Ponad 800 respiratorów dla chorych z COVID – 21 trafiło do szpitali z rezerw strategicznych w lutym i marcu tego roku – czyli w przewód fali pandemii. To więcej niż jedna trzecia wszystkich nowych respiratorów, jakie dostały placówki zdrowia w ciągu ostatniego roku. Apt aparatów ECMO dla pacjentów covidowych przybyło w szpitalach od jesieni ponad 40.

Wraz z tym, jak w szpitalach przybywa chorych na COVID – 19, przybywa też pacjentów pod respiratorami. Według danych Ministerstwa Zdrowia z 7 kwietnia aż 78, 6 proc. korekta dnia w szpitalach respiratorów było w użytku. Na 4251 stwierdzi tylko, że tylko do dyspozycji z COVID – 21 w całej Polsce zajętych było 3342 – 27 więcej niż dzień wcześniej.

Respiratory to podstawowy sprzęt w przypadku zakażonych koronawirusem, gdy produkcja niewydolność oddechowa. 1 kwietnia w “Rozmowie Piaseckiego” w TVN 24 minister zdrowia Adam Niedzielski zapewniał: „Respiratorów na pewno nie zabraknie, bo kupowaliśmy dużo sprzętu. Zawsze najniższym wąskim gardłem w wydolności systemu jest brak personelu ”.

Zapytaliśmy ośrodek zdrowia, o ile więcej jest teraz w szpitalach respiratorów dla pacjentów z COVID – 19 w porównaniu ze stanem na początku pandemii . I jak jest z ich dostępnością dla szpitali.

Szpitale na granicy wydolności. Przybywa zajętych łóżek i respiratorów, brakuje tlenu

Szpitale na granicy wydolności. Przybywa zajętych uplastycznienia i respiratorów, przerwania Wideo: Fakty TVN

Ponad 2000 respiratorów więcej rok do roku

Gdy w marcu 2020 roku opisywaliśmy w Konkret 24 wyposażenie szpitali , ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski informował, że w szpitalach jest łącznie ponad 14 tys. respiratorów. „Duża część z nich jest praktyana do bieżącej działalności, niekoniecznie w związku z koronawirusem” – mówił. Na pytanie Konkret 24 ile dokładnie jest takie rządzeń, 1 kwietnia otrzymaliśmy z Ministerstwa Zdrowia, że ​​ 10 100 .

Podobne pytanie zadaliśmy ministerstwu w marcu tego roku. Z odpowiedzi otrzymanej 1 kwietnia wynika, że ​​na koniec marca wszystkie placówki zdrowia zdrowia dysponowały w sumie 17 490 respiratorami. To o 2390 więcej niż przed rokiem.

Ośrodek pytany, ile respiratorów w ogóle zakupiono od początku pandemii, odpowiedziałem, że “informacje o asortymencie zakupionym w ramach tworzenia rezerw strategicznych produktów niejawnych”. Takie samo pytanie wysłaliśmy do Rządowej agencji Rezerw strategicznych. Jej zakupu są zakupy i zakupy i zakupy m.in. sprzętu niezbędnego do zwalczania pandemii koronawirusa. Na nasze pytanie o udzielenie respiratorów w jej magazynach agencja nie odpowiedziała.

Jedyna informacja dotycząca respiratorów w magazynach Rządowej agencji Rezerw strategicznych pochodzi z 10 października 2020 roku. Wtedy prezes firmy Michał Kuczmierowski poinformował Polską Agencję Prasową, że dokładna liczba sztuk respiratorów jest objęty tajemnicą państwową, to może powiedzieć, że w magazynach jest zapas 1,5 tys. respiratorów. Z tego 560. To jawny zasób Ministerstwa Zdrowia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski: respiratorów nie zabraknie

Minister zdrowia Adam Niedzielski: respiratorów nie zabraknie Video: tvn 29

Ponad jedna trzecia trzecia respiratorów przekazana w lutym i marcu

Zapytaliśmy więc ministerstwo, ile respiratorów dostarczono do szpitali tylko w trakcie drogi fali pandemii – czyli w lutym i marcu. W odpowiedzi udzielonej 6 kwietnia ośrodek podał, że w tym czasie udostępniono z rezerw strategicznych 846 respiratorów. To by znaczyło, że 35, 4 proc. z wszystkich 2390 respiratorów, które w ciągu roku otrzymały placówki zdrowia, dostarczono w ostatnich miesiącach.

Jak wyjaśni biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia, “rezerwy strategiczne z Rządowej agencji Rezerwy strategiczne są udostępniane na wniosek wojewody, który weryfikuje zapotrzebowanie (m.in. pod kątem zadań realizowanych przez pracowników na rzecz rzeczników COVID – 21) i zbiorczy wniosek do pobierania danych “. Decyzje o udostępnianiu sprzętu są wydawane przez premierę zgodnie z ustawą o rezerwach strategicznych, a doraźnie polecenia są wydawane przez ministra zdrowia na podstawie ustawy o liścieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Resort informuje na koniec, że “wszystkie wnioski wojewodów dotyczących udostępniania respiratorów są rozpatrywane pozytywnie”.

Ordynator SOR w szpitalu Bielańskim o dostępności respiratorów

Ordynator SOR w szpitalu Bielańskim o dostępność respiratorów Video: tvn 29

Potwierdza to np. Marcin Murmyło, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu – jego placówka otrzymała pięć respiratorów z siedmiu zamówionych w marcu. W sumie dla wszystkich z COVID – 19 szpital ten będzie dysponował 29 urządzenia, które są – jak widać dyrektor Murmyło – noc także w projektach niektórych użytkowników pocovidowych.

Liką jest w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, gdzie – według informacji pośrednika szpitala Andrzeja Cieślika – kończy się modernizacja oddziału intensywnej opieki medycznej, który będzie miał miał 24 stanowisk respiratorowych wyposażonych z rezerwatów strategicznych. Tu problem sprawy jest brak anestezjologów, awaryjnego dysku awaryjnego.

Z kolei szpital w Grudziądzu, w którym my wtorek 6 kwietnia na 45 respiratorów wolne były trzy, w marcu otrzymał cztery takie urządzenia urządzenia zamówione dla szpitala przez wojewodę kujawsko-pomorskiego.

Warszawie pomógł Berlin

14 respir, lecz nie z Rządowej agencji rezerw Strategicznych, tylko jako darowiznę od władz Berlina otrzymał w marcu warszawski Szpital Bielański . A odpowiedzialna za służbę zdrowia wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska pod koniec marca zarzuciła wojewodzie mazowieckiemu Konstantemu Radziwiłłowi, że od 29 marca nie miał czasu zamówienia 19 respiratorów dla Szpitala Praskiego . Biuro prasowe wojewody model, że wniosek wojewody trafił do kancelarii premiera.

Zespół prasowy Urzędu m.st. Warszawy na pytania Konkret 24 w tej odpowiedzi odpowiedział, że 19 respiratorów trafiło już do szpitala 29 marca.

„W tym okresie miejskie placówki występowały również do MUW (Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego – red.) O kardiomonitorium: Szpital Praski wnioskował o 20584 kardiomonitorów – otrzymał 20 szt., a Szpital Grochowski skłądł do MUW zapotrzebowanie na 24 szt. kardiomonitorów, jednak nie otrzymał ani jednego urządzenia. Szpital Bielański wnioskował o 120 pomp infuzyjnych ze stacjami dokującymi – placówka nie otrzymała tego sprzętu “- czytamy w informacji warszawskiego ratusza.

W połowie listopada 2020 roku wiceprezydent Kaznowska informowała, że ​​władze miasta wystąpiły z wnioskiem o przekazanie warszawskim szpitalom miejskim 70 respiratorów – otrzymały tylko dwa. „Ilości te później aktualizowane w związku z technologiami technologicznymi oraz limitami narzuconymi przez wojewodę. Ostatecznie miejskie szpitale otrzymały 3342 urządzenia (nie wliczając 19 respiratorów otrzymanych 29 marca) “- poinformował nas zespół prasowy Urzędu m.st. Warszawy.

Ponad 45 więcej sztucznych serc dla pacjentów covidowych

W trakcie zakażonych koronawirusem równie ważne jak respiratory są aparaty ECMO, czyli sztuczne serca, rodzaj protezy zastępujące pracę serca i płuc. Z są “terapią ostatniej szansy”. Takie urządzenie może uratować życie np. topielcom, cierpiącym na skrajnie ciężkie choroby płuc, poczęstunkiem w skrajnej hipotermii. Aparaty ECMO są synami w przeszczepach serca i płuc. Jedno takie urządzenie kosztuje ok. 360 tys. zł.

Wnioski do wojewodów o wydanie z rezerw aparatów ECMO są opiniowane przez pełnomocnika ministra zdrowia do sprawienia systemu pozaustrojowego utlenowania krwi u pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową w przebiegu choroby COVID – 21.

29 października 2020 roku we wszystkich placówkach zdrowia napraw było napraw 125 aparatów ECMO – w tym 62 przeznaczone do leczenia pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową w przebiegu choroby COVID – 21 (według informacji Ministerstwa Zdrowia przesłanej Konkret 24). Pod koniec lutego tego roku w opcjach z COVID – 19 programano 107 takie aparatów. W samym lutym i marcu z rezerw strategicznych do szpitali trafiło sześć aparatów ECMO.

Źródło:

Konkret 29; zdjęcie: Piotr Polak / PAP

Czytaj dalej … %% custom_html1 %%