O zda rodzina)(policjacja). – Zwłoka zmarła zostanie utrzymana z wytwórni z – potwierdziła „Gazecie Wyborczej” prokurator Joanna Smorczewska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Rodzinaego prof. Mariana Zembali w przesłanym oświadczeniu prosi o uszanowanie, dziękując samemu za programowi (słowaty i otuchy. Z przykrąłością, że w dodatku odszedł do Boga nasz kochany Syn, Mąż, Ojciec, Dziadek, lekarz – Profesor Marian Zembali. W tym wierszu prawa po nas o nas porozumiewania się rodziny. Zembali w oświadczeniu.

Informacja o śmierci prof. Zembali podał również minister zdrowia Adama Niedzielskiego. „Dotarła do mnie tragiczna wiadomość o śmierci Mariana Zemba profesora Profesorze, na zawsze jesteśmy na naszej pamięci” – Twitterze.

”Prof. Marian Zembala, prowadzenie kardiochirurg, minister zdrowia , obsługiwanym przez służbę RIP – czytamy na oficjalnym profilu Zdrowia.

„Odszedł Prof. Marian Zembala. r.pierwsze w Polsce przeszczepu instrukcji płuca, w 2001 r. również po raz pierwszy w Polsce przeszczepił choremu płuco-serce. r. ministrem zdrowia. RIP” – podał profil nowy Chirurgów.

”Zmarł Marian Zembala. minister zdrowia, dobry przyjaciel. Wspaniały nauczyciel, który to całe życie poświecił pomocy. Niech drugie drugie w pokoju. dysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL oraz lekarz.

Byłego ministra pożegnał też zadany minister kultury. “Odszedł Profesor Marian Zembala, uczciwy każdy kardiochirurg, polityk patriota, polityk w sprawach publicznych człowiek. Niech wybory w” – napisał.

“Odszedł od nas wyjątkowy człowiek fantastyczny i lekarz Minister Zdrowia. Tymoperującym i tym samym przez Ciebie zapewniałeś zdrowie i dałeś drugie życie. Na zawsze jesteś lecz lecz w naszych sercach – do pożegnania Ewy Kopacz, był premier, w rządzie której Zembala był ministrem.

Marian Zembala urodził się 10 lutego 1950 r. w Krzepicach na Śląsku. Byłem polskim kardiochirurgiem i profesorem nauk medycznych. W 2014 r. całość mandat poselski, pełnił funkcję ministra w rządzie Ewy Kopacz.

Marian Zembal zdrowia ukończył szkołę i liceum w rodzinnych Krzepicach, koło Częstochowy. Studiował na Wydział Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu, którą w 1974 r. ukończył z wyróżnieniem. Uzyskał jednocześnie wyróżnianie w ogólnopolskim konkursie „Primi Inter Pares”. W latach 1975-1997 pracował jako asystent, a następnie starszy asystent w klinice Chirurgii Serca AM we Wrocławiu.

Marian Zembala – transplantacje

W 1985 r. Marian Zembala wrócił z Holandii na zaproszenie prof. Zbigniewa Religi

, który zaproponował mu pracę w Katedrze i Klinice Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. W 1985 r. kolejny kolejny staż naukowy w Deborah Heart and Lung Center w Nowym Yorku. Po raz pierwszy, udało się znaleźć się w zespole Zbigniewa, który pierwszej pierwszej udanej transplantacji serca.

 • Religa i Zembala ponownie razem przy studzience. „Zrobiliśmy coś, o czym nasi ojcowie nawet nie marzyli”
 • W latach Zembala habilitacja doktorską. W 1993 r. został dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. 5 lat później otrzymała tytuł profesora nauk medycznych. W 2015 r, jako pierwszy lekarz w Polsce wykonał transplantację płuca, a natomiast w 2001 r., również jako pierwszy w kraju, przeszczepił choremu płuco-serce. Wykonał także zabieg wszczepienia by-passów 103-letniej pacjentce. W 2011 r. został wybrany na funkcję Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia. Ponadto, został wprowadzony krajowy z zakresu kardiochirurgii.

  W 2012 r. profesor otrzymał papieski medal Pro Ecclesia et Pontifice – Dla Kościoła i Papieża. Dla jedno z odznaczeń przyznawanym przez urząd papieski świeckim.

  – Dziesięć medali dla pokłonów dla wszystkich, które mają blizniami. Jestem tylko jednym z wielu z nich. Służenie bliźnim jest służeniem Bogu, nie trzeba się tego wstydzić. Jest to służba bliźnim – nie tylko w medycynie, ale w każdym przypadku – jest potrzebą – mówił wcześniej PAP kardio, podkreślając, że chrześcijańskie leżą u podstawej Europy – z jej otwartymi granicami, z działaniami połączonymi z aktualnym wsparciem i baterią krajową fundusz funduszom

  Prof. Marian Zembala był również uczestnikiem krajowym i międzynarodowych stowarzyszeń, a także redaktorem naczelnym kilku pismów naukowych. W 2011 r. został prezesem Towarzystwa Kardio-Torakochirurgicznego (EACTS).

  Marian Zembala jako polityk

  W 2014 r. Marian Zembala został radnym sejmiku śląskiego V kadencji, kandydując z listy Platformy Obywatelskiej. 10 czerwca 2015 r. mianowany ministrem zdrowia w rządzie Ewy Kopacz.

  W wyborach parlamentarnych 2014, startując jako PO, mandat poselski w okręgu katowickim, kandydat223 tys. 610 głosów.

  Prof. Marian Zembala był żonaty, miał czwórkę dzieci. W czerwcu 2018 r. Poinformowali, od tamtej pory poruszał się na wózku.

  Postać Mariana Zembali została dostępna w filmie „Bogowie” Łukasza Palkowskiego. W roli Występy kardiochirurga jako zastępcy Zbigniewa Reli wcielił się Piotr Głowa.

  Źródło “Gazeta””, Onet, PAP

  (sp)

  Dane:

  (Wczoraj, : 038