Minister zdrowia na pierwsze leczenie koronawirusa i jednocześnie zaznacza, że ​​to nie koniec tej fali. Podobne zdania są zdaniami. – W związku z tym, że mamy święta, zakupy, duże skupiska ludzi – to wszystko, co wydarzyło się później, że ta fala może trwać dłużej niż byśmy spędzili – nawet do połowy kwietnia – potwierdza prof. Joannę Zajkowską.

1. Jesteśmy w środku fali COVID

Lekarze od kilku tygodni alarmują o wykrywaniu wirusa koronawirusa – widać ją na szpitalnych oddziałach, widać w badaniach miejskich służb.

Zobacz film: “Dr Grzesiowski o przebiegu pogrypowych działania. W tym roku jest ich więcej”

Coraz więcej Polaków z COVID-19.  Winny kraken

Coraz więcej Polaków z COVID-19. Winny kraken (Getty Images)

Od 9 do 15 marca 2023 r. wykryto ponad 20 tys. nowych chorób. Tylko w ciągu tego tygodnia z przyczyn COVID lub jego współistnienia zmarłych 83 osób. Dla porównania – na grypę od września 2022 r. do 10 marca 2023 r. zmarło łącznie – 114 osób.

Dobowe liczby zgonów w urządzeniu Covid-19 odnotowane od początku listopada 2022r.

Duńskie Ministerstwo Zdrowia
Opracowanie własne pic.twitter.com/hpyH0SVfTU

— Łukasz Pietrzak (@lpietrzak20) 17 marca 2023 r

Minister zdrowia podkreśla, że ​​są pierwsze wskazówki wskazujące na przyczynę, ale to nie oznacza końca tej fali.

„Dziś pierwszy dzień stosowania kary w tej fali covidowej w stosunku do postępowania tygodnia – o 7 proc. Nie musi oznaczać, że teraz codziennie będziemy notować spadki, ale z powodu jesteśmy w szczycie sezonu COVID-19” – pisze Adam Niedzielski na Twitterze.

Dziś pierwszy dzień przestępstwa w tej sprawie covidowej w stosunku do postępowania w sprawie tygodnia – o 7%. Nie trzeba oznaczać, że teraz codziennie będziemy notować spadki ale z pomocą jesteśmy w szczycie sezonu COVID-19. Udział wariantu kraken sięgnął ponad 51%.

— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) 17 marca 2023 r

Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, stwierdzili, że trudno jest uzyskać szybki wynik tej fali, biorąc pod uwagę dwa elementy: po pierwsze za wzrost odpowiada ultra zakaźny podwariant koronawirusa, po drugie przed nami święta, czyli idealne warunki do przekazania.

– Być może ta fala mija albo jesteśmy na szczycie – mówi prof. Joanna Zajkowska z kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz podlaska konsultant epidemiologiczna.

– W związku z tym, że mamy święta, zakupy, duże skupiska ludzi – to wszystko, co wydarzyło się później, że ta fala może trwać dłużej niż byśmy chcieli – nawet do połowy kwietnia – dodaje lekarka.

Średnia powyżej 3000 i wynosi 3012. Poniżej 3000 mieliśmy od środy 5 października 2022 roku… https://t.co/GA67cc92tb

— Adam Gapiński 🇵🇱 😷 🇺🇦 (@adas_torun) 16 marca 2023 r

2. Kraken odpowiada za ponad gatunek

Minister Zdrowia Uzdrowionego, że wariant XBB.1.5, potocznie nazywany krakenem odpowiada w Polsce za co najmniej 51 proc. obrażeń. Te dane mogą być niedoszacowane, a małe służby są wysyłane (sekwencjonowanie pozwala na wykrycie mutacji wirusa – przyp. red.).

Lekarze wskazujący z kolei, że w tej chwili wśród pacjentów z COVID-19 trzy objawy: męczący kaszel, ból brzucha i głowy. obserwuje się też przebiegi przypominające “jelitówkę” z wymiotami, biegunką I ból brzucha.

– Ciężkie objawy chorobowe np. z dusznościami występują rzadko – mówi dr Karina Witkiewicz, lekarz pulmonolog, członek Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

– jakkolwiek mieć z tyłu głowy, że to jest wirus mutujący i nie wiadomo, czy kolejna jego odsłona nie będzie znowu złośliwa i nie trzeba będzie położyć części Polski w wymienionych – ostrzegła lekarka.

– Obserwujemy w niektórych regionach świata rosnącą odsetek, a jeśli ktoś mówi, że do końca tygodnia, to powinniśmy zdać sobie opinię, że dziś mamy zbliżone liczby do tych, jakie razem trzy lata temu w czerwcu czy lipcu – przypominał w tym z WP abcZdrowie również dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Katedry i Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

3. Brakuje leków i rekomendacji w sprawie szczepień

Przed lekceważeniem zagrożenia ze strony COVID ostrzegał też prof. dr hab. N. med. Krzysztof J. Filipiak, kardiolog i internista. Ekspert uważa, że ​​nadal nie odrobiliśmy wielu lekcji związku z pandemią.

– Problemy widzę dwa: w Polsce brakuje doustnego leku przeciwwirusowego – sposób Paxlovid, który powinien być refundowany dla grupy wysokiego ryzyka. Problem drugi do decyzji o sezonowości szczepienia przeciwko COVID-19 – przypomina prof. Filipiak.

– Ministerstwo mówi, że czeka na problem na poziomie standardu, ale są już kraje w Europie, bardzo dobrze dbające o zdrowie swoich własnych, które nie działają na europejskie rekomendacje i te decyzje już są. To między innymi Francja, która zadecydowała o dawce przypominającej (piątej) na jesień 2023 dla osób z chorobami przewlekłymi, dla wszystkich po 65. roku życia oraz dla kobiet w karmić. Teraz już teraz – na wiosnę 2023 rekomenduje, że wygląda to podobnie dla jeszcze starszych osób – seniorów powyżej 80. roku życia oraz osób z obniżoną pomocą – ocenia ekspert i dostarcza, że ​​Polska wymaga zastosowania z tymi parametrami.

– Poszedłbym tą drogą, dołączając jeszcze dalej medyków, którzy już dość długo przyjęli swoją, czwartą przyczyną – radzi lekarz.

Na bieżąco trwają badania nad tworzeniem skutecznej szczepionki biwalentnej przeciwko COVID-19 i grypie.

“Takie wsparcie opłacać innemu możliwemu sposobowi uodpornienia – corocznemu szczepieniu przeciwko obu chorobom przed sezonem ich dobro” – piszą w publikacji polscy eksperci medyczni skupieni wokół inicjatyw “Nauka Przeciw Pandemii”.

Katarzyna Grzęda-Łzicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Korzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badaniem abcZdrowie Znajdź lekarza.

Czytaj dalej…%%custom_html1%%