W programie „Pytanie na śniadanie” emitowanym przez TVP2 przedstawiono kontrowersyjną teorię dotyczącą sprawy nowotworom. Zaproszona do programu terapeutka ciała i behawioralnych terapii antystresowych tłumaczyła, że ​​masaż może zapobiegać rakowi piersi i powstawaniu mięśniaków macicy. Lekarz ginekolog dosadnie to skomentował.

Do programu “Pytanie na Śniadanie” w TVP2 zaproszono Katarzynę Annę Mołas – terapeutkę ciała i behawioralnych terapii antystresowych.

Kobieta prezentowała, jak poprawnie wykonano piersi i okolic pochwy. Jej zdaniem w ten sposób zapobiegania rakowi piersi czy powstawaniu mięśniaków macicy.

Ruchy imitujące masaż naśladowała również Izabela Krzan, prowadzący program, która w żaden sposób nie skomentowała prezentowanych w programie technik i teorii, nie wyjaśniła też widzom zgromadzonym przed telewizorami, że najskuteczniejsza forma profilaktyki są profesjonalne badania ginekologiczne.

Bez słowa postanowienie postanowiono przejść do następnego tematu.

Czy masażowi podręcznemu nowotworom? Lekarz rozwiewa ostry

– Głaskanie skóry piersi jako metoda leczenia i ryzyko rakowi piersi i jajnika? To skandaliczny przekaz, który nie ma nic wspólnego z medyczną i niesie ze wspólnym zagrożeniem zaniedbania bardzo poważnych i trudnych do chorób onkologicznych. To nie fizjoterapia, to zwykłe szamaństwo – powiedział w rozmowie z WP Kobieta dr n. med. Maciej Jędrzejko, specjalista ginekolog i położnik.

Ginekolog wyjaśni, że masaż, chociaż znany i możliwość od tysięcy lat, nie może być w żadnym wypadku traktowany jako profilaktyka chorób onkologicznych, a już na pewno nie tego traktować jako substytut diagnostyki.

Masaż okolic intymnych można traktować jako technikę relaksacyjną uwalniającą w nas dobre emocje, wyciszającą, kojącą nerwy, czyli jako dodatkowe uzupełnienie, dodatkowe, bo “dobry dotyk” jest bardzo ważny dla zdrowia.

Dr n. med. Maciej Jędrzejko

– Przepraszam, ale od “miziania piersi” czy brzucha z całą pewnością nie znikną guzy nowotworowe. Wiele kobiet może wziąć sugestie przekazane w programie zbyt serio, a to już jest medyczna herezja – powiedział dr Jędrzejko.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na raka piersi choruje prawie 12 proc. wszystkich chorych na raka na świecie.

– W samym 2020 roku wykryto 2,3 mln „Czarnego tego nowotworu”. Rak ten stał się większość występujących nowotworów wśród kobiet, jak i ekspert WHO do spraw nowotworów Andre Ilbawi.

Rak piersi wyprzedził raka płuca, który przez ostatnie dwie dekady był ostatni most występujący nowotworem złośliwym.

Nowotwory piersi i nowotwory jajników do nowotwory często trudno do rozpoznania, niebezpieczne, zdradliwe, ale uleczalne, jeśli rozpoznane we wczesnej fazie rozwoju.

Dlatego eksperci od wielu lat przekonują, by badać się doradcy. Czy może w tym pomóc masaż? Ginekolog, uwaga, że ​​Nieprawda kobiet nie jest w stanie rozpoznać niepokojących zmian w piersi podczas samobadania.

– Ta, która ma duże doświadczenie w samobadaniu i piersi co najmniej raz w miesiącu przez kolejne 12 miesiące, jest w stanie wykryć dopiero 10 – 15 mm guzek. Jeśli robi to sporadycznie, to zazwyczaj potrafi wyczuć dopiero 3-4 centymetrowe zmiany, a to zdecydowanie za późno – tłumaczy ginekolog.

– Dzięki nowoczesnej diagnostyce ultrasonograficznej, mammografii, rezonansowi i wchodzącej powoli na rynek termowizji piersi, jesteśmy w stanie wykrywać guzy, które mają 7-8 milimetrów – wyjaśni dr Jędrzejko.

Ginekolog co jednak, że ” mimo wszystko samobadanie piersi miesiąc nie zaszkodzi. Zdecydowanie bezpieczniej jest zgłosić się raz w roku na porządne USG piersi, które jest nieobciążające dla organizmu ”.

Maciej Jędrzejko tłumaczy, że tak naprawdę pierwsze USG piersi się odbyć tuż po pierwszej w życiu miesiączce. O regularnym zapisywaniu się na badania oficjalne, oficjalne starsze kobiety. Po 45. roku życia uzupełniającego co dwa lata dwa lata mammografię.

Masaż piersi działa antykoncepcyjnie?

– 360 obroty na każdą pierś może być również rozliczenie do tego, że nie będzie się miało menstruacji. To sposób na antykoncepcję naturalną i części w Polsce była moc zastosowanie – rozwiązanie w programie ‘Pytanie na śniadanie’ Katarzyna Anna Mołas.

Co na to ekspert?

– Nie znam żadnej pracy naukowej, która potwierdzałaby te słowa – zapewnia ginekolog, ale nie przekreślono powiązania tego pomysłu.

– Medycyna lubi zaskakiwać, dlatego jeśli ktoś ma jakąś inną, nietypową hipotezę, to należy zgłosić się z tym pomysłem do pracowników centrum na uczelniach i zaproponować, aby znaleźć miejsce w badaniach. Wewnętrzne przekonanie, że coś działa do za mało, nie danych się na emocjach tylko na twardych centrum miasta, a hipotezę naprawdę łatwo sprawdzić – wystarczy sprawdzić w USG ile w ciągu roku owulacji ma pacjentka, a potem sprawdzić, czy owulacja zanika wyniku masażu – proponuje dr Jędrzejko.

Warto wiedzieć, że nie jest to potwierdzona naukowo metoda antykoncepcji, więc nie należy jej używać w celu uśpienia.

– Pani terapeutka oraz wydawca programu wziąć odpowiedzialność za wprowadzanie widzów w błąd. Podać im numer telefonu do swojego prawnika, na wypadek gdybyś kobieta uznała jej czas za prawdziwe, a późniejsze w nieplanowaną ciążę – powiedział w rozmowie z WP Kobieta dr n. med. Maciej Jędrzejko.

Źródło: kobieta.wp.pl

Czytaj dalej … %% custom_html1 %%