Nie jest tajemnicą, że wymyślne witaminy są w twojej paszy 2019. Ale najnowsze butelki atakujące Nootropy nie są przeznaczone do ładniejszych włosów, skóry i paznokci – są po to, aby poprawić twój mózg.

Te nowe suplementy – część klasy leków zwanych nootropami (w tym leki na receptę) – mają na celu zwiększenie koncentracji, podniesienie mgły mózgowej i sprawienie, abyś poczuł się bardzo zmotywowany, IDK, w końcu idź pocztą lub przygotuj się do dużej prezentacji. Ludzie kupują: globalny rynek suplementów dla zdrowia mózgu rośnie w tempie około 8 procent rocznie, a jego wartość szacuje się na ponad $50 MILIONÓW przed 2025 – najwyższy jak dotąd, według maja 2019 raport rynkowy autorstwa Grand View Research.

Ale chociaż może to niesamowite, naukowcy i faktyczni lekarze twierdzą, że należy zachować ostrożność przed zażyciem przynęty Insta. Dlatego:

A czym te „nowe” nootropiki różnią się od rodzaju recepty?

Doktorzy faktycznie przepisują używki, formę nootropów, od 1930 s w leczeniu depresji i zmęczenia, mówi dr n. med. Neeraj Gandotra, instruktor psychiatrii w Johns Hopkins Medicine. I Adderall, Ritalin, i Vyvanse zostały zatwierdzone do leczenia ADHD na początku 2000 s. Inteligentne leki na receptę zawierają stymulanty, takie jak amfetamina (substancja czynna w Adderall), metylofenidat (substancja czynna w Ritalinie) i Lisdexamfetamina (alias Vyvanse). Działają poprzez zwiększenie poziomu neuroprzekaźników dopaminy i noradrenaliny w części mózgu odpowiedzialnej za skupienie i pamięć, co poprawia koncentrację, mówi dr Gandotra. Ta zwiększona dopamina może również wywoływać uczucie euforii („WOO, płacenie rachunków jest takie dobre”) i zwiększone zaufanie („Patrz, jak płacę te wszystkie rachunki!”). Wszystko to może sprawić, że poczujesz się mądrzejszy, nawet jeśli tak nie jest, mówi dr Gandotra. „Tego rodzaju substancje w rzeczywistości nie czynią ludzi bardziej inteligentnymi.” 

Podczas gdy leki oparte tylko na skrypcie zawierają składniki, które klinicznie udowodniono, że poprawiają koncentrację u osób z deficytem uwagi i zaburzeniami nadpobudliwości, nowe, fajne suplementy o nazwach takich jak Nootropic Chocolates ($ 45 dla 30 sztuk), Nerd Alert ($ 30 dla 30) i Hero Woman Think Fuel ($ 48 dla 60 pigułki) – używaj różnych, magicznie brzmiących. Jeden, Lion’s Mane, to grzyb, który Sakara twierdzi, że zmniejsza mgłę mózgu, poprawia pamięć i mają działanie neuroprotekcyjne. Innym popularnym składnikiem pobudzającym mózg jest L-teanina, aminokwas znajdujący się w zielonej herbacie i składnik aktywny w inteligentnych suplementach takich jak Sakara Life’s Czekoladki nootropowe.

„Tego rodzaju substancje nie czynią ludzi bardziej inteligentnymi.”

Jednak w przeciwieństwie do leków na receptę skuteczność suplementów ziołowych jest znacznie mniej wyraźna, mówi Sam Gandy, MD, PhD,profesor neurologii i psychiatrii na górze Synaj. Dzieje się tak głównie dlatego, że Food and Drug Administration nie kontroluje proszków, tabletek, kapsułek ani innych produktów zawierających witaminy, minerały, zioła, aminokwasy i enzymy Narodowy Instytut Zdrowia. Oznacza to, że firmy nie muszą udowadniać swoich pigułek, żuć ani niczego, co spełnia ich roszczenia przed ich sprzedażą. I – premia – nie muszą się upewnić, że faktycznie zawierają to, co znajduje się na liście składników, mówi dr Gandy.

FDA na bok, czy ziołowe środki nootropowe działają?

W niektórych badaniach naukowych zbadano skutki domniemanego nootropowego suplementu. Badania oparte na testach na zwierzętach sugerują, że L-teanina może poprawić wydajność poznawczą, szczególnie jeśli jest połączona z kofeiną. I 2017 badanie sugeruje, że 200 mg aminokwasu (około ilości w czterech filiżankach zielonej herbaty) ma „znaczący wpływ na ogólny stan czujności lub pobudzenia psychicznego”. Tak, brzmi trochę obiecująco. Ale, cześć, ponieważ naturalnie występuje w zielonej i czarnej herbacie, tak naprawdę nie musisz kupować butelki suplementów, aby cieszyć się tymi dodatkami.

Co do Lion’s Mane, grzyb może poprawić pamięć i jasne myślenie, zgodnie z badaniami na zwierzętach i in vitro. Niestety, nie ma badań klinicznych na ludziach potwierdzających te twierdzenia.

Ale dobra wiadomość, jedynym składnikiem, który udowodnił, że jesteś w stanie zrobić to *, jest coś, co już upadasz na reg: kofeina. Dlatego sensowne jest, że suplementy Goop i Sakary (a także niezliczone inne) zawierają je w swag. „Kofeina działa na mózg, blokując działanie adenozyny, substancji chemicznej, która promuje sen”, mówi Alex Anastasiou, MD, psychiatra w Pleasanton, Kalifornia. „Kiedy bierzesz kofeinę, zmniejszasz senność i zmęczenie, przez co czujesz się bardziej czujny. Może to prowadzić do zwiększenia poczucia skupienia.” Brawo!

Kluczowym słowem jest tutaj „poczucie skupienia”. „Brzęczenie kofeiny dodaje energii i sprawia, że ​​czujesz przyspieszenie” – mówi dr Gandy. „Może to spowodować, że ludzie będą rzutować to, czego oczekujesz od suplementu na twoją rzeczywistość”.

I… czy są niebezpieczne?

Chociaż skuteczność tych suplementów jest wątpliwa, ich przyjmowanie prawdopodobnie nie jest niebezpieczne. Badania na zwierzętach na Lion’s Grzywa, na przykład, nie wykazała żadnych negatywnych skutków (chociaż trzymaj się z dala, jeśli masz alergię na grzyby). Jeśli chodzi o L-teaninę, najnowsze badanie niekliniczne u ludzi  nie stwierdzono żadnych istotnych negatywnych problemów, gdy uczestnicy przyjmowali 200 mg dodatku dziennie. (Ale FWIW, to badanie zostało opłacone przez firmę, która produkuje te tabletki ziołowe.)

Jednak zdecydowanie powinieneś porozmawiać z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek nowych suplementów, ponieważ mogą one zakłócać leki, które już przyjmujesz.

„Osoby używające nootropów powinny zrozumieć, że wiele z tych„ wzmacniaczy ”nie jest intensywnie badanych, nie tylko pod względem ich skuteczności, ale także pod względem profilu bezpieczeństwa”, mówi Pradeep Bollu, MD, neurolog z University of Missouri Health Care.

Dolna linia

Składniki nootropowych suplementów diety mogą, ale nie muszą działać. Po prostu nie mamy jeszcze tych informacji! A ponieważ nie są regulowane tak, jak leki na receptę, mogą nie zawierać składników, o których twierdzą, w podanych ilościach. Co więcej, prawdopodobnie występuje tutaj duży efekt placebo. To znaczy, że twoje pieniądze prawdopodobnie lepiej wydać na filiżankę kawy.