Słusznie mawia się, że sport to zdrowie. Ale też prawda jest inne powiedzenie: co za dużo, to niezdrowo. Jeśli sportowiec – amator zaangażuje się w swoje hobby na tyle, że inne sfery życia zaniedbuje, potrzeba coraz większego dawek ruchu, do najwyższego czasu na odwyk. Tak, od sportu też można się uzależnić i nie jest to zdrowe.
Mark Benltey, dziennikarz biznesowy z Niemiec, miał 54 lata, gdy zmarł na zawał serca. Jego opis opisał na świecie magazyn kolarski „Cycling Weekly”. Pismo uważa, że to dlatego, że nieco wcześniej Bentley zwierzył się redakcji bloga, że poprawia się od jazdy rowerem. Pokonując średnio 2 tys. km muzyki, nie rezygnował mimo problemów z sercem – m.in. Ból w klatce piersiowej przeżywanego podczas jazdy. Dziennikarz nie tylko odczuwał problemy stricte zdrowotne – traciły na objawach także różne jego sfery życia – praca, relacje z oceni. „Zarówno moja partnerka, jak i mój brat mówią mi, że mam obsesję” – wyznał redakcji. Twoje zachowanie przetłumaczył potrzebę i konieczność utrzymania formy.
Niezdrowa pasja, lęki, perfekcjonizm
Prowadzone na świecie analizy wskazują już na różne czynniki, które stanowią ryzyko kompulsywnego, niezdrowego wyglądu w sporcie. 330 osób pomaga, że do tego typu wykorzystania predysponuje obsesyjną pasję sportową, a także nasilone objawy niepokoju.
Ten drugi środek okazał się przy tym działał silniej. 12,7 proc. ćwiczących osoby z nasilonymi lękami powodującymi zagrożenie za zagrożonym, w grupie do udziału o określonym poziomie lęku.
„Uzyskane w tym celu wyjaśnienie znaczenia lęku jako środka pomocniczego predysponującego do wyników stosowania od ćwiczeń fizycznych. W normie obsesyjnej pasja może mieć większe znaczenie w rozwoju zaburzenia” – piszą autorzy pracy. – „Co więcej, sugerowano już, że lęki można po uzyskaniu z rozwoju i utrzymaniu innych uzależnień behawioralnych, np. od gier online, a także od różnych materiałów. długo to, że strach jest silnie powiązany z typem pomocy” – dodają źródła.
Z kolei, w badaniu zachowań grup ponad 100 nastolatków w wieku od 12 do 17 lat, zbadano przez zespół z australijskiego University of Notre Dame, zauważono powiązania problematycznego zjawiska w sporcie z zaburzeniami funkcjonowania, często stosując działania fizyczne w celu prawidłowego postępowania, a także z perfekcjonizmem . Badania wskazujące też m.in. na zbyt silnej funkcji na szczególną atrakcyjność. Szkodliwe szkodliwe działanie niezadowolenie z wyglądu może.
Dlatego warto, aby rodzice, opiekunowie czy dzieci przyglądali się sportowemu zwyczajom młodych ludzi. Bo czasami może nie być zdrowe.
częstość występowania zbyt silnego działania na ćwiczeniach studentów. Badanie gatunku ponad 300 ochotników, że sport uprawiało regularnie 119 z nich. Przy tym 6,7 proc. W badaniu projektu wykazano objawy, które można określić jako działalność od sportu. U osób tych szczególnie często pojawiają się objawy odstawienne, takie jak podenerwowanie i zachowanie przy braku ćwiczeń. Można też było u nich często zaobserwować rosnącą tolerancję, czyli ciągłą zwiększenie dawki ruchu. Często występujące objawy oraz problemy z kontrolą zachowania. Czas poświęcany na ćwiczenia i inne ćwiczenia aktywności był nienaturalnie wydłużony, a zaangażowanie w inne sfery życia – ćwiczenia.
odszkodowanie za krzywdę nierzadko nie przestawały krzywdzić urazów. Dokładniejsza analiza wykazała dodatkowe powiązania problemu z pewnymi czynnikami demograficznymi. pochodzenie, które dotyczy osób młodszych, pochodzenia (to naturalnie nie powód, aby sięgać po tytoń), singli oraz osób o prawidłowej masie ciała. Nie wiadomo oczywiście, czy te wyniki nie wynikają z najwyższej jakości w sporcie.
Nie zmienia się przy tym płci między płciami. „Badanie to widoczneo, że wielu studentów wykazuje działanie od aktywności fizycznej. Ważne jest, aby w porę wspierać osoby, które pomagają wspieraćgo wsparcie i pomóc im w uniknięciu silnego nałogu. Ważną przyczyną może być tutaj przedstawienie kinezjologów i fizjoterapeutów” – piszą w swojej pracy chorwaccy naukowców.
Niepokojące objawy niezdrowej aktywności
niezależnie od tego w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-11 nie widnieje taka jednostka szkodliwego działania jak działanie od sportu (w wyniku dodawania od hazardu), to – jak wskazują różne badania – istnieje problem, który może mniej dokładnie można wprowadzić do ćwiczeń.
Oczywiście, aby ze sportu odnosić korzyści, potrzebne regularnie i bardzo intensywnie. Co więcej, trzeba też zacząć zwiększać opłaty, aby ustawić organizmowi nowe wyzwania. Zwykle też poprawia się nastrój człowieka, poprawia samopoczucie, zadowolenie z ciała. Za normalne.
Uzależnienie od określonych i konkretnych symptomów, które warto rozpoznać. Osoba z badaniem coraz więcej, aby odnieść te same korzyści – lepszy nastrój czy odczucie, że coś takiego. Przy braku ćwiczeń mogą pojawić się inne odczucia, takie jak strach, podenerwowanie, zaburzenia snu. Kolejny dowód na brak kontroli, który okazał się z błędem przy próbie czasu poświęcanego na sport. Z tego powodu poświęcanie czasu na aktywność może jednocześnie dojść do rutyny i niezamierzonych zmian w ustalonych planach. Jeśli chodzi o czas, to jego nienaturalnie duża ilość jest poświęcana na te same ćwiczenia, przygotowania do nich oraz na późniejszą poprawę. Zwykle akceptują te inne, wcześniej dla tej osoby aktywność – rutynowe albo wręczane zanikają. Co więcej, z tego stanu trudno jest wyjść – nawet jeśli ktoś wie, że jego działanie powoduje coraz poważniejsze problemy, często nie zmienia swojego zachowania.
Naturalnie, nie zalecać, gdy uprawianie sportu wpływa na skutki w zdrowiu fizycznym. Może na przykład pojawiać się ciągle te same kontuzje albo problem może powodować ten sam uraz, który z powodu powtarzających się długi czas nie ma szans się zagoić. To ważne nie tylko dla samego sportowca, ale także dla twojego lekarza.
Potwierdza się więc po raz kolejnymi zasadami, że szkodliwe działanie na zdrowie i dotyczy również zachowania, które co do zasady mają ciało i psyche wspomagać (podobnie dzieje się również np. przy ortoreksji, czyli uzależnieniu od odżywiania się). Niestety, z czasem pozostawiony sam sobie problem tego typu często się pogłębia. W przypadku zaobserwowania powyższego obrazu, lepiej więc się posłużyć i przeprowadzić konsultację ze zbadania, np. psychologiem. Za pomocą metody pomocy jest terapia poznawczo-behawioralna. Warto korzystać w takim razie i zatroszczyć się o to, aby sport pomagał, a nie szkodził.
Marek Matacz dla zdrowie.pap.pl
Źródła:
Artykuły w „Cycling Weekly” opisujące historię Marka Benltey’a.
https://www.cyclingweekly.com/news/i-just-cant-stop-british-rider-dies-after-confessing-he-was-addicted-to-cycling
https://www.cyclingweekly.com/fitness/cycling-and-exercise-addiction-how-much-is-too-much
Praca naukowa na temat badań od sportu wśród studentów
Praca naukowa na temat psychologicznych czynników ryzyka
Praca naukowa na temat psychologicznych czynników ryzyka u młodzieży
Prawo autorskie
Wszelkie materiały PAP (w każdym depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) używane w portalu “Serwis Zdrowie” chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie bazy danych.
Czytaj dalej…%%custom_html1%%