i szeroko stosowane. Potrzebne są dalsze badania nad wieloma innymi oraz nad efektami mieszania lub układania w stosy ) nootropics. Chociaż doświadczenie Jonathana pomaga w rozważeniu, które środki nootropowe mogą być dla Ciebie korzystne, żadne z nas nie jest lekarzem. Zawsze dobrze jest przedyskutować potencjalne suplementy ze swoim lekarzem.

Jak się dostałeś po raz pierwszy nootropics?

To był film „Nieograniczony” z Bradleyem Cooperem, który ukazał się około dziewięć lat temu. Obejrzałem ten film i całkowicie zainspirował mnie pomysł leku, który może odblokować twój umysł. I od tego czasu głęboko i namiętnie zagłębiłem się w ten temat nootropów i wypróbowałem w tym momencie ponad 100 różnych nootropów.

Ponad 100 w ciągu dziewięciu lat to z pewnością dużo – jak długo próbujesz każdy zanim zdecydujesz, czy chcesz go zatrzymać, czy porzucić i przejść do następnego?

Daję im zazwyczaj co najmniej miesiąc, chyba że są po prostu okropni. Jest kilka, które wypróbowałem, ale nie były dobre i musiałem zrezygnować wcześniej. Ale zazwyczaj czuję, że potrzebuję co najmniej miesiąca, aby naprawdę spróbować.

Spośród tych, których nienawidziłem i musiałem wcześnie przestać, Sunifiram wyróżnia się. To naprawdę nie było dobre. Było też kilka nootropowych stosów (kapsułki łączące wiele nootropów). Czułem się podle i po kilku dniach musiałem zrezygnować.

Jak możesz sobie wyobrazić, teraz mam firmy wysyłające mi e-maile przez cały czas oferujące mi produkty nootropowe do wypróbowania, więc „ opracowaliśmy system ich filtrowania w celu ustalenia, z których jestem gotów nawet pobrać bezpłatne próbki. Przede wszystkim proszę firmy o przesłanie mi CoA (certyfikatu analizy) dla ich produktów, aby sprawdzić toksyczność metali ciężkich.

Sprawdzam również, czy używają opatentowanych składników. Jeśli nie podadzą CoA i nie używają opatentowanych składników, nie ufam temu.

Wiele razy można rozpoznać po etykiecie. Jeśli etykieta mówi „zastrzeżona mieszanka” i zawiera 10 lub 20 różnych rzeczy, ale nie wymienia ilości – szczególnie modnych składników, takich jak żeń-szeń Panax lub Gingko biloba – to czerwona flaga.

Zazwyczaj, jeśli firma zamierza starają się zdobyć wysokiej jakości żeń-szeń i miłorzębu japońskiego i uwzględnić go w znacznych ilościach, wyświetlą rzeczywiste ilości – i może wspomnieć coś o pochodnej, której używają lub o koncentracji, w której się znajdują.

Więc jeśli to produkt to kosztuje około 33,99 $ i mają mnóstwo składników wymienionych, ale nie ilości i żadnych CoA, przekażę to.

Patrzę również na bezpieczeństwo wymienionych składników. Niedawno firma wysłała mi e-maila z produktem stosowym, który zawierał, np. 400 mikrogramów (mcg) na porcję huperziny, co stanowi zaledwie tonę – o wiele za dużo. Zwykle jest to 200 mcg lub mniej. Jeśli chcesz mieć codzienny stos z huperzine, chciałbym mieć 50 mcg. Przy sporadycznym stosowaniu 100-200 mcg jest OK, ale do codziennego użytku chciałbym, aby był niższy, ponieważ gromadzi się z czasem.

) Ale producenci uwielbiają huperzine, ponieważ jest tani – jest to jeden z najtańszych używek – i daje ludziom gwar, więc wydaje się, że suplementy robią więcej. Używają więc huperziny, aby uzupełnić postrzeganą wartość swoich nootropowych stosów, ale nie myślą wystarczająco o bezpieczeństwie.

Widzę również, że wielu ludzi zaczyna sprzedawać nootropowe stosy, którzy tak naprawdę nie są w tym ekspertami. Mogą mieć naprawdę dobrą markę rozwoju osobistego, ale potem ją rozcieńczają, sprzedając te gówniane suplementy.

Zauważam, że masz znacznie bardziej negatywną opinię na temat modafinilu niż większość ludzie – ironia losu, ponieważ na tym właśnie polegał „Nieograniczony”. Czy możesz wyjaśnić swoje przemyślenia na temat modafinilu i dlaczego jesteś tym mniej entuzjastyczny?

Tak, mam skomplikowany związek z modafinilem. Używam go od czasu do czasu, ponieważ jest to potężny wzmacniacz nootropowy i czuwania. Ale nie jest to pierwsza rzecz, którą poleciłbym komuś, szczególnie jeśli są nowi w nootropach, ponieważ jego mechanizm jest czymś, co zalewa twój mózg dużą ilością histaminy.

Histamina jest skomplikowanym neuroprzekaźnik. I to nie tylko neuroprzekaźnik – to także hormon, który ma wiele wspólnego z układem odpornościowym. Histamina jest powodem, dla którego swędzisz, gdy ugryziesz komara. To powoduje reakcje alergiczne. Z powodu tej nadmiernej ilości histaminy modafinil może wywoływać różnego rodzaju (często alergiczne) działania niepożądane, które mogą być szkodliwe dla ludzi.

Wykonuję analizy sentymentów, w których szukam w Internecie anegdotycznych raportów na temat nootropowy. Spojrzę na Reddita, LongeCity , Blue Light – takie strony – i zobacz, co ludzie mówią o leku lub suplemencie, a modafinil ma całkiem wysoki odsetek ludzi, którzy reagują negatywnie na to.

Z czymś takim jak piracetam, zobaczę, że może 15-20% ludzi ma negatywne, a może neutralne lub niedoceniane odpowiedź na to, ale w przypadku modafinilu bardziej prawdopodobne jest, że 40-50% ma odpowiedź negatywną.

Modafinil ma również dość stromą krzywą tolerancji. Opiera się to głównie na anegdocie – nie wiem, czy istnieją badania – ale ludzie bardzo szybko zaczynają tolerować.

Napisałem artykuł o nazwie „ Modafinil jest problematyczny ”, w którym przedstawiłem sprawę przeciwko modafinilowi. To właśnie nazywam lekiem przeciw empatii. Wprowadza cię w tak logiczny stan, że sprawia, że ​​jesteś bardzo dziwny w kontaktach osobistych. Doświadczyłem tego i wiele osób w Internecie to zgłosiło.

Moja żona nie lubi, kiedy robię modafinil, ponieważ nasze interakcje są po prostu dziwne . Nie mamy razem miłego dnia – po prostu zostawia mnie samego do pracy w moim biurze, kiedy jestem w nim.

Ostatnim powodem jest to naprawdę bałagan ze snem ludzi. Jest to silny środek przeciwbólowy o bardzo długim okresie półtrwania, dlatego radzę ludziom, aby przyjmowali go od samego rana, np. O 6 rano, a nie zmniejszali później. I preferuję niższe dawki.

Rzadko dyskutowaną zaletą jest to, że może sprawić, że seks jest naprawdę świetny, co zaskakujące, ponieważ bardzo reguluje dopaminę. Ale musisz uprawiać seks, gdy jest w twoim systemie w dużych ilościach, co oznacza seks poranny – najlepiej około dwóch godzin po przyjęciu modafinilu. I oczywiście efekty anty-empatii nie współdziałają z tym zbyt dobrze.

Nie uważam, że to czyni seks bez modafinilu mniej przyjemne albo. Oczywiście nie używam go zbyt często.

Wygląda na to, że byłby to bardzo logiczny seks . Co robisz, aby czerpać korzyści z modafinilu bez zabijania snu? Łączę jej mniejszą dawkę z kofeiną – czy to twoja strategia?

Tak, zdecydowanie. Zwykle zjadam pół tabletki armodafinilu (to jest silniejszy prawostronny izomer modafinilu) z samego rana – i napiję się z nim kawy.

Połączę to z odrobiną nikotyny, ponieważ uważam, że nikotyna całkiem ładnie uzupełnia modafinil, ale jest to znacznie bardziej pobudzający środek pobudzający. Popołudniu mogę wypić trochę nikotyny, gdy modafinil i kofeina zaczynają się uspokajać, i zniknie na długo przed snem.

) Które środki nootropowe okazały się najbardziej skuteczne w poprawie pamięci?

Piracetam. Często piracetam daje niemal natychmiastowy efekt: stymulujący, poprawiający funkcje poznawcze pierwszego dnia. Nie zawsze – ale często.

Istnieje również bardziej długofalowy efekt odblokowania pamięci długoterminowej, w której zaczynasz pamiętam rzeczy sprzed lat. To zwykle zaczyna się po dwóch do czterech tygodniach codziennego użytku, około gramów i pół do trzech gramów dziennie.

Brzmi to trochę drogo, ale możesz dostać około 500 gramów produktów farmaceutycznych za 39 USD. Więc to wcale nie jest tak drogie.

Notatka Jana: Ta cena byłaby za surowy proszek, nie kapsułkowany. Piracetam nie smakuje okropnie – ani nie smakuje dobrze. Jednak nie jest zbyt trudno zmieszać z wodą, sokiem lub Gatorade i odeprzeć. Ze względu na krótki okres półtrwania większość użytkowników dzieli dawkę na 2-3 dzienne dawki.

Poza Modafinilem, które środki nootropowe uważasz za najbardziej skuteczne za promowanie czuwania bez nadmiernego niepokoju, stymulacji lub problemów ze snem?

Lubię nazywać Rhodiola rosea ziołową alternatywą dla modafinilu. Przeprowadzono kilka badań na ten temat – przeprowadzono badanie z udziałem studentów pielęgniarstwa, którzy byli pracownikami zmianowymi w szpitalu, i odkryli, że Rhodiola była całkiem dobrym agentem czuwania.

Rhodiola wyróżnia się jako adaptogen, ponieważ wydaje się dostosowywać równowagę współczulnych i przywspółczulnych części układu nerwowego w górę i w dół w zależności od potrzeb. Dla osób przewlekle zestresowanych pomaga im to regulować w górę iw dół, aby mogli się zrelaksować, kiedy chcą, ale mogą aktywować reakcję walki lub ucieczki, kiedy tego potrzebują.

Rhodiola jest jednym z moich ulubionych ziół i zwykle wolę ją niż modafinil. Modafinil ma swoje miejsce, o ile nie masz problemów z reakcjami histaminy, ale Rhodiola jest prawdopodobnie lepszym promotorem czuwania.

Biorę Rhodiola trochę inaczej niż większość ludzi. Najczęściej spożywa się go w tabletkach, ale wolę sproszkowaną Rhodiolę zmieszaną z herbatą.

Notatka Jana: Cała koncepcja adaptogenów – substancji chemicznych, które poprawiają reakcję organizmu na stres i mogą mieć działanie stymulujące lub depresyjne w zależności od potrzeb organizmu – jest kontrowersyjna. Dowody z badań są mieszane, a termin

adaptogen nie jest obecnie powszechnie akceptowane w głównym nurcie praktyki medycznej.

) Znalazłem dwa różne badania, o których mógł myśleć Jonathan. W jednym badaniu przeprowadzonym na lekarzach stwierdzono znaczne zmniejszenie zmęczenie z Rhodiola rosea

.

Jednak, ) inne badanie dotyczące studentów pielęgniarstwa faktycznie wykazało, że grupa przyjmująca Rhodiola cierpiała z powodu gorszego zmęczenia w miarę upływu czasu niż grupa placebo .

Dawkowanie nas W studium pielęgniarskim studium było dość wysokie i zostało zrobione rano. Dla mnie sugeruje to, że Rhodiola działała bardziej jako środek pobudzający niż adaptogen i ma wystarczająco długi okres półtrwania, aby wysoka dawka przyjęta rano mogła zaburzyć sen tej nocy. To by wyjaśniało, dlaczego doprowadziło to do pogorszenia długotrwałego zmęczenia. Podobnie jak modafinil, może sprawić, że będziesz mniej zmęczony w krótkim okresie, ale długotrwałe stosowanie może sprawić, że będziesz zmęczony w dłuższej perspektywie z powodu braku snu.

To nie wyklucza możliwości, że jest to adaptogen przy niższych dawkach, ale nie ma na to żadnego dowodu. Na razie mogłem postrzegać go jako stymulant, który działa jak słabszy modafinil – choć bez skutków ubocznych związanych z histaminą.

A co z nootropami dla produktywności?

Nikotyna jest do tego całkiem dobra. To jest trochę uzależniające. Jest to rodzaj leku, który mózg uczy się kojarzyć z różnymi rzeczami.

Mam poranny rytuał, który wymyśliłem, gdzie wstanę, wyprowadzę psa, zaparzę kawę, a potem wypiję nikotynę. Używam glikolu propenylowego, który zawiera 5% nikotyny, i umieszczam kroplę pod językiem i zmywam ją kawą – nikotyna naprawdę nie smakuje dobrze.

) Nie jestem wielkim fanem waporyzacji i, oczywiście, nie papierosów, ponieważ na temat czynników rakotwórczych i wszystkich innych zawartych w nich chemikaliów.

Przez asocjację, czy masz na myśli nikotynę, która kojarzy przyjemność z nikotyną z tym, co robisz, gdy jesteś na tym? Czyli sprawiasz, że lubisz więcej pracować

Tak, dokładnie. Twój mózg kojarzy przyjemność z nikotyny z wszystkim, co dzieje się w tym czasie. Nie inaczej jest, jak ludzie lubią mieć papierosa po seksie.

Byłem palaczem. Nie jak paczka dziennie – ale palacz społeczny – a palenie społeczne zdecydowanie warunkuje bycie bardziej towarzyskim.

Odkąd zacząłem używać płynnej nikotyny, nigdy nie pragnę papierosów – nawet gdy jestem na przyjęciach (czyli wtedy, gdy paliłem

JA nigdy nie korzystałem z łat nikotynowych; Wolę płynny roztwór. Są dobre do świadomego śnienia z tego, co słyszę, jeśli możesz spać. Ponieważ plastry wolniej trafiają do krwiobiegu, są mniej uzależniające, ale także mniej asocjacyjne.

Uważam, że nikotyna ogólnie bardzo mi pomaga w produktywności, ale jeszcze lepiej w pracy twórczej.

Oprócz Nootropics, co nie lek narzędzia lub strategie, których używasz do maksymalizacji wydajności? Czy używasz techniki Pomodoro czy czegoś takiego?

Szczególnie lubię muzykę algorytmiczną. Na przykład muzyka mózg .fm . To jedno z lepszych narzędzi zwiększających wydajność, które znalazłem. To ta strona internetowa i aplikacja, która produkuje naprawdę fajną, algorytmiczną, elektroniczną muzykę, która naprawdę stawia Cię w produktywnej przestrzeni.

Technika Pomodoro nigdy tak naprawdę nie miała dla mnie sensu. Będę pracował około godziny – półtorej godziny – zanim zrobię sobie krótką przerwę. Nie widzę potrzeby planowania przerwy, której nie potrzebuję. Może nie eksperymentowałem z tym wystarczająco, ale pamiętam, że próbowałem i nie byłem pod wrażeniem.

Ćwiczę technikę 20/20/20, w której co 20 minut spoglądam w górę przez 20 sekund z odległości 20 stóp .

Co z ketonami i dietą ketogeniczną w celu zwiększenia produktywności? Wiele osób uważa, że ​​są bardziej skoncentrowane, gdy są w ketozie – czy okazało się to skuteczne?

Myślę, że mam dość ketogeniczny styl życia, ponieważ prawie zawsze pomijam śniadanie i codziennie wykonuj 16-godzinny post. Wypróbowałem kilka różnych produktów ketonowych. Odkryłem, że przerywany codzienny post nie wpłynął tak bardzo na moją produktywność i nie mam też produktów ketonowych.

Od czasu do czasu robię 24-godzinny post w celach zdrowotnych, podobnie jak moja żona i ja zaczął używać ketonów w ciągu ostatnich ośmiu godzin tych postów. Ponieważ w ciągu ostatnich ośmiu godzin naprawdę uciekasz oparami.

Chcę więcej eksperymentować z ketonami – ale nie dla produktywności, ponieważ nie znalazłem, żeby miały one znaczącą różnicę. Ale pomagają przy dłuższych postach, aby uzyskać dodatkowe kalorie, które omijają twój metabolizm, bez łamania ketozy.

Notatka Jana:

Po zadaniu kilku wyjaśnień tutaj dowiedziałem się, że Jonathan wcale nie je niskowęglowodanów i w żaden sposób nie mierzył poziomu ketonów. Prawdopodobnie nie jest tak naprawdę w znacznym stopniu ketozą podczas tych 16-godzinnych postów. Może wpada trochę w ketozę podczas 24-godzinnego postu.

Ale to, czego doświadcza z codziennymi postami, jeśli w ogóle, to po prostu efekt bycia na czczo – to znaczy, że nie ma działania uspokajającego po trawieniu jedzenia. Różni się to od ketozy, chociaż czasami idą w parze. Post jest przydatnym narzędziem wydajności dla niektórych osób.

Jakie nootropiki lubisz w celach społecznych

To, co naprawdę się wyróżnia, to phenibut. Jest to nootropowy środek podwyższonego ryzyka, ale dla wielu ludzi sprawia, że ​​są motylami społecznymi. To naprawdę uwalnia ich od ich zahamowań. Musisz jednak znaleźć w tym coś dla siebie – tam, gdzie zmniejsza twoje zahamowania, ale nie upajasz się.

Powinieneś trzymać się z dala od alkoholu, gdy jesteś na to. W celach społecznościowych, jeśli używasz fenibutu tylko raz lub dwa razy w tygodniu, dobra dawka dla większości ludzi wynosi 750 miligramów. Tak bym zrobił.

) Niedawno pojechałem na wakacje nad Morze Czarne. Razem z żoną robiliśmy po 500 mg każdego – żeby się oderwać, gdy spędzaliśmy czas na plaży. To dotyczy dawki progowej.

Lubię markę Peak Nootropics. Mają CoA – poszedłbym z każdym, kto oferuje CoA.

Phenibut jest bardzo przyjemnym nootropem. I ma trochę ostry smak – można go mieszać z sokiem owocowym lub czymkolwiek o smaku owocowym. Czułbym się swobodnie, mieszając go z drinkiem na imprezie, zamiast z alkoholem.

Czy uważasz, że Phenibut jest pomocny w też spać?

Miałem z tym sprzeczne doświadczenia. Był taki czas w Berlinie, kilka lat temu, kiedy wziąłem Phenibut, poszedłem barhopping z moimi współlokatorami i nie piłem, ale po prostu miałem Phenibut. Pomiędzy tym a zmęczeniem spędzonym poza domem spałem do 16:00. Następnego dnia.

Ale to niespójne – były noce, kiedy nie mogłem też spać. I może to spowodować kaca do następnego dnia i sprawić, że będziesz spać tak jak tej nocy w Berlinie. Naprawdę nie polecałbym tego na sen. Istnieją lepsze opcje.

Zdobądźmy twoją szybką opinię na temat wielu innych nootropów zanim zakończymy.

Racetams – inne nootropiki z tej samej rodziny co piracetam

Oksiracetam – cząsteczka dyscypliny. Pomaga utrzymać koncentrację i dyscyplinę przez około 6-8 godzin. Nie ma tak naprawdę ostrego, zauważalnego efektu jak inne nootropiki. Zauważysz, że jesteś mniej rozpraszalny i podejmujesz lepsze decyzje.

Co z noopeptem? To nie jest racetam, ale jest blisko spokrewniony i często wpada w głąb racetamów.

Tak, użyłem go w stosach, ale nie użyłbym go sam. Po prostu osobiście nie ma to większego wpływu.

W jaki sposób o kratomie? To obecnie duży temat dyskusji.

O tak, Kratom jest interesujący. Długo unikałem kratomu, ponieważ żadne ze źródeł nie przeprowadzało analizy spektroskopowej, a wszystkie znajdowały się w tych zacienionych krajach trzeciego świata. To jest przepis na toksyczność.

Jednak była firma, która niedawno wysłała mi e-maila, który przesłał mi swoje certyfikaty analizy i wyglądali całkiem dobrze. Dlatego mam nadzieję, że uda ci się znaleźć godny zaufania kratom.

Ale w końcu mnie to nie interesuje, ponieważ przylega do opioidów – działa na receptory opioidowe i uzależnia. Nie użyłbym tego, chyba że odzyskałem zdrowie po PTSD lub czymś innym.

Notatka Jana: Chociaż kratom nie jest opioidem jako takim, ma alkaloidy, które działają na receptory opioidowe. To sprawia, że ​​jest przydatny do odstawiania ludzi od opioidów – i jako niefarmaceutyczny środek przeciwbólowy – ale tak, jest uzależniający.

Miłośnicy Kratom twierdzą, że omijają ten problem, mając 7-10 różnych szczepów kratomu i obracając się między nimi, ponieważ różne szczepy mają różne mieszanki alkaloidów. Nie wiem jak dobrze to działa. Osobiście robiłbym rotację, ale także używałem kratom 3-4 dni w tygodniu.

A co z Ashwagandha?

Jestem wielkim fanem ashwagandha. Robię to prawie codziennie jako dodatek do snu. To może pomóc z towarzyskimi, ale myślę, że Phenibut jest o wiele lepszy.

Co z błękitem metylenowym? Czy jest coś, co twierdzi, że wzmacnia twoje mitochondria?

Jest stosowany jako wzmacniacz mitochondriów. Dave Asprey napisał o tym. Używałem go przez około miesiąc i nie zauważyłem niczego, co skłoniłoby mnie do ponownego zamówienia.

Notatka Jana: To samo tutaj. Działa jak dawca elektronów dla mitochondriów, co powinno dać ci więcej energii, ale nigdy nie zauważyłem niczego poza moim siusieniem zmieniającym kolor na niebieski. Domyślam się, że to, co pomaga, nie jest ograniczającym tempo krokiem w glikolizie mitochondrialnej – innymi słowy, prawdopodobnie robi coś, ale nie coś, co ma znaczenie w praktyce.

Posłuchajmy twoich doświadczeń z Alpha-GPC.

Tak, więc Alpha-GPC jest prekursorem choliny bogatego człowieka. Jest najbardziej biodostępny.

Jeśli chodzi o prekursory acetylocholiny, tam są dwie opcje: CDP-cholina i Alpha-GPC. Istnieją inne prekursory choliny, ale te dwa są najlepsze. Odpowiedź między nimi jest nieco inna.

Alfa -GPC jest trochę bardziej klasycznym wzmacniaczem poznawczym. A potem CDP-cholina – to będzie trochę bardziej stymulujące.

Więc jeśli chcesz zrobić coś takiego jak napisanie książki lub pracę na stronie internetowej, powinieneś zabrać ze sobą trochę Alpha-GPC wraz z twoimi racetamami. Ale jeśli robisz coś bardziej energicznego – na przykład jeśli jesteś sprzedawcą i masz duży dzień spotkań i rozmów handlowych – wtedy CDP-cholina będzie ci lepiej służyć

Co powiesz na klasyczną kofeinę i stos teaninowy? Czy nadal go używasz, czy może zastąpiły go inne rzeczy? A ile kofeiny spożywasz?

To wciąż niezawodny stos koni. Lubię to, a caffeinewise, mam zazwyczaj jedną lub dwie filiżanki herbaty lub kawy dziennie. Nie uzupełniam zbyt dużo teaniny, ale dostaję jej sporo z zielonej herbaty. To dobrze – zamiast tego używam tylko innych rzeczy.

Nie biorę przerw na tolerancję od kofeiny. Nie buduję zbytniej tolerancji, ponieważ mam tylko filiżankę lub dwie dziennie.

Kiedy byłem w Kolumbii, przeszedłem fazę, w której miałem około pięciu filiżanek kawy dziennie. Wyjście z tego było trudne.

Czy próbowałeś grzybów Reishi? Czy ta kawa z grzybami Reishi?

Niewiele. Reishi nie jest tak naprawdę klasycznym nootropem, który by cię pobudził. To bardziej suplement przeciwlękowy (przeciwlękowy). Myślę, że najlepiej jest pomóc ludziom zasnąć, gdy mają lęk lub są nadmiernie stymulowani.

Rozumiem, dlaczego ludzie mieliby to robić w kawie – reishi odciąłoby kofeinę. Robi to samo co kofeina i teanina, ale za pomocą różnych mechanizmów.

Reishi jest również wzmacniaczem odporności. Nie jestem jednak pewien, jak to wpływa na efekty nootropowe.

Wspomniałeś wcześniej o huperzine A – do czego go używasz

Używam go tylko w produktach stosowych , nie na własną rękę. I tylko jeśli dawka jest bardzo mała. Poza tym nie robię nic, aby z niego korzystać.

Nie eksperymentowałem z tym wiele na własną rękę. Wiem, że istnieje wiele negatywnych skutków ubocznych, jeśli pozwolisz, aby nagromadziło się w twoim systemie. Wolę więc po prostu tego unikać.

Jaki jest teraz Twój dzienny stos?

Głównie używam suplementu stosu o nazwie Quantumind według Filtrowanych Formuł. Oczywiście i kofeiny. Poza tym są rzeczy, których używam od czasu do czasu – ale nie codziennie.

Ostatnie pytanie – jaki jest twój proces eksperymentowania z nowymi nootropami i testowania ich efektów?

Zaczynam od niskiej, zachowawczej dawki na dzień lub dwa. Następnie zwiększam to do mediany lub zalecanej dawki na kilka dni. A jeśli to nie nadmierna stymulacja, spróbuję dużej dawki na dzień lub dwa.

Jeśli chodzi o pomiar efektów,

Używam do tego oprogramowania do treningu mózgu Dual N-Back

. To jest gra mózgu, w którą możesz grać na smartfonie lub komputerze. Myślę, że jest to gra mózgowa, która ma najsilniejsze dowody kliniczne, jako że obiektywnie mierzy pamięć roboczą, wydajność poznawczą i funkcjonowanie wykonawcze. I, co ważne, ma wpływ na zadania i ogólną inteligencję poza grą mózgową.

Kiedy wykonuję Dual N-Back na różnych nootropach, zwykle ma to wyraźny wpływ na moją wydajność w grze. Podobnie jak w przypadku modafinilu, bardzo silnego wzmacniacza funkcji poznawczych, tak naprawdę wydaje się, że istnieje poprawa.

Jak mówi Jonathan, naprawdę eksperymentowanie z nootropami wymaga czasu – przynajmniej tydzień, a prawdopodobnie nawet miesiąc, aby przetestować nowy suplement. Jeśli dużo z tego jest nowy dla ciebie pierwsze rzeczy, które powinieneś zrobić to wypróbuj muzykę algorytmiczną i Oprogramowanie Dual N-Back Jonathan zaleca. Prawdę mówiąc, były to dla mnie najbardziej oszałamiające części wywiadu. Mogę zaświadczyć, że muzyka algorytmiczna naprawdę działa dla mnie, nawet jeśli nie rozumiem, jak to zrobić.

Następnie polecam wypróbowanie bardziej dostępnych, bezpieczniejszych nootropów. Oznacza to, że nie modafinil, który jest lekiem na receptę i może zaburzać sen, a nie fenibut lub kratom, które potencjalnie uzależniają.

Z tego, co tu omówiliśmy, najlepsze nootropiki na początek z, moim zdaniem, są kombinacje kofeina plus teanina, ashwagandha, Alpha-GPC, piracetam, oksiracetam i Rhodiola rosea.

Osobiście jestem bardzo podekscytowany spróbuj oksiracetamu. Więcej dyscypliny? Zapisz mnie!

Uwaga redakcji: Lepsi ludzie to publikacja poświęcona poradom opartym na dowodach, który działa, z wiarygodnych źródeł. Głównym dowodem w tym artykule jest studium przypadku osobistego eksperymentu. Aby dowiedzieć się więcej o tym, jak oceniamy dowody i wiarygodność, odwiedź

Przewodnik po stylu dla lepszych ludzi .

Czytaj więcej