A reminder of the importance of blood and organ donation. Hands holding a heart with a message that reads: Organ donors save lives.

Czekoladki i kwiaty to wspaniały prezent na Walentynki. Ale co, jeśli prezenty, które dajemy w tym roku, mogą naprawdę zmienić życie? Prezent, który może uratować komuś życie lub uwolnić go od dializy?

Możesz to zrobić. Osobom potrzebującym oddania organów, tkanek lub krwi dawca może dać im prezent przekraczający wartość wszystkiego, co możesz kupić. Dlatego luty 14 to nie tylko Walentynki – to także Narodowy Dzień Dawcy, czas, kiedy organizacje zdrowotne w całym kraju sponsorują zbiórki krwi i zapisy na pobranie narządów i tkanek. Przeczytaj, jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, co można oddać, miałeś zastrzeżenia co do oddawania narządów lub tkanek po śmierci lub miałeś obawy dotyczące ryzyka zostania żywym dawcą.

) Ogromny wpływ dawstwa narządów, tkanek lub komórek

Trudno przecenić wpływ, jaki dawcy mogą wywrzeć na życie ludzi, których narządy się wydalają. Wyobraź sobie, że masz niewydolność nerek wymagającą dializy 12 lub więcej godzin w tygodniu, aby przeżyć. Mimo to wiesz, że nadal możesz umrzeć przedwczesną śmiercią. Lub, jeśli wątroba jest niewydolna, możesz odczuwać silne nudności, swędzenie i dezorientację; śmierć może nastąpić za kilka tygodni lub miesięcy. Dla osób z rakiem potrzebujących przeszczepu szpiku kostnego lub dla osób, które straciły wzrok z powodu choroby rogówki, znalezienie dawcy może być jedyną dobrą opcją.

Dawstwo narządów lub tkanek może zmienić te problemy wokół, dając odbiorcom szansę na długie życie, poprawę jakości życia lub jedno i drugie. A jednak liczba osób, które potrzebują dawstwa narządów, znacznie przewyższa liczbę zgodnych dawców: około 90% osób w Stany Zjednoczone wspierają dawstwo narządów, ale tylko 60% rejestruje się. Szacunkowa 109, 000 kobiety, mężczyźni i dzieci oczekują w USA na przeszczep narządu. Około 6, 000 umiera co roku, wciąż czekając.

Co można przekazać?

Lista sposobów, w jakie darczyńca może pomóc osobie w potrzebie, znacznie wzrosła w ostatnich latach. Niektóre narządy, tkanki lub komórki można oddać za życia; inne darowizny są możliwe dopiero po śmierci. Pojedynczy dawca może pomóc maksymalnie 75 osobom!

Oto lista narządów, tkanek i komórek najczęściej oddawanych.

Po śmierci ludzie mogą oddać

 • kości, chrząstki i ścięgna
 • rogówki
 • twarz i dłonie (choć rzadkie, są to najnowsze dodatki do tej listy)
 • nerki
 • wątroba
 • płuca
 • zastawki serca i serca
 • jelito
 • trzustka
 • skóra
 • żyły.

Żywe donacje mogą obejmować

 • tkanki urodzeniowe, takie jak łożysko, pępowina i płyn owodniowy, które może być stosowany do leczenia ran lub owrzodzeń skóry i zapobiegania infekcjom
 • krwinki, surowica lub szpik kostny
 • nerka
 • część płuca
 • część jelita, wątroby lub trzustki.

Aby dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach dawstwa narządów, odwiedź Donate Life America.

Zostanie dawcą po śmierci: pytania i nieporozumienia

Błędne przekonania na temat zostania dawcą narządów są powszechne i ograniczają liczbę osób, które chcą się zarejestrować. Na przykład wiele osób błędnie uważa, że ​​lekarze

 • nie będą pracować tak ciężko, aby uratować ci życie, jeśli wiadomo, że są dawcami narządów lub, co gorsza, lekarze pobierają narządy przed śmiercią
 • ich religia zabrania dawstwa narządów
 • nie możesz mieć otwartego pogrzebu w trumnie, jeśli oddajesz narządy.

Żadne z tych stwierdzeń nie jest prawdą i żadne nie powinno zniechęcać Cię do zostania dawcą narządu. Pełnoprawni pracownicy służby zdrowia zawsze stawiają interes pacjenta w centrum uwagi. Opieka nigdy nie byłaby zagrożona z powodu decyzji danej osoby co do dawstwa narządów. Większość głównych religii zezwala i wspiera dawstwo narządów. Jeśli oddanie narządów nastąpi po śmierci, ubrane ciało nie będzie wykazywać zewnętrznych oznak oddania narządów, więc pogrzeb w otwartej trumnie jest opcją dla dawców narządów.

Doświadczenie bycia żywy dawca

Jeśli oddajesz krew, ryzyko jest niewielkie lub żadne. Inne darowizny wiążą się z realnym ryzykiem. Operacja oddania nerki wiąże się z ryzykiem powikłań, reakcji na znieczulenie i znacznego czasu rekonwalescencji. Podanie nerki, części płuca lub wątroby to nie jest drobiazg.

Oddanie szpiku kostnego wymaga drobnego zabiegu chirurgicznego. W przypadku zastosowania znieczulenia ogólnego istnieje szansa na reakcję na znieczulenie. Ponieważ szpik kostny jest usuwany za pomocą igieł umieszczonych w tylnej części kości miednicy z każdej strony, często występuje ból pleców lub biodra. Można to kontrolować za pomocą środków przeciwbólowych. Organizm szybko zastępuje usunięty szpik kostny, więc nie oczekuje się żadnych długotrwałych problemów.

W szpiku kostnym znajdują się komórki macierzyste. Pojawiają się również w niewielkich ilościach we krwi i mogą być oddane w procesie podobnym do oddawania krwi. Trwa to około siedmiu lub ośmiu godzin. Filgrastim, lek zwiększający produkcję komórek macierzystych, jest podawany na kilka dni wcześniej. Może powodować działania niepożądane, takie jak objawy grypopodobne, ból kości i zmęczenie, ale ustępują one wkrótce po zabiegu.

Ogromna liczba dawców żywych narządów odbywa się bez powikłań i dawcy zazwyczaj są bardzo pozytywnie nastawieni do tego doświadczenia.

Kto może oddać?

Prawie każdy może być organem, tkanką, lub dawca krwinek. Wyjątki obejmują osoby z aktywnym rakiem, rozległą infekcją lub narządami, które nie są zdrowe.

A co z wiekiem? Twój wiek sam w sobie nie wyklucza możliwości oddania narządów. W 2019 około jedna trzecia dawców narządów była powyżej wieku 50. Ludzie w ich 90 po swojej śmierci oddawali narządy i ratowali życie innym. Jednak przeszczepy szpiku kostnego mogą częściej kończyć się niepowodzeniem, gdy dawca jest starszy, dlatego też przeszczepy szpiku kostnego od osób starszych 55 lub 60.

Znalezienie dobrego dopasowania: Zgodność immunologiczna

W przypadku wielu przeszczepów najlepsze wyniki uzyskuje się, gdy istnieje zgodność immunologiczna między dawcą a biorcą. Zgodność opiera się w dużej mierze na typowaniu HLA, które analizuje genetycznie określone białka na powierzchni większości komórek. Białka te pomagają układowi odpornościowemu zidentyfikować, które komórki kwalifikują się jako obce lub własne. Obce komórki wywołują atak immunologiczny; komórki zidentyfikowane jako własne nie powinny.

Typowanie HLA można przeprowadzić za pomocą badania krwi lub wymazu z policzka . Bliscy krewni mają zwykle najlepsze dopasowania HLA, ale całkiem obcy również mogą być dobrym dopasowaniem.

Mniej dawców wśród osób z określonymi typami HLA sprawić, że znalezienie dopasowania będzie trudniejsze. Istniejące już dysproporcje zdrowotne, takie jak wyższe wskaźniki chorób nerek wśród czarnoskórych Amerykanów i społeczności kolorowych, mogą zostać pogłębione przez mniejszą liczbę dawców z tych społeczności, co jest częściowo spowodowane brakiem zaufania do systemu medycznego

.

Podsumowanie

W miarę zbliżania się Narodowego Dnia Dawcy zastanów się, jaki wpływ możesz wywrzeć, zostając dawcą, czy to za życia lub po śmierci. W Stanach Zjednoczonych musisz wyrazić zgodę na bycie dawcą, w przeciwieństwie do niektórych krajów, w których każdy jest uważany za dawcę narządu, chyba że wyraźnie zdecyduje się zrezygnować. Badania sugerują, że podejście opt-out mogłoby znacząco zwiększyć wskaźniki dawstwa narządów w tym kraju, ale obecnie wydaje się, że nie ma żadnego ruchu w tym kierunku.

Mam nadzieję, że Stany Zjednoczone i cały świat będą z czasem wzrastać. Chociaż nadal możesz iść z czekoladkami na Walentynki, może w tym roku możesz też pójść na większy i zostać dawcą. Daj mi znać, co wybierasz – i dlaczego.

Śledź mnie na Twitterze @RobShmerling