Green vegetables planted for the local food bank.

„Medycyna stylu życia jest tylko dla bogatych, prawda?” kolega zapytał mnie kilka lat temu, kwestionując moje zaangażowanie w tę stosunkowo nową dziedzinę medycyny, która prowadzi ludzi do zdrowych nawyków. Z pewnością było to powszechne nieporozumienie.

Jednak w całych Stanach Zjednoczonych zrewitalizowana marka aktywizmu zdrowotnego ma na celu przybliżenie medycyny stylu życia szerszej grupie ludzi. Jest to poparte nowym wysiłkiem American College of Lifestyle Medicine, mającym na celu zaangażowanie społeczności najbardziej dotkniętych chorobami przewlekłymi.

Pierwszy filar zdrowego stylu życia: Jedzenie to medycyna

Medycyna stylu życia to oparta na dowodach praktyka pomagająca ludziom przyjąć i utrzymać zdrowe zachowania, takie jak poprawa diety, zwiększenie aktywności, radzenie sobie ze stresem, dobry sen, ograniczenie spożycia alkoholu i rzucenie palenia. Duże badania pokazują, że takie nawyki mogą przedłużyć nasze życie o ponad dekadę. Co więcej, te nawyki mogą nawet uchronić te dodatkowe lata przed chorobami, takimi jak cukrzyca, choroby serca, udary i rak.

Stosowanie diety roślinnej – czyli diety bogatej w warzywa, owoce, fasola i rośliny strączkowe, orzechy i nasiona oraz produkty pełnoziarniste – mogą zmniejszyć stan zapalny, a także ryzyko wielu chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, choroby serca, udary i nowotwory. Mówiąc najprościej, jedzenie to lekarstwo. Niektórzy lekarze przekazują te informacje pacjentom w ramach ich regularnej opieki medycznej.

Jednak wiele osób nie ma łatwego dostępu do zdrowej żywności roślinnej. Szczególnie teraz mogą cierpieć na poważne ograniczenia finansowe, bezrobocie i niestabilne warunki mieszkaniowe. Mogą też mieszkać na „pustyni z jedzeniem”, gdzie opcje zakupów spożywczych są poważnie ograniczone, lub, co gorsza, na „bagnie żywnościowym”, gdzie fast food i fast foody są bardziej dostępne niż cokolwiek innego. Życie w bagnie żywnościowym naraża ludzi na większe ryzyko nadwagi lub otyłości.

Sposoby zmiany równania

Pomoc pacjentom w dostępie do zdrowej żywności roślinnej jest niezwykle ważna. A niektórzy lekarze i akademickie ośrodki medyczne podejmują działania, aby dostarczać zdrową żywność społecznościom niedostatecznie obsługiwanym.

Spiżarnie żywności. Dr Jacob Mirsky jest lekarzem w szpitalu Massachusetts General Hospital i współdyrektorem programu zdrowego stylu życia na oddziale medycyny. Pracuje w zaniedbanej społeczności na północ od Bostonu, gdzie kieruje nową spiżarnią żywności opartą na roślinach w swojej klinice. Kiedy przepisuje swoim pacjentom dietę z przewagą roślin, jest również w stanie zapewnić im rośliny. Uważa tę pracę za aktywizm i skuteczny sposób radzenia sobie z nierównościami, jednocześnie dbając o swoich pacjentów.

Spiżarnie z żywnością pochodzenia roślinnego i programy recept na żywność zostały pozytywnie przyjęte przez społeczności. Jeden z takich programów w wiejskim, ubogim rejonie Teksasu zapewniał 30 funty świeżych produktów gospodarstwom domowym zidentyfikowanym jako zagrożone brakiem żywności – co oznacza, że nie mieli dość jedzenia – co dwa tygodnie przez sześć miesięcy. Uczestnicy opisali program jako kluczowy dla pomocy w wykarmieniu ich rodzin, a 99% stwierdziło, że zjadło całą lub prawie całą otrzymaną żywność .

Edukacja i wsparcie. Dr Michelle McMacken jest adiunktem w Nowym Jorku Grossman School of Medicine na uniwersytecie i dyrektor programu Plant-Based Lifestyle Medicine w NYC Health and Bellevue Hospital. Pracuje nad udostępnieniem usług medycyny stylu życia jak największej liczbie pacjentów, niezależnie od ich statusu społeczno-ekonomicznego.

„Uważam, że każdy zasługuje na dostęp do medycyny stylu życia, zwłaszcza tych najbardziej narażonych pacjenci, którzy potencjalnie mogą odnieść największe korzyści ”- mówi. „Większość moich pacjentów – w tym ci, którzy stoją przed poważnymi wyzwaniami społeczno-ekonomicznymi – chce się dowiedzieć, co mogą zrobić, aby stać się zdrowszymi. Współpracujemy, aby dowiedzieć się, w jaki sposób mogą wykorzystać medycynę stylu życia w ich własnej sytuacji. ”

Mimo trudnych okoliczności widziała, jak pacjenci osiągali zmiany w zdrowiu, w tym utratę wagi i poprawę poziomu cholesterolu i cukru we krwi .

Programy edukujące ludzi o sile pokarmów roślinnych mogą mieć duży wpływ. Badanie przeprowadzone na 32 Latynosów z cukrzycą typu 2, mieszkających w zaniedbanym medycznie obszarze Kalifornii, oferowało pięciotygodniowy program wprowadzający uczestników w moc pokarmów roślinnych. Spadki poziomu cukru we krwi trwały nawet sześć miesięcy po zakończeniu tego programu.

Łączenie ludzi i żywności. Family Van to wieloletni mobilny program zdrowotny wspierany przez Harvard Medical School, który zapewnia bezpłatną edukację, zasoby i niektóre usługi kliniczne każdemu, niezależnie od statusu ubezpieczonego. Duża część tego, co robią, to pomaganie ludziom w dostępie do wsparcia żywieniowego poprzez SNAP (Program pomocy uzupełniającej w zakresie odżywiania) i znajdowanie tanich źródeł produktów, takich jak The Fresh Truck i The Daily Table. Zapewnią także karty upominkowe na artykuły spożywcze wraz z poradami dotyczącymi zdrowej diety. The Family Van od ponad dziesięciu lat zbiera dane, takie jak wskaźnik masy ciała, ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi i rudy, i opublikował kilka artykułów wykazujących, że takie interwencje działają.

Programy takie jak są one niezbędne i wspaniałe, ale jest jeszcze dużo do zrobienia. W naszym programie zdrowego stylu życia w szpitalu Massachusetts General Hospital mamy nadzieję, że praktyka zdrowego stylu życia stanie się standardem profilaktyki i leczenia chorób przewlekłych u wszystkich naszych pacjentów. W tym celu opracowujemy praktyczne, dokładne metody oceny ważnych klinicznie czynników diety i stylu życia podczas każdego badania przedmiotowego pacjenta. Jednocześnie badamy oparte na dowodach podejścia, aby pomóc ludziom jeść i żyć zdrowiej, w tym naszą spiżarnię żywności opartą na roślinach, coaching zdrowotny i grupowe zajęcia edukacyjne w Internecie. Mamy nadzieję, że w przyszłości każdy z naszych pacjentów będzie miał dostęp do wysokiej jakości informacji, zasobów i wsparcia, których potrzebuje, aby wieść najzdrowsze życie.