Coraz więcej osób w Polsce i na świecie cierpi na alergię. Leki przeciwalergiczne tylko łagodzą dolegliwości. Rozwiązaniem może być odczulanie, czyli immunoterapia alergenowa. Dowiedz się, jakie są rodzaje tej terapii i na czym ona polega.

  1. Leczenie czy łagodzenie alergii?
  2. Immunoterapia alergenowa – na czym ona polega?
  3. Jakie są rodzaje immunoterapii alergenowej?
  4. Podjęzykowa forma immunoterapii – komu jest polecana?
  5. Od kiedy można zastosować odczulanie?

Szacuje się, że na całym świecie około 25 – 40 proc. ogi cierpi na alergię, w Polsce około 50 proc. Alergia dotyka też najmłodszych – z powodu alergicznego nieżytu nosa czy astmy cierpi w Polsce około 25 – 30 proc. dzieci. Niestety bardzo często alergia jest lekceważona, np. alergiczny nieżyt nosa uważany jest za niegroźny “katarek”. Tymczasem właśnie taki przewlekły katar lub kaszel mogą prowadzić do poważnych powikłań, np. astmy oskrzelowej .

Leczenie czy łagodzenie alergii?

Leki przeciwalergiczne , sterydy wziewne, krople do oczu – te preparaty znoszą chwilową ulgę, łagodzą objawy, ale ich rozwiązania nie rozwiązuje problemu alergii.

– Objawowe leki antyalergiczne łagodzące objawy, ale ich stosowanie nie rozwiązuje problemu. Jedynie hamują proces zapalny. Można je zobaczyć do działania paracetamolu przy zapaleniu płuc: odpowiedź gorączkę, ale nie leczyć. Gdy przestajemy je brać, stan zapalny nadal się rozwija – tłumaczy dr. n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP.

Kiedy mamy alergię, to mamy do wyboru dwie opcje: albo bierzmy leki przeciwalergiczne przez całe życie, albo stosujmy immunoterapię alergenową ( odczulanie ) i skutecznie leczmy przyczynę naszej choroby alergicznej. Ale – co. Dr Dąbrowiecki – przewlekłe leki objawowe (szczególnie starej pokolenia) nie jest obojętne dla naszego zdrowia.

Immunoterapia alergenowa – na czym ona polega?

Działanie immunoterapii alergenowej wyjaśni dr Dąbrowiecki.

– Posługiwanie się terapię rosnącymi dawkami alergenu przyzwyczajamy pacjenta do, tego aby zaczął tolerować alergen , który jest usunięcie jego choroby. Nikt nie rodzi się z alergią. Nabywamy ją różne drogami: skórną, wziewną, pokarmową. Aż uderzenie do stanu zapalnego, który – jeżeli nie zaczniemy stosować odczulania – może nawet do ciężkiej choroby, np. astmy . Osoby, które stosują odczulanie, przestają mieć objawy objawy , a alerg zahamowany procesii rozwój astmy. Co więcej, immunoterapia ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu odpornościowego. Rodzice dzieci, u których zaczęto ją używać, zauważają, że dziecko nie łapie już tak często infekcji iw metodzie „przestaje chorować” – tłumaczy ekspert.

Najlepsze efekty immunoterapia (odczulanie) daje w alergii na jad owadów błonkoskrzydłych i alergiach wziewnych, czyli m.in. na roztocza kurzu domowego, sierść kota , czy pyłki roślin, a benefit wyjście przede wszystkim wszystkim pacjentom z alergicznym nieżytem nosa, alerg zapaleniem spojówek , ale też z lżejszą, kontrolowaną postacią astmy alergiczną, badaną u dzieci i młodzieży.

Jakie są rodzaje immunoterapii alergenowej?

Są dwie metody tej terapii:

  • iniekcyjna – zastrzyki podawane są są początkowo co tydzień lub co dwa tygodnie, a później pacjent przychodzi na odczulanie i raz w początku przez 3-5 lat. Wiele osób granych, choć wymusza ona regularne rozmowy w gabinecie lekarskim;
  • podjęzykowa – w tej metodzie tabletki lub napięcie podawane są pod język przed naciskiem na alergen – przez cały rok w alergii na roztocza lub przez 3-6 miesięcy w alergii na pyłki roślin . Odczulanie podjęzykowe odbywa się w domu, jest wygodna metoda, nieograniczająca codziennych aktywność.
Efekt obu metod jest identyczny: wywołanie tolerancji na alergen. Bezpieczniejsza jest immunoterapia podjęzykowa, dlatego może być stosowana w domu, poza gabinetem alergologa.

Podjęzykowa forma immunoterapii – komu jest polecana?

Podjęzykowo odczulani są pacjenci w każdym wieku, ale metoda ta jest szczególnie dedykowana dzieciom, dla których regularne zastrzyki są często traumatycznym doświadczeniem. Wizyta u energetyzacja jest konieczna, tylko przy spożyciu energii osteoporozy, wcześnie poradzić sobie z pacjentem. Jeśli nie ma niepokojącego miejsca, pacjentka wraca do domu ze szczepionką, awentecie nawiedzonego dopiero na wizycie kontrolnej za 2-3 miesiące. W sytuacji braku możliwości bezpośredniego kontaktu z alergologiem, leczenie to może być nadzorowane przez lekarza w formie teleporad. A metoda więc podjęzykowa droga wyzwolenia od reżimu metody iniekcyjnej uprawnienia z częstymi wizytami u alergologa oraz obowiązkiem odczekania pod gabinetem około 30 minut po zastrzyku, oszczędza tym samym czas.

Od kiedy można stosować odczulanie?

Immunoterapię alergenową można stosować od 5. roku życia, górna granica wieku nie jest określona.

– Jednak im wcześniej zaczniemy odczulać, tym lepsze i dłuższe będą efekty terapeutyczne. Nie ma żadnego uzasadnienia myślenie, że trzeba poczekać, bo może „dziecko wyrośnie z alergii” – tłumaczy dr Dąbrowiecki i zaznacz: – Immunoterapia alergenowa jest jedyną metodą leczenia alergii, orzeczeniem rozwojowi astmy. Dzieci z alergiczne nieżytem nosa w ogóle nieleczone lub leczone tylko lekami objawowymi – antyhistaminowymi czy sterydami wziewnymi – są lub bardziej lub bardziej zagrożone wystąpienie u nich astmy niż dzieci z tym samym schorzeniem, ale poddane odpowiednio wcześnie immunoterapii.

Zalety immunoterapii (odczulania):

  • urlopowanie gór alergii,
  • zniżka wczesnych leków przeciwalergicznych,
  • spotkanie z diagnozą choroby i wystąpienia astmy,
  • w przypadku już rozwiniętej astmy – lepsza jej kontrola, stoły zaostrzeń oraz poprawienie wydolności oddechową.

Warto, by immunoterapia podjęzykowa stała się w Polsce bardziej powszechnej metody leczenia alergii i prewencji astmy alergicznej. W czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, kiedy wiele osób ma obawy przed regularnymi wizytami w przychodniach, kiedy należy ograniczać kontakty, możliwość prowadzenia długoterminowych terapii w warunkach ma szczególne znaczenie.

Powyższa porada nie może zastąpić wymiany u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z usług.

Na podstawie materiałów przygotowanych przez Stowarzyszenie Dziennikarzy dla Zdrowia w ramach “Nie lekceważ alergii! ”, marzec 2021

Czytaj dalej … %% custom_html1 %%