Jak będzie wyglądał październik i listopad? „Grozi nam powtórka z poprzedniej jesieni”
Czwarta fala zakażeń. Co nas czeka? „Niezaszczepieni mocno się zdziwią”
Wariant Delta „krąży w naszym społeczeństwie”. Jakie są jego objawy?
Wtorek 5 października
1325 nowych zakażeń
Badania potwierdziły 1325 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 46 osób z COVID-19 – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Miesiąc wcześniej, 5 września, resort informował o 324 przypadkach zakażeń, nie zmarła wówczas żadna osoba COVID-19.
Ministerstwo podało, że z powodu COVID-19 zmarło 8 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 38 osób.
Cmentarze na Wszystkich Świętych najprawdopodobniej będą otwarte
Cmentarze na Wszystkich Świętych najprawdopodobniej będą otwarte, tym razem niespodzianek żadnych nie będzie – powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Rok temu – z powodu pandemii i rosnącej liczby zakażeń – rząd podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy.
“Tym razem niespodzianek żadnych nie będzie” – powiedział minister. Zwrócił uwagę, że dzięki szczepieniom obecna sytuacja epidemiczna jest inna. “Mamy o wiele więcej zabezpieczeń” – stwierdził i dodał, że dzięki nim z dnia na dzień sytuacja nie powinna się bardzo pogorszyć”.
Poniedziałek 4 października
684 nowych zakażeń koronawirusem
Niedziela 3 października
Nowe przypadki COVID-19 w Polsce
Kolejny dzień w którym notujemy ponad tysiąc nowych przypadków COVID-19. Według MZ wirusa zdiagnozowano u 1090 osób.
W szpitalach przebywa dziś 1718 osób z COVID-19, w tym 166 pacjentów podłączonych do respiratorów. MZ poinformowało, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6 tys. 674 łóżek i 663 respiratory.
Ministerstwo przekazało ponadto, że na kwarantannie przebywa 84 tys. 280 osób. Resort podał też, że wyzdrowiało dotąd 2 mln 664 tys. 356 zakażonych.
Piątek, 1 października
Ostatniej doby wykonano ponad 42,8 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 26,9 tys. testów antygenowych – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Wykryto 1362 nowe zakażenia koronawirusem.
Resort poinformował, że łącznie przebadano dotąd 20 942 729 próbek pobranych od 20 526 054 osób.
Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali takie uprawnienie, zlecili 4 294 964 badania.
Łącznie od 4 marca ub.r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 2 908 432 zakażenia. Zmarło 75 666 osób z COVID-19.
Belgia. Bez maseczek w niektórych miejscach
Od piątku w belgijskich regionach Flandrii i Walonii noszenie maseczek zakrywających usta i nos nie będzie już obowiązkowe m.in. w pracy, w sklepach, restauracjach i pubach. Bez maseczki na zajęcia będą mogli się również udać uczniowie szkół średnich.
Obowiązek noszenia maseczek nadal dotyczy przejazdów autobusami, tramwajami i pociągami oraz na dworcach kolejowych, w szpitalach i w domach opieki. Zawody wymagające bezpośredniego kontaktu fizycznego również należą do kategorii wyjątków.
Nic się nie zmieni w Brukseli. Tam nadal obowiązują surowsze przepisy Co ciekawe, wskaźnik szczepień w Brukseli jest nadal dużo niższy niż w pozostałej części kraju.
Rosja. Czwarty dzień rekordowego przyrostu zgonów na Covid-19
Liczba zgonów na Covid-19 w Rosji czwarty dzień z rzędu wzrosła do maksymalnego poziomu, nienotowanego wcześniej w obecnej pandemii. Od czwartku zmarło 887 osób, w tym najwięcej w Moskwie i Petersburgu. 28 września zarejestrowano w Rosji 852 przypadki śmiertelne, a w następnych dniach kolejno 857 i 867 zgonów.
Prócz Moskwy, gdzie zmarło od czwartku 64 pacjentów, i Petersburga (55 zgonów) najwięcej przypadków śmiertelnych zarejestrowano w obwodzie swierdłowskim na Uralu (40), obwodzie saratowskim (33) i w dwóch regionach na południu Rosji: Kraju Krasnodarskim (32) i Kraju Stawropolskim (31).
W piątek dobowy przyrost zakażeń koronawirusem w Rosji powrócił, po dwóch miesiącach, do poziomu z końca lipca br., przekraczając 24 tysiące.
Certyfikaty covidowe w Szkocji. Trudne początki
Od piątku warunkiem wejścia do nocnych klubów i na imprezy masowe powyżej określonej liczby uczestników konieczne są paszporty covidowe. Ich wprowadzeniu towarzyszą jednak poważne problemy techniczne.
Wiele osób skarży się, że nie może pobrać aplikacji na telefon. Udostępniona została ona dopiero w czwartek ok. godz. 17.30, a więc na ok. 11 godzin przed formalnym wejściem w życie obowiązku pokazywania certyfikatu przed wejściem na określone wydarzenia.
Rząd postanowił dać organizatorom więcej czasu na przystosowanie się do nowych zasad. Faktyczne egzekwowanie tego wymogu zacznie się od 18 października.
Od 11 października certyfikaty covidowe zostaną wprowadzone także w Walii. W Anglii miały one obowiązywać od 18 września, ale ostatecznie brytyjski rząd zrezygnował z tego rozwiązania. Z kolei władze Irlandii Północnej nie zdecydowały na razie, czy i w jakich sytuacjach będą ich wymagać.
Czwartek 30 września
1208 zakażeń
Ostatniej doby wykonano ponad 39,4 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym ponad 23 tys. antygenowych – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Wykryto 1208 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 27 osób.
Środa 29 września
Dzisiaj przekroczyliśmy barierę czwartej fali. Zanotowaliśmy ponad 1200 nowych zakażeń koronawirusem – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że czwarta fala zakażeń rozwija się zgodnie z przewidywaniami ekspertów.
Niedzielski pytany w Radiu Plus o liczbę nowych zakażeń koronawirusem, przekazał, że w środę po raz pierwszy przekroczymy barierę czwartej fali zakażeń.
Szef resortu zdrowia poinformował, że zanotowano ponad 1200 nowych zakażeń SARS-CoV-2.
“Jest to wyraźny skok z tygodnia na tydzień. Dynamika wzrostu w ostatnim czasie jest troszkę mniejsza niż dwa tygodnie temu. W zasadzie tego należało się spodziewać” – ocenił Niedzielski.
Według niego czwarta fala rozwija się zgodnie z przewidywaniami ekspertów.
Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 16 osób. Od początku pandemii zmarło 75,6 tys. chorujących.
Wtorek 28 września
Niedzielski: Dziś mamy do czynienia z bardziej zakaźną mutacją wirusa
Dziś mamy do czynienia z bardziej zakaźną mutacją wirusa – napisał we wtorek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Dołączając do wpisu wykres, wskazał, że “rozchodzące się linie trendu z września 2020 z 2021 pokazują, jak działają szczepienia”.
Z raportu MZ z wtorku wynika, że zakażenie koronawirusem potwierdzono u 975 osób, dwie osoby zmarły na COVID-19, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 27 osób.
Tego samego dnia rok wcześnie potwierdzono 1306 zakażeń koronawirusem, zmarło 15 osób, najmłodsza miała 33 lata.
“Porównanie liczby zakażeń z września 2020 z 2021. Rozchodzące się linie trendu pokazują, jak działają szczepienia. Warto dodać, że dziś mamy do czynienia z bardziej zakaźną mutacją wirusa” – napisał na Twitterze Niedzielski.
Zaprezentowana ikonka pokazuje, że 1 września br. stwierdzono 388 przypadków zakażeń, a w roku 2020 tego samego dnia były 633 zakażenia. 7 września br. zanotowano 533 zakażenia, w roku ubiegłym tego dnia było 366 przypadków. 12 września br. podano, że było 269 osób zakażonych, rok temu stwierdzono 455 przypadków. 18 września br. było 537 zakażonych, rok wcześniej tego dnia stwierdzono 935 przypadków. 23 września br. stwierdzono 812 przypadków, a rok wcześniej tego dnia 1130.
Czwarta fala a trzecia fala. Jak szybko przybywa zakażeń
Poniższy wykres pokazuje, jak szybko rozwijała się trzecia fala zakażeń koronawirusem (czerwona linia) i w jakim tempie przybywa zakażeń w czwartej fali (niebieska linia):
W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest w Polsce ponad 19 mln 386 tys. osób – podano we wtorek na stronach rządowych.
Liczba wszystkich wykonanych w naszym kraju szczepień przeciwko COVID-19 wynosi 37 158 644. W pełni zaszczepione są 19 386 322 osoby.
975 zakażeń koronawirusem
Najwięcej nowych zakażeń odnotowano w województwach: lubelskim (198), mazowieckim (150) i małopolskim (75). Lubelszczyzna od wielu dni jest jednym z epicentrów nowej fali zakażeń. To także region, w którym silna jest niechęć do szczepień.
Poniższy wykres pokazuje liczbę zgonów spowodowanych zakażeniem koronawirusem.
Studenci medycyny będą mogli zaszczepić się trzecią dawką?
– Możliwe, że studenci medycyny będą mogli przyjmować trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19, aby móc pomagać w leczeniu pacjentów w szpitalach – poinformował w poniedziałek w Radiu Zet wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Kraska poinformował również, że we wtorek będą publikowane dane, z których wynika, że w ciągu doby w szpitalach przybyło 145 pacjentów z COVID-19. – To jest bardzo dużo – mówił. Dodał, że najczęściej są to osoby niezaszczepione.
Trzecia dawka szczepionki – dla kogo?
24 września ruszyła rejestracja na szczepienie trzecią dawką szczepionki przeciw COVID-19 dla osób powyżej 50. roku życia oraz medyków. Od 1 września trwa rejestracja na szczepienie dawką przypominającą dla osób z poważnymi zaburzeniami odporności.
– Przyjęto rekomendację przewidującą, że po sześciu miesiącach od pełnego zaszczepienia będzie można stosować trzecią dawkę przypominającą – informował premier Mateusz Morawiecki.
Do niedzieli 26 września dawką przypominającą zaszczepiło się 26 tys. osób.
Co z restrykcjami?
– Przy tej liczbie zakażeń nie przewidujemy zmian w restrykcjach – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. – Na październik przygotowaliśmy projekt rozporządzenia Rady Ministrów, który przewiduje przedłużenie dotychczasowych restrykcji – dodał.
Niedzielski zaznaczył, że w tej chwili najwięcej zajętych łóżek covidowych jest w województwach lubelskim i podkarpackim, gdzie jest najniższy poziom wyszczepienia.
– Nie jest tajemnicą, że Lubelskie, a przede wszystkim Podkarpackie, ma stosunkowo niskie wskaźniki wyszczepienia – mówił.
Czytaj dalej…
%%custom_html1%%